Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Firma de catering


Recommended Posts

De ceva vreme ne gandim,eu si sotul meu , sa deschidem un fast-food; mai nou, ne-am gandit ca ar fi mai bine sa deschidem o firma de catering, mai ales ca avem cateva firme care ar comanda pranzul pentru angajatii lor de la noi(cu conditia ca produsele noastre sa fie bune si proaspete ) ; ne-am informat oarecum ce-ar insemna asta, ne-am facut o lista cu ce trebuie, dar inca sunt in ceatza; asa ca m-am gandit sa va rog sa ma ajutati cu cateva idei si sugestii legate de echipamentele obligatorii intr-o astfel de firma si ,de ce nu, idei de meniuri. Deocamdata vrem doar sa facem mancare pentru cele cateva firme de care spuneam(asta insemnand cam 1.500 de portzii pe zi), nu si pentru petreceri. Multumesc mult, Missiday
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cred ca idei de meniuri poti gasi aici cu gramada. Ref la echipamente nu stiu ce sa va spun INSA vroiam sa va urez mult succes si bafta si sa va felicit ptr idee [flo]. La cat mai multe portii [papica] Andra mamica lui Matei (7 saptamani) si Andrei (4 ani si 6 luni) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ref. la echipamente, chiar in ultimele pliante de la Selgros am vazut oferte speciale, vezi ca este o revistuta separata care se numeste Gastro parca si are de la vitrine frigorifice, masini de gatit etc.pana la farfurii, servetele, tacamuri. Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am auzit e destul de dificil cu amenajarea spatiului. Am inteles ca sunt reguli foarte stricte de la Sanepid. Cineva care a vrut sa-si deschida o gradinita a trebuit sa faca usi separate pentru intrarea alimentelor in bucatarie si pentru scoaterea gunoiului. Trebuie sa fie frigidere separate pentru carne si legume. Asta e ceea ce am auzit, asa ca nu pot sa bag mana in foc! Eu iti urez succes si putere de a trece de barierele birocratice! Aurora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1. Foarte important - sa accepti sa lucrezi cu bonuri de masa 2. Mancare sa fie proaspata...mult bazata pe salate de tot felul 3. Mancarea sa nu fie uleioasa, sa nu pui sare multa in mancare, mult otet sau ulei salate, sa lasi aproape totul..la alegerea consumatorului. De ordin administrativ nu prea stiu ce sfaturi sa-ti dau Spatiu mare , f aerisit, oamenii cu care ai sa lucrezi, imbracati corespunzator, par strans, manusi,halate. Cel putin 4 chiuvete. Oameni pregatiti (atestati)..pt traba la care ii pui. cam asta este... lucrez la o firma...care a schimabat vre-o 5 firme de catering...si tot ce ti-am spus, rezulta din experienta mea cu ei...mai ales ca eu m-am ocupat cu achizitionare funizorului de masa. F important...in cazul in care iti vei deschide aceea firma....beneficiarii serviciilor tale ..au dreptul sa-ti faca oricand vizite surpriza...pt a vedea ce si cum se intampla multe pe acolo...:)) te pup si multa bafta Maria&Vladut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sarumana mult pentru raspunsuri!! Aseara am incercat sa punem pe hartie cam ce ne trebuie si am ales cam toate ustensilele de inox, spatiul o sa-l amenajam noi(o sa fie totul in gresie si faianta) si vrem ca in primul rand sa fie curat! Astept in continuare sugestii... Missiday
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Missi, Maria are dreptate! Si noi la firma am schimbat o gramada de firme din cauza mancarii necorespunzatoare, uneori a preturilor prea piperate si cea mai frecventa problema pe care am observat-o la aproape toate firmele este cea a marimii portiilor: la inceput aduceau portii mari si cu timpul portiile se micsorau si uneori mai crestea si pretul. Si inca ceva ce noi am considerat a fi important: diversitatea meniului, sa nu ai un meniu fix mai mult de 1 luna! Cand iti deschizi firma te rog sa-mi trimiti si mie o lista de preturi ca noi la firma vrem sa incercam! Succes si pupici!!! tilis Viata e prea scurta ca sa fii normala!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Missi, am o cunostinta care scrie Licentele de fabricatie pt astfel de firme. Daca te intereseaza spune-mi si iti voi da nr ei de telefon. Cu siguranta stie ce se cere pt obtinerea licentei si iti poate da sfaturi. De asemenea stie ce se cere si din partea Sanepidului, pompieri si ce licente se mai cer. Da-mi un PM daca crezi ca te intereseaza sa vorbesti cu ea. "Soarta este scuza celor slabi si opera celor puternici"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...