Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de Sept.-Oct. 2004 (9)


Recommended Posts

Buna burtici! Din cate vad sunteti relativ bine, mai putin intepaturile din burtica si durerile de cap. Si eu am de amandoua, si in plus niste dureri ingrozitoare de spate.....noroc ca nu tot timpul! Cristia, bun venit intre burtici, si sa ai o sarcina usoara si un bb sanatos! Cali, ma bucur ca esti bine! Ralucule, si eu sunt extrem de obosita. Mi-e greu si sa vorbesc cateodata....de umblat nu mai zic...dar asta e! Chiar daca obosim e bine sa facem miscare, asa ca nu va leneviti!.......si sa ne bucuram de perioada asta minunata! Danyce, eu zic sa nu iei nici un fel de medicamente, fara sa vorbesti cu medicul tau intai! E mai sigur asa! Ce mai stiti fetelor de Giorgiana? Pupic, Ioana si bb mic(13 sapt.)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cali multumesc mult pt incurajari.In cite saptamini esti tu cu bebita? Eu am facut eco morfologica vineri la 18 sapt.,astept sa ma sune dr. cu rezultatele sa-mi spuna exact ce si cum. Am citit si mi-au spus si alte mamici ca exista sanse de 95% ca placenta sa se dezvolte superior pina in sapt.28 perioada cind uterul si copilasul se dezvolta foarte mult. Nici eu nu mai port hainele pe care le purtam inainte de fi graviduta,mi-am cumparat lucruri lejere ca sa nu-l deranjez pe copilas. Nu stiu daca v-am spus ca avem BAIETEL! statea in poza asa frumusel cu piciorusele,inota ca o ratusca. si pemine ma doare in zona de jos a burtii, ca atunci cind trebuia sa-mi vina ciclu, am inteles tot asa ca se extinde uterul sa-si faca loc copilasul. Aveti si voi acelasi tip de durere? De-abia astept sa spuneti si voi daca aveti fetita sau baietel! Catinca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetele nu am mai scris de ceva creme ca nu aveam noutati , insa v-am citit zilnic. Azi am fost la doctor la maternitate si am avut ceva emotii ca nu-l cunosteam , dar totul a fost ok , tipul e super , are ecograf el si face ecografdii la fiecare consultatie.Mi-a zis ca totul e bine , placenta e bine pozitionata si ca masurile lui bb se incadreaza in limitele normale :).M-am linistit. In plus imi zice ca daca vreau sa aflu sexul copilului , am facut niste ochiiii , si am raspuns da normal .....asa ca o sa avem o mandrete de baietel...:)tatai a cazut pe scaun cand i-am spus... Ma rog lui D-zeu sa fie totul bine si bb sanatos, maine ma duc sa fac analiza de trisomie 21 si cea de CMV. Doctorul mi-a zis sa nu mai citesc atata pe net ca cum e cmv-ul de rau mai sunt inca vreo 5 ,6 virusuri si ca nu poti sa faci toate analizele posibile si sa ma calmez.Daca nu ii zicea de cmv nici nu mi-l dadea, mi-a zis ca inca nu se stie prea bine de virusul asta si ca varicela e mult mai rea si uite ca pt. asta nu se fac analize. Cam astea sunt aventurile mele , asa ma bucur ca totul a mers bine , am reusit sa ma si inscriu la maternitate asa ca am mai scapat de un stres ... Va pup pe toate PS. si eu mai am dureri de cap si de burtica dar e suportabil si atunci incerc sa nu ma impacientez. Cristina [gravi] 16 sapt.UM
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, dragutelor, eu incerc dar nu prea pot tine pasul cu voi. Cel mai rea e diferenta de fusul orar. Cind aici e dimineata la voi e deja sera tirziu si dormiti. Eu deci deschid forumul si gasesc 3-4 pagini deja scrise, si e prea tirziu sa mai fac si eu comentarii, la "spartul tirgului". :o) In orice caz, vreau sa le urez bine-venit la burticile noi, sarcina usoara si bebei frumosi si sanatosi. Deasemenea, vreau sa le felicit pe proaspetele burtici care au aflat ce au, si anume cei doi baitei!!! Sa fie intr-un ceas bun si sa va bucurati mult de tot de ei. Cit despre dureri, si eu ma pot lauda cam cu acelasi lucru. Am dureri de cap mai tot timpul, si chiar si migrene nasoale de tot din cind in cind. Eu una nu vreau sa iau nimic-nimicut, sa nu ii dau nici o chimicala lui bebita al meu/a mea. Deci stau si sufar. Oricum, pt. cine e interesat, sa stiti ca puteti sa luati paracetamol linistite. Aspirina sa nu luati, ca este periculoasa. In rest, cam astea sint toate cu noi!!! Va pup pe toate, Corina [gravi] - DPN Sep. 28
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor - mamicilor ! Cristia- avem aceeasi data, si eu tot 26 Sept. Si eu credeam ca am 15 saptamini dar la spital si la ecograf mi-au calculat din nou datele ( ultimul ciclu pe 21 Dec) si au zis ca am numai 14 sapt ! Eu vreu fetita caci am deja un baietel ! Abia astept sa merg in week-end sa-mi cumpar haine de graviduta ! In rest ma simt bine, ma mai ia uneori o migrena dar nu des, asa ca nu ma pling. Felicitari fetelor care au aflat ca au baietel ! [gravi] 14 sapt si [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Catinca, Cristina, felicitari pentru baietei! Catinca, eu maine fac 14 saptamani, dar am avut probleme de la inceput, din sapt 5-6 cu sarcina.. iminenta de avort.. cand am zis ca am scapat de una, cat de cat, la eco m-a speriat ecografa cu placenta inserata jos, dar sper sa se ridice in timp! De-abia astept sa vad ce este, baietel sau fetita, eu imi doresc sa fie fetita, dar ce-o da Dumnezeu, sanatos sa fie! La cate sapt. se face ecografia morfologica? O zi buna Cali, DPN 29 septembrie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata burtici! Ma gandeam sa facem un rezumat cu ce analize mai trebuie facute si la cate saptamani.Eu am vineri programare la dr.Badiu ( Spit. Municipal) si as vrea sa il intreb exact ce si cand tre' facut.La cate sapt.se face tritestul?Amniocenteza se face doar daca sunt suspiciuni la tritest? Vreau sa-l mai intreb si daca e normal sa am niste scurgeri albicioase.Voi aveti problema asta?Eu sunt in 11 sapt ( si am fetita!).In plus stiu ca mai tre' facute niste analize imunologice ( dar nu stiu in ce sapt), ca de ex. FAN ( factor antinuclear), acizii fosfolipidici, Lupus Anticoagulant, APTT...Ati auzit de asa ceva? Va pup, Patrice si bebe
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare voioasa si pupici [pup]la mamici cu bebei in burtici[gravi] Marimar, de fapt si eu am 14 saptamani implinite si acum sunt in saptamana 15. Intrebare pentru fete care au aflat de-n burtica lor e fetita or baietel: cand (in ce saptamana) s-a vazut sexul bebeilor vostri? Si inca o intrebare: ce-i aia echo morfologica, cand se face, ce are special? Ca doctorul meu imi face echo la fiecare control (lunar). Cristiana & bebe de 15 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...