Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamica de mai-iunie (33)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 185
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Anacami, crede-l pe doctor. Si eu cand am fost cu R insarcinata prin luna a 6-a am facut infectie urinara si tot panala amoxicilina am ajuns ca cu nimic altceva nu mi-a trecut. am luat 7 sau 10 zile si apoi a fost totul ok. Urmeaza tratamentul si stai linistita ca nu ai de ce sa te sperii sau ingrijorezi. [pup] Oanna, m-ai distrat cu pinguinii tai [:D] Irinusha ziceai de burtica. Nici eu nu mi-o vad prea mare, de-aici de sus, dar mai fac imprudenta sa ma uit in oglinda din profil si vad mingiuta [gravi] ... imi dau seama ca is mai balonel decat ma cred. Dar sanatosi sa fie bebeii, ca asta-i cel mai important. Ziceam de gust, uite ce scrie in carte "sapt 31: Stomacul, intestinul, rinichii functioneaza. Ele asimileaza lichidul amniotic pe care-l inghite in cantitati mari. S-ar parea ca lichidul are un gust care variaza in functie de alimentatia mamei, la fel ca laptele matern de dupa nastere. Astefel, inca de acolo, din interiorul corpului dumnevoastra, viitorul copil incepe sa-si dezvolte un simt pe care-l va rafina de-a lungul intregii vieti: gustul". Nu m-am exprimat io bine la inceput, dar ideea ca aia era. Oricum eu am zis ca nu vreau sa am copii fitosi la mancare si pana acum uite ca R nu e mofturos (multumesc Doamne). (Nu prea cred ca are legatura ce mancam cu cat de mofturos o sa fie copilul.) Laurina sa ai grija de bebita fotbalista ;). Pa pa si ne mai vedem maine. [pup] "Ma-ma" cu [baietel] sau [fetita] la bord de 33 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anacami,stai linistita si i-a tratamentul,ai dovada vie pe Tutus,ca nu este nici o problema.Multa sanatate! Laura,ai grija de [hagi] sa nu te obosesti prea rau!Da,cursul de la Municipal se tine,insa de cel organizat de HelpNet nici eu nu stiu inca nimic... Irinusha,ca bine ai zis,chiar aseara i-am spus sotiorului ca asi vrea ca Rares sa semene cu el,ca sa il am in dublu exemplar,ca tare drag imi este de barbatelul meu [il] Cady,harnicuta ca o [biz] Lore71,foarte frumos,multumim [flo] Piatra luni sa folositi cu placere toate lucrusoarele. Eryka,cum te simti? Fetelor am fost in parc astazi si am stat pe banca la soare [:p]si mi se incalzise burtica,parca eram un greiere. iuliana & [cavaler]din burtica (27+ sap.)[paste]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele,am fost din nou la dr. meu la ctrl obisnuit. Deci bebe e cu capul in sus bine-merci si in legatura cu greutatea dr. nu s-a ingrijorat, a zis ca nimeni nu poate calcula la gram,au marja de eroare de 250 g,deci daca cel de la clinica a gasit cu 250 g mai mult si el cu 250 g mai putin,iaca ies 500 g. In fine, important e ca e bine, sper numai sa se intoarca sa nu ramana in pozitia asta ca eu nu am luat cezariana in calcul pana acum si parca ma cam nelinisteste ideea. In rest trebuie sa va spun ca mi-am luat permisul,azi am avut examenul practic, luni am avut teoria, la ambele am luat fara nici o greseala ( conduc de 8 ani deci era culmea). Tare bine arata permisul meu nou-nout [bis][bis][bis] Azi a a fost (si mai este ) o zi SUPERBA, cel putin 23 grade, un soare stralucitor, iarba e verde, pomii au inflorit, pasarelele canta de ma asurzesc, ce frumoasa e primavara![il] (parca asa erau compunerile noastre, ha?) Eu sunt obosita moarta cum am fost toata ziua plecata, abia astept sa vina iubitelul meu acasa sa facem un gratar pe balcon,sa ne umflam [grasa][grasa] Va pup! [grup] Laura si papusica din burtik (34 saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragi fete dragi, sa stiti ca totdeauna ma bucur cind deschid pagina cu voi si citesc si totul e in regula, toate apele sint in albiile lor, aveti toate timp frumos si pasarelele cinta a primavara. ma rog, la mine ploua si e mohorit, dar stiti cum e, dupa ploaie vine soare![:D] mihaiuta, n-am vrut sa te sperii cu ce-am povestit despre control vaginal - hai, ca nu-i asa de rau si dureaza putin, citeva secunde. cred ca depinde mult si de dexteritatea doctorului si sigur, cit de 'sensibiluta' e zona aia la fiecare din noi. lauraa, felicitari pentru, in sfirsit, carnet oficial de condus! tu de ce ai asteptat asa de mult pina sa ti-l iei? [:D] adica, daca, sa zicem te prindeau, si nu-l aveai, ce-ti faceau? oricum, ca si pina acum, sa conduci cu grija, ca nu e natural ce facem noi, sa conducem cu 140km/h (cam asa merg eu, da' stiu ca in jermania se merge si mai repede!), ca nebunii [:D][:D][:D]. tutus, da, am citit si eu ceva asemanator in legatura cu ce simte si cum 'se-nvata' bebe cu mincarurile, inca din burtik. anacami, vezi ca nu e mare brinza, iei si tu niste pastilute si gata - sigur, ai incredere in ce ti-a prescris doctoru'. laurina, hai, lasa, ca fiecare moment cu fericirea pe care o aduce! tu vei avea copilasul, si trebuie sa te 'concentrezi' pe asta acuma, nu? [flo] irinusha, eu am observat ca lia mica ma buseste cel mai rau spre seara, mai nou. mai ales, dupa ce maninc, dar de fapt, aseara la clasa de lamaze atita s-a foit ca-mi era si jena ca vede toata lumea ce lupta se da la mine in burti:). apropos de lamaze, a fost ok, astea au fost 2 ore din totalul de 8 - ma rog, n-am prea aflat noutati, cam tot ce s-a zis si aratat stiam ba din carti, ba de la voi [pup], ba de la clasa de yoga.... oricum, sint eu mai linistita ca-mi 'acopar' toate bazele:) cady, sa nu te obosesti prea mult cu curatatul prin casa - eu una nu prea suport sa nu fie totul luna, dar acum mai trag mita de coada (nu, nu pe pisi ale mele:)) si mai fac cite una, alta, dar nu complet, toata casa.... nu ma-ncumet. lore71, multumim de cuvintele intelepte [pup]. piatra lunii, ce frumos, ai fost la eco - pai, frantzujii astia se ocupa de gravidutzele lor, nu gluma! si ce fain, ai gasit lucrusoare pentru bebe, cum iti placeau - ce satisfactie nemaipomenita, asa-i? [:)] iuliana, ca un greieras, de parca te si vedeam, tolanita cu burticu la soare [8D] ma duc sa mai lucrez ceva la ale mele, nu prea am pofta de nimic (de lucru) azi - dar cind am?![:D] [;)] mona (cu lia mica in burtica - "35+" saptamini)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, dar tare linistite mai sunteti astazi. Lauraa, felicitari pentru permis. Sa-l stapanesti sanatoasa si fara incidente neplacute. In legatura cu pozitia lui bebe nu iti face probleme pentru ca mai are timp sa se intoarca. Si nici chiar daca sta cu poponetul in jos nu trebuie sa iti faci griji de cezariana pentru ca nu e nevoie. Mai problematic este daca sta cu umarul sau cu spatele in jos. Asa ca bucura-te de primavara de afara, de friptura (pofta buna) si de noul permis. Mihaiuta, sa sti ca si pe mine m-au enervat cand mi-au spus cat dureaza. Tot cu ei are contrcat si maica-mea si tin sa iti spun ca aasteptat de i s-au lungit urechile, cred ca mai mult de o luna. Nu vreau sa te necajesc, ci doar sa sti la ce sa te astepti. Doar suntem in Romania. Pentru fetele din Bucuresti, de maine incepe la Muzeul Taranului Roman, expozitia de florii. Tine pana duminica. Pentru cele interesate. Cady si bimbirica baietzel "31+" saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mona, iti multumesc pentru grija purtata. Am facut incetisor, cu pauze cand simteam ca e cazul . Ma simt si eu mai bine cand vad ca e casa curata. Am fost si am cumparat si flori pentru ca tare mult imi plac florile de primavara. In caz ca nu mai apuc sa intru pana duminica pe aici, vreau sa urez LA MULTI ANI tuturor fetelor care poarta nume de flori (cu ocazia zilei de duminica cand este duminica Floriilor). Fie ca viata lor sa fie la fel de frumoasa precum florile. [bis][bis][bis][bis][bis][bis] Cady si bimbirica baietzel "31+" saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burtici! N-am apucat sa citesc tot, desi nu ati scris foarte mult de ieri, da vreau sa apuc sa raspund la cateva mesaje ca azi e nebunie la serviciu si altfel nu apuc. Monet cum a fost la cursuri? Cred ca o sa sun si eu sa ma programez, daca n-o fi prea tarziu.Mersic de explicatii, eu ma mai duc la doctor in sapt 33, poate de atunci ma cheama la 2 sapt, sa vedem... Iuliana sa stii ca si eu trag cu ochiul mereu la mamaicile de martie-aprilie. Vad ca si-au dat drumul mai greu decat cele de ianuarie-februarie :-) De fapt am impresia ca sunt fete mai multe care nu mai au acces la internet si nu au reusit sa spuna ca au nascut, sau poate ma insel. E emotionant sa vezi anunturile lor, nu-i asa? vai Tutus, ai facut plaja??? La noi nici gand sa vina asa temperaturi, desi pe sot l-a luat soarele in weekend, da n-a fost chiar atat de cald sa te dezbraci la burtica goala. Ce draguta trebuie sa fi fost cu burtica la soare... Mihaela, 4 copii intr-un an la firma???Oau...Si sefu ce parere are? :0) Da e intr-adevar frumos ca o sa aiba prieteni de varsta lui si tu o sa ai despre ce sa discuti la sesrviciu cu colegele ca aveti preocupari asemanatoare... Apropos, nu fi geloasa pe sotior, ca el nu poate sa il simta pe bebe asa ca tine, fiecare cu atuurile lui, da eu cred ca tot noi suntem in avantaj.:0) Piatra Lunii sa fie sanatoasa fetita. Eu cred ca nici ei nu i-a placut de doctora cea aroganta si de-aia s-a ascuns, bine i-a facut! Nici noua nu ne-a explicat aproape nimic la exograf, isi facea masuratorile si am cam vazut eu ca daca intreb ceva o cam deranjez, asa ca am lasat-o in pace. Important e sa fie bebelu bine, nu? Loredana, superb spus, si ce bine ar fi sa realizam tot timpul lucrurile astea... Nici o problema Cady, ma gandeam doar ca paote ai observat ca ceava iti face bine, oricum ma bucur mult ca ti s-au mai desumflat. Ma Irinusha smecherusa mai esti...Si zi, ati uitat sa il instiintati pe bebe ca s-a schimbat ora...de partea cu curisorul nu mai zic :0) Laurina mersic de urari. Eu te inteleg ca te simti un pic trista cand e vorba de inlocuire. Seful meu nu e hotarat daca sa angajeze pe cineva temporar da mi-a vorbit si de posibilitatea asta si parca si eu m-am intristat, e ilogic, ca oricum postul mi-l pastreaza si stiu ca sunt multumiti de munca mea, da eu stiu... Anacami, stiu ca sunt antibiotice care se pot lua la sarcina, da nu stiu care. Insa nu cred sa fi fost inconstient sa iti dea ceva care sa il afecteze pe bebe. Sanatate multa! Felicitari pentru permis LAuraa! Irina, burtica cu baietel 30+ saptamani (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineatza burticutze![flo] Am fost mai putorica la scris in ultimile doua zile si nici azi nu voi fi prea harnica...da' nu m-am putut abtine sa nu tastez doua randuri pentru a va trimite pupici multi [pup] la toate fetele frumoase cu burticutze dragalase! [pup] [pup] [pup] [pup] [pup] Trebuie sa soseasca acum pe la 9 un om cu care am vb sa vina sa imi faca munca mai grea din casa! Sa bata covorul, sa spele bine pe jos, sa spele geamurile....stiti voi ... curatenie de primavara [:D] Bebelicul meu e bine, iar eu sunt pe terminate cu tratamentul pentru acea secretie vaginala...[;)] si abia astept sa vina marti sa merg la control sa vad ce mai spune dr. de bb. Nu am mai scris eu... dar sa stiti ca am citit tot ce ati vb voi pe aici! Sper ca nu va suparati pe mine ca nu va adresez la fiecare cate o vorba ... da am atatea sa va spun la fiecare incat sigur ma voi incurca [:I].... oricum eu va iubesc pe toate...( apropo ... de cate ori vb cu cate o persoana despre bb-ei, aduc mereu vb si de fetele de pe forum, cam o data la 5-10 min [:D], de se uita astia la mine ca la altceva! si ma stric de ras cand imi aduc aminte de fetele lor[:D][:D] [:D][:D][:D]) Felicitari Lauraa pentru permis! Sa conduci cu atentie si sa fii atenta si la altii (ca sunt destui nebuni pe sosele!) [pup] Va pupic dulce [pup] si mai vb .... Nally [gravi] 33 saptamani si [baietel]din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...