Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

placenta inserata in josul uterului


Recommended Posts

sunt in sapt.18 si in urma ecografului tehniciana de acolo mi-a zis ca am placenta inserata in partea de jos a uterului. Am citit ca pina in sapt.28 placenta se poate dezvolta inspre partea superioara. Daca nu se muta in sus, atunci se da diagnosticul de palcenta praevia. Voiam sa stiu daca stie cineva despre asemenea cazuri sau daca cineva a experimentat la fel in timpul sarcinii. mie mi se pare un timp foarte lung de asteptare 10 sapt. pina sa se confirme daca placenta s-a dezvoltat in partea superioara sau spre cervix. Multumesc Catinca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[ups]Situatia ta e foarte delicata...si is multe sanse sa pierzi copilul...ai putea sa-mi spui in cite luni esti?Nu pot sa-ti explik prea multe ca mi-ai descris foarte putine detalii...astept un nou mesaj cu mai multe detalii...[indecis] ce sa-ti explik. DrLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dr Lisa,Catinca a specificat la inceputul mesajului ca e insarcinata in 18 saptamani,deci fa calculul in cate luni e[biz] Catinca nu te ingrijora,sunt in aceiasi situatie,numai ca eu sunt in 22 saptamani,tot cu placenta jos inserata,am primit recomandarea sa stau linistita pana la ecografia de 28 sapt cand se poate confirma ceva cu certitudine,iar intre timp fara mult efort si cat mai mult stat la pat[bang][bang] Pupe la burtici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut la inceput placenta jos inserata si doctorita mi-a spus ca de obicei se ridica odata cu cresterea uterului si sa nu-mi fac probleme. Inainte sa nasc la ecograf mi s-a spus ca placenta este situata in partea de sus a uterului(fund uterin). Deci, nu te ingrijora! Problemele apar la placenta praevia dar nu este cazul la tine. Cu drag, [pup] [mamica]Andreea & [copil] Octaveatza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut placenta jos inserata si am dus sarcina foarte bine (placenta nu acoperea colul). Doar daca placenta se aseaza de asa natura incat acopera colul, se considera ca este placenta praevia (adik nu poti naste normal si trebuie sa stai linistita pe parcursul sarcinii). Stiu o colega care a avut placenta praevia si la 6 luni jumatate a pierdut o parte din placenta. Dr. i-au administrat nu stiu ce medicamente si i-au prelungit sarcina pana la 7 luni. Acum fetita este bine merci si creste foarte bine! Nu trebuie sa te ingrijorezi. Cu timpul sunt sigura ca placenta se va insera anterior! Sanatate, Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.webshots.com/user/bbcloanta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt un alt caz cu palcenta inserata jos in prima faza a sarcinii, apoi s-a ridicat frumusel in a doua jumatate. Nu-ti fa probleme, sunt cazuri rare cand ramane jos si pt asta se face cezariana. Nu e capat de lume. Adela http://community.webshots.com/user/adela23_1999
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dr. Lisa, nu te supara dar, nu-mi pot imagina cum cineva poate spune asa tampenii ca tine, sa faci o mamica sa intre in panica ABSOLUT DEGEABA. Daca nu te pricepi...macar abtine-te de la comentarii! Am vazut ca ai chef de glume prin mai multe topicuri! E treaba ta, dar nu-ti poti permite sa spui aberatii unei gravidutze ingrijorate doar ca sa te distrezi tu! Rog moderatorii sa faca ceva in sensul asta! Catinca draga, stai linistita! Eu am avut placenta jos inserata si s-a cocotzat bine-mersi in timpul sarcinii, iar acum nu am nici un fel de problema. Mai mult de 25% din gravidutze au placenta jos inserata (chiar peste orificiul intern al uterului) dar diagnosticul de placenta praevia nu se pune inainte de 28 de saptamani. Oricum, su cu placenta praevia , ai toate sansele sa n-ai nici o problema, doar ca trebuie sa fii mai atenta si sa nu faci efort. Dintre mamicile cu placenta jos inserata in trim al 2-lea, la peste 95% dintre ele , problema se rezolva de la sine pana la 28 de saptamani. In concluzie stai foarte linistita! Poti sa cauti si link-uri pe internet despre asta si vei gasi o gramada de explicatii. Intre timp, vorbeste si cu dr. tau, te va linisti cu siguranta! Multa sanatate, sarcina usoara si bebe perfect![pup] Ioana[gravi] 38 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...