Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Abuzuri


Recommended Posts

Am o problema grava si cred ca nu sunt singulrul in aceasta situatie. Lucram, si eu si sotia, si nu are cine sa stea cu copilul dimineata. Solutia cresa. Din cauza ca programul meu incepe mai tarziu, ajungem la cresa ultimii (9:00-9:30). Aproape de fiecare data de pe culoar se aud plansete copiilor si tipetele si amenintarile asistentelor. Cand stiu ca sunt acolo tonul se schimba. Sunt aproape sigur ca copiii sunt si palmuiti (fiul meu isi acopera fata si fuge daca incerc sa-l cert, de ce daca acasa nu a fost lovit niciodata?). Ce pot face in mod legal ca aceste practici sa inceteze? Copiii sunt mici 2-3 ani nu se poate pune baza pe ce spun si al meu nici nu spune.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mihai - probabil se poate face ceva dar ... intre timp copilul tau va fi tot acolo!! Si chiar daca se schimba educatoarele - oare cele noi ....? Nu stiu care este situatia voastra materiala - dar eu as zice sa luati copilul de acolo si sa angajati o bona. Ideal cineva din familie (vreo matusa pensionara iubitoare de copii?) - daca nu cineva din afara. La inceput veniti acasa inopinat sa vedeti ce face cand e singura. Eu cred ca e o solutie mai buna bona pentru ca si daca ti se pare ceva in neregula o dai afara si iei alta, e numai decizia voastra. In plus - tu o platesti - tu ii spui care sunt regulile, ce si cum se face. Eu nici nu ma gandesc sa renunt la bona, copilul o iubeste, etc. Monica e inca mititica si nu prea stiu ce sa zic de gradinita - oricum si cand va fi mai maricica o voi da la program redus - in rest - bona sa traiasca! Bafta! Monica si Sorana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihai, e foarte grav ce spui, mai ales cind este vorba despre copilasi asa de mici. Mai este un subiect pe aceasta tema, la: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=17841 Poate ceilalti parinti te pot ajuta cu mai multe sfaturi. Nu stiu daca il poti muta la alta cresa, dar de ce nu incerci sa iei legatura cu alti parinti, poate luati impreuna o atitudine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, de reclamatie nu prea poate fi cazul, pentru ca asa dupa cum spui ca se comporta, s-ar putea sa se razbune pe copil (prosteste, altminteri). Of, e tare greu cu banii, insa poate o gradinita particulara ar fi mai indicata. daca va intereseaza, luati legatura cu ariel7000 de aici, de pe forum, mie gradinita unde este educatoare mi s-a parut interesanta si de incredere. Primesc copiluti de la 1 an si jumatate, ceea ce altii nu fac. Oricum, ar trebui luat copilul de acolo! Succes! Anamaria si Andrei (28.04.2002)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Mihai, In ce cartier stai? Vreau sa-ti zic ca tu poti face reclamatii, se rezolva, pentru ca le tataie curul sa nu vina, se aranjeaza treburile , da doar pentru o perioada. Eu de ex. le-am trimis sanepidul la gradinita de 2 ori, si....credeti ca am rezolvat ceva...da pentru o luna dupa care s-a revenit la normal......... Fetelor de ce spuneti ca se razbuna dupa, pe copil? Credeti ca ele nu stiu dupa aia sa mearga la bursa locurilor de munca? Eu puteam in acel moment sa le desfac cu ministerul invatamantului contractele de munca ca sa nu mai vb. de amenzi. (Si nu neaparat cu pile se rezolva. Va garantez. Si cu adrese neoficiale vin sa constate destul de repede.) In schimb am renuntat si le-am si amenintat cu treaba asta. Peste tot este la fel, peste tot le mai trag cate una la popou, si nu o sa avem niciodata garantia ca se vor purta tot timpul OK. Daca stai in Drumul Taberei iti pot spune eu de o cresa care este ok. Cu drag andreea mamica de theo si de florin http://community.webshots.com/user/mamicaluitheo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hm, hm, hm..... nu stiu daca este solutia ideala, poate suna chiar a roman politist sau mai stiu eu ce trasnaie, insa se practica in foarte multe tari. ideal este sa luati acceptul de la un organ competent/ conducerea gradinitei si instalati o camera de filmat. restul vine de la sine. ari&celine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihai, solutia ar fi ca toti parintii ai caror copii au fost abuzati sa faca reclamatii. Poate atunci o sa inceapa sa se mai miste lucrurile. Dar pana atunci...Chiar azi dimineata am auzit o stire despre o fetita, de la o cresa din Iasi, care acum e in spital din cauza abuzurilor (parca din cauza ca a refuzat sa stea pe olita!!!). Nu mi-a venit sa cred! Faptul ca al tau copil isi acopera fata cand il certi, arata clar ca a fost pleznit! Solutia ta, Mihai? Fa o reclamatie si ia-ti copilul de acolo URGENT si cauta-i o bona. Iar cand mai creste si iti poate povesti ce se intampla, atunci il poti duce si la gradinita (macar asa vei afla de la el ce se intampla si vei putea actiona). Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...