Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Frecventa echografii


Recommended Posts

Buna ziua! Sunt Cristiana, cu bebe de 14 saptamani la purtator! Debutez pe forum cu o intrebare: Stie cineva care este frecventa minima admisa a echografiilor? Eu am facut pana acum cam 4 echografii (la minim doua saptamani una de alta) si ma intreb daca nu cumva am "suparat" bebelusul.S-a intamplat asa pentru ca oscilam intre doi medici si ambii au vrut sa vada cum evolueaza sarcina. Acum slava Domnului m-am hotarat dar ma mustra constiinta [bang] ca am supus bebe-ul la atata "scandal" (de ultrasunete vorbesc)A mai facut careva echografii dese? Cam care este parerea medicilor vostri despre echografii? Astept cu sufletul la gura parerile voastre! Multumesc! Cristiana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ecografia NU este daunatoare! Doctorul meu de cate ori are ecograful in cabinet imi face cate o ecografie rapida. Ultrasunetele Nu dauneaza nici copilului si nici mamei. Multa sanatate! Ralu-mamica Ioanei (4 ani) si a Mariei din burtica (27+ saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ultasunetele nu supara bebelicul. Oricum eu avind o sarcina cu risc va iau de departe am facut pina acum (22 saptamini) 10 eco :-)) Si, aici, se face eco la fiecare control...deci o sa mai fac inca vreo citeva. Dupa doua sarcini pierdute crede-ma ca as fi ultima persoana care ar face rau la bebutz si as fi evitat eco daca mi s-ar fi spus ca nu is ok. Plus ca tatiku' face design si pt componente de ecograf si stie pe ce baze si principii functioneaza masinaria. Asa ca stai linistita si ai grija de tine si bucura-te de burtiq:-) "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by papadie
Ultasunetele nu supara bebelicul. Oricum eu avind o sarcina cu risc va iau de departe am facut pina acum (22 saptamini) 10 eco :-)) Si, aici, se face eco la fiecare control...deci o sa mai fac inca vreo citeva. Dupa doua sarcini pierdute crede-ma ca as fi ultima persoana care ar face rau la bebutz si as fi evitat eco daca mi s-ar fi spus ca nu is ok. Plus ca tatiku' face design si pt componente de ecograf si stie pe ce baze si principii functioneaza masinaria. Asa ca stai linistita si ai grija de tine si bucura-te de burtiq:-) "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Da,exact!Ecografia e neinvaziva,nu exista nici cel mai mic pericol pt bebelus.Aici se face la fiecare consultatie,eu am facut 16 ecografii pina la sfirsit si fetita mea e sanatoasa tun. Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Cristiana! Si bine ai venit! Bucura-te linistita de sarcina, nu-ti mai face probleme degeaba. Echografia nu este daunatoare. Eu am facut foarte multe echografii. La fiecare control am facut echografie, iar in ultimele doua luni de sarcina, am facut cel putin 10 echo. Am un baietel perfect sanatos. O sarcina usoara iti doresc si un bebe sanatos. Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit mamico![flo] Nu,din cate stiu echografiile nu fac rau bebelusului.Eu la prima sarcina am facut echografie de fiecare data cand mergeam la control(adica lunar)iar in ultimele luni de sarcina mergeam la control din 2 in 2 saptamani si imi facea echografie. Acum sunt la a doua sarcina si istoria se repeta. Te asteptam la mamici de Septembrie - Octombrie 2004 [pup]Cristina[gravi]&[copil]Cristina(DPN-10 Octombrie 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu ai de ce sa-ti faci probleme... eu am avut vreo 8-9 ecografii morfo pana la sfarsitul sarcini... Dr. la care mergeam de cate ori ma vedea zicea: "Iar ati venit Doamna X... Sunteti la a 5-a ecografie... sa vedem ce zice bebeu saptamana asta :))" Ajunsese sa ma tina minte dupa prima eco :). Sa fiti sanatosi si tu si bebe, Freia si bebe Alexa http://community.webshots.com/user/freia_ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit viitoare mamicuta de bebelic frumos! [flo] In legatura cu eco ... nu te mai stresa degeaba, ca nu e nici un pericol pentru bb sau pentru tine! lasa grija asta si bucura-te de lunile acestea fermecate si pline se trairi noi, pentru noi femeile! Pupici dulci [pup] Nally [gravi] 33 saptamani si [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...