Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

provocare avort


Recommended Posts

nu am putut parcurge decit citeva imagini... mincam un mar si l am abandonat brusc... da, sint socata! cu atit m mult cu cit am apelat la asemenea metode. de mult timp ma rog lui Dumnezeu sa ma ierte si sa nu fiu vreodata obligata sa mai repet asemenea experienta... dar acum, sint sub presh! da, daca imaginile astea le ar vedea cele ce doresc sa faca chiuretaj, in mod sigur rata avorturilor ar scade vertiginos!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salut, fetelor! Eu am in burtica de 17 saptamani, asa ca imi veti intelege inversunarea.... Am intrat pe link-ul ala... am vazut prea tarziu avertizarea.... Nu am marit nici o poza dar a fost de ajuns galeria aia de imagini. Si nu inteleg cateva lucruri.. Stiu ca nu toata lumea are acces la mijloace de informare si nu are un nivel de educatie mediu, ca sa spun asa. Dar, Dumnezeule, exista atatea mijloace contraceptive.... nu pot sa inteleg cum adica sa nu le folosesti si apoi sa iei decizia de a face avort. Eu nu am facut niciodata... si nici nu as face-o. Imaginilea alea m-au intors pe dos, dar cred ca au un mare scop educational. Ar trebui vizionate de taote fetele care se gandesc la acort. Si daca si dupa aceea isi mentin decizia sa le fie de bine, pacatul lor, si sa-l duca pana la moarte. Ma intreb daca femeilor ce fac avort li se arata ce a iesit din trupul lor... asa ar trebui. Stiu ca pare nemilos ce spun, dar eu asa as face. Sa stie ce au facut, nu s aplec acasa fericite ca au scapat. Uffffffffffffff Si de cate ori am auzit ca "decat sa-l faca si sa-l chinuie mai bine nu, mai bine sa scape de el repede"........ mai bine sa se gandeasca de 1000 de ori inainte, sa nu ajunga aici. Scuzati-mi inversunarea, nu vreau sa condamn pe nimeni dar, totusi, nu-mi pot imagina nici o situatie in care decizia de a face avort ar fi indreptatita. Mina 17 sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, socante imagini, dar acei bebelusi nu sunt (cu exceptia catorva poze) de 5-6 sapt., nici macar de 2-3 luni, ci majoritatea pozelor contin bebelusi avortati la sapt. mult mai inaintate, peste 3 luni. Cei care au creat site-ul si-au atins scopul: acela de a convinge lumea ca avortul este o greseala, o crima, dar in fapt aceste avorturi de peste 3 luni sunt de regula impuse de o anumita situatie. Un fat la 9 sapt. are max 3 cm, deci puteti foarte usor sa va imaginati ce varste aveau bebelusii din imagini. Avortul peste 3 luni nu este legal in foarte multe tari, iar majoritatea mamelor care ajung la avorturi (provocate sau spontane) dupa 3 luni de sarcina o fac independent de vointa lor: ori bebelusul este oprit in evolutie, ori are o problema grava de sanatate etc. Sunt destul de putine cazuri de avorturi dorite la asemenea varste cum aratau micii bebelusi din poze. Deci dupa mine este un pic neetic ce-au facut indivizii are au creat site-ul. S-au folosit de niste imagini socante care nu au legatura cu motivele impotriva carora lupta ei. Iar acum referitor la sfatul pentru prietena ta: nu inteleg care-i sunt motivele pentru care vrea sa avorteze acasa fara stirea medicului si nu prefera varianta medicala. E problema de bani? de rusine? de comoditate?. Indiferent daca ia o pilula sau isi va provoca avort prin alte metode, sansele ca sa elimine absolut tot sunt foarte-foarte mici. mai ales daca sarcina e sanatoasa, tendinta embrionului este de a face fata fiecarei noi provocari, deci va trage cu toate puterile sa ramana prins de uter. Deci oricum ii vor ramane resturi interioare care neeliminate duc la infectii de toata frumuseatea. Zgaltai-o bine pe verisoara ta si spunei ca daca nu-i nimic care s-o convinga sa pastreze bebelusul, atunci sa mearga negresit la un medic pentru avort. Se poate muri foarte usor din infectii cauzate de resturile neeliminate. Nu mai spun ca poate sa se trezeasca distrusa pe toata viata si poate incapabila sa mai faca copii vreodata in cazul in care avortul nu este complet si ea nu este curatata (sau chiuretata, ca pana la urma asta e chiuretajul, o curatare in urma unui avort sau sarcini) in timp util. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 9 sapt DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by try
Da, socante imagini, dar acei bebelusi nu sunt (cu exceptia catorva poze) de 5-6 sapt., nici macar de 2-3 luni, ci majoritatea pozelor contin bebelusi avortati la sapt. mult mai inaintate, peste 3 luni. Cei care au creat site-ul si-au atins scopul: acela de a convinge lumea ca avortul este o greseala, o crima, dar in fapt aceste avorturi de peste 3 luni sunt de regula impuse de o anumita situatie. Un fat la 9 sapt. are max 3 cm, deci puteti foarte usor sa va imaginati ce varste aveau bebelusii din imagini. Avortul peste 3 luni nu este legal in foarte multe tari, iar majoritatea mamelor care ajung la avorturi (provocate sau spontane) dupa 3 luni de sarcina o fac independent de vointa lor: ori bebelusul este oprit in evolutie, ori are o problema grava de sanatate etc. Sunt destul de putine cazuri de avorturi dorite la asemenea varste cum aratau micii bebelusi din poze. Deci dupa mine este un pic neetic ce-au facut indivizii are au creat site-ul. S-au folosit de niste imagini socante care nu au legatura cu motivele impotriva carora lupta ei. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 9 sapt DNP 1 nov.
Try, mama, imaginile alea nu sunt doar un avertisemnt a ceea ce se intampla la un avort...imaginile alea sunt o avertizare pentru toate femeile care vor sa ramana insarcinate si care se gandesc la avort, dar si mai mult pt cele care nu tin cont de ceea ce inseamna o sarcina.... A fii iresponsabila ca mama in devenire sau ca femeie...multe dintre pozele acelea sunt si rezultat al unor sarcini netinute sub control, sau pur si simplu victimele drogurilor, prostitutiei si altor vicii! It is better to have loved and lost than never to have loved at all! http://www.yamafoto.com/?ref=12560
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, poate m-am exprimt eu gresit, nu vrea sa faca nimic de capul ei(adica nimic empiric). Deocamdata nu am reusit sa o conving, urmeaza sa-i dau sa citeasca ce ati scris voi si mai am timp sa o conving pana dupa Pasti.Spune ca atunci va merge la Elias.Totusi cred ca-i voi arata si ei cateva imagini...asta daca rezista, pt. ca nici eu nu am putut sa vad decat cateva.Mai scrieti si voi cate ceva sa ma ajutati sa o conving...Daiana si gemenutele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar crezi ca e nevoie sa-i arati asa ceva? NU are destul de amar sufletul? Eu asa am inteles,ca impotriva vointei ei,TREBUIE sa renunte la copil. NU o mai amarî si tu cu imagini horror... I-o fi destul de greu si asa.. Ca pana la urma nu o i-l cresti tu si nici altcineva de pe site.. E grav cand se ajunge la asa ceva dar fiecare trebuie lasat sa decida pentru viata lui. Laura si papusica din burtik (34 saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ajunge Ananima. Iti stiu intentiile bune, dar nu se cade sa ne judecam semenii (si sa-i numim criminali). Din punct de vedere legal are dreptul sa o faca iar religia este o optiune individuala. Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Andrada dar nu se cade sa ne judecam semenii (si sa-i numim criminali). Din punct de vedere legal are dreptul sa o faca iar religia este o optiune individuala.
iar din punct de vedere materialist-stiintific, viata aia este luata cu de la sine putere de cineva care nu are dreptul sa o faca. intrerupta. macelarita cu chiureta. oricat ar fi de nenascut, bebele moare pur si simplu, clinic. fara putere in fata legii pe care n-a reusit sa o cunoasca pe viu si redus la mai putin decat ipostaza de creatie divina. i se spune avorton. ca n-a apucat inca sa se bucure de viata tocmai din cauza celei care ar fi trebuit sa i-o dea, fizic. simplu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ananima, eu am pus in discutie doar metoda prin care unii incearc asa lupte impotriva avortului. Site-ul respectiv se foloseste de imagini care ar trebui sa fie destinate numai unor anumite categorii speciale de adepti ai avortului, si anume celor care fac avorturi la cerere in luni inaintate sau care ajung sa avorteze din cauza neglijentei lor (cum spunea cineva mai devreme: drogati etc.). Cati oare isi doresc sa renunte la un copil ajuns intr-o stare avansata de dezvoltare? Majoritatea avorturilor la cerere au loc pana in 3 luni, iar imaginile de acolo sunt ale unor avorturi in luni mari. Cu exceptia primei poze, toate celelalte imagini sunt din trim. II sau III de sarcina. De ce n-au mers mai departe si-au aratat copilasi de cativa anisori zdrobiti pe asfalt, ar fi fost o reprezentare figurata a ceea ce fac mamele care avorteaza. E dreptul fiecaruia sa aiba o parere proprie asupra acestei probleme. Cand si cum apare sufletul intr-un om e doar pura speculatie, hai sa fim seriosi. Oamenii s-au folosit intotdeauna de religie si frica de Dumnezeu pentru a convinge alti oameni sa faca asa cum vor ei sau cum cred ei ca e bine. Dupa cum descrii lucrurile in mesajele tale lasa-ma sa te asigur ca Dumnezeul meu are alta fatza decat Dumnezeul tau. In viziunea mea copilasii avortati, acei ingerasi nu vor dorinta de razbunare, in viziunea mea Dumnezeu nu se razbuna, Dumnezeu doar ajuta si calauzeste. Razbunarea inseamna dorinta de a face rau. Dumnezeul meu nu face asta, Dumnezeul meu e lumina, blandete, alinare, e cel ce te iubeste si te ajuta neconditionat, e cel ce nu-si intoarce fata de la tine niciodata. Nu-i vecinul din colt caruia i-am calcat gaina cu carutza si acu' vrea sa mi-o plateasca. Lumea-i atribuie trasaturi de caracter specifice oamenilor (ura, razbunare etc.) doar pentru a infricosa pe altii: "Vezi ca te bate Dumnezeu" etc. sau din dorinta de a putea sa-i stapaneasca si sa-i conduca pe altii, din dorinta de a-i determina sa faca asa cum vor ei sau cum cred ei de cuviinta ca e bine, vor sa-i supuna si pe altii sistemului lor de valori bine-rau. Pana la un anumit punct e si asta o metoda de educare daca vrei, dar nu tine la oricine. Modul in care tu vii aici si tii cuvantari crestine este dupa parerea mea demn de propovaduitorii de la colt de strada care incearca sa converteasca lumea cu-o bucata de hartie tiparita sau o broshurica ce-o pierzi in urmatoarele minute. Iti trebuie mai mult decat un simplu citat dintr-o carte sau din Biblie sa convingi un om sa nu faca un rau. Cei care cred ca pot rasturna lumea cu texte de genul asta ma fac sa zambesc amar si sa cred ca gandirea lor e simplista. Poate ca esti o foarte buna crestina si te cred, nu contest asta, dar ca sa convingi pe altii trebuie sa mai stii si cate ceva despre phihologia umana si cum lucreaza ea. Pacatele? Fiecare-si duce propriile pacate, nu vad de ce te ingrijoreaza pe tine cine si cate pacate are si cum si le va ispasi fiecare. N-am nimic cu tine si cu credinta ta, cu setul tau de valori si cu principiile tale, mesajul meu se vrea o riposta la modul in care tu ai incercat sa ne convingi pe unii dintre noi ca gresim, iar tu ai dreptate. Din mesajele tale nu mi-ai lasat nici un moment impresia ca a-i vrea s-o ajuti pe aceasta femeie, ci mai degraba ca vrei s-o pui la colt, vrei s-o rastignesti undeva pe-o cruce si speri ca altii acum sa arunce cu pietre. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 9 sapt DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ananima,, cu siguranta nu e vorba de aceeasi persoana, probabil ca inversunarea ta fata de persoana pe care o cunosti tu si vrea sa intrerupa sarcina e destul de mare.Intre timp m-am decis sa nu-i mai arat verisoarei mele imaginile acelea, e si asa destul de necajita. Eu am vorbit cu ea, i-am spus parerea mea si a fetelor care au scris.Intr-adevar e usor sa condamni dar cred ca e si mai nasol sa fii in pielea ei.Acum ca am discutat atat de mult cu ea si am incercat sa o conving, o voi lasa pe ea sa decida si voi fi alaturi de ea.Sper ca Dumnezeu ii va da gandul bun. Fiecare isi cunoaste problemele si posibilitatile lui.Nu vreau sa ii iau apararea dar in final si la urma urmei, oricum ar suna, e decizia ei.Atat...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...