Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Abuzuri


Recommended Posts

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multumesc mult pentru incurajari. Pentru Jeff: Vanatai nu exista. Cu reportofon ma pot duce, il pot lasa si acolo in hainutele de schimb. Este legal sa porcedez asa? E admisa proba? Sa apelez la un avocat pentru consultatii sau la politie?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihai, te poti duce cu reportofon si sa-l lasi acolo asa cum ai spus tu. cei de la Politie habar nu au majoritatea si nici nu-i prea vad agitandu-se decat daca gasesti un politist - tatic la randul lui care va fi impresionat sau unul plin de zel. Problema probei cu reportofonul este urmatoarea: legea spune ca o proba audio-video pentru a fi valabila in instanta trebuie sa fie aprobata in prealabil de prim procuror. Apoi se merge la procuratura sau la Politie si se face o stenograma a probei audio, adica se asculta de catre ofiter caseta si se transcrie pe suport de hartie, se semneaza de acesta si apoi te duci cu ea in instanta sau le Politie daca faci reclamatia la Politie. Eu am pierdut insa un proces la inceputul carierei mele pentru ca m-am opus la o astfel de proba adusa in instanta de catre partea adversa care inregistrase ilegal o convorbire telefonica, s-a dus la Politie cu caseta, aceasta a fost transcrisa ca stenograma de politisti, fara nici un fel de problema si apoi s-a ajuns in instanta unde judecatorul binemersi, cu toata opozitia mea super bine argumentata a admis proba!!!! Asadar, se poate, depinde de imprejurari si de bunavointa judecatorului. In cazul acesta poti sustine ca nu ai cunoscut prevederile legii, ca erai disperat, ca nu ai bani de avocat sa te sfatuiasca etc. Stiu ca necunoasterea legii nu te absolva de nimic si nu prea tine, dar merita incercat. Oricum cred ca mai poti intreba si alti parinti de la aceeasi cresa ai caror copii au aceleasi manifestari cu bb al tau si impreuna puteti metge la Politie sa reclamati dementa. Eu sincer sunt specializata pe comercial, dar daca te decizi ma documentez serios inclusiv sa vedem unde trebuie introdusa plangerea, la Politie sau direct la instanta. Tot ce-ti pot spune este ca nu se plateste nimic ca si taxa de timbru, astfel de actiuni sunt gratuite (ar fi fost si culmea sa mai platesti ceva). Melania & Anna-Luciana melania
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

spunea cineva ca o mana o spala pe alta. autorul subiectului la fel, spunea si el ca a auzit cu urechile lui cum o educatoare ameninta un copilas. pai, vezi al cui e copilul, sesizezi parintele si tu esti martor in dosarul penal. Si uite asa, fiecare e martor in dosarul celuilalt. fara reportofoane si camere ascunse. In plus, nu cred ca strica si o evaluare psihiatrica facuta de un medic specializat in psihiatria infantila. Au ei metodele si resursele necesare ca sa descopere daca micutii sunt sau nu traumatizati. Zic si io....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am vorbit cu directoarea. Poate sunt eu mai naiv dar pare de incredere si mi-a promis ca problemele sa vor rezolva. Oricum, la cresa, ajungem si eu si sotia cand nu se asteapta nimeni, asa ca vrem nu vrem supravegherea continua. Imi pare totusi rau sa il iau de acolo pentru ca sunt convins ca colectivitatea e un lucru bun pentru el, daca educatoarele sunt o problema le schimbam.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca am judecat gresit. Numai pe baza unei plangeri verbale a iesit un mare scandal cu avertismente si penalizari. Astazi copiii erau "la program" cantau, ieri se citeau povesti. Se pare ca se poate numai ca mai trebuie sa tragem pe cineva de mineca din cand in cand.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...