Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Despre emigrare, pe sleau (fara perdea) (3)


Recommended Posts

Subscriu si eu in mare masura la cele spuse de Edip. Nu inteleg de ce atata inversunare din partea Irei cand cineva critica sau mai bine zis, spune ce nu-i place in Canada. Problema Ira este, ca cel putin mie,mi-a sarit in ochi si am simtit o "jena" cand ai scris ca erai f. dezamagita de faptul ca nu ti-ai primit salariul.E cam strigator la cer(ca sa nu zic altcumva) ca cineva care urmeaza sa emigreze ,cu toate cheltuielile de rigoare,sa se planga pe un forum si sa blameze Ro. Eu zic sa te abtii de la unele comentarii rautacioase cu privire la cei care traiesc unde vrei sa vii tu si care mai critica sau isi spun unele nemultumiri.Ar trebui sa le multumesti ca te avertizeaza in modul asta si mai tarziu iti vor fi de folos. Lasa,vin-o aici ca o sa-ti dea statul salariul la timp!Numai sa apuci sa te angajezi,ca apoi nu vor mai fi probleme.[hop]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 176
  • Creat
  • Ultimul răspuns
antoioana, te rog sa citesti toate mesajele pe care le-am scris azi referitor la subiectul pensionarilor. Si sa imi spui daca mesajul pe care am incercat sa-l transmit este ceea ce presupui tu. Dar o sa mai repet odata: 1. dpdv personal as face orice pt a asigura o viata confortabila romanilor de virsta a 3-a pt ca sint constient de greutatile prin care trec si ma doare sa vad atita suferinta. 2. dar incerc sa ma pun si in pielea celor care au sarcina sa conduca tara si imi dau seama ca data fiind situatia din Romania, este foarte dificil sa se faca ceea ce am spus la punctul 1. Si imi dau seama ca totul se reduce la a face o lista cu problemele care trebuie rezolvate intr-un an si citi bani sint disponibili si cum trebuie impartiti. Sau cum este mai bine sa fie impartiti. Este greu sa faci asa ceva la nivel de grup de 50 de oameni - si vad asta la servici. Nici nu vreau sa ma gindesc cum este sa o faci la nivelul unei tari ca Romania. O sa spun inca odata: alegerile care trebuie facute nu sint usoare, pot fi puse la indoiala dpdv moral, dar daca privesc tara numita Romania ca pe o afacere / companie care deabia sta pe linia de plutire si guvernul ca pe echipa manageriala, imi dau seama ca sint decizii grele, dificile dar care trebuie luate pt a salva "corabia" in ansamblu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citesc cu mare surprindere si nu incetez sa ma mir! O parte din cei plecati pun problema asa: Astia care ve pregatiti sa plecati in departari cu sperante, las' ca ajungeti voi in tara X si atunci de-abia asteptam sa va vedem cum va ratati si va umiliti! Ca de reusit e imposibil! Cine spune ca e altfel e roman rau si e mincinos! [bang][bang][bang] Oi fi singura care se mira de "urarea" asta? Oameni buni, asta e mesajul pentru cei care si-au facut deja bagajele, si-au cumparat bilete de avion, care lasa in urma ani de munca, prieteni si familii, in speranta unei vieti mai bune? Eu personal nu cred ca cineva poate pleca (cu un copil dupa el) aruncandu-se cu capul inainte. Dovada cea mai buna este ca vine aici pe forum si pune intrebari. Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Numai rautacioasa nu mi s-a parut Ira, dimpotriva, intotdeauna isi spune parerea respectind-o pe a celorlalti, nu vad care-i problema, n-are dreptul la opinie, n-are dreptul la atitudine?! Nu mi se pare o exaltata in privinta emigrarii, doar doritoare de informatie. Nu imi amintesc in nici un mesaj cuvinte denigratoare la adresa Romaniei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura B, Giani, Cataghe, Casandra, Antoioana, sunt mult mai multi romanii care imi scriu sa am incredere in mine si sa fiu optimista, si voi sunteti unii dintre ei. Nu astea sunt gandurile pe care mi le trimit romanii, astea sunt gandurile pe care mi le trimit unii romani, cei care nu se simt sufleteste multumiti si care...cred ca toti vad lumea prin ochii lor. Ei bine, Dinu and company, aflati ca sunt f multi romani afara din tara care se simt excelent si care nu simt nevoia sa fie rautaciosi. Acei romani sunt mult mai multi decat voi si ei sunt fericiti indiferent daca voua va place sa auziti asta sau nu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...