Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele din USA,poftiti la o barfa!(11)


Recommended Posts

Buna la toata lumea!!! Eu sint tot in cautare de chiriasi. Astazi am dat telefon la Coldwell Banker si ma gindeam sa pun anunt si in ziarele romanesti. Nu stii de unde sare iepurele (poate il prinde Super-lia!!!) Eu sint in casatorie mixta (sotul este american cu bunici polonezi). Mama mea nu vorbea aprope deloc engleza cind m-am casatorit si stateam la masa pe post de traducator pina cind m-am saturat si i-am spus ca trebuie sa incerce sa vorbeasca singura cu el. Intr-un an de zile a inceput mama sa turuie englezeste...... Eu cu sotul vorbesc numai in engleza (a inceput si el sa rupa nitel pe romaneste dar nu de conversatie, mai mult de ascultat). Cu copiii vorbesc amindoua (mai mult romaneste) si cel mare prefera engleza, cel mic turuie in amindoua. Nu le amesteca, vorbeste cu mine ori una ori alta iar cu parintii mei mai mult romaneste. Cred ca ei prefera engleza pentru ca aud la televizor, la scoala, pe afara. Cel mare a inceput sa invete si greaca (este la scoala ortodoxa-greaca) asa ca la noi acasa este un turnul Babel. Cind vin si socrii in vizita la mai strecoara si citeva vorbe in poloneza ca sa fie si maul multa cacofonie de limbaj. Deci trebuie sa ai cu cine sa vorbesti constant, altfel nu prea merge. Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3) [url]http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/alex2.jpg[/url] [url]http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/nick2.jpg[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mneatza fetelor! Sanatate la bb Laura T! Super-liutzo,pupici teroristului zglobiu!Pe al meu(9 luni) l-am prins ieri mozolinduse cu frigiderul si nu oricum,in stil frantzuzesc.Stiam eu ca e mare dragostea intre ei,dar nici chiar asa[:D].I-am facut si poze ca sa-l pot santaja cand o creste mare. Veste mare:au inceput sa-si scoata capusorul florile care le-am plantat(sotzu') cu cateva zile in urma,iar eu sunt in culmea fericirii.de cateva ori pe zi,tot ies din casa si mai arunc cate o privire si le intreb de sanatate[:D].Sunt mamica pt a doua oara[:D]! Despre engleza mea e inutil sa vorbesc.E de balta rau[:D]. Si ia leitar! Pupici! mihaelaH
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Cunoastem faza cu nu inteleg nimic, desi am avut bafta sa lucrez in engleza cativa ani...faza e ca intre engleza care se vorbeste in europa si cea "vie" de aici e diferenta mare... O inteleg pe Conchita, tare as vrea si eu sa vorbesc in engleza ca romaneste, dar pana acolo mai e mult sau poate nu se va intampla niciodata, poate copiii mei sa vorbeasca asa... Eu folosesc Google la dictionar, daca scrii in fereastra de cautare "define: cuvantul de cautat", Google functioneaza ca si dictionar. Hai va pup.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura_T, sanatate multa lu' bb! ti-au zis ce suspecteaza ca e acel "rash"? imi suna tare familiar "pielea uscata", "hidrocortizonul" si "eucerin-ul", dar sper sa nu fie vorba despre asa ceva (dermatita atopica). Oana, ai dreptate, engleza invatata din carti nu se potriveste intotdeauna :)). eu aveam pretentia ca stiu bine, am invatat-o 11 ani la scoala si o exersam zilnic la serviciu, insa, cand am venit aici, am ramas un pic descumpanita :)). foarte multe expresii le-am prins de la tv, din ziare, brosuri si din tot felul de "hartii" care-mi umplu cutia postala :). oricum, ma bucur ca baza gramaticala o aveam de acas', altfel luam de bun cum zic astia p-aici :))). forumul de care va ziceam (cel specializat pe "health") m-a ajutat mult in ale scrisului. si eu am o "tinta" in engleza, e adevarat ca mai putin elevata ca cea a Conchitei :) - vreau sa pot ajunge sa ma cert in aceasta limba :)). bine, nu de mahala e vorba, dar, de ex., cand ma enervez si-as vrea sa pun pe cineva la punct, diplomat si finut, ale naibii cuvinte si expresii in engleza parca-au secatuit de tot :)). http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu fac prezenta acum dimineata.[hia][:D]......va pup pe toate!!!!![pup]ma duc si eu sa beau cafeaua...ca tare dor imi este de o cafeluta!!!!din septembrie nu mai bausem cafea[:D][bicla]si ma duc putintel la sport.[bang] lauraG..DESPRE PROGRAMELE TV..POT EU SA ITI SPUN CA AM CUMPARAT SATELIT...SI EU PRIN TV INTERNATIONAL,PRO TV,MA MAI UIT SI LA SURPRIZE SURPRIZE!!!![:D] ....NOI L-AM CUPARAT DE LA NISTE ARABI(LA UN MAGAZIN)E PE CARTELE...prietenul lui sora mea el incarca cartele pe computer(deci nu esyte legal[:D].....daca esti interesata sa cumperi asa ceva...cu mare placere iti spun cind o sa vi aici de unde vei lua...si cu cartela ...te rezolv eu[:D] o zi cu soare sa aveti mai americancelor care birfiti mereu!!!!!hai ca am glumit!!!! don't worry....be happy. mona78
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by iubibubi si eu am o "tinta" in engleza, e adevarat ca mai putin elevata ca cea a Conchitei :) - vreau sa pot ajunge sa ma cert in aceasta limba :)). bine, nu de mahala e vorba, dar, de ex., cand ma enervez si-as vrea sa pun pe cineva la punct, diplomat si finut, ale naibii cuvinte si expresii in engleza parca-au secatuit de tot :)).
[:D]Hihihi..ai dreptate cu faza asta. Aveam un coleg de munca in Romania care a stat fo' 10 ani in Australia si zicea ca e al naibii de greu sa te certi in alta limba[:D] Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iubi, l-am intrebat si mi-a zis ca nu e exema, si deocamdata nu suspecteaza altceva decat "piele uscata", explicatia fiind "it's the season", na, daca vreau ceva mai savant tre' sa gasesc probabil pe altcineva. Hidrocortizonul e pt mancarime, presupunand ca il mananca pielea. ce sa mai zic? Nu ma mai ambalez cu parerea mea despre medicii de aici ca nu are rost. Macar asta-i mai rasarit dintre tot ce am gasit pana acuma. Mihaelamama, ce fecior ai, deja se "da" la mozoleli! Draguta chestia. Eu de la televizor prea putin am invatat engleza, dar din conversatia de zi cu zi, da, pot sa spun ca aproape totul. Stiam din Ro engleza, dar la capitolul conversatie eram deficitara, ca pe vremea aia cu cine sa conversez? Anamaria, scuze ca nu te-am sunat, sunt ocupata tare azi, si mai am in sarcina sa merg pana la Target la lunch sa iau Beyblade, Dragoon Fighter, si la "aprozaril" chinezesc pt fructe si legume. Vroiam sa stau inauntru si sa fac taxele, dar vad ca nu-i chip.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,fetelor, Zilele astea sunt in NY in vizita la prietenul meu si chiar daca oficial nu i-am acceptat cererea in casatorie,in sinea mea ma gandesc serios la asta.Nu de alta,adr vreau sa fiu absolut convinsa ca fac pasul potrivit.As avea insa o intrebare;sa zicem ca o sa ma cheme cu fiancee visa aici-in timp ce astept ca cei de la ambasada sa mi-o elibereze,am voie sa intru in Sua cu visa de turist care e valabila 10 ani?Sau dupa ce ma casatoresc cu el aici,mai am voie sa ma intorc in tara prea repede?Pentru ca mai am un an de scoala si nici intr-un caz nu as vrea sa ma inec ca tiganul la mal.Merci tuturor pentru raspunsuri,va pup PS Urasc gustul dulce al painii de aici,voi cum v-ati obisnuit cu ea?[vom]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Laura Takacs
Iubi, l-am intrebat si mi-a zis ca nu e exema, si deocamdata nu suspecteaza altceva decat "piele uscata", explicatia fiind "it's the season", na, daca vreau ceva mai savant tre' sa gasesc probabil pe altcineva. Hidrocortizonul e pt mancarime, presupunand ca il mananca pielea. ce sa mai zic? Nu ma mai ambalez cu parerea mea despre medicii de aici ca nu are rost. Macar asta-i mai rasarit dintre tot ce am gasit pana acuma.
Trebuia mei sa-ti faca testul ala cu streptococ din prima. Si eu am schimbat pediatricianul ca ala vechi mi-a fact-o nasol de vreo doua ori. Acum asta pare OK. Daca il vrei (desi e cam departisor de tine) ti-l dau. Are office elegant si poarta discutii cu tine dupa consult in biroul lui, unde ii poti pune toate intrebarile. Deci nu mai sta cu ochii pe ceas. Unde are petele uscate bb? Ca dermatita are in locuri oarecum fixe. Oricum si lu Marcu i-au parut iar niste pete si ca un fel de alergie, dar il rezolvam local. Multa sanatate, Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...