Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Operatie amigdalite


Recommended Posts

ciau la toti, vroiam sa intreb daca cineva a trecut prin ceva similar si daca s-a rezolvat. De aproape un an am probleme cu gatul, am fost la doctor, am luat multe antibiotice -care nu mi-au adus nici cea mai mica ameliorare,am facut examenul secretiei din gat, dar nu au gasit un virus si un examen de sange...im sfarsit ultima data doctorul otorino mi-a dat un tratament pentru trei luni: imunotrofina, 1/zi x 90 zile, asociat cu cu ismigen -10 zile in fiecare luna. Sunt la sfarsitul primei luni dar nu ma simt deloc mai bine. Nu pot spune ca ma doare gatul, dar de un an am mereu gatul rosu si ceea ce ma supara de fapt e ca am senzatia de corp stain in gat si-mi vine sa-mi curat gatul (sa scuip) si abia daca se desprinde ceva...mai e si mirosul gurii neplacut pentru ca raman in gat bucatele de mancare care se lipesc pur si simplu si nu va imaginati cat ma chinui sa le curat...daca reusesc. Doctorul otorino mi-a sugerat sa fac operatie, eu am sperat ca poate voi fi norocoasa din cei 10-20 % la care acest tratament functioneaza,dar...acum nu stiu ce sa fac sa opresc tratamentul si sa fac operatia...pentru ca am ajuns la capatul puterilor, am o oboseala generala la orice ora, chiar daca as sta in pat sa ma odihnesc o zi si o noapte...acum nici nu mai stiu daca e de la gatul asta sau nu...dar mi-au disparut toate puterile, si nu e astenie de primavara ca oboseala asta o am din vara. Rog cei care au facut o astfel de operatie sa-mi spuna daca inainte se simteau asa de obositi si as vrea sa stiu mai multe despre operatia in sine, cat timp se sta in anestezie si alte amanunte care m-ar ajuta pentru ca nu am facut niciodata o operatie. Multumesc, Stela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Stelutica, in gat nu se cauta virusi ci microbi. Copilul meu in varsta de 4 ani la vremea respectiva a facut operatie pentru inlaturarea amigdalelor. Zi-mi exact ce vrei sa stii si oate iti raspund.Sincer nu prea am inteles. Ti-a luat si exudatul faringian? Andreea mamica de theo si de florin http://community.webshots.com/user/mamicaluitheo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ciau Mamicaluitheo, nu stiu exact termenii in romana, dar am facut o radiografie ca sa se vada daca am reflux esofarigian ( in italiana asa suna). Mi se pare ciudat ca nu a iesit ca as avea ceva pentru ca de 2 ori am avut niste crize destul de puternice (altadata mai rebele, si azi ma incearca ) de nod in cosul pieptului si o senzatie de dilatare a esofagului foarte neplacuta ca am intrat intr-o panica ...nu stiu ...si am plans. Criza aia mai puternica a durat vreo 2 ore, dupa mine as fi chemat salvarea, ma simteam foarte rau. Am auzit ca mai este un examen pentru a vedea daca e vorba de reflux esofaringian, cu sonda... Vezi, nu stiu daca operatia rezolva problema. Am vazut de fapt doctorita ca a mers din start pe ideea operatiei,eu am fost cam sceptica la reactia ei...nu stiu ce sa mai cred. Stela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotul meu a facut acum 5 ani operatie de amigdalita. Atunci avea 30 de ani si a fost un picut mai greu, in sensul ca la varsta asta e necesara spitalizarea (2, maxim 3 zile). Operatia in sine nu este grea. Sotului meu i-au facut anestezie totala, asa ca nu a simtit nimic. Dupa aceea a fost mai greu deoarece cateva zile nu a putut "manca" decat lichide (supe, ceaiuri, sucuri, compoturi, etc.) El a ajuns la operatie in urma unor raceli repetate si pentru faptul ca mai tot timpul il durea in gat. Nici macar vara nu putea bea ceva mai rece. Stare de oboseala accentuata nu avea, dar il dureau incheieturile cam rau, lucru care de atunci s-a rezolvat. Si acum poate sa bea si el ca omu, vara, berea mai rece. Cam asta. Mirela, mamica de Andreiut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stela, din ce descrii tu in al doilea post, nu este vorba de o afectiune a amigdalelor, ci de una esofagiana (e vorba de reflux esofagian (asta inseamna ca o parte din continutul din stomac - mancare amestecata cu secretiile gastrice, care sunt acide) se intorc in esofag si iti dau asa-zisul pirozis (arsuri in zona din spatele sternului). In timp, din cauza aciditatii acestui suc gastric intors in esofag, apare esofagita de reflux, cu arsuri asemanatoare gastritei, dar in zona esofagului. Cred ca ti s-a propus sa faci o endoscopie , asa e? Eu cred ca asta trebuie sa faci acum, ca sa vezi care e cauza acestor simptome. Dupa aceea vei vedea ce ti se va recomanda. In caz ca asta e cauza, operatia nu are a face cu amigdalele. Eu cam asta am inteles din ce ai spus tu, dar poate ma insel...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stela, eu am facut operatia de amigdale in '98 si mi-a facut numai anestezie partiala, in 10 min. am fost operata. Tratament eficient pt. amigdalita era moldamin sau penicilina. Am ramas o noapte la spital. A fost destul de neplacut dar a trebut repede. Nu am avut probleme de oboseala. M-am refacut intr-o saptamana, si am mancat numai supe sau pireuri de tot felul. Sanatate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am facut operatie de amigdale acum 3 ani, numai cu anestezie locala - durata operatiei: 20 min max. Nu a fost usor o saptamana dupa dar un an nu am stiut ce este durerea sau usturimea de gat. Imi pare aru ca nu am facut-o mai devreme si m-am chinuit 30 ani cu tratamente de cel putin 2 ori pe an. Sanatate multa! Daria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stela, o prietena de-a mea s-a operat in tara. Dar in loc de extractia amigdalelor am inteles ca a facut numai o curatare, micsorare si "netezire" a lor cu laser-ul. Am inteles ca de atunci nu a mai avut probleme. Mie mi s-a parut o solutie extraordinara, mai ales ca eviti riscurile (la care sint supusi cei fara amigdale) de a raci mai usor la plamini. De ce nu te interesezi si la ORL-isul tau?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca este bine sa faci o endoscopie digestiva superioara.S-ar putea sa ai o problema ce tine de gastro sau chirurgie si nu de sfera ORL.Daca nu transeaza diagnosticul , macar exclude alte afectiuni care ar putea fi.Dupa senzatia de corp strain, durere, disfagie si mirosul dat prin putrefactia alimentelor, poate fi vorba si despre un diverticul faringoesofagian Zenker. Dar cu siguranta , trebuie sa continui investigatiile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...