Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

tehnici de respiratie


Recommended Posts

Buna fetelor! As vrea sa aflu mai multe lucruri despre tehnicile de respiratie din timpul travaliului, dar nu stiu unde sa citesc despre asta. La mine in provincie nu am auzit sa se practice cursuri pt asa ceva...asa ca as incerca singura, ca sa-mi usurez nasterea. Astept sugestii spera si nu renunta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Iti scriu din cartea pe care o citesc: "Antrenamentul respirator in vederea nasterii trebuie sa se bazeze pe exercitiile urmatoare. Dupa fiecare exercitiu veti face o respiratie completa. Respiratia superficiala:utila in timpul contractiilor de dilatare -cu gura inchisa sau intredeschisa, inspirati, apoi expirati usor, dar rapid; trebuie sa de deplaseze doar partea superioara a toracelui; -ritmati-va bine respiratia; timpul de inspiratie trebuie sa fie = cu cel de expiratie -antrenati-va pt a mentine acest mod de a respira mai multe zeci de secunde; la sfarsitul sarcinii va trebui s-o puteti mentine pana la 60 de sec. Respiratia blocata: utila in timpul expulziei -cu gura inchisa, inspirati profund umplandu-va plamanii cu aer -cand simtiti ca nu mai puteti inspira, retineti-va suflul si numarati in gand pana la 10 -cu gura deschisa expirati puternic -antrenati-va pt a va retine suflul pana la 30 de sec. !!! Este de notat ca respiratia blocata se recomanda din ce in ce mai putin; este preferata in prezent respiratia fortata, adica o respiratie lenta, dar continua, care permite o mai buna relaxare a perineului. respiratia completa -eliminati complet aerul din plamani -cu gura inchisa inspirati lent umfland abdomenul, iar mai apoi pieptul -faceti o scurta pauza la sfarsitul inspiratiei -cu gura deschisa, expirati apoi lent; goliti mai intai pieptul apoi abdomenul." Sarcina si nastere usoara! "Ma-ma" cu [baietel] sau [fetita] la bord de 32 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de ariciu
Buna fetelor! As vrea sa aflu mai multe lucruri despre tehnicile de respiratie din timpul travaliului, dar nu stiu unde sa citesc despre asta. La mine in provincie nu am auzit sa se practice cursuri pt asa ceva...asa ca as incerca singura, ca sa-mi usurez nasterea. Astept sugestii spera si nu renunta!
[flo]Felicitari, draga viitoare mamica pentru ca te-ai hotarat sa nasti natural acum cand la noi e la moda cezariana. Eu am avut ocazia sa merg la un curs de pregatire pentru nastere unde facut exercitii de respiratie care mi-au prins tare bine cand am nascut. Oricum, si moasa (sau doctorul) care te asista o sa-ti mai dea indicatii in sensul asta la momentul potrivit. Iti doresc multa sanatate si o nastere usoara! Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...