Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum ne ferim de hoti ?


Recommended Posts

Asa este Milia, trebuie sa nu dai senzatia ca esti putin peste nivelul mediu. Sincera sa fiu si cand mi-am pus geamuri termopan am avut emotii ca ma iau la ochi. Deocamdata la bucatarie nici nu ma grabesc sa-mi pun tocmai din aceasta cauza. La dormitoare geamurile sunt masacate de balcoanele care sunt inchise (cu fier cornier). Singurul termopan vizibil e cel de la sufragerie. Tot din cauza asta nu am curaj sa-mi pun aer conditionat. Iarna port haina de blana si nu pentru eleganta ci pentru ca am avut pneumonie si am ramas foarte sensibila la plamani. Ar trebui sa ma acopar cu un sac cand plec de acasa. E inuman! Vecinii e adevarat ca te urmaresc. Ne-am dus masina la reparat pentru o perioada si am circulat cu cea a cumnatei mele. L-au si intrebat pe sotul meu: "Ati vandut masina?" Mie nu-mi place sa intru in vorba cu vecinii si sa-i invit pe la mine. Suntem destul de retrasi, adevarul e nici nu avem timp prea mult. Saracul meu Vladut, cand am venit ieri acasa dupa ce am intrat, m-a intrebat: "Mami tu ai lasat pantofii in pozitia aia ?" Era speriat micutul de el. Off! Aurora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Chiar daca nu exista metode 100% sigure de protectie, nu inseamna ca trebuie sa ne lasam bunurile si casele la dispozitia acestor indivizi. Am studiat si eu problema si va recomand: - usa metalica sau de lemn masiv, cu yale bunicele; nu trebuie neaparat usa de seif, dar cele de placaj cu fagure (standard) cad daca te sprijini mai tare pe ele... - la parter sunt foarte indicate niste gratii la geamuri; - alarma conectata sau nu la o firma de protectie; multe alarme pot trimite semnal pe mobil daca sunt activate; nu luati cele mai ieftine alarme si senzori, pentru ca alarmele false fac mai mult rau decat bine ! - asigurare casa si bunuri; - un seif zidit in perete sau podea, daca aveti bijuterii sau bani, dar mai bine le tineti la banca; - pastrati relatii cat mai bune cu vecinii; - cei care sunt singuri acasa si se tem, ar fi bine sa aiba un spray paralizant la indemana (atentie, daca dati cu el in incaperi efectul este foarte puternic si tine multa vreme !!!); daca aveti alarma, aceasta se poate activa din interior si sperie hotii. Spargerile se cam dau ziua, cand este lumea plecata la servici, sau in weekend, cand familia respectiva paraseste localitatea. Politia nu prea are ce face mereu: ia amprente, daca gaseste, se pot identifica unele bunuri dupa descriere, daca sunt gasite prin piete si targuri sau confiscate dupa razii, dar nu va bazati ca veti mai recupera mare lucru dupa un furt ! Sper sa nu mai fie nimeni in situatia de a-si gasi casa atacata de hoti... Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa fim seriosi ca hotzii nu se iau dupa termopane , centrale termice si aparate de aer conditzionat. Orice hot prima oara "tatoneaza" piatza. Si pe ei ii intereseaza in primul rand bunurile pe care le pot revinde rapid si sa nu atraga atentzia. Ce dumnezeu sa faca cu geamul termopan??[alcool] Si nu orice om care are termopane are si lucruri de valoare in casa. In general potentzialii pagubasi sunt bine "filatzi". Eu nu sunt patzita dar am mare frica de hoti. De aceea am usa metalica dubla si o alarma desteapta care in momentul in care o declansezi suna direct la organele de paza si protectzie. E adevarat ca te costa un pic mai mult, dar merita ca sa te stii in sigurantza. Eu pt ca nu vin decat de 2 ori pe an in Ro ma simt si mai frustrata fatza de cineva care sta zi de zi intr-o casa. Si fiindca stau la un etaj inferior si riscul e si mai mare mi-am facut o asigurare la bunuri si la casa. Aha si bijuteriile si lucrurile de mare valoare le tzin la banca. De ex Banca Tziriac inchiriaza casete valorice. Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Laura T
Si eu am groaza de hoti, mai ales de cand ne-am mutat la casa, unde nu ne-am pus gratii peste termopane, ca ar fi aratat aiurea! Deci, sa tot intre pe geam hotii... Asa ca ne-am consolat, am zis "cum ne-o fi norocul", si am facut asigurare pentru casa si pentru bunurile cele mai importante...Ca bani si aur prea mult oricum nu tinem in casa...Dar numai ideea, vorba fetelor, ma ingrozeste... Sunt pedepsele prea blajine pentru asemenea chestii... Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 11 luni) si Ramona (1 an si 10 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Da' de ce nu-ti cumperi un "catzelush"?[:)] Parintii mei au 4 caini,dintre care macar doi mushca bine daca-i nevoie...tre sa fie masochisti hotii care s-ar incumeta sa intre intr-o curte cu atatia prieteni ai omului[:-)))]...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu ma feresc deloc! La mine sta toata ziua usha de la intrare deschisa, ba de multe ori usha dinspre garaj (se poate face intrarea in casa si prin garaj) o uitam si peste noapte deschisa. Si chiar dac-ar veni hotzi, ce sa fure? Noi avem un seif in banca si acolo tzinem tot ce e mai de valoare. Acasa`? ce sa ia? mobila? hihi, e asha de grea ca s-ar lasa pagubashi [:D] sau cele cateva bijuterii din aur, care n-au o valoare deosebita? bani - nici in portofel nu prea am, ca platesc cu cardul in proportzie de 90%. Cred ca asta-i cea mai buna masura de protectie: sa nu tii nimic de valoare acasa. Hotzii trag exact la ushile alea mai blindate cu ferestre cu gratii, nu?[detectiv] Lorelei & Family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi-au spart casa acum 2ani ...intr-adevar aveam o usa derapanata rau si o groaza de bunuri in casa ....dar nici prin cap nu mi-a trecut ca imi vor sparge casa din cauza asta nici nu m-am sinchisit prea mult sa schimb usa.Insa am avut noroc si i-au prins in scurt timp... mi-am recuperat doar o parte din bunuri adica aur,haine si parfumuri apratura electronica si banii nu le-am putut recupera. Senzatia care am avuto cand am vazut casa in ce hal era cred ca nu am sa uit niciodata. Acum am o usa beton si vro 6 incuietoare dar nu mai tin nimic de valoare in casa[:D] Anita si Rachella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De cand sunt aici am uitat ce e aia sa te gandesti la hoti. Nu incuiem usa cu cheia decat cand plecam cu zilele de acasa,masina o las descuiata si nici de geanta nu tin strans cum obisnuiam. Nu zic ca aici nu sunt hoti dar eu nu am auzit de nici un caz de cand am venit si asta m-a facut sa fiu increzatoare. Cat depsre termopane, ma apuca rasu-plansu cand citesc ca ele sunt eticheta bogatiei si buna-starii... Laura si papusica din burtik (34 saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...