Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nepasarea. Cum o vindecam, oameni buni?


Recommended Posts

quote:
Originally posted by tinatache ca sa vezi ce face intamplarea! noua ni s-a intamplat fix invers: ne-a luat tanti in fata, adica asa credea ea ca noi oricum eram primii, ca eram cu bebe mic si a zis sa terminam repede:)) Da, si la mine ce mai sare lumea la coborat carutul, mai ales ca acuma e cu 2 locuri si chiar accept ca e cam complicata operatiunea sus-jos. Un Paste Fericit! [paste] Cristina
Nu tanti, mai! Tante aia (d-na viceconsul)a fost super draguta.Dar pana sa ajungi la tanti trebuia sa treci de cerberul de la usa. Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 56
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Camelia Nu tanti, mai! Tante aia (d-na viceconsul)a fost super draguta.Dar pana sa ajungi la tanti trebuia sa treci de cerberul de la usa. Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor
a,da, imi aduc aminte, ala e tare "civilizat". Imi aduc aminte ca a vb cu Cristi cu "tu" de parca ne tragem de sireturi. Daca ai sapca pe cap si blugi de-acuma nu mai conteaza cine esti, te poate lua la pertu orice portar. no comment... Un Paste Fericit! [paste] Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare cã, din pãcate, nu mai existã nici solidaritate femininã (apropos de cedatul locului în mijloacele de transport/ magazine etc. – nici suratele noastre alte femei nu se prea mai înghesuie s-o facã, deºi te-ai aºtepta sã ºtie cam cum poþi sã te simþi [gravi] cu un burtoi de x kg. ) Aºa cã ce sã ne mai mirãm la "colegii" nostri bãrbaþi, cãrora probabil cã li se pare foooooarte simplu sã fii însãrcinatã … în orice condiþii. Oricum, apropos de cedatul locului (femeilor, în general) în mijloacele de transport în comun, mi s-a rãspuns (de cãtre un bãrbat, evident) cã am vrut egalitate în drepturi … pe care la o adicã ºtim sã o clamãm la locul de muncã de exemplu, dar pe care “uitãm” sã o mai acceptãm în alte situaþii. [pup] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by teo1970
. Oricum, apropos de cedatul locului (femeilor, în general) în mijloacele de transport în comun, mi s-a rãspuns (de cãtre un bãrbat, evident) cã am vrut egalitate în drepturi … pe care la o adicã ºtim sã o clamãm la locul de muncã de exemplu, dar pe care “uitãm” sã o mai acceptãm în alte situaþii. [pup] [flo]
si tb sa recunoastem ca are dreptate! in afara de cazul in care esti insarcinata, cu un copil in brate (sotului meu i s-a cedat locul cand era cu bebel in brate!!), in varsta sau mai stiu eu cum, nu prea avem motive sa cerem locul, nu? Un Paste Fericit! [paste] Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-am rabdare si nici timp pentru a citi toate raspunsurile (desi mai intotdeauna fac asta inainte de a scrie ceva...) Nu e vorba de nepasare... E indolenta, NE-SIMTIRE, pe romaneste. Ce trebuie facute? 1. Sa intervenim. Cu riscul de a fi privite chioris, de a ne primi niste replici nu tocmai placute auzului... Dar nu putem schimba nimic daca stam cu mainile in sin. Nu o data, eu am ridicat un barbat de pe scaunul din tramvai, spundu-i "nu te supara, daca esti amabil, o femeie gravida sta in picioare" sau "o mama se chinuie cu copilul in brate". Intotdeauna s-au ridicat. Le-am multumit si sper ca a doua oara nu vor mai asteptra sa le atraga cineva atentia. 2. Facindu-le educatie copiilor nostri. Dindu-le, de mici, exemplul parintilor. Stiu ca lumea in care vor trai nu va fi mai buna, dar macar ei vor fi MAI BUNI. Asta conteaza, relatia noastra cu Dumnezeu, nu cu lumea... "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi s-a intamplat o singura data sa fie nevoie sa cer locul in tramvai, gravida fiind. De obicei se ridica cineva (parca mai des femeile decat barbatii). IAr cand sunt si cu amandoi copiii in brate, sau macar cu unul, chiar ca nu am probleme sa obtin un loc in mijloacele de transport in comun. Cu statul la cozi, insa, e alta situatie http://community.webshots.com/user/adrianacalin http://www.babiesonline.com/babies/e/ena/ http://www.babiesonline.com/babies/a/antim
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by adrianangi
Facindu-le educatie copiilor nostri. Dindu-le, de mici, exemplul parintilor. Stiu ca lumea in care vor trai nu va fi mai buna, dar macar ei vor fi MAI BUNI.
Corect! Sã nu uitãm, dragi mãmici, cã pe nesimþiþii din jurul nostru i-au educat (sau mai bine-zis nu) tot niºte femei ! Aºa cã degeaba ne plîngem, cã avem cam ce meritãm ! Chiar dacã o sã vã ºochez pe unele dintre voi, eu am 2 bãieþi ºi nu am de gînd sã ridic nici o cucoanã de pe scaun în tramvai ca sã-i aºez pe ei, pe motivul cã sunt mici. ªi am de gînd sã aplic cu ei aceleaºi reguli ºi vis-a-vis de persoana mea (ca femeie în familie), cã doar n-o sã purtãm “manierele” doar pe-afarã ! (Am citit pe undeva, nu mai reþin acum unde, despre bãrbaþii care le sãru-mînuºesc pe toate duduile ºi cucoanele de pe te miri unde – colega de birou, funcþionara de la bancã, vînzãtoarea de la magazin etc., iar cînd vin acasã îºi salutã consoartele cu “Ura, Coca ! Gata borºul ?!” [batcap] [pup] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by teo1970 ... Chiar dacã o sã vã ºochez pe unele dintre voi, eu am 2 bãieþi ºi nu am de gînd sã ridic nici o cucoanã de pe scaun în tramvai ca sã-i aºez pe ei, pe motivul cã sunt mici. ªi am de gînd sã aplic cu ei aceleaºi reguli ºi vis-a-vis de persoana mea (ca femeie în familie), cã doar n-o sã purtãm “manierele” doar pe-afarã ! ...
Recunosc, pe mine m-ai socat! La cativa anisori sa lasi copilul in picioare numai ca e baiat???? Micutii abia isi tin echilibrul, dar sa mai si puna soferul o frana (majoritatea parca transporta cartofi, plus gropile de pe sosele) si sa-ti intre cu buza sau capul intr-o bara...brrr, nici nu vreau sa ma gandesc! Eu nu zic sa scoli vreo cucoana in picioare ([:D]eventual s-o rogi sa-l tina in brate), dar pe un tip il poti aborda, nu? Cand mai creste, de acord, ba chiar il poti invata sa cedeze locul. [flo], Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oooofff si educatia asta !!! dar cite mame, bunici si matusi si tati, bunici, unchi nu s-au chinuit sa le explice copiilor ce e frumos, ce e bine, dar ei fac tot cum vor ! Mai ales in autobuze, tramvaie, pe strada unde sint "liberi"...[cusca] Si parca uneori mai nesimtitori sint cei cu multa educatie decit cei fara ?! Oare de ce, din spirit de contradictie ?? [:p] Mi s-a intimplat de mai multe ori sa refuze locul parintii : "vai, lasati ! nu va deranjati !" sau copiii care stau in picioare singurei ! alti copii vor stea in brate la "tanti" norocoasa sa se uite pe geam [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by cl
quote:
Originally posted by teo1970 ... Chiar dacã o sã vã ºochez pe unele dintre voi, eu am 2 bãieþi ºi nu am de gînd sã ridic nici o cucoanã de pe scaun în tramvai ca sã-i aºez pe ei, pe motivul cã sunt mici. ªi am de gînd sã aplic cu ei aceleaºi reguli ºi vis-a-vis de persoana mea (ca femeie în familie), cã doar n-o sã purtãm “manierele” doar pe-afarã ! ...
Recunosc, pe mine m-ai socat! La cativa anisori sa lasi copilul in picioare numai ca e baiat???? Micutii abia isi tin echilibrul, dar sa mai si puna soferul o frana (majoritatea parca transporta cartofi, plus gropile de pe sosele) si sa-ti intre cu buza sau capul intr-o bara...brrr, nici nu vreau sa ma gandesc! Eu nu zic sa scoli vreo cucoana in picioare ([:D]eventual s-o rogi sa-l tina in brate), dar pe un tip il poti aborda, nu? Cand mai creste, de acord, ba chiar il poti invata sa cedeze locul. [flo], Claudia
Clau, Recunosc cu mina pe inima, copiii mei nu prea au mers cu transportu’ în comun. Dar, pe de altã parte, am observat cã, aºa mici cum îi considerãm noi, copiii înþeleg mai multe decît credem, au un simþ de observaþie f. ascuþit, ºi de cele mai multe ori nu fac ceea ce le spunem noi sã facã ci ceea ce ne vãd pe noi fãcînd. Adicã, degeaba o sã le spun eu cã e frumos sã cedezi locul femeilor în autobuz dacã o sã-ncep imediat dup-aia cu chestii de genul “a, da’ nu acum, cã acum tu eºti mic, mai tîrziu, cînd oi fi tu mare, acuma þi-am zis doar aºa, ca sã ºtii tu cînd o sã mai creºti” etc., etc., etc. , cã n-o sã se considere niciodatã suficient de “mare” ca sã-nceapã s-o ºi facã. Asta pe lîngã faptul cã noi o sã-i vedem tot timpul mici ºi neajutoraþi ºi o sã gãsim motive ca sã le scuzãm purtãrile (cînd e mic – se poate lovi, cînd e mai mare – “e copilu’, dragã, obosit, vine de la ºcoalã, tu ºtii ce ºcoalã face copilu’ meu ºi cît este de stresat” , cînd e ºi mai mare - “ºtii ce serviciu are “copilu’ ” meu ºi cum apasã pe umerii lui întreaga societate?! “[:D] A considera copilul “prea mic” pentru ceva o sã-l înveþe cã în viaþã poþi gãsi motive de a nu face un lucru sau altul. Mie mi se pare cã dacã nu le intrã în sînge de mici niºte principii, mai tîrziu va fi mai greu sã le aplice, cãci le vor privi ca pe niºte “lecþii” moralizatoare, ºi, deci, ca pe niºte constrîngeri; nu le vor face din convingere, ci din obligaþie sau ... nu le vor face deloc. [pup] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...