Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

La France (5)


Recommended Posts

Deci nici n-ati dormit, nici n-ati mancat in Monaco, Aurelia... Dar v-ati oprit, totusi? sper... Noi cand mergem (o data la doi ani)facem circuitul de formula 1 (vorba vine...), nici macar nu ne oprim, ca au niste preturi la parcari... O singura data ne-am dat jos din masina, si anume cand am vizitat gradina exotica. Si asta pentru ca ne-am dus cand a fost ziua patrimoniului, si intrarea era gratuita!!! Ca altfel, 5 persoane, cate eram noi, am fi fost sinucigasi sa platim cat ar fi fost normal! In rest, personal, nu mi-ar placea sa locuiesc acolo! Prea mare inghesuiala. Dar despre cum e de fapt, o astept pe Debby sa ne povesteasca. O duminica placuta! Lulu « C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. » La Rochefoucauld
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Bun venit celor doua fete,debby si Mirunda! Asteptam sa ne povestesti, debby! Am fost si eu de vreo doua ori, in drum spre RO. Pe vremuri( ca sa nu spun ca si acum) ma fascina cazinoul de acolo, iar visul meu era sa ajung sa-l vad. Mi-am indeplinit visul acum 3 ani, noroc ca am lasat masina in parcarea subterana a orasului, caci in fata cazinoului am vazut nu mai putin de 3 Ferrari pe 25 m²? Sa nu mai pomenim de alte super marci de masini. Magazinele....te dau pe spate....ce mai!...Cu preturi si cu marfa expusa...Mi-a placut mult intr-un cuvant. Nici macar nu -mi permit sa visez cum este sa traiesti zilnic acolo! Oana, imi pare rau sa aud de necazul vostru, suntem alaturi de voi si sa speram ca nu va avea repercursiuni asa dure.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa este fetelor ,am parcat intr-o parcare subterana apoi am petrecut totusi o dupa amiaza vizitind orasul ,parcurile superbe dealtfel ,m-au impresionat camerele de luat vederi din parc si de la fiecare colt de strada ,o sticla de parfum chanel nr.5 de 1 litru dintr-o vitrina si gradinile super misto de pe acoperisurile blocurilor!!!!!!lifturile cu care puteai sa urci sis a cobori de la o strada la alta ca sa nu te doara picioarele si multe altele ! dar sint sigura ca n-am putut sa vad totul asa ca o astept pe Debby sa ne povesteasca cum este acolo! A! am baut totusi cite o bere pe o terasa!!!!!!!la malul marii! Aura&Luca,2 ani si 2 luni! "Daca dragoste nu e nimic nu e" http://yamafoto.com/?ref=6538
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, si eu sper sa nu ne trimita acasa, desi la cum s-au purtat cu noi...nu stiu daca avem sanse...Ce este cel mai dureros este ca, acum, dupa ce am avut curajul sa facem pasul mare de a avea un bebe, se intampla asta. Atat de tare imi doream pana alaltaseara sa raman insarcinata, iar de atunci sper sa nu fi ramas, ca nu asta vroiam sa facem: un copilas, care sa il crestem in tara...E cumplit, bine ai zis tu, Cristina! Va multumesc tuturor ca ne sunteti alaturi![flo] oana-cannes "Si maine mai este o zi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Oana, Imi pare rau de ce ti se intimpla, dar trebuie sa stii niste lucruri: - atita timp cit aveti un dosar de cerere de regularizare in curs (asa ziceai intr-un mesaj precedent!) teoretic nu va pot expulza. Normal este sa asteptati raspunsul cererii pe care ati facut-o. - atunci cind sunteti in situatie neregulata pe teritoriul oricarei tari, evitati sa conduceti masina!!! Mai ales acum, in Franta, cu toate controalele de la fiecare colt de strada asta inseamna sinucidere curata! Folositi numai transporturile in comun si cumparati-va intotdeauna un bilet valabil pentru a evita tot felul de neplaceri! - in mod normal agentii de circulatie care v-au oprit au voie sa controleze actele soferului care conducea masina, dar nu si pe cele ale pasagerilor! Sper ca ceea ce ti-am spus sa te ajute. Lucrurile astea mi le spunea si mie avocatul meu (un om minunat!) atunci cind asteptam prima carte de sejour. Va doresc multa bafta! [flo] Debby, bine ai venit in clubul nostru! [flo] Asteptam povestiri... Mirunda, eu stiu cite ceva destul de vag... Am si eu o prietena care vrea sa vina sa profeseze ca medic in Franta. Vezi ca s-a mai vorbit intr-un subiect deschis de cataghe la calatoriile sufletului (acum il gasesti arhivat) si intitulat "Spre Franta?" despre posibilitatea de a profesa aceasta meserie aici. Din ce am vazut si eu pe la TV medicii straini sunt acceptati, dar nu cu acelasi titlu ca cei cu diplome franceze, in sensul ca desi practica aceeasi meserie, uneori muncesc chiar mai mult si mai bine decit francezii, cei straini vin cu un contract nu-stiu-cum (m-am informat: se numesc praticiens adjoints contractuels) si diferenta se vede mai ales la salariu, in sensul ca sunt platiti mult mai putin. Dar tu poate ca ai cetatenia germana si o fi alta regula pentru membri UE, nu stiu. Uite si aici o lista de discutii: http://www.franta-romania.com/node/view/75
quote:
Echivalarea diplomelor Posted by Anonimescu on 12 August, 2003 - 09:43. Deci tânar medic. Echivalare, asa, ca-s destept si harnic? Nu, nici vorba. Nu exista, astea sunt iluzii, peste tot trebuie refacut ceva, o parte din scoala franceza, pentru echivalare. Pentru medicina se refac doi ani, anul I si VI, pentru diploma franceza. Trebuie sa treci de examenul eliminatoriu de la sfârsitul anului I si astfel ajungi direct în VI. De acolo mai departe ai aceleasi drepturi cu un absolvent francez. Inscrierea la facultate e gratuita dar trebuie facuta din timp (ianuarie pentru urmatorul septembrie) si invocate motive temeinice ca sa fii acceptat. Si asta e o varianta fericita, am cunostinte de alte profesii care au fost nevoite se reia integral facultatea franceza de la început. Insa un MARE avantaj în Franta este învatamântul gratuit. Sincer etapele echivalarii mi se par ceva firesc, chiar daca e complicat si costisitor. Nu e vina francezilor ca în alte parti se studiaza cu dinozauri materia din secolul trecut iar notele se dau pe pedigree.
Oricum, iti doresc mult succes! [flo] ~Otilia&LaAdelita~ [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor , ce pot sa va spun , stim toate ca viata nu e asa pe roze precum pare si la inceput e greu pt toata lumea ! Sper sa nu va plictiseasca povestea mea ! Totul a inceput pe 2 martie 2002 cand am plecat in vizita la o prietena de-a mea in Italia ( oferta super si nu ma costa nimic , decizia am luat-o imediat si am plecat in 24 de ore , am lasat si servici si tot ) . Un prieten de-al meu de pe net mi-a facut cunostinta cu (din fericire ) actualul meu prieten , ambii fiind italieni . O sa fiu sincera cu voi .De Monaco stiam doar de Formula 1 si nici macar unde e exact pe harta [bang] Lasand la o parte detaliile am fost un fel de cenusareasa si m-am trezit intr-o lume care era deja prea mult ( viata mi-era un calvar in ultimii ani ), prea frumos ca sa fie adevarat . Aici nu stau numai oameni cu bani si mare parte suntem muncitori de rand . Chiria te usuca .Va dau un mic exemplu : 32 m² ajung lunar la nu mai putin de 1000 din frumosii euroi ! Salariile sunt ele frumoase dar hai sa nu exageram .La urma urmei ramai in buzunar cu ceea ce ramai si-n alte locuri ! Cumparaturi nu fac si nu voi face niciodata aici. Ce sa va spun , anul trecut am dat pe o varzuca mica 6,27 euro . E jale !!!! 2 cocktail-uri 25 € , etc , etc , etc .... Parcarea , prima ora e gratuita in cele subterane , noi avem garaj si va mama , primele saptamani au fost ...sa vezi porche-uri si ferrari parcate langa golfulet-ul 2 pe care il avem [poc] Acum eu m-am obisnuit si oricum oricine ar face-o . Si cand ma gandesc ca mie-mi place viata la tara , mai opus decat atat nu se putea .Am decis totusi sa raman aici pt siguranta si persectivele de viitor .Copiii au un super viitor aici si sunt mai mult decat protejati si ingrijiti . Socrii mei cand vin in vizita ies si la 2 dimineata prin oras , plini de bijuterii si nu se leaga nimeni de ei , ce mai , e ca un vis din punctul asta de vedere si cred ca depaseste aglomeratia . Nici noi nu ne-am permite sa dormim aici in hotel si nici de mancat in oras nu o facem . Italia e aproape si preturile de 2 -3 ori mai mici . E super sa traiesti aici , dar greu sa intri ! Partea grea e ca eu de 2 ani de zile am TOTUL pt acte si inca nu am un raspuns pt dosarul meu ....voi fi sau nu acceptata , voi avea sau nu o carte de sejur fara sa fiu nevoita sa ma casatoresc pt asta . Si nu ca nu ne-am dori-o dar de ce trebuie sa fim presati de acte pt asta si nu sa luam decizia cand putem face totul ca la carte ? Nu pot lucra acum , aici e mult mai multa strictete si ca nou venit sunt toti cu ochii pe tine . Si uite-asa de doi ani de zile la fiecare trei luni obositorul drum catre meleagurile natale ! De ce daca esti cinstit esti tratat mai rau decat cei care dau in cap ??? Sper ca nu v-am plictisit ! Sunt SUPEEERRRR bucuroasa sa va cunosc ![olala][olala][olala]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirunda, uite si linkul cu subiectul arhivat al lui cataghe: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=16058 Sper sa-ti fie de folos, mai ales ca sunt date acolo multe linkuri interesante pentru medici. Chiar, ce specializare ai? Am inteles ca sunt cautati aici mai ales ginecologii si chirurgii... Debby draga, iti multumim pentru povestire! Iti dorim mult succes si... acte cit mai repede, ca tare greu e fara! E grozav oricum ca traiesti in locul acela de vis! [9cer] [pup] ~Otilia&LaAdelita~ [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Otilia, unchiul lui George a fost luna trecuta la prefectura si a auzit pe cineva ca noi ca incerca sa-si depuna un dosar, si ca au sanse, si el ne-a spus sa facem dosarul si sa mergem cu el. Si, ne-a fost frica, si nu e-am dus, mai ales ca nu imi place sa ma iau dupa orice vorba auzita. Si uite ca...rau am facut ca nu ne-am dus...Cu masina nu putem face altfel, pentru ca, George are nevoie pt a cumpara materiale foarte des, iar noi trebuie sa facem si cumparaturi...[:(] I-au controlat lui actele si m-au intrebat si pe mine daca sunt romanca, si daca am acte si...daca au vazut ca nu au chemat jandarmii sa vina sa ne ia si...continuarea nici nu-mi face placere sa v-o povestesc! [q] Tot ce va pot zice este ca sufletele noastre sunt la capatul puterilor! oana-cannes "Si maine mai este o zi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Oana, si mie îmi pare foarte rau de ceea ce vi se întâmpla. Acum trebuie sa vedeti ce e de facut, însa nu asteptati ca ei sa va trimita acasa. Incercati sa va depuneti dosarul de regularizare. Din septembrie lucrez la o asociatie, CIMADE, care se ocupa chiar de problemele administrative ale celor ce nu au acte in regula in Franta. Si crede-ma ca au un cuvânt de spus !!! De jumatate de ora caut sa vad daca nu au un sediu la Cannes si nu am gasit. Dar am gasit la Montpellier si la Marseille. Ar fi bine, daca puteti face un drum pâna acolo saptamâna viitoare si sa va ajute sa faceti toate demersurile sociale. Oricum, eu voi incerca sa îi contactez luni si sa întreb unde ar fi cel mai aproape sa mergeti. E posibil sa fie vreo filiala locala pe lânga voi. V-ar face un dosar bun si, mai ales, e important sa fiti sprijiniti de o asociatie. Pâna primiti raspunsul la cererea voastra, veti avea voie sa ramâneti in Franta. Iar apoi tot ei va ajuta sa faceti recurs, in cazul in care raspunsul e negatif. In plus, nu stiu cât e de legal felul in care v-au tratat, dar cei de la Cimade va vor spune cu siguranta. Asa ca va sfatuiesc sa apelati la ei. Astept un semn in cazul in care vrei sa apelezi la ei. Eventual voi incerca sa îi sun, daca sunteti de acord, sa va pun o "pila". :-) Sper sa fie totul bine. PS: situl lor e www.cimade.org Sibylle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, Otilia, sunteti tare dragute si am gasit aici informatii tare interesante. Am inceput cu subiectul lui Cataghe (oare mai este de actualitate?) si am gasit acolo informatii interesante, dar am si atatea intrebari... Situatia mea dpdv profesional poate fi mai usoara-ma gandesc eu-dar...sa va explic: specializarea mea este anestezia, medicina de urgenta si terapia intensiva. Asta poate fi un atu, caci , din cate stiu eu, se cauta puternic anestestezisti. Pe urma in vara voi primi cetatenia D, deci UE, si asta este, cerd eu, iar un atu (astea ar fi asa numitele "plusuri"). Dar...(acum urmeaza minusurile---)...am 37 de ani, nu stiu in ce masura nu sunt deja "batrina" dpdv profesional-ma gandesc la un nou inceput...Nu stiu, eu zic ca nu, dar nu stiu care este punctul de vedere al francezilor! Pe urma nu stiu decat un pic de franceza, la scoala am facut spaniola si engleza, aici am invatat relativ repede germana, si uite asa nu am avut niciodata ocazia de a invata limba mea de "suflet" , franceza, pe care am iubit-o intotdeauna fara a avea de fapt vreun "motiv"...dar ma rog, cum am un pic de ureche, am incredere ca asta nu prea ar fi o problema, in cateva luni (zic eu, ptiu, ce increzuta!), as incepe sa ma descurc. Pe urma mai am o indoiala, legata de fetita mea, Mara. Ea este teribil de isteata, aici a sarit o clasa, dar nu stiu daca asa o schimbare radicala in mijlocul scolii (are 8,5 ani) i-ar face tocmai bine...desi eu cred ca s-ar adapta. dar...sistemul este, se pare, extrem de diferit, nivelul francezilor am impresia ca este mai bun decat al nemtilor ...nu stiu... Acum sa va zic ce nelamuriri am eu: in primul rand legat de regiuni: eu DACA ma voi hotari sa fac un pas in acest sens, as vrea tare mult undeva la max. 100km de mare, si asta din cauza lui Mara. Are, din pacate, neurodermita, si dupa o pauza de 3 ani iar i-au aparut pätuci pe piele. Acum imi dau seama ca este o problema ce o va avea, probabil, toata viata, si as vrea, macar cativa ani, pana creste, sa merg cu ea cat de des ( in imaginatia mea debordanta la fiecare weekend fara garzi...), sa merg deci cu ea la strand. Pe de alta parte eu sunt (aproape) singura cu ea, in sensul ca prietenul meu, neamt, are un salariu relativ mic si nu se stie in ce masura va putea/vrea sa vina cu noi in FR (daca...) Cu alte cuvinte nu ma pot baza pentru noi doua dacat pe salariul meu, aici lucrez cu norma 75%, tocmai pentru a avea timp pentru Mara, si si pe mai departe as vrea la fel sa fac. Deci, in concluzie, nu cred ca voi putea finanta dintr-un salariu o sedere undeva chiar la mare, dar cum avem masina, a aparut ideea cu "max. 100 km de mare". dar, din cate am inteles eu, zonele astea sunt si cele mai scumpe, nu? Fetelor, hai ca v-am facut capul mare, si asta numai fiindca ati fost asa de dragute si ati povestit atat cu mine! M-as bucura din suflet daca ati putea sa imi ziceti parerea voastra privind aceste idei ale mele. Oana, din pacate eu nu te pot ajuta nicicum, dar o sa ma gandesc la tine si iti tin pumnii! Cu drag, [pup]Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...