Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele din USA,poftiti la o barfa!(11)


Recommended Posts

Pe liste de email pe meserie sunt si eu, dar acolo totusi limbajul e destul de limitat (desi de la asta m-am obisnuit sa invat in engleza, adica sa receptionez idei , concepte noi, sa inteleg despre ce e vorba in propozitie), nu am probleme mari sa citesc, inteleg tv, ziare, scriu, am dat teste si am luat scoruri bune...faza e ca vorbesc putin si rau, in 5 min obosesc si n-am nici un haz in engleza (nu ca romaneste as avea f mult, dar); nu am probleme la banca si alte institutii...dar mai e mult pana departe! [zid]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Iubi, Cleo si Llaura, multumesc de sugestii si linkuri. nu e vorba de basic english, ci de nivelul conversatiilor. daca n-as iubi atat de pasionat limba romana, poate mi-ar fi usor sa "traduc" in engleza. n-am acelasi nivel de conversatie, clar. uite, acum citesc din ce au recomandat fetele la Arte, din Philip Roth si gasesc cuvinte de care n-am auzit in viata mea, si engleza literara e folosita altfel, nu am inca abilitatea sa vorbesc asa...cred ca tine de practica si mi-as dori sa am prilejul asta cu vorbitori nativi. ma voi duce unde m-ati trimis deci, multumesc mult. daca mai aveti si alte sugestii, multumesc anticipat [flo] Silvia, te-as ajuta, dar eu nu folosesc ceara, sunt cu Braun si-atat. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Conchita si mie mi-a fost greu la inceput sa citesc in engleza, dar am hotarit destul de repede ca n-am alta sansa aici. Sotzul deja imi luase pina am venit eu citeva volume de literatura japoneza si cum eram ahtiata, m-am hotarit imediat. Primele carti le-am citit cu dictionarul englez -roman in mina, greu se misca, apoi am hotarit sa trec pe cel explicativ englez si a mers mai repede (pe bune). Acum citesc fara probleme (e singura parte din acomodarea aici care a mers snur[:D]), pronuntzia poate nu e citeodata cea mai fericita si inca nu compun emailuri ca un nativ (nici un romaneste nu-s vreun dostoievski sa-mi curga literele sub deste), dar ma bucur cel putin ca pot citi cit vrea inimioara mea. [pup] Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrada, citesc foarte mult in engleza, vorbesc idem, singura problema "vizibila" este accentul, de asta oricum nu scap pana in mormant :) cuvinte noi intalnesc in carti, dar asta nu inseamna ca citesc cu dictionarul langa mine constant. prima carte din seria de 7 imprumutate de la biblioteca, de acest Roth, am terminat-o intr-o noapte, zilele trecute, deci nu cursivitatea in lectura e problema. nush sa explic mai bine decat am facut-o. sa mai incerc: in romana imi sunt la indemana deopotriva argoul si jargonul, cum sa zic altfel? in engleza inca nu. adica nu stapanesc inima limbii, nu in sens de cunoastere, ci de ...simt. nu o simt. inca nu ma pot "juca" lingvistic in engleza cum pot sa o fac in romana. am nevoie de practica. n-am parteneri de discutie pur-literati, ci oameni normali, de diferite pregatiri. sa zicem ca aia de la primul job sunt intelectuali, totusi, nu despre carti vorbesc cu ei, ci despre meserie, care in faza asta e tehnica...stai ca am o idee sa fiu mai clara: imagineaza-ti o discutie la Muzeul Literaturii la cenaclul scriitorilor! din care cu onor am facut parte :)) pai n-am intalnit asemenea cercuri pe-aici inca si tare mi-as dori:1. sa le gasesc; 2. sa le fac fatza in engleza! la asta ma refer! :)) [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Conchita, cred ca e foarte greu sa ajungi sa te 'joci' in limba engleza la nivelul la care tintesti tu. Cheia cred ca este sa citesti cat mai mult, ceea ce stiu ca faci, si sa scrii, chiar daca initial nu esti multumita de cum iti iese, dar tot practica.. Eu iti doresc multa bafta sa gasesti si un grup de discutii. Intereseaza-te si la colegiile/universitatile din zona ta, multe au cursuri de 'creative writing', poate poti sa faci un asemenea curs, sau macar sa iei legatura cu cineva care coordoneaza un astfel de curs, poate ei au mai multe idei si/sau te pot indruma catre un grup sau te pot pune in contact cu oameni din lumea scriitoriceasca. Cleomax, felicitari inca o data pentru baiatul tau! Concertul de gospel la care am fost s-a tinut la o biserica, au fost mai multe grupuri, nici unul insa foarte cunoscut, un grup de la biserica respectiva, un cor de baieti, un grup alcatuit din sapte surori, un cor al companiei de transport in comun din zona (ei erau implicati in organizarea evenimentului). Andreea, toate cele trei state sunt zone foarte faine. Eu stau in California si sunt indragostita de statul asta, insa viata aici este foarte scumpa. Colorado si Florida sunt mai ieftine, nu stiu insa exact cum se compara intre ele din punctul asta de vedere. Nu cred ca e nimeni pe aici din Colorado, dar sunt fete din Florida, poate te ajuta ele cu mai multe informatii. Pupici tuturor, Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, nu-mi vine sa cred ce se intampla. V-am spus ieri ca a sunat sotul meu la INS si i s-a spus ca trebuie procedat exact cum am procedat noi pt obtinerea vizei. Azi a sunat la consulat in Ro si i s-a spus ce mi-ati spus multe dintre voi. Ca dupa casatorie se merge la ambasada cu o scrisoare, dupa care ne programeaza la un alt interviu in 7-10 zile si asta e! Cand a sunat azi, a intrebat in general cum se procedeaza. Va suna maine iar sa le spuna care este cazul nostru. Nu stiu ce o sa facem. Ati mai auzit de astfel de cazuri? Putem eventual sa cerem sistarea procesarii actelor pe care le-am trimis si sa vina el aici sa mergem impreuna la interviu... Astea sunt doar supozitii deocamdata... Daca aveti sfaturi, ascult... Deja cred ca am ulcer. Ma doare stomacul de mor. va multumesc... si imi pare rau ca sunt asa sumbra... dar vor veni si zile mai bune si o sa ma revansez fata de voi atunci. [pup] Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea, dintre cele trei state, Florida e cel mai ieftin, apoi vine Colorado si California. In Florida clima e nasoala din punctul meu de vedere, umezeala ca la Amazoane, vara, Colorado e rau iarna, dar e frumos luat in ansamblu si joburi se mai gasesc. Eu zic ca tot California e cel mai bine, desi ca viata cel mai scump, dar salariile sunt proportionale cu living expenses. Update la bebe, nu are streptococ, asa cum am banuit, deci l-am umflat degeaba cu antibiotice o saptamana. Are pur si simplu pielea uscata, ca noi n-am mai pus humidifier-ul in dormitor. Mi-a spus sa-l ung cu Eucerin si hidrocortizon de doua ori pe zi, iar daca intr-o saptamana nu-i trece sa il sun. Nici vorba de streptococ. E adevarat ca strep da reactii cutanate, dar nu unde le are el. Cat priveste limba engleza, va garantez eu ca se paote ajunge sa o stapanesti chiar si mai bine decat bastinasii(nu exagerez, nu i-ati vazut ca nu-s in stare sa lege o conversatie inteligenta fara sa se ajute de maini? doar se stie ca cine are nevoie sa se ajute de maini ca sa vorbeasca, are o grava lipsa de vocabular). Ma dau de exemplu, nu ca sa ma laud, ci ca sa va incurajez. E adevarat ca mi-au trebuit asa vreo 5-6 ani de munca asidua, adica citit cu dictionarul, iar la pronuntie am rugat pe americani, indiferent unde eram, sa ma corecteze de fiecare data.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai salutari!... Am teroristul in spatele meu si urmareste fiecare miscare care o fac ... acum vrea in brate... Laura Garner cred ca tot ambasada va fi ceea mai in masura sa-ti de-a un raspuns clar daca se poate sista procesarea actelor. Ai grija de tine si incearca sa te relaxezi ... stiu ca e greu dar cu rabdarea treci marea. Cat despre engleza...ce sa progresezi... eu mai mult mi-am zapacit-o vorbind cu sotul in engleza si cu Alex in romaneste... NU stiu daca-i de la sarcina dar sigur neuronii mei nu mai functioneaza.Incerc si eu sa invat pe ici pe colo dar tare as vrea sa ma trezesc asa intr-o dimineata si sa vorbesc foarte fluent in engleza .... ei ce ziceti?... Vreau sa va intreb pe voi cele care aveti casatorii mixte ... copii vostri cand au inceput sa vorbeasca... adica sa spuna cuvinte ce le poti intelege... ca Alex al meu vorbeste de mama mama ... dar cred ca mai mult in chinezeste ca nu deslusesc nici un pic de romana sau engleza ... Acum doua zile Alex al meu a cazut si si-a spart capul... chiar pe sparnacena... noroc ca nu a fost foarte rau... ne-am dus la urgenta si doctorul i-a lipit rana. Lui nu i-a pasat prea tare ca abia il puteam stapani pe holul spitalului sa stea linistit ... juca ascunselea cu asistentele si radea in hohote de ma facea sa ma simt prost ca m-am dus la urgente cu el... dar doctorul a spus ca am facut foarte bine ca am venit si nu am asteptat pana a doua zi.... C-am atat din Mississipi ... Nu gasesc iepure ... imi este o ciuda.... Mircea stai departe ca daca te prind te fac fripturica in sos de vin rosu ... (glumesc si imi place sa ma leg de tine )... Pupici! mamica fericita a unui baietel!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:D]Engleza. Si eu cand eram in Romania ziceam ca nu am probeme, la munca era a doua limba pentru mine din cauza americanilor ce-i aveam pe acolo si-am fost foarte socata sa constat ca ce stiam eu nu se potriveste cu ce-i aici. Nu intelegeam absolut nimic. Am setat televizorul sa scrie ca sa inteleg si eu ceva ma uitam la el ca la poze. Toata lumea mi-a zis ca singura modalitate sa inveti engleza este "sa stai intre ei" adica intre americani. La citit la inceput am incercat sa deduc din context, apoi mi-am cumparat un webster. Mi s-a spus, "ai rabdare tu vrei totul de la inceput"[:D]. Ca si vocabular si gramatical stiu mai multe ca sota-miu dar gandesc in romana la exprimare, intai imi traduc si dupa aia zic propozitia. Singura treaba misto e ca sota-miu a inceput sa vorbeasca o romana mai buna decat atunci cand l-am cunoscut. Ehe, e mult de lucru.. Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...