Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamica de mai-iunie (33)


Recommended Posts

Salutare fetelor cucuietelor! Si eu pe-aici, inca la birou si cu treaba, dar citesc tot ce scrieti, sa stiti! Si eu am auzit ca nu-i bine sa mananci diverse chestii cand alaptezi, dar tin sa va spun ca am primit o carte din Franta, ceva de genul Mama si Copilul de la noi, in care, in mod surprinzator scria ca tocmai, este indicat sa mananci si alimente cu gust pronuntat care dau gust diferit laptelui (varza, conopida, ceapa, usturoi, etc) pentru ca BB sa se obisnuiasca cu gusturi diferite pentru ca mai apoi o sa fie mai usor sa accepte mancarea (cand il trecem de la lapte la piureute de fructe si legume). Mi se pare o logica destul de buna si cred ca ar fi bine sa incercam si noi la momentul respectiv, mai ales daca BB nu reactioneaza negativ la schimbarea de gust a laptelui. In alta ordine de idei, vreau sa va intreb ceva: voua va curge lapte/colostru din sani? Ca la mine este seceta completa. Mai acum vreo 2 luni udam sutienul putin din cand in cand, dar acum nimic. Si chiar am incercat sa storc ceva si degeaba. Cu chiu cu vai o jumate de picaturica amarata. Sa fie oare cazul sa ma impacientez? Ca eu as vrea sa alaptez!!!! Daca inseamna ca nu am lapte? La voi cum se intampla? Erika, eu zic sa te duci la doctor sa-l intrebi ce-i cu durerea de cap, ca parca nu suna tocmai in regula. Lauraa, sa stii ca ecografele astea nu reusesc foarte bine sa determine greutatea copilului, asa ca adevarul banuiesc ca este undeva la mijloc (in jur de 2.5 kg). Sa-ti traiasca BB, ca e marisor! Ca s-a intors cu capul in jos, se mai intampla, atata timp cat are loc, se mai intoarce ca tinde sa se aseze in pozitia cea mai comoda. Totul e sa se intoarca din nou cu capul in jos pana la sfarsit, nu-i asa? Manu & BB in burtica - 34+ saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 185
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Bonjour. Laura, eu nu stiu ce sa zic in privinta ta, ca io am facut ecograf asa de rar si niciodata nu mi-a zis nici greutate, nimic,asa ca habar n-am. Azi dupa-amiaza avem si noi programare la al 3-lea ecograf,sa vedem de mai e ceva nou din decembrie pana acum, poate mi-or zice mai multe aici. Si pe urma mergem si la ceva cumparaturi pt bebe,prima data cand ne ducem si noi cu scopul asta, sper sa gasim ceva ca lumea,eu am gasit pe internet da' acu vreau sa gasim si magazinele sa ma uit io cu ochii mei la mobile si altele,sa fiu sigura ca-mi plac,nu doar din poza. Ralu, cum e la tine, aici in Fr, unde nasti, si ce doctor ai, tot asa control vaginal iti face de fiecare data, si cate ecografe ai facut pana acum? Ca nu stiu care-i diferenta(aici in Fr) intre doctor si moasa,ca stiu ca poti avea si moasa numai,si doctor doar la inceput,asa am citit cel putin. Ca io mi-am ales ginecolog,ca pana m-am invatat cu ce-i aici, si inca nu stiu exact ce si cum. Aseara am luat si io rezultatele la analizele de sange, daca n-au facut o gramada, is bune,doar hematocrit am vazut ca e normal intre 37-... si io am 36, adica nitel mai putin, ce-i hematocritul asta, adica is globulele rosii parca, da' aveti idee daca-i mai scazut nitel ce-o fi? Poate de-asta am stari asa de ameteala, ori n-are treaba? Si la glicemie,nu stiu sa interpretez,ca da numai niste valori,da' nu zice ce-i normal, si la doctor ajung numa' pe 9 aprilie,deci mai am nitel pana aflu cum sta treaba, da' io zic ca-i bine,asa sper cel putin. Mai, si io am facut casatoria in august (2001)- doar ca cea civila, in Dk si apoi cea religioasa anul urmator in sept. in Ro :)) Gabitza, cum ziceai tu ca ti-au zis sexul lui bb la ecograf- parc asa imi amintesc- cand si io am stat in Dk pana acu 2 luni, si mi-au facut tot asa un eco, numai, dar nu spun sexul?! Noi am fost la un privat apoi, sa vedem ce e, dar vreau sa confirm si cu ziua de azi,ca io tot ma incapatanez cumva sa cred ca-i fata :)) deh, nu-mi iese din cap visul meu ca aveam un baietel cand inca nici nu stiam ca-s graviduta. gata, ca mai am nitel de dat cu aspiratorul,restanta de ieri,csi apoi sa vina si al meu sot si sa ne pregatim de drum spre Toulouse. Vreau sa fac atatea lucruri,si nu stiu ce reusesc azi,ca magazinele astea is in diverse zone, si al meu sot n-are el rabdare sa mearga asa peste tot de-odata, si mi-a intrat in cap sa ma uit si de covoare acum,desi as mai avea timp, pt ca aici casa e toata cu gresie, inclusiv in camere, peste tot adica, deci va trebui sa pun covoare sa mai tina nitel caldura si pt cand va incepe sa mearga bebe- da', mai e pana atunci,da' sa fiu prevazatoare,ca daca nu gasesc ce-mi place mai incolo, acum macar am vazut ceva pe internet la ikea. v-am pupat, revin cu noutati de la eco- daca am :))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Manu, eu colostru n-am deloc inca,deci nu cred c-ar trebui sa te impacientezi,ca banuiesc ca vine la momentul potrivit. Laura, mama imi zicea ca si io m-am intors cu fundul chiar spre sfarsit, de a trebuit sa faca cezariana din cauza asta, si io care la fel credeam, ca deja de acum nu mai schimba pozitia..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata [gravi] Piatra lunii,bine ca au iesit analizele bine,iar despre mica nedumerire referitoare la valuarea globulelor rosii,nu stiu nimic,imi pare rau. Lauraa,poate a gresit doc. ...sau este mai mancacios bb [:D],oricum nu cred ca este motiv de ingrijorare. Irinusha,hai ca o sa fie bine cu inimioara! Tutus,incearca o baita calduta,un masaj facut de tati si un ceiut de tei sau o cana de lapte cald si...poate merge si reusesti sa faci nani [:)] Anacami,sanatate multa! Mihaela,este interesanta pernuta,multumim [pup] Eryka,imi pare rau ca te chinui cu durerile astea de cap. Gabitza,e frumos ce inveti tu la cursuri. iuliana & [cavaler]din burtica (27+ sap.)[paste]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor dragelor, se pare ca atunci cand una sufera unpic si celelalte au o hiba ... [:(]. AnaCami, nu-ti face probleme ca o sa fie bine. Irinusha, iti urez sanatate si sa poti sa nasti usor si fara probl, nici pt tine nici pt bebe. Cand ai un rezultat, sa ne zici si noua ce-ti face inimioara. Lauraa, asa cum ai spus si tu, cineva a gresit. A gresit mult(600 gr!!!), zic eu. Zi-mi si mie cum adica "saptamana 34+2"? Deci esti in sapt 36 de la ultima menstruatie? Daca esti in sapt 36, atunci 2700 pt bebe nu-i "cam mult". De acum pana in sapt 40 poate bebica mai pune ea 1-1.2kg. E un copilas maricel, dar n-ai de ce sa-ti faci griji. De intors nu stiu ce sa-ti spun. De prin sapt 32-33 bebe ocupa cam tot volumul uterului. Desigur ca mai creste si bebeu si uterul, dar smecheria mica nu mai prea are loc de tumbe. Dar cine stie, daca intr-adevar s-a intors in ultimele 3 zile, poate o sa mai aiba chef de o acrobatie si o sa se repozitioneze corespunzator in zilele asta. Doamne ajuta! Despre ce sa mancam si ce nu cat timp alaptam. Is fel si fel de pareri. Uite ca ManuClau zicea ca e indica sa mancam mai cu "gust". Eu stiam ca majoritatea fetelor ca e bine sa tii unpic de regim. Sincer eu cu R am fost destul de stricta. Nu stiu daca in acea iarna am mancat 20 cm de carnat afumat(ce-mi place la nebunie), muraturi - extraordinar de putine, bauturi carbogazoase - le-am si uitat gustul-, mancarurile le-am mancat fara vegeta si alte condimente, usturoi, ceapa, varza, fasole - pas-. Drept e ca R a vomat f mult, a avut diaree f mult timp si colici si ma gandeam ca poate e din cauza mea, din cauza ca nu mancanc corespunzator. Asa ca am luat-o pe lactate si ceva fructe si apa si supe chioare si mancaruri usoare. Se zice ca de prin sapt 30 (daca bine mai retin) bebe simte gustul. Ei bine, eu acum mananc tot ce-mi pica bine ca sa vada bebe cum e cu usturoiul si te miri ce altceva, dar cand o sa vina bebe o sa fiu iar la unpic de regim. ManuClau, stai linistita ca tot ce se poate sa ai laptic. Eu cand am fost cu R nu mi-a curs nici o picatura inainte si am avut laptic. Nu te ingrijora si acum si nici cand o sa vina bebe. Lapticu nu vine cand mama e stressi. Pa pa! "Ma-ma" cu [baietel] sau [fetita] la bord de 33 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua fetelor, Sunt si eu pe aici si va mai citesc din cand in cand, nu de alta, dar nu vreau sa pierd nimic din ceea ce ziceti voi. Eu sunt bine. Astazi ma simt chiar bine pentru ca nu mai sunt asa umflata la picioare. Si m-am distrat tare de tot citind Academia Catavencu. Mihaela, interesante pernutele si cea de dormit si cea antisufocare. Mi se par utile, dar ma gandeam ca in aia de dormit daca nu ii place lui bebe pozitia poate ca el vrea sa stea altfel. Nu stiu...ziceam si io asa. Lauraa, sa iti traiasca bebele si sa fie sanatos. E tot ce conteaza. Mona, m-ai intrebat cand imi pun astia internet prin cablu. Tinand cont ca e Romania au spus ca intr-o luna de cand am semnat contractul. Dar ma astept la orice. Pana atunci o sa folosesc conexiunea dial-up pe care o am. Chestia e ca nu imi permit sa stau non-stop conectata la net. Legat de termosul pentur incalzit patutul lui bebe, credeti ca va fi cazul in lunile de vara. eu cxel putin ma gandesc ca va fi suficient de cald in lun aiunie ca sa nu mai trebuiasca incalzit patutul. Am inteles ca incepand chiar din luna mai vor fi 30 de grade afara, cel putin in Romania. Credeti ca va mai fi nevoie de asa ceva? Cady si bimbirica baietzel "31+" saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Pietricica, Eu o sa nasc la o maternitate privata din Marseille, se numeste Beauregard. Sora mea a nascut acolo in decembrie anul trecut si a fost tare multumita. Ca doctor il am tot pe doctorul ei. Este foarte bun. Intr-adevar imi face tuseu vaginal la fiecare control. Chiar i-am spus ca mie nu prea imi place, iar el mi-a spus ca multora nu le place, dar este o verificare foarte importanta a colului si este mai bine sa o faci ca stii ca totul este bine. In privinta ecografiilor, am facut 2 obligatorii si alte cateva neobligatorii, pentru ca doctorul meu de cate ori are ecograful in cabinet imi mai face cate o ecografie rapida ca sa vada daca totul este in ordine. M-a taxat doar la ecografiile obligatorii(care sunt rambursate de securitatea sociala). In privinta moaselor, cel putin la aceasta clinica, moasa te ajuta pe tot timpul travaliului, iar doctorul vine cand iese copilul. Adica el tot timpul este acolo, dar moasa te ajuta cu sfaturi. La sora mea doctorul a venit si printr-o miscare rapida i-a scos copilul, iar apoi s-a ocupat de taietuta si alte chestii. Apropo, in Franta nu prea se spune greutatea copilului in timpul sarcinii! Sora mea a intrebat si i s-a raspuns ca se poate gresii la masuratoare si deci mai bine se masoara oasele, burta si alte chestii ca sa-ti spuna daca este bine pentru termenul respectiv. Cam atat! Te rog sa ma scuzi daca nu ti-am explicat bine, dar in paralel mai si lucrez si incerc sa va citesc si pe voi!! Va pup mult!!! Multa sanatate! Ralu-mamica Ioanei (4 ani) si a Mariei din burtica (28+ saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fete dragi, mi-a parut asa rau ca nu v-am scris ieri deloc incit, uitati-ma prezenta (e 4:30am la mine [biz]) acum. am adormit aseara frinta de oboseala dupa o zi lunga de lucru, la 10 seara, asa ceva mai rar, mai ales in ultimul timp. oricum, sper sa-mi mai vina un picut somnul in noaptea asta, ca parca 6 ore nu ajung, nu?[:D] tre' sa ma trezesc la timp, ca ma duc la control de dimineata, la doctor - azi, cred ca in sfirsit, o sa inceapa sa ma controleze mai serios..... ca pin' acuma mergeam numai sa ne zimbim unul altuia, io si doctorii[:D][:D]. o sa va scriu dupa ce ma intorc, bineinteles. lauraa, sa nu mai intri asa in panica, te rog. eu am patit asa, acu' vreo luna si de nebuna, mi-am comandat un doppler pe internet, inchiriat ($45 pe luna) si sa fiu sincera, l-am folosit numa' de vreo doua ori, ca n-a fost cazul. adica io ma gindeam sa verific inimioara cind n-o simt pe bebe miscind. aseara, mi-a miscat din loc burta, bebe, atita s-a tot foit; acuma, vad ca sta inca cumintica, o mai simt doar sughitind din cind in cind. sincer, cred ca e intoarsa cu caputzul inspre in sus, dreapta.... doctora imi spusese ca ala e funduletzu', acum doua saptamini, dar asta numai dupa palpare. eu nu prea am incredere...:) voi stiti ca mie nu mi-au zis deloc cit de greu e bebe - banuiesc ca din cauza ca nu-mi face eco, n-au cum sa zica, nu? asa ca eu sint in ceata totala:) lauraa, 600 grame in 3 zile, hmmmm, e posibil dar e un pic cam rapid, desi nu se stie.... in cartea mea (!) scrie ca bebe cistiga cam 500 grame pe saptamina in ultimele 4-6 saptamini. da, da si eu stiam ca bebe se tot poate suci (daca isi mai poate face loc!) chiar pina inainte cu minute inainte de-a se naste! eryka, saracutza de tine, sa-i spui la nenea doctoru' sa-ti dea ceva pentru cap - eu am citit ca migrene din astea (is migrene cind te doare cam in acelasi fel si in acelasi loc si repetat) pot fi ceva obisnuit la gravidutze - parca are de-a face si cu tensiunea, dar depinde de la individ la individ (adica mai intervin si alti factori). irinusha, nu-i nimic, las' ca poate te poate ajuta un cardiolog 'normal' (mi-a placut cind l-ai numit asa:)). in lumea asta, totul e in balanta: acolo unde-i ghinion, vine si noroc! [flo] cit despre teama ca nasti mai devreme, nu e nici un bai, nu?:) cind decide bebe sa vina, atunci va fi![hia] tutus, interesanta ideea cu termosul - si mai ales, ca doamna de la centrul de nasteri de la voi a fost interesata tocmai in acest aspect:). o fi important, inseamna. eu nu auzisem, dar vorba voastra, bine ca va am pe voi, ce m-as face fara toate gindurile si ideile voastre?! anacami, urmeaza tratamentul si vei fi bine - nu esti nici prima, nici ultima careia sa i se fi intimplat [pup]. mihaiuta, spor la uitat si cautat lucrusoare pentru bebe - mie mi-a fost mai mare dragul, de-aia nici nu m-am putut abtine sa o fac, inca cu muuuuulte saptamini in urma [:)]. irinel, e un an frumos si 'plin', pentru voi! va doresc sa vi se implineasca toate visele si sa va bucurati de zilele minunate pe care va e dat sa le traiti [pup]. gabitza, esti frumusica foc in pozele alea. si imi si aduci aminte de o fosta colega de liceu pe care o cheama tot gabitz [flo]. si noi, eu si sotul, mergem miine seara la primul curs (din 4, saptaminale) de lamaze. ultimul e in 21 aprilie - il mai apuc, daca nu cumva se decide bebina sa vina mai repede:). iuliana, ce fain, ai fost si tu la curs. cu nally! ce fain de voi, ca puteti sa va vedeti, din cind in cind! ce fain, ce fain.... va pupicesc si va mai scriu dupa ce vin inapoi de la doctor, dimineata. [pup][pup][pup] mona (cu lia mica in burtica - "35+" saptamini)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...