Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamica de mai-iunie (33)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 185
  • Creat
  • Ultimul răspuns
referitor la ce am mai discutat zilele trecute : "Alimentatia - dupa nastere se pierd cam 8-10 kg in primele doua saptamani. In perioada postnatala, mai ales daca mama alapteaza, nu este indicata o dieta de slabire. Alimentatia este asemanatoare cu cea din timpul sarcinii, bogata in proteine si vitamine, repartizata in mese mici si consistente, insotita de fructe si legume proaspete, sucuri si lapte. Revenirea la greutatea initiala se va face progresiv, in timp". DPN 9 iunie 2004 (baiat)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetele. na ca fusei si la eco, e tot fetita :)), deci deja m-am obisnuit cu gandul, ma bucur- oricum m-a sfi bucurat si sa fi fost baietel,chiar n-aveam preferinta. Nu mi-a zis greutatea, era o doctora cam naspa oricum, a facut masuratori pe-acolo, a zis ca-i bine, a fost cam aroganta nitel si cam scurta la vorba, si m-a apasat cu chestia aia pe burtica,si pe oasele pubiene,sau cum se cheama,de m-a zapacit, chiar ma durea rau,de nici nu mai aveam putere sa ma uit la poze ce-i pe acolo (oricum nici nu ne-a prea explicat ce vede,desi am zis ceva de genul asta,da' cica s-o las sa-si faca treaba :(( si pozele facute si date intr-un dosar,nu le pricep de fel,is legate de masuratori si organe. Oricum cica nu vedea bine tot ce trebe,ca bebe se ascundea cica, isi ascundea fata cu pumnisorii, cica n-a putut s-o vada bine. Apoi am fost la cumparat patut si comoda,si covor care tare-mi place, si lenjeria de pat care iar am gasit-o cum voiam,nici nu ma asteptam,portocalie cu galben si animalute cu alb,albastru,putin rosu,verde deschis, oricum e tare faina si vesela,si chiar cum voiam,pe culori din astea, ca si tapetul camerei e portocaliu, chiar nu ma asteptam sa gasesc tot in Carrefour,cand eu ma tot uitam pe internet si tot nu eram multumita pe deplin,la alte magazine. Si niste hainute,da' tot mai trebe luate, ca ma uit dupa lista pt spital ce mi-au dat-o, si ceva pt toaleta lui bb,deci din lista,da' inca mai am de luat de acolo,cel putin pt mine pt spital n-am luat chiar nimic. Apropo, acolo scrie 6 body, da' ma intreb de care, lungi, sau scurte,cred ca lungi,nu? Si ca varsta,desi cica cresc repede,alea pt spital cred ca trebuie sa fie totusi marimea de nastere,adica 50,nu? Voi cum ati luat? Ralu, mersi ca m-ai lamurit cum e si la tine, m-am lamurit ca asta e cu controlul asta vaginal, vrei nu vrei, ti-l face de fiecare data,of! Ca ma supar si-l fac pe bb 2 cand ne intoarcem in Dk :))(ei,glumesc acu,oricum vom vedea pana atunci). Va pup, ma duc sa stau si eu afara in gradina, cica vor fi 20 de grade azi, si desi au zis ca-i innorat, deocamdata vad ca-i senin.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burticutelor! Nu v-am mai "vazut" de mult; sunteti toate bine, cu BB-i grasunei si frumusei?Mie mi-a dat voie nenea dr. sa ies 15 min/zi in parc!Uraaaa! Uite ce-am primit pe mail si mi-a placuuuut si m-am gandit sa impartasesc cu voi: "Dupa un anumit timp, omul invata sa perceapa diferenta subtila intre a sustine o mana si a inlantui un suflet, si invata ca amorul nu inseamna a te culca cu cineva si a avea pe cineva alaturi nu e sinonim cu starea de siguranta, si asa, omul incepe sa invete... Ca saruturile nu sunt contracte si cadourile nu sunt promisiuni, si asa omul incepe sa-si accepte caderile cu capul sus si ochii larg deschisi, si invata sa-si construiasca toate drumurile bazate in astazi si acum, pentru ca terenul lui "maine" este prea nesigur pentru a face planuri ... si viitorul are mai mereu o multime de variante care se opresc insa la jumatatea drumului. Si dupa un timp, omul invata ca daca e prea mult, pana si caldura cea datatoare de viata a soarelui, arde si calcineaza. Asa ca incepe sa-si planteze propria gradina si-si impodobeste propriul suflet, in loc sa mai astepte ca altcineva sa-i aduca flori, si invata ca intradevar poate suporta, ca intradevar are forta, ca intradevar e valoros, si omul invata si invata ... si cu fiece zi invata. Cu timpul inveti ca a sta alaturi de cineva pentru ca iti ofera un viitor bun, inseamna ca mai devreme sau mai tarziu vei vrea sa te intorci la trecut .Cu timpul intelegi ca doar cel care e capabil sa te iubeasca cu defectele tale, fara a pretinde sa te schimbe, iti poate aduce toata fericirea pe care ti-o doresti. Iti dai seama cu timpul ca daca esti alaturi de aceasta persoana doar pentru a-ti intovarasi singuratatea, in mod inexorabil vei ajunge sa nu mai vrei sa o vezi. Ajungi cu timpul sa intelegi ca adevaratii prieteni sunt numarati, si ca cel care nu lupta pentru ei, mai devreme sau mai tarziu se va vedea inconjurat doar de false prietenii. Cu timpul inveti ca vorbele spuse intr-un moment de manie, pot continua tot restul vietii sa faca rau celui ranit. Cu timpul inveti ca a scuza e ceva ce poate face oricine, dar ca a ierta,asta doar sufletele cu adevarat mari pot face. Cu timpul intelegi ca daca ai ranit grav un prieten, e foarte probabil ca niciodata prietenia nu va mai fi la aceeasi intensitate. Cu timpul iti dai seama ca desi poti fi fericit cu prietenii tai, intr-o buna zi vei plange dupa cei pe care i-ai lasat sa plece. Cu timpul iti dai seama ca fiecare experienta traita alaturi de fiecare fiinta, nu se va mai repeta niciodata. Cu timpul iti dai seama ca cel care umileste sau dispretuieste o fiinta umana, mai devreme sau mai tarziu va suferi aceleasi umilinte si dispret,dar multiplicate, ridicate la patrat. Cu timpul inveti ca grabind sau fortand lucrurile sa se petreaca, asta va determina ca in final, ele nu vor mai fi asa cum sperai. Cu timpul iti dai seama ca in realitate, cel mai bine nu era viitorul, ci momentul pe care-l traiai exact in acel moment. Cu timpul vei vedea ca desi te simti fericit cu cei care-ti sunt imprejur,iti vor lipsi teribil cei care mai ieri erau cu tine si acum s-au dus si nu mai sunt... Cu timpul vei invata ca incercand sa ierti sau sa ceri iertare, sa spui ca iubesti, sa spui ca ti-e dor, sa spui ca ai nevoie, sa spui ca vrei sa fii prieten, dinaintea unui mormant, nu mai are nici un sens. Dar din pacate, se invata doar cu timpul..." Jorge Luis Borges [flo] loredana &raducu din burtica de 32 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toata lumea, Am intrat si eu putintel sa vad ce mai e nou pe aici. Pana acum am fsot harnicuta si am facut curat in casa pentru ca se intoarce "zmeul" astazi. Irinel, din pacate nu iti pot da un raspuns referitor la dezumflarea picioarelor. Nu o pot corela cu nimic. Dar nu iti imagina ca am revenit la forma mea initiala. Doar ca e ceva mai bine decat pana acum. Vorbiti de vizita la doctor si controlul intern. si eu ma gandesc ca maine am programare si presupun ca acelasi lucru va face si dr. meu. Pe mine nu m-a controlat decat prima oara cand am fost la el. De atunci si pana acum m-a sarit cu chestia asta. Maria, concediu placut si lasa panica deoparte. Mihaiuta, ai reusit sa obtii oferta la contractul cu RDS? Lore71, sa ai parte de plimbari frumoase. Cady si bimbirica baietzel "31+" saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Burticutze frumoase! Ma bucur ca v-au placut pozele. Eu insa m-am speriat cand mi-am vazut burtica … nu ma vedeam asa mare. Cand mi-a vazut Boby mirarea m-a intrebat f. bucuros: „Acum ma intelegi de ce rad mereu cand iti vad burtica?“ Bulangiul ;) … Cred ca ar trebui sa-mi fac rost de alte oglinzi … Ei, sanatosi sa fim … Sufletzelul meu mi-a dat azi iar scularea cu noaptea-n cap … de la 6 a facut burta mea in toate felurile. Ba chiar i-am luat mana lui tati si am pus-o pe burtica in speranta ca se va linisti (ca are cateodata efectul asta), dar de pomana. Bine totusi ca nu i-a spus nimeni ca s-a schimbat ora ca altfel ma scula la 5 [:D]. Problema pe care o am acum e ca nu prea mai pot sa stau in fund … nu-i place celui mic deloc. Ma buseste in coaste ca nu mai stiu de mine … Eu il cred ca nu mai are loc, dar nici eu nu am ce-i face. Daca stau intinsa pe o parte sau pe spate e cel mai fericit … dar din pacate nu pot sta numai asa … Aoleu, si mai avem 5 saptamani! Cred ca si la mine s-a intors, dar numai in partea dreapta … ca am un „cucui“ chiar sub coasta dreapta … presupun ca-i curisorul … si chiar seamana cu taticul lui ca are asa un curisor frumos [;)] Apropos, toti carora le-am aratat poza de la ecografie mi-au spus ca-i leit Boby … ba prietenii din Georgia chiar au incercat sa ma linisteasca ca se mai poate schimba. Ce-or fi crezut saracutii? … ca sunt la pamant de suparare? Eu una ma bucur, sper numai sa fie tot asa de sanatos, destept, sufletist, bun, frumusel si smecheras ca taticul lui si o sa aiba o viata perfecta. Na, sunt si eu o mamica mandra … si inca nu-l am! :) De picioare umflate nu ma mai pot vaita … sunt ca inainte. Nu am facut nimic special … pur si simplu si-au revenit. Cred ca au fost umflate de la sare si de la statul in picioare … cine stie. Dar ma bucur si sper sa nu se mai intample ca nu mi-a placut deloc! [pup] la toate! Irinusha - cu minunea "surpriza" de 34+ saptamani din burtica [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lore, saru’mana de text. Mi-a placut tare mult … ce bine ar fi sa putem trai si dupa cateva invataminte din el … Maria, concediu fain! Incearca sa te odihnesti din plin! Ca sa fi fit cand vine bb-le! Dar mai treci pe la noi, asa-i? Lauraa, nu stiu ce sa-ti spun? Eu zic sa nu-ti fie frica, mai are timp sa se mai intoarca o data! Cat despre greutatea apreciata … e si asta o chestie. Depinde unde face doctorul “click” cu mouse-ul si masoarea burtica (dupa asta cica se iau … barem asa mi-a explicat dr. meu) … doar un milimetru mai spre afara si deja l-a facut pe bb cu cateva sute de grame mai gras. Important e sa fie sanatoasa!!! Eu cand imi fac griji ca nu mai misca tin o conversatie telepatica cu Sufletzelul meu. Ceva de genul: “Haide mai Tzundurel, misca un pic ca-si face mama griji de tine. Hai, fii tu copil cuminte si arata-i mamicii tale ca esti bine!” … si dupa putin timp imi trage una de ma linistesc si ma indoaie in acelasi timp. :) Eu zic ca noi avem o legatura speciala cu comorile din burticile noastre si ca sigur ne inteleg si ne simt! Ai incercat? Mihaela, si eu am impresia ca vad numai bb-lusi in jurul meu. Cred ca suntem noi mai receptive ptr. copii acum. Oricum e bine ca are bb-le tau cu cine se juca. Mi-ar place si mie … Cat despre tatic, nu fi rautacioasa … gandeste-te ca el doar il poate auzi pe cand tu il si simti si-l stii acolo sub inimioara ta. Eu zic ca tu ai mai multe avantaje … si stai ca in curand il ai in brate si poti sa-l pupi cat vrei tu de mult! :) Erykuzto, cum mai stai cu durerile de cap? Sper ca azi te simti mai bine! Si cum crezi tu ca puteam sa ma abtin sa nu-i iau Sufletzelului un cadou din Spania? Daca nu eram cu avionul cred ca si exageram … asa ca de la noi a primit o broasca testoasa din plus, care daca o tragi de coada canta ;) si de la Casandra o surioara (un bb din plus, cu suzeta si costumas roz … tare dragalasa). Asa ca o sa aiba si amintiri in forma de jucarii. Anacami, multa sanatate! Sunt sigura ca o sa-ti revi dupa tratamentul dat de doctor! Tutus, nu prea am inteles chestia ca bb-le ar simti si in burtica (de la 30 sapt.) gustul mancarii. Doar e hranit prin cordonul ombilical pe cand papilele gustative le avem toti pe limba … Mie una mi-ar place ca a primit al meu doar specialitati in ultima vreme: gambe, sepie, scoici si melci de mare, jamon cat cuprinde, etc. … Spune-mi sigur ca stau numai cu capul in frigider sa-l invat sa fie gurmand ;) ManuClau, nu-ti fa griji ca nu ai laptic … vine el sigur dupa nastere. Eu am putin, dar numai daca strang de sfarcuri … si chiar nu o mai fac de cand am citit intr-o carte ca daca provoci lactatia, provoci si contractiile (asta fiind si o metoda in travaliu cand dispar contractiile). Deci nu-i bine mai ales ptr. femeile cu colul scurt sau deschis … aveti grija fetelor!!! Sper ca nu am uitat pe nimeni! Va doresc la toate o zi minunta … asa ca voi! :) Pupici dulci pe burtici!! Irinusha - cu minunea "surpriza" de 34+ saptamani din burtica [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetelor! Saptamana asta productivitatea nu este la fel parca:) Am reusit si eu sa citesc ce s-a mai intamplat, dar nu mai apucat sa scriu nimic. Lauraa eu cred ca adevarul este undeva la mijloc cu greutatea, cum foarte bine zicea Irinusha, depinde de interpretarea doctorului care si el este om pana la urma:)) Eu cred ca mai are timp jucausa ta sa se intoarca cu o tumbita Irinusha, am vazut pozele din Spania, foarte frumos mai ales la mare, ne-ai facut o pofta ... de doctor cred ca este bun un cardiolog 'normal', cred ca mai ai un pic si te duci la Munchen nu? Maria, concediu odihnitor in primul rand si sa ne scrii cum e acasica Lore, frumos, ar trebui sa invatam ceva de aici, sa speram Iuliana cred ca a fost foarte interesant la curs, am sa fac tot posibilul sa vin martea viitoare (oare se tine ca este a 3-a zi de Pasti!?!), tu stii ceva de cursul organizat de HelpNet?? Eu am fost duminica si ieri la farmacie si fetele alea nu stiau nimic, pe site-ul lor nu scrie nimic..., oare ce sa facem, eu toata sapt m-am gandit la curs:), daca aflii ceva anunta-ma te rog si pe mineeeeeeeeee Irinel, toate urarile de bine pentru voi si distractie placuta cu dulciuri sau fara, dar cu multa dragoste sunt sigura De dormit pentru bebe ma bag si eu in seama tot pe spate stiu ca trebuie sa doarma si fara perne, asternuturi sau alte invelitori inutile Mai ce de poze am vazut, toate sunt superbe si sunteti niste suple cu bebei frumosi. Vorba Mihaelei trebuie sa organizez si eu o sedinta foto ca nu se mai poate, trebuie sa ma laud si eu cu fotbalistul din burtica:)) Sa va povestesc ce senzatie ciudata am avut ieri, am discutat cu sefa de anuntul pe care sa-l dam pentru inlocuirea mea cand o sa intru in concediu si m-am simtit trista parca vroia sa-mi ia ceva, o senzatie tare ciudata la care nu ma asteptam, dar oare cum o fi cand o sa intru in concediu?? Nu este cazul inca mai vreau sa vin 2 luni, dar trebuie sa angajam pe cineva cu vre-o 3 sapt inainte ca sa-i predau polologhiile mele:)), hm, cam aiurea In rest suntem bine, cam obositi, si cu dureri de spate dar ce-i drept m-am agitat foarte mult zilele astea..., fetele din buc. poate vreti sa va duceti la targul de turism este deschis de azi pana duminica, nu neaparat pentru vacanta, desi un mini concediu inainte nu ne-ar strica:) Ati fost pacalite pe ziua de azi??? Laura cu bebita [hagi] sapt 27+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...