Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nepasarea. Cum o vindecam, oameni buni?


Recommended Posts

Aceeasi nepasare am intalnit-o si eu cand eram gravida. Se impingeau, in burta mea de parca era o perna si eu aveam aproape noua luni.. Cred ca singura solutie este cea pe care am adoptat-o eu atunci... Sa stigi in gura mare "Sunteti chiar nesintit. Nu vedeti ca sunt gravida. Chiar nu aveti bunul simt sa nu ma mai impingeti atat? Si atunci minune toata lumea se oferea sa imi dea un loc pe scaun desi pana atunci parca nu ma vazuse nimeni ca deh "eram micuta foc" Asta este. Sper ca macar noi sa putem sa le insuflam copiilor nostri educatia adecvata. jb
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 56
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Lauraa M-am enervat si eu dar acum am scapat,mi-am luat masina nu ma mai afecteaza.
auzi tu, mama draga, dar nu e periculos sa conduci in luna a opta? nu mai bine iei taxiul? intreb si eu, asa am citit, ca nu e bine.[flo] fetelor, cereti-va drepturile cu incredere si curaj! persoanele defavorizate au intaietate pe mijloacele de transport, iar in categoria asta intra cei cu handicap, batranii si gravidele. daca locurile special amenajate nu sunt suficiente, ridicati pe cineva de pe scaun, calm si politicos. in magazine, idem cu statul la coada. cine face bot, cu bot sa ramana, voua n-ar trebui sa va pese! n-am ce sa va spun cum e aici ca n-am circulat cu autobuzul mai mult de o luna si n-am vazut niciodata aglomeratie, au fost mereu locuri. in metropolele mai dihai, ca NY, am auzit ca e altfel, ca la Bucuresti, maica [bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu.In Japonia la fel.Nimeni ,absolut nimeni nu se deranjeaza sa ofere locul altcuiva,desi au si ei inscriptii cu rezervat batrinilor,femeilor gravide ,handicapatilor.In autobuze ,scaunele chiar au cite o husa de alta culoare.Ti-ai gasit,degeaba.Fetele tinere ,scolaritele se machiaza ,se penseaza ,ruj,pudra ,creme,ce mai tot tacimul.Barbatii citesc ziarul sau manga(carticele lor preferate )sau si unii si altii dorm in majoritatea cazurilor ori butoneaza la telefoane. Imi amintesc o intimplare .Intr-o dimineata plecam din Chiba spre gara Tokyo ,unde urma sa iau shinkansenul sper oraselul meu.Aveam de schimbat citeva trenuri,si cred ca in primul o femeie in virsta ,tremura din toate balamalele.Am reusit sa gasesc un loc ,si cind am prins ocazia si s-a uitat spre mine i-am facut semn sa se aseze in locul meu.A avut citeva clipe de ezitare,clipe in care m-am simtit penibil.Pina la urma s-a asezat si am legat si o scurta conversatie.Aici daca incerci sa oferi ajutorul,unii se simt ofensati. Altii te privesc dubios,altora le este rusine,altii nu mai contenesc cu multumirile. Oare cind vom avea in jur mai multa intelegere si respect? Nicole[gravi]&Amira[copil] http://community.webshots.com/user/nicoleamira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by conchita
quote:
Originally posted by Lauraa M-am enervat si eu dar acum am scapat,mi-am luat masina nu ma mai afecteaza.
auzi tu, mama draga, dar nu e periculos sa conduci in luna a opta? nu mai bine iei taxiul? intreb si eu, asa am citit, ca nu e bine.[flo]
Nope, pot sa circul pana cand incepe travaliul. De altfel ma simt excelent (fizic si mai ales psihic [biz] ) Toate gravidele de la cursul de hiiiihuuuuhoooo vin cu masina... Cand n-oi mai putea ma voi opri,sau voi lua un taxi :) Laura si papusica din burtik (34 saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate ai foarte mare dreptate... Sotia mea nu cred ca ii s-a oferit mai mult de 3 ori un loc, si asta mai mult ca eram cu ea! Educatia trebuie facuta in scoala, biserica, media... Trebuie sa o facem si noi copiilor, fie ca sunt ai nostri sau nu! Gabriel - tatic de 2 ani! [cheers][copil] http://www.familia-mea.go.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Lauraa Nope, pot sa circul pana cand incepe travaliul. De altfel ma simt excelent (fizic si mai ales psihic [biz] ) Toate gravidele de la cursul de hiiiihuuuuhoooo vin cu masina... Cand n-oi mai putea ma voi opri,sau voi lua un taxi :)
foarte bine ca te simti excelent, ma bucur sincer! dar nu de asta ziceam. uite ce am citit, ca daca te enerveaza vreun dobitoc in trafic, risti contractii, tensiune, spasm, chestii-socoteli. sau daca pui vreo frana brusc, te lovesti cu burtica de volan. oricum, condusul in sine cica e ocupatie stresanta si ca mai bine ar fi evitat in ultima luna. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele mele, v-am citit pe toate si m-am intristat la fiecare intamplare nefericita/nepotrivita in parte si sunt de acord cu toate nemultumirile exprimate. Cred cu tarie ca daca ne vom educa asa cum se cuvine copiii, acestia se vor purta corespunzator in societate si ca nu vor fi niste nesimtiti ignoranti. Ei vor fi generatia DC, sau copiii mamicilor de pe DC si ne vom mandri cu ei. In rest...ce sa spun, cred ca fiecare dintre voi se simte bine in pielea ei ori de cate ori are ocazia sa ofere un exemplu bun in societate si nici eu n-as vrea sa las nesimtirea unora sa-mi altereze comportamentul. Asadar luptam pentru a vindeca nepasarea prin educarea copiilor dar si a adultilor cu care intram in contact. Eu sincer, asa fac, imi educ sotul, sora, prietenii si pe biata mama, ori de cate ori vad ca ... au nevoie saracii. Si ma las educata la randul meu... Pupici la toate! Roxana, [gravi] in sapt. 25
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Si in Canada e la fel nimeni nu-ti da locul. Poti sa fii batran, gravida, sa ai copil in brate, putin le pasa. Citesc sau se uita pe geam, sau chiar si la tine si zambesc la copil. Cand eram gravida in 37 de saptamani si in prostia mea m-am intors cu autobuzul de la doctor, aveam o burta imensa, era o caldura umeda cumplita, nimeni nu mi-a dat locul (nu ca m-as fi asteptat). Ghiciti ce s-a intamplat a doua zi? Am nascut. Corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi s-a intamplat. Cand am fost gravida, numai o singura data mi s-a dat locul (mai des mi s-a dat inainte de a fi gravida[:D]). Eram in ultima luna de sarcina, cu bartai burtoiul si degeaba! Dar n-am avut curaj sa zic nimic. Cand eram prin luna a saptea de sarcina, a trebuit sa plec la sora mea la Ploiesti. M-a asteptat la gara, am urcat in tramvai si era super aglomerat. Si incepe sora mea sa comenteze "da chiar asa, nimeni nu se ridica?". Eu, rusinata, "sssttt, nu mai, lasa!". La care ea il abordeaza direct pe un tip "nu va suparati, nu vedeti ca aici este o gravida? vreti sa va ridicati?" Si s-a ridicat, iar eu...[zid]. Apoi, cand eram cu Alexandru in brate, mi se mai oferea locul, dar nu mereu. Cand prichindelul avea aproape doi ani, stia deja unde sunt locurile rezervate si aborda pe cate cineva "te rog frumos, ma lasi sa stau jos?". Cred ca e inutil sa spun ca nu era refuzat! Baiatul isi cunostea drepturile [:D]. Asta vara insa, incercam sa-l dezvat de obiceiul asta cu cerutul scaunului. Am urcat odata in masina si era saracul obosit frant, umblasem mult cu el. Aproape plangea ca vrea sa stea jos, ca e obosit. Nu s-a sinchisit nimeni, l-am asezat pe trepte saracul. Asta este! Imi pare rau ca n-am sculat eu pe cineva! PS Acum nu mai intervin cand roaga pe cineva "ma lasi si pe mine sa stau jos, te rog?". Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu fac parte dintre cele care si-au "luat" fie ca li s-a dat, fie ca nu...oriunde ma duceam mi se pare firesc sa beneficiez de prioritate ....imi aduc aminte ca am fost la Medicover sa-mi fac analizele la sange si erau vreo 10 -15 inaintea mea programati..ii spun cucoanei de la receptie sa ma lase sa intru prima, iar ea se codeste...ca este lume multa, ca ce or sa zica, bla,bla...atunci ma duc in fata celor care asteptau cuminti sa le vina randul si ii intreb.."va deranjeaza daca intru eu prima??" Am simtit vreo 20 de perechi de ochi indignte atintite curios asupra mea, si nimeni dar nimeni nu a spus nici da , nici nu..stateau si de uitau ca vitele, drept pentru care am interpreat tacerea lor ca un raspuns favorabil mie si am intrat prima.....si intamplarea asta mi-a venit prima in minte dar s-au mai intamplat o gramada. Carmen si bb Maya Alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...