Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele din USA,poftiti la o barfa!(11)


Recommended Posts

Buna Carolyne, De pe forumul loteristilor poti afla mai multe...oricum predarea buletinelor dureaza ceva timp, costa acea stampila, si inplus trebuie sa schimbi si pasaportul (numai daca este de tip vechi). Dupa parerea mea conteaza aceasta predare numai pentru sotul tau, mai exact predarea livretului militar conteaza pentru a nu mai fi chemat la verificari la centrul militar. Sper ca ai inteles ceva... Pa si calatorie placuta (cu ce companie plecati?)...sarcina usoara si nastere asemenea... Eliza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns
GELIZA: Multumesc pentru urari! Noi plecam cu KLM. Am cumparat biletele la sfarsitul lui ianuarie: 1032$ = 820 Euro la vremea respectica (pentru 2 persoane si one way). Inainte de a cumpara biletele am mers pe la o multime de agentii si companii aeriene (in Bucuresti) si de departe oferta KLM-ului a fost cea mai buna. Restul ofertelor erau cu minim 50Euro peste KLM/persoana. Ruta este Buch-Amsterdam - Chicago, deci o singura escala. Referitor la BI am aflat de ce ar fi bine sa fie predat: daca peste x ani vrei sa te intorci in R bunurile pe care le aduci ar fi scutite de ceva taxe vamale. Mai mult nu stiu. Si, intr-adevar, timpul ramas este prea scurt si nu mai avem timp sa luam declaratie de la fisc ca nu suntem datori statului roman. Succes si tie ! Voi cand plecati si in ce oras? LAURA GARNER: am o cunostinta care lucreaza chiar la sectia consulara la de Ambasada SUA din Bucuresti si de la ea stiu ca nu-i bine sa-l compari pe Popescu cu Ionescu, chiar daca situatia este similara. Atat timp cat cazul respectiv nu-i cunoscut din scoarta-n scoarta nu-i bine sa te iei dupa ce zic altii, chiar daca au fost in situatii similare. Cand am postat modul in care se interpreteaza o viza am facut-o avand informatii sigure, nu dupa ureche (cu depasirea vizei de exemplu n-ati vrea sa stiti ca cine sta peste termenul din viza turistica intre 6 luni-1an poate primi interdictie pana la 3 ani, iar daca stai mai mult aceasta merge pana la 10 ani). Nu sunt informatii secrete si puteti verifica la ambasada. Personal te sfatuiesc sa suni la 021 - 210 4042 - sectia emigrare (program pentru tel. intre 08-12.00 la emigrare). Intreaba un functionar de acolo cat de repede se poate rezolva cazul tau si tot ce crezi tu de cuviinta (taxe, formulare, etc). Si nu aplica pentru viza turistica ca arunci banii in vant! Odata ce sotul tau este cetatean american pe tine nu te vor lasa sa pleci cu viza turistica, ci doar dupa ce primesti aprobarea respectiva. Numai bine tuturor, Carolyne&bb din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carolyne, multumesc pt informatii. Nu aplic pt viza de turist, deja am aflat ca nu am voie. Sotul meu a trimis un email la ambasada si ni s-a raspuns ca nu pot cere viza de turist in situatia noastra, ci trebuie sa astept K3. Deci stiam... :( Multumesc oricum si mult succes! Mai vorbim! Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata[:D] Iar este frig....nu-mi vine sa cred....aseara cand am iesit de la cursuri nu am stiut cum sa ajung mai repede la metrou. Plecasem eu cu o hainuta subtirica de piele si la scoala ne schimbam in scrubs care sant subtiri rau de tot. Carolyne, cunosc doua cupluri care au venit cu loteria vizelor. Unii au dat buletinele, ceilalti le au inca. Mai bine intreaba la Pasapoarte ca sa nu te trezesti cu vreo surpriza. Corina http://community.webshots.com/user/sentoriam
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by moniq
Am o problemuta.....pt un incepator unde e mai bine sa-si deschida un cont curent?[bang] moni
Problema asta am avut-o si noi, si am ales o banca care sa aiba corespondenta si cu una din bancile din Romania, adica Citibank. Este o banca solida, sunt foarte amabili si au fel de fel de servicii si facilitati. Si eu iti doresc acomodare usoara, cu tot si cu toate ce sunt aici. La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Laura Garner
..... cat este valabil acolo permisul de Romania? Imi poate raspunde cineva? Thanks Laura
Laura, dupa cate stiam eu in general este valabil 3 luni, dar asta depinde de la stat la stat. Oricum dupa SSN, urmatorul pas este permisul auto si ID-ul. La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata ,lume! uite ce ne-am inmultit..mai sa nu recunosc rubrica..bine ati venit,fetele noi(cel putin ptr mine)! in legatura cu buletinele, eu nu l-am predat pe al meu, in schimb sotul da...nu ne-a intrebat nimeni nimic.. mai era o intrebare pusa de Andreea, in legatura cu Canada versus US...gusturile nu se discuta..insa mie personal imi place mai mult aici..senzatia de acasa parca am avut-o insa in Montreal(nu stiu daca din cauza limbii sau a romanilor in nr mare pe car eii cunosteam sau pur si simplu...) asa si acum sa va povestesc pe scurt...am fost a nunta ,a fost super si m-am distrat de minune..drumul a fost excelent,Rares a dormit trei ore din cinci ,asa ca am stat la povesti cu Adi..ca in facultate..pe indelete..in schimb cu refacerea e mai greu...am febra musculara si dupa noptile astea nedormite, numai Rares e fresh, noi down! ieri am zacut toata ziua... saptamana asta avem noi musafiri asa ca mai stam si pe acasa..de cand cu plecatul la Detroit la intalneala nu ne-am mai oprit...dar in we asta gata! am musafiri!..sa mai vina si lumea incoace...saptamana viitoare e Pastele..ah, am uitat sa va zic: tata a luat viza pe zece ani!l-am sunat si mi-a spus:mai tata,s-au uitat la mine si au zis:da, dom'le, esti baiat de nota zece!...asa ca il astept in 30 aprilie!abia astept!ce, numai Veve sa fie rasfatata?! gata ,am facut prezenta..va pup si va urez o zi buna! Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Carolyne Referitor la BI am aflat de ce ar fi bine sa fie predat: daca peste x ani vrei sa te intorci in R bunurile pe care le aduci ar fi scutite de ceva taxe vamale. Mai mult nu stiu. Si, intr-adevar, timpul ramas este prea scurt si nu mai avem timp sa luam declaratie de la fisc ca nu suntem datori statului roman. Succes si tie ! Voi cand plecati si in ce oras?
noi am predat BI pentru ca cei de la vama cind am mers cu Tarom nu te lasa fara acea stampila in pasaport. Am intrebat si eu aici, si intradevar conteaza numai la repatriere. Dar si in cazul acesta se poate aranja aceasta prin consulatul de care aparti, numai ca dureaza. Deci poti sa il pastrezi fara frica. Parca sotul tau este peste 26ani? Daca nu este trebuie sa se inscrie aici la selective service (gaesti mai multe info la mine pe [url="http://www.nistor.net/usa"]web[/url]) mircea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura felicitari tatalui tau pentru viza ...poze la nunta ai facut?! eu am facut la partty 80" sunt deja pe forum...vrea sa vad poze,,,si mai usor cu vizitele[:D]nu uita ca ai burta mare si trebuie sa te relexezi...bine de Rares ca stie sa se relaxeze [bis] [mamica]Elena [bonjovi]Alvaro [copil]Alvaro-Daniel http://community.webshots.com/user/elenalove27
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...