Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Despre emigrare, pe sleau (fara perdea) (3)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 176
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Oameni buni,va rog din inima mea de "emigrant veteran",sa NU mai emigrati. Tare as vrea, sa-i arat copilului meu, tara de unde provine mama si tata lui...sper sa vada o Romanie, cit de cit de populata,macar pe ici pe colo! Vorbesc serios,nu rideti :-) Eu nu mai am nici o prietena in Romania,toate patru au plecat in ultimii 3 ani cu multe vise si sperante in bagaje spre alte tari! Antonina,mi-a zis ca daca stia, ce o va astepta in Florida,nu mai pleca. Da,dar unele lucruri, nu ai de unde sa le stii dinainte si trebuie sa le traiesti personal pe propria ta piele, ca sa-i crezi pe altii! Mi se pare firesc,"nici bogatul ,nu crede saracului" si "nici socoteala de acasa, nu se potriveste cu cea din tirg". S-au spus multe lucruri la acest subiect si eu as mai avea de spus,dar oare ce rost ar mai avea ? Cine vrea sa plece, pleaca,chit ca umplem noi aici 100 pagini,"pe sleau" Intereseaza pe cineva ce se ascunde cu adevarat in spatele "perdelei" ? P.S.Rog,ca inainte sa inceapa intrebarile,de genul: "Pai,atunci tu de ce ai emigrat ?" a se vedea profilul meu personal! Daca mai sunt nedumeriri,eu raspund cu placere. So,Julie eu cam atit am avut de adaugat,multzam frumos de invitatie:-) Noapte buna,oriunde va veti afla si capul sus! Corina & Darian,tot mai nazdravan...(4 ani si 6 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Alba, Decat sa-i indemni pe altii sa stea in Romania, de ce nu te duci tu acolo si nu incerci sa faci din Romania o tara mai buna, mai stabila, ravnita. Daca iti doresti atat de mult acest loc pentru copilul tau, de ce nu incerci sa-i faci lui un viitor acolo? Poate ca, cu expetienta ta, cu entuziasmul si dragostea ta pentru Romania vei reusi sa faci mai mult decat cei care iau acum hotararea sa plece. A emigra este o solutie extrema si daca oamenii au ajuns sa o adopte, sa-si paraseasca familia, prietenii si - cel mai important - amintirile, locurile dragi, "parasutandu-se" intr-un mediu strain, ostil, ciudat si incepand totul de la zero, cu singura zestre speranta si educatia, noi nu trebuie decat sa-i incurajam, sa-i sustinem, sa le dam sfaturi, sa le raspundem la intrebari si sa le impartasim din experienta noastra. Asa ca, imi pare rau ca nu ai inteles pana la varsta asta ce era in sufletul parintilor tai cand au ales sa emigreze si ce este in sufletul celor care au hotarat sa o faca. Iti doresc sa ajungi sa intelegi si poate acest forum te va ajuta intru-catva. Mai gandeste-te.... C.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se vorbea acum citeva "pagini" despre cei care nu se adapteaza deloc in tara adoptiva. Intr-adevar, este o chestiune legata de constructia psihica a omului. Dar daca nu te simti chiar "acasa" acolo unde esti, fie ea si tara ta natala, de ce sa stai "suspendat" intre doua lumi toata viata, gindindu-te cum ar fi fost daca... Mai bine incerci, luindu-ti curajul in dinti, pentru a putea sti apoi daca ai facut alegerea corecta. Pt. ca, daca nu, te poti intoarce de unde ai plecat, de acolo nu te poate da nimeni afara. Eu STIU, SIMT ca as ramine cu o MARE neimplinire in viata daca nu as face pasul acesta, al emigrarii. Neimplinirea as considera-o si pt. mine, si pt. copilul meu, caruia ii datorez un inceput bun in viata, lucru ce nu se intrevede in Romania. Am trait departe de tara si de familie o vreme, si nu intr-o tara "civilizata" in sensul comun al cuvintului, ci intr-o tara africana (cu oameni mult mai civilizati decit in multe alte tari dezvoltate). Credeti-ma, nu am simtit nici o clipa dorul de tara; in schimb imi era tare dor de parinti si de frate - de altfel singurii de care eram si sint legata cu legaturi sufletesti f. strinse dintre toate rubedeniile. Bineinteles ca acum am si un copil si un (alt) sot, dar pe acestia ii "iau"[:D] cu mine, deci dorul meu fata de ei se va limita ca timp doar la orele cind nu stau acasa cu ei. Una peste alta, fiecare isi alege singur drumul, cu riscurile pe care le implica o astfel de "dezradacinare" (eu nici nu o percep asa), riscuri care nu pot fi generalizate, fiecare va avea drumul sau propriu, nu unul "sablonat", neexistind reguli. Sper ca nu m-am dezlinat, avind in vedere ca Deiu ma tot bate la cap cu nu-s-ce jocuri, iar eu scriu "printre picaturi" si frinturi de explicatii date lui. Va pup si sa ne vedem cu bine... unde vom ajunge fiecare. Home, wherever you are... Simina & Andrei (Deiutzu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alba mai indicat este sa mergi in persoana la cei care stau la coada la ambasada canadei si sa le explici ca ..... " Oameni buni,va rog din inima mea de "emigrant veteran",sa NU mai emigrati. Tare as vrea, sa-i arat copilului meu, tara de unde provine mama si tata lui...sper sa vada o Romanie, cit de cit de populata,macar pe ici pe colo! Vorbesc serios,nu rideti :-)" iar pt cei de la ambasada US povestea Antoninei din Fl combinata cu cea de mai sus.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...