Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamica de mai-iunie (33)


Recommended Posts

buna fetelor[:D] ma simt nemaipomenit caci in sfarsit se pare ca vine primavara si pe aici, afara sunt 6 grade dar la temperaturile de aici sunt fericita[cool] ca sunt si astea... chiar acum astept ca sotul sa vina sa ma ia de acasa si sa mergem sa mancam pranz undeva impreuna iar apoi avem cursul de parinti la care mergem...ziua se anunta promitåtoare...revin dupa masa cum a decurs cu cursul.. uite am si eu cateva poze sa vedetzi burticutza...[gravi] http://briefcase.yahoo.com/gabitza_ro...vizionare placuta.. pupici la toate![flo] gabitza_ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 185
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multumesc Irinusha, sa-l vezi insa din spate (este cam patrat si ...pufos). este adevarat ca in ultimul timp nu am mai pus kg in acelasi ritm ca la inceput (nu am mai mancat dulciuri), insa ma gandesc ca vine Pastele (cu cozonaci, ....). DPN 9 iunie 2004 (baiat-posibil Sebastian)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey gabitza ce burtik dragalas ai!!!nici nu zici ca e un bebe in burtik daca se uita lumea din spate la tine! Frumos! Felicitari! [bis][bis][bis][bis][bis][bis] Ai grija de tine! Si sa ne povestesti cu lux de amanunte cum a fost la cursul pentru parinti! Ce v-a mai invatat pe acolo!? Pupici [pup] Nally [gravi] 33 saptamani si [baietel]din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Numai burtici dragute pe aici. Trebuie sa organizez si eu o sedinta foto cu burtica [foto]. Am tot asteptat sa mai creasca, dar acum a crescut destul. Eu sint inca sub influenta orei de vara. Nu reusesc de loc sa ma trezesc dimineata si acum inca mi-e somn. Am avut si de facut un drum mai lung cu masina si am trecut prin centru, asa ca m-a mai obosit si asta. Si nu reusesc deloc sa-mi revin. Mihaela & bebe Horia (31+ saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor si pupici la toate, N-am mai scris de o multime de timp dar desi am citit nu am avut mai nimic de completat la sfaturile pe care vi le dati reciproc si adevarul este ca nici nu mi-ati dat suficient timp (sinteti foarte productive la scris). Am fost ce-i drept si foarte ocupata cu pregatirile pentru venirea lui bebe mai ales ca trebuie pregatit totul si pentru baiatul meu mai mare, Marcus. In sfirsit pot confirma ca vine mama la mine sa ma ajute cu Marcus pe 24 Aprilie si de abia astept. Altfel eu mi-am completat cumparaturile pentru bebe, am fost la lectii pentru parinti (parentcraft classes), la aquanatal classes (exercitii in apa pentru gravide), mi-am facut vizita la spitalul unde voi naste si nu in ultimul rind m-am interesat de situatia vaccinurilor pentru noi-nascuti. Nu vreau sa va sperii dar multe vaccinuri (cele fabricate in Franta mai ales) au in compozitie Hg care are un efect considerabil (rau) pentru un bebe de 8 saptamini de exemplu. Altfel va invidiez pe cele care sinteti din aceeasi tara, in special Romania pentru ca va puteti da informatii reciproce. Eu a cam trebuit sa-mi fac singura listele de spital, de bebe si de mama fiindca listele puse la inceputul sectiunii nu se prea potrivesc la mine. Mai avem putin si am inceput sa ma gindesc si la a pune mincare facuta la congelator (ajuta foarte mult in primele saptamini cind zau ca numai de facut mincare nu ne arde). Apropos de asta, fiindca vreau foarte mult sa alaptez, m-am ocupat si de investigatii legate de mincarea din perioada de inceput. Cind l-am nascut pe baietelul meu n-am stiut mai nimic si zau ca a fost foarte greu, mai ales cu alaptatul. Deci vedeti, am fost foarte ocupata dar nu v-am uitat si am fost alaturi de voi si cind ati avut vesti bune si cind ati avut vesti mai putin bune. Apropos, eu am pus doar 8,5 kg (in saptamina 36) desi greutatea lui bebe acum 1 saptamina era deja 2,5 kg. Adevarul este ca sint foarte activa iar cu bebe Marcus am pus acum 8 ani doar 10-11 kg in total (Marcus a avut 3,350 kg). Eu sper ca totul sa decurga cit mai bine in continuare pentru toate fetele. Spun asta fiindca la frecventa mesajelor mele s-ar putea sa mai scriu poate doar dupa ce nasc. Numai bine si mai ales nasteri usoare. Va pup, Liliana, Marcus (8 ani) si bebe (probabil Adrian Dominic, 35+ saptamini)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut burticutelor! Pt toate burticutele: sunteti niste frumoase [pup]. Heron, bine ca mai dai un semn de viata si esti bine. Daca vine mama ta, poate inainte sa nasti o sa mai postezi un mesaj... daca nu, ce pot sa-ti urez decat nastere usoara, bebe sanatos si familie fericita. [pup] A fost in vizita o tipa de la centrul de asistente (asistente ce vin sa te ajute cu bebe si la treburile casei dupa nastere). Eu ma gandeam ca o sa vrea sa vada camera lui bebe (care nu e gata, desigur), sau macar sa vada daca am lucrurile pe care trebuie sa le am. Nimic n-a interesat-o, doar mi-a spus ca sa NU uit de "termos". Acest termos e pt a incalzi patutul bebeului in primele zile de viata cand sufletelul nu-si poate mentine temperatura. Si trebuie sa recunosc ca s-a socat biata femeie cand i-am spus ca nu am lapte/frisca pt cafea (Doamne ce ti-e si cu olandezii astia [zz]- ca noroc ca a fost bun si laptele normal). In rest povesti despre organizatia lor si despre viata in general (bla-bla-uri). Aici e tare frumos afara, asa ca o sa merg sa ma intalnesc si io cu d-nul Soare. Sa aveti grija de voi si de burticoante [pup]! "Ma-ma" cu [baietel] sau [fetita] la bord de 33 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Gravidutze! Am auzit si eu ca sunt o gramada de chestii intrezise in timpul alaptarii, ma refer la mancare. Nu stiu ce o sa ma fac...eu de fel sunt mai pofticioasa..si parca ce stii ca nu ai voie...aia te tenteaza cel mai rau sa mananci. Eu si acum pe perioada sarcinii am mancat ciocolata si am baut cola (in cantitati nu chiar mici) ceea ce se spune ca e contraindicat pentru faptul ca ar iesi copilul nervos. Cert este ca a fost mai agitat in burtica. Laura22 + BBMik Justin George - 34sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iuliana, mersi! Eryka, faine poze ai, si Monet la fel, imi place rochia aia turcoaz. Gabitza, uitai, bine ai venit, am incercat sa vaz si io pozele tale,da' cica sa accesez mai tarziu. Ce e interzis de mancat in timpul alaptarii, mai spuneti-mi si mie cate ceva, ca io habar n-aveam(e drept ca ma intrebam de pot manca chiar orice, da' n-am aprofundat subektu' inca). Ciocolata am mancat si io in perioada asta, ca aveam si eu cate o pofta nebuna,numai ciocolata vedeam in fata ochilor. Tutus,ce termos trebe pt bebe, n-am auzit inca pana acum, mai zi-mi si mie ceva detalii,te rog. Heron, nastere usoara iti doresc de pe acum, si ce bine ca vine mama ta, si a mea vine pt 2 sapt., si apoi mai vine in august pt vreo luna, cand al meu sot va trebui sa plece in Africa. pupici!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...