Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

probleme femeiesti


Recommended Posts

Eu zic ca e mai bine sa mergi la medic. Nu afecteaza sarcina si nasterea dar iti poate face mult rau(poate fi un precursor pentru cancerul de col uterin). Doctorita mea mi-a spus ca nu se poate pune un diagnostic cert de rana decat dupa colposcopie. Nu conteaza daca doare sau nu, conteaza numai ce impact are asupra sanatatii tale. Sanatate! Cu drag, [pup] [mamica]Andreea & [copil] Octaveatza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns
La mine nu se manifesta in nici un fel. N-as fi stiut ca ceva este in neregula, daca nu mi-ar fi spus medicul, in urma consultatiei. Ciudat. Acum incep sa ma intreb daca nu cumva medicul s-a inselat! Poate ar trebui sa merg la o a doua consultatie la alt medic,asa pentru siguranta. [B)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O noua opinie este intotdeauna binevenita, nu? Oricum daca este intr-adevar de rana pe col, su am o prietena care tot la cutit a ajuns si are si un bb acum de toata frumusetea. Bafta multa si Doamne ajuta !!! Andra mamica lui Matei (7 saptamani) si Andrei (4 ani si 6 luni) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-e greu sa cred ca doctorul s-a inselat, rana ori e ori nu e, nu vad ce ar fi putut sa vada si sa confunde cu o rana. Dar o a doua opinie nu strica ce e drept, asa ca daca nu esti sigura, mai du-te la un doctor. E posibil ca rana ta sa nu fie mare si de-asta sa nu ai simptome. Eu am avut o rana pe col, probabil ca o aveam de cand eram copil, dar neducandu-ma la control ginecologic am aflat abia la putin timp dupa ce mi-am inceput viata sexuala. Doctorii s-au ingrozit ce rana "urata" am, mai ales ca nu avusesem chiuretaje si eram foarte tanara, si nici viata sexuala nu mi-o incepusem de mult timp, insa probabil e ceva ereditar la mine caci am aflat ulterior ca si mama si sora mea au avut asa ceva. Ce voiam sa iti spun e ca nu am avut manifestari care sa ma puna pe ganduri, si totusi, la orele de sport, sau cand alergam mai mult, aveam dureri de burtica destul de marisoare, insa dupa cateva minute ma lasau. Probabil erau din cauza ranii caci acum nu le mai simt, insa eu eram obisnuita cu ele si, culmea, nu mi-am pus vreodata problema ca ar fi ceva in neregula. Doctora s-a bucurat ca am ajuns asa tanara (aveam vreo 22 de ani) la doctor, a zis ca fetele care nu ajung la medic si au asa o rana pe col, ajung sigur pe la 30-35 de ani cu cancer de col...:-( Am facut tratament indelungat caci aveam si candida, apoi am facut cauterizarea si iar tratament (cu interdictie la sex) si de atunci totul e foarte bine, nu am mai avut nici o problema. Acum sunt insarcinata in saptamana 30 si astept sa nasc, nu cred ca va fi vreo problema sa nasc natural, cel putin nu din cauza ranii pe care am avut-o. Nu pot sa zic ca n-am incredere in tratamente naturiste, dar si eu ti-as sugera ca si celelalte fete sa nu o lungesti prea mult daca vezi ca n-au efect. Cu drag, Irina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, intre timp am mai fost inca o data la doctorul meu si i-am spus despre tratamentele naturiste pe care le-am gasit, intrebandu-l ce parere are. Dupa cum ma si asteptam reactia lui a fost una de dezaprobare, spunand ca in experienta lui de 30 de ani de medic ginecolog a incercat toate (spune el) metodele posibile de vindecare ale acestei afectiuni (naturista, chimica, etc.), niciuna nedand rezultate precum cauterizarea. L-am intrebat apoi in ce consta acerasta intervenie, daca intr-adevar se taie din col, asa cum am citit eu pe net. A spus ca nu se taie nimic ci doar se arde portiunea respectiva pentru a facilita vindecarea. Parca m-am mai linistit. L-am intrebat apoi daca este mare rana respectiva, mi-a raspuns ca nu conteaza cat de mare este rana, procedeul de cauterizare este aceslasi, infiferent daca rana este mare sau mica. As fi vrut totusi sa stiu mai precis de atat. Probabil voi merge totusi la cauterizare, doar asa ca sa fiu sigura ca problema este pe cale de rezolvare (desi imi displace ideea). Oricum, am dat si comanda pe net pentru ceaiurile de care spuneam, in ideea ca dupa cauterizare zona se va vindeca mai rapid daca voi face spalaturi cu acest ceai cicatrizant. Sper sa nu gresesc. Wish me luck! [B)] _pulstar_
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga pulstar, Eu cred ca ai putea incerca ceva naturist, dar in orice caz ti-as recomanda sa te mai vada un doctor. Mie nu imi place stilul asta cu "nu te intereseaza", "stiu eu ce fac" etc. Este corpul tau si e datoria lui de medic sa te informeze exact cat e de mare rana, ce alternative sunt, care este procedurade cauterizare, cu riscuri si avantaje si numai stiind toate detaliile poti lua o hotarare. Sanatate maxima si sa auzim de vesti bune, Boga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa nu-ti bati joc de corpul tau si sa te duci la cauterizare. Nu lasa timpul sa treaca si nu o lua cu leacuri babesti. Asta daca nu vrei sa ai vreun cancer peste cativa ani si sa te-ntrebi de unde-ti vine. Hai, curaj, sunt altele mult mai rele. Te pup.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost diagnosticata cu rana pe col la 19 ani.Nu m-am dus la cauterizare, dar la 22 de ni, cand am ramas gravida am fost la colposcopie la doctorita Mihaela Badea la Universitar.Nu aveam absolut nimica!!! Colul era perfect.Ce s-o fi intamplat?Fa o colposcopie! Sabina & Sofia Galagia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...