Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum ne ferim de hoti ?


Recommended Posts

Si noi ne-am speriat tare cand au fost sparte pe scara noastra 3 ap intr-o zi si am gasit yala MOTTURA [:)]. Costa cam 6 mil [:(] cu tot cu montat si este super buna. Intra in 5 locuri: 2 in podea,2 sus si 1 lateral. E foarte solida si am inteles ca in 7 ani nu a fost sparta nici o usa dotata cu yala asta. Sper ca e adevarat. Avem niste prieteni care s-au trezit la 2am cu hotii in casa. Au avut noroc ca nu au patit nimic.Ea era insarcinata in 4 luni.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by m34 - cei care sunt singuri acasa si se tem, ar fi bine sa aiba un spray paralizant la indemana (atentie, daca dati cu el in incaperi efectul este foarte puternic si tine multa vreme !!!);.
Eu am spray paralizant, port unul si cu mine (am asistat si la talharii in autobuz), dar, sincer, mi-e frica sa-l folosesc, pentru ca efectul nu e selectiv, adica, hoti sau victime, vom fi cu totii afectati, si nu stiu ce se va intampla "dupa" ce trece efectul... cine se va trezi primul... Eu stiu ca aceste spray-uri nu se folosesc in spatii inchise...
quote:
Originally posted by m34 Spargerile se cam dau ziua, cand este lumea plecata la servici, sau in weekend, cand familia respectiva paraseste localitatea.
Desi mergem (si eu si sotul) la serviciu zilnic si nu e nimeni acasa timp de 5-6 ore (pana vine copilul de la scoala), ambele spargeri s-au dat in zile cand am stat acasa si am lipsit circa 1-2 ore (pentru hoti fiind imprevizibila intoarcerea noastra...). Nu-ti mai spun ca, de fiecare data, nu am plecat "premeditat", a fost un gest spontan, deci nici vorba sa se fi stiut dinainte... Hotii ne urmaresc permanent... din pacate...
quote:
Originally posted by m34 Politia nu prea are ce face mereu: ia amprente, daca gaseste, se pot identifica unele bunuri dupa descriere, daca sunt gasite prin piete si targuri sau confiscate dupa razii, dar nu va bazati ca veti mai recupera mare lucru dupa un furt !
Draga Mihai, sper ca nu lucrezi la Politie, dar parerea mea absolut sincera este ca nici nu au cautat vreun hot. Deci ultima spargere a avut loc seara, ne-au spus de la Politie la telefon sa asteptam si sa nu atingem nimic (!!!) si au venit dupa 4-5 ore, "mai avusesera un caz". Iti dai seama ce placere sa stai cu toate vraiste si sa nu poti face nimic, sa nu te atingi de nimic. Au venit pe la 12 noaptea si au plecat dupa 2. A doua zi, la trezire, mi-am dat seama ca ne mai lipsea ceva (despre unele chestii ne-am dat seama ca ne lipsesc dupa luni de zile) si am sunat la Politie. Am vorbit cu persoana insarcinata cu cazul nostru (chiar dumnealui mi-a spus asta, s-a prezentat) si mi-a spus ca vine chiar in dimineata aceea sa interogheze vecinii, etc. - procedura standard care trebuie aplicata, ma rog. Pot sa-ti spun ca nu a venit nici pana azi (a trecut cam 1 an jumate). Sa mai astept? Si la aceasta spargere am avut si un martor ocular!!! Care a acceptat sa dea declaratie si a si dat! Alti vecini au auzit bubuiturile, dar mi-au spus ca au crezut ca noi reparam ceva [bang]... Si de ce, de ce ti se pare ca Politia nu are ce face? Sa fie tot timpul pe strada, nu sa stea la sediu, ca de aia ii platim, ca sa ne apere; daca nu au ce face, de ce mai avem nevoie de ei?!? De cand m-am mutat aici (5 ani si jumatate), ne-au spart casa de 2 ori, in noaptea cand ne-am cumparat prima masina ne-a taiat cineva doua cauciucuri (dar taiat, nene, nu gluma! - si nu numai unul, ca sa poti folosi roata de rezerva), ne-au spart masina si ne-au furat radiocasetofonul plus alte maruntisuri (al doilea radiocasetofon l-am facut detasabil si-l luam in casa si ni l-a furat din apartament la a doua spargere), la a doua masina ne-a spart parbrizul... sa mai continui??? Sotului meu i s-a furat motocicleta inainte de a ne casatori... Nu vreau sa ma mai gandesc, ca mai sunt... Si-ti spun sincer ca m-am saturat! Nu ma simt in siguranta in casa mea. E un sentiment ingrozitor, nu stiu daca cineva care nu a patit ma poate intelege. E insuportabil sa vezi casa vraiste, sa stii ca cineva si-a ales ce i-a placut dintre lucrurile la care tii (unele au valoare sentimentala, dincolo de valoarea lor reala)... Si sunt convinsa ca, decat sa ne dea sfaturi de genul "Daca hotii vor neaparat sa va sparga casa sau masina, nu aveti cum sa-i impiedicati", mai bine ar patrula pe strazi, ca sa mai intimideze criminalii... Dar asta ar presupune ca politistii sa fie si cinstiti...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ralucami
Sa fim seriosi ca hotzii nu se iau dupa termopane , centrale termice si aparate de aer conditzionat. Orice hot prima oara "tatoneaza" piatza. Si pe ei ii intereseaza in primul rand bunurile pe care le pot revinde rapid si sa nu atraga atentzia. Ce dumnezeu sa faca cu geamul termopan??
Hai ca esti haioasa, nu era vorba ca fura geamul termopan, ci ca aceste ferestre sunt un indicator al bunastarii. Si am auzit (si citit in presa) chiar hotii ca declara asta. Nu pot sparge si ei toate apartamentele, si cum legea probabilitatii nu actioneaza totdeauna favorabil, mai selecteaza si ei dupa niste criterii...[:D] Au mai multe sanse sa aiba ce fura dintr-o casa cu ferestre noi si cu aer conditionat, sa recunoastem, chiar daca regula nu e intotdeauna valabila.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt cazul cel mai "cald". Vineri seara, al meu sot s-a dus pana la soacra-mea sa-i lase o lampa. A lasat masina (o Dacia alba) in fata blocului, a urcat, a stat aprox. 1 1/2h dupa care a plecat. Ma trezesc ca ma suna sa ma intrebe daca nu am facut vreo gluma si am trecut p-acolo si am luat masina[:(!]. Eu [:0] nu intelegeam nimic. Concluzia este ca i-a FURAT MASINA din fata blocului. Nu va mai spun ca pe la ora 1 noaptea eram pe la circa scriind declaratii, ca am plimbat la constatare politistii cu masina noastra pe motiv ca ei nu au disponibila. Socul nu este atat de natura materiala (avem asigurare) cat faptul ca in mizeria asta de tara nu mai esti sigur de nimic. Cand aceasta nesiguranta te urmareste permanent ajungi s-o iei razna. Va pup. Deci: mi-au furat masina!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mult timp nici nu am avut cheie la usa!Niciodata nu mi-a fost frica de hoti.Merg pe ideea ca nu am ce pierde,nu am lucruri atat de valoroase in casa,care sa se poata valorifica imediat.Banii nu-i tin in casa,iar aparatura electro-casnica cred ca nu tenteaza pe nimeni si e prea voluminoasa pt a nu atrage atentia vecinilor.Sper!Am noroc ca stau intr-un cartier linistit,si am si 2 catei,pe care totusi eu ii consider inofensivi.Acum am si iala,dar nu pt ca as fi avut nevoie,ci pt ca am primit-o cadou si am fost rugata s-o instlez.Ideea e ca nu mi-e frica si nu mi-a fostniciodata.Orice poate fi inlocuit,viata e mai importanta![fuga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca si in alte cazuri de salariati platiti de la bugetu` de austeritate si politistii au nevoie de salarii ceva mai consistente pentru a se implica mai mult !!! In fond oamenii acestia isi risca viata ! In conditiile in care trebuie sa patruleze cu masinile proprii, platind benzina din al lor buzunar nu prea ii vad "omorindu-se" cu firea !!! Dau si ei sfaturi de "autoaparare" ca nu ii costa nimic ! [:D] Si la mine in balcon s-au catarat si au furat citeva lucruri bune pe care le-am regretat, nici nu s-a obosit cineva sa vina "sa constate" de la sectia de care apartinem (aveau o "scuza"-era in zilele premergatoare Revolutiei, cind la Timisoara era agitatie , numai de rufele noastre nu le "ardea") ! Dar de atunci am inceput sa ne temem ca oricind te poti trezi cu hotii in casa ! [V] Varianta care nu e la indemina oricarui cetatean este alarma conectata la o firma privata de paza si protectie !
quote:
Originally posted by Milia Draga Mihai, sper ca nu lucrezi la Politie, dar parerea mea absolut sincera este ca nici nu au cautat vreun hot. Deci ultima spargere a avut loc seara, ne-au spus de la Politie la telefon sa asteptam si sa nu atingem nimic (!!!) si au venit dupa 4-5 ore, "mai avusesera un caz". Iti dai seama ce placere sa stai cu toate vraiste si sa nu poti face nimic, sa nu te atingi de nimic. Au venit pe la 12 noaptea si au plecat dupa 2. A doua zi, la trezire, mi-am dat seama ca ne mai lipsea ceva (despre unele chestii ne-am dat seama ca ne lipsesc dupa luni de zile) si am sunat la Politie. Am vorbit cu persoana insarcinata cu cazul nostru (chiar dumnealui mi-a spus asta, s-a prezentat) si mi-a spus ca vine chiar in dimineata aceea sa interogheze vecinii, etc. - procedura standard care trebuie aplicata, ma rog. Pot sa-ti spun ca nu a venit nici pana azi (a trecut cam 1 an jumate). Sa mai astept? Si la aceasta spargere am avut si un martor ocular!!! Care a acceptat sa dea declaratie si a si dat! Alti vecini au auzit bubuiturile, dar mi-au spus ca au crezut ca noi reparam ceva [bang]... Si de ce, de ce ti se pare ca Politia nu are ce face? Sa fie tot timpul pe strada, nu sa stea la sediu, ca de aia ii platim, ca sa ne apere; daca nu au ce face, de ce mai avem nevoie de ei?!? De cand m-am mutat aici (5 ani si jumatate), ne-au spart casa de 2 ori, in noaptea cand ne-am cumparat prima masina ne-a taiat cineva doua cauciucuri (dar taiat, nene, nu gluma! - si nu numai unul, ca sa poti folosi roata de rezerva), ne-au spart masina si ne-au furat radiocasetofonul plus alte maruntisuri (al doilea radiocasetofon l-am facut detasabil si-l luam in casa si ni l-a furat din apartament la a doua spargere), la a doua masina ne-a spart parbrizul... sa mai continui??? Sotului meu i s-a furat motocicleta inainte de a ne casatori... Nu vreau sa ma mai gandesc, ca mai sunt... Si-ti spun sincer ca m-am saturat! Nu ma simt in siguranta in casa mea. E un sentiment ingrozitor, nu stiu daca cineva care nu a patit ma poate intelege. E insuportabil sa vezi casa vraiste, sa stii ca cineva si-a ales ce i-a placut dintre lucrurile la care tii (unele au valoare sentimentala, dincolo de valoarea lor reala)... Si sunt convinsa ca, decat sa ne dea sfaturi de genul "Daca hotii vor neaparat sa va sparga casa sau masina, nu aveti cum sa-i impiedicati", mai bine ar patrula pe strazi, ca sa mai intimideze criminalii... Dar asta ar presupune ca politistii sa fie si cinstiti...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu lucrez la Politie, dar mai cunosc cate ceva de pe la ei. Si ei sunt tot oameni ca si noi, ca si doctorii, au si ei problemele lor (si cu ai lor, intre ei !). Unii se pricep mai bine, unii nu, unii sunt bine intentionati, altii mai putin... Mesajul anterior l-am scris din experienta proprie si din ce am auzit si vazut pe la alti prieteni sau cunoscuti. Asa este, cu sprayul nu se da in incaperi, dar nici nu cazi jos ca la anestezie si sa iti revii dupa 2-3h; ar fi bun numai sa dai pe hol, cu celelalte usi inchise si sa suni la politie, vecini, prieteni pentru ajutor. Si chiar daca unii spun ca orice am face hotii tot gasesc metode de spargere acum nu inseamna sa lasam usa larg deschisa in asteptarea lor ! Macar sa munceasca ceva pana intra in casa, intre timp poate ii vede cineva, poate se declanseaza vreo alarma... Chiar daca nu credeti, hotii se uita foarte atenti si la termopane, centrale etc; bineinteles ca nu sa le fure (desi nu se stie, ne putem astepta la orice !), dar este o sansa in plus ca proprietarii sa mai aiba si ceva gologani in plus fata de altii. Si isi aranjeaza spargerile din ce in ce mai atent, urmaresc totul din timp ca sa riste cat mai putin. Este foarte greu cand, dupa ce iti gasesti casa sparta, vezi ca cei in drept nu vin sa constate nimica, pentru ca paguba nu e mare (dupa parerea lor); am mai auzit remarci de genul: multumeste-te ca ai scapat cu atat, ca lui cutarescu i-a luat nu stiu ce avere !!! Este inadmisibil asa ceva, dar se mai intampla, din pacate. Pentru unul poate 100.000 lei nu inseamna minica, poate nici nu umbla cu hartii atat de mici, dar pentru altul poate astia sunt banii de paine pe cine stie cate zile [bang] Martorii ar trebui sa anunte imediat Politia sau pe cel in cauza, sa faca ceva galagie; si noi, cand suntem pusi in postura de martor la fel: daca eu nu dau telefon la nimeni, nu fac nimica ci stau si admir peisajul cand se sparge o casa sau o masina langa mine, atunci nu ar trebui sa am nici o pretentie de la ceilalti... Milia, voi aveti ceva dusmani, nu este vorba numai de hoti aici; cineva va urmareste sistematic, are ceva cu voi. Daca se intampla prea des, poate instalezi o camera video si filmati cateva nopti masina, de exemplu. Un fost coleg si-a vazut astfel masina pentru ultima oara, filmata pe camera de supraveghere a unui vecin. Nu a mai gasit-o niciodata, dar poate ajuta in alte cazuri. Unele cunostinte si-au recuperat totusi masinile furate (ultima oara o Dacie, furata prin ianuarie a fost gasita de Politie dupa cateva ore, in timp ce pagubasul dadea declaratie la sectie). Furni, sper sa iti gasesti masina repede si sa fie in buna stare. Asigurarea iti plateste numai 90% din cat au evaluat-o ei, deci oricum iesi in pierdere, ca sa nu mai vorbim de nervi, alergaturi si stres. Sa auzim numai de bine [flo] Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihai, as zice ca nu e nici o legatura intre spargerea casei, de exemplu, si cea a masinii, etc. As spune chiar ca nu avem dusmani. Si toate astea s-au petrecut in timp, nu imediat unele dupa altele. Dar numai Dumnezeu stie ce si cum… Furni, ce rau imi pare! Sper ca aveti vreo pila la societatea de asigurari sau sunteti asigurati la o firma serioasa, am auzit cazuri cand si-au recuperat banii (partial sau total), foarte greu, cu multi nervi si alergatura, si dupa muuuulte luni de la furtul masinii… A propos de caini: la bunica mea veneau adesea in curte tigani… si tare-i mai latra cainele (stia imediat ca sunt tigani, chiar daca nu-i mai vazuse niciodata!). Intr-o zi, au venit doua tiganci si, pana sa iasa bunica-mea din casa, nu stiu ce i-au facut cainelui, ca a fost orb toata viata lui. Vai, ce ochi avea, amaratul de el… Si acum imi vine sa plang. Orb a murit, saracul. M-am gandit ca i-or fi dat cu sare in ochi, sau cu acid (desi blana din jurul ochilor nu era afectata, dar poate nu-mi mai amintesc eu…). Ii mai aruncasera inainte bucatele de carne in care infipsesera ace cu gamalie, dar nu reusisera sa-l pacaleasca. Ce vroiam sa va spun, ca au hotii “leac” si pentru caini… nu mai zic de altele mai sangeroase…
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vorbeste cu vecinii si incercati varianta cu portari. Initial, cand vecinii mei au propus sa angajam portari nu m-am gandit decat la faptul ca va fi o cheltuiala in plus la intretinere, care si asa este f mare. Mereu ma gandeam ca nu are ce sa-mi ia asa ca mie nu imi trebuie portar. Mai tarziu mi s-au furat bani si telefon si acte din geanta. M-am simtit groaznic si am realizat cat de ingrozitor este sa-ti fie "violata" intimitatea casei. Sa iti atimga bunurile si ceea ce iti este drag din casa niste oameni neispraviti. Nu este nici aceasta metoda f sigura pt ca si ei pot fi pacaliti, dar de cand avem portari nu s-a mai intamplat nici un furt la noi in bloc. Avem si noi interfon, dar se stie ca se poate intra f usor in bloc, chiar daca este interfon. Acum, eu sunt multumita de ideea vecinilor, dar stresul ca poate intra cineva in casa tot exista. Se pare ca hotii au tot felul de idei. Sarbatori fericite si sa ne fereasca Dumnezeu de necazuri de acest gen. kiss you all
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...