Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

La France (5)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns
da mai fetelor ,ar trebui sa facem si noi cas la ferma dar eu sint asa de gospodina ca prefer sa-l cumpar ,iar cind chiar oi avea pofta de cas de la noi de la ferma .......o aduc pe mama din rominia sa-l faca ca e mai usor decit sa-l fac eu!da ce credeti voi ca e suficient sa ai sursa ca sa ai si produsul? da de unde ......plus de asta nici nu vreau sa aud de cuvintul asta "lapte dulce" ca daca nu mi-ar trebui pentru pusti nici n-as suporta sa-l vad prin frigider ,olo ! cas la ferma i-ti las tie onoarea sa faci la vara daca ai chef si oprim si o vaca nemulsa sa o mulgi la mina cum ti-ai dorit tu! uite asa sa nu zici ca sint gazda neospitaliera! pupici! Aura&Luca,2 ani! "Daca dragoste nu e nimic nu e" http://yamafoto.com/?ref=6538
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor, pt ca tot se vorbeste de branzeturi care mie imi plac la nebunie, un alt soi de branza cam ca cea proaspata (de acasa) ar fii Ricotta (tot italieneasca de origine) Cat despre cas,am mancat acum cateva zile cu niste prieteni francezi un cas ca la noi dar nu stiu exact cum se numeste. Dar cum aflu va dau de stire. Acum as avea pt mamicile de la Toulouse (si nu numai) o intrebare. Dupa cum v-am spus s-ar parea ca sunt insarcinata. Problema e ca eu sunt doar de 2 ani in Franta si nu am un medic generalist al meu. Adica nu a fost nevoie decat odata sa vad un medic de cand sunt aici. Deci cum se procedeaza aici? Trebuie sa treci mai intai pe la un generlist si el te trimite la gyneco sau ma duc de la bun inceput la acesta din urma? Sfatuiti-ma si pe mine sau impartasiti-mi din experientele voastre ca nu prea stiu de unde sa o iau. Va multumesc din suflet pt rabdare. Pt mine este pt primadata cand sunt insarcinata si emotiile si teama de nou ma cam invaluie. Va pupic Anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna, Dama si celelalte fete! Daca ai deja un gynecolog, nu trebuie sa treci pe la generalist, dar cum stiu ca pt. un rendez-vous la gynecolog, trebuie sa astepti putin mai mult, era o idee cu generalistul, ca sa afli mai repede.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dama
Dupa cum v-am spus s-ar parea ca sunt insarcinata. Problema e ca eu sunt doar de 2 ani in Franta si nu am un medic generalist al meu. Adica nu a fost nevoie decat odata sa vad un medic de cand sunt aici. Deci cum se procedeaza aici? Trebuie sa treci mai intai pe la un generlist si el te trimite la gyneco sau ma duc de la bun inceput la acesta din urma? Sfatuiti-ma si pe mine sau impartasiti-mi din experientele voastre ca nu prea stiu de unde sa o iau. Va multumesc din suflet pt rabdare. Pt mine este pt primadata cand sunt insarcinata si emotiile si teama de nou ma cam invaluie.
Draga Anca, Nici eu nu am avut medic generalist al meu si nici nu am ;) Dar cind am crezut ca am ramas insarcinata (si totusi testul era negativ, sau cel putin asa il vazusem eu...) mi-am sunat dr. gyneco si am luat un RV, a trebuit sa astept cam o luna :((( In tot timpul asta nu stiam deloc sigur ca sunt insarcinata... Doar ca ma simteam rau, greturi etc. Cind am ajuns la dr. si mi-a facut ecografie... mi-am vazut bebelusul si i-am auzit inimioara batind! [bb] Sotul meu ma astepta afara, emotionat tot. Am inceput sa pling de bucurie cind l-am vazut pe bebe!!! Eram deja in 8 saptamini de sarcina (SA, adica saptamini de amenoree) Cind i-am dat vestea sotului meu, care conducea masina, nu mai gasea drumul spre casa de emotie! [alcool] Asa ca nu-ti trebuie generalist cind il astepti pe bebe... Daca vrei sa faci si analiza singelui te poti duce la un laborator sa o ceri, doar ca daca nu ai trimitere de la un dr. nu iti ramburseaza Securitatea Sociala factura. Nu stiu cit o costa... cam in jur de 20€. Dar oricum, si daca te duci la un dr. ca sa-ti dea trimitere pentru analize tot te costa, asa ca tu vezi cit esti de curioasa... Mai bine astepti sa mergi la gyneco, asa o sa-ti dea si alte analize de facut (rubeola, toxoplasmoza etc) Sau mergi mai repede la un generalist si ceri toate analizele de inceput de sarcina. Am reusit sa te zapacesc? [:D] ~Otilia&LaAdelita~ [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine a sunat medicul de familie la clinica si mi-a pus rendez-vous cu ginecologul cind m-am dus prima oara caci pina in luna a 7-a mie mi-a facut controlul de sarcina medicul de familie si tot el ma mai trimitea asa odata la doua luni la ecograf sa vedem cum este bebita ,apoi din luna a 8-a m-a trimis la ginecolog ,a cerut programare de natura sa nu treaca sarcina de 8 luni fara un control(care numa 10 minute a avut timp de mine ,in luna a 9-a la fel) ,iar cind am venit sa nasc in aceiasi clinica el era plecat in vacanta cu o zi inainte ,n-avea nici o importanta caci asa este aici nu are nici o importanta moasele fac totul in maternitati ,mai vine si medicul la sfirsit sa te felicite pentru bebelus si gata!asa e normal in Franta ,Traiasca Republica![cheers][bis][bis][cheers] Aura&Luca,2 ani! "Daca dragoste nu e nimic nu e" http://yamafoto.com/?ref=6538
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa ma iertati ca postez fara sa mai am nimic de spus dar eu sint tare superstitioasa si mesajul cu nr trecut (666) e nefast pentru mine si nu-l suport!Multumesc pentru intelegere! pupici si noapte buna! Aura&Luca,2 ani! "Daca dragoste nu e nimic nu e" http://yamafoto.com/?ref=6538
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bonjour! Chatonel si Delphin, ma bucur ca v-ati simtit bine, poate alta data ne-om vedea, ce sa fac daca voi va vedeti asa de departe de mine, adica atata de condus :((( Dama, chiar te rog daca afli cum se cheama branza care are gust de cas, sa spui. Ca stiu de mozarella,dar nu-i la fel, si nici ricotta, care eu zic ca are gust de urda. Apoi de doctori, eu tocmai am picat in Franta de vreo 2 luni, si deci nici eu n-aveam habar unde sa ma duc, mi s-a zis de clinica asta privata din Toulouse (of, ca nu reusesc deloc sa tin minte numele exact, ceva de genul Sarrus Teinturiers)- si am sunat si eu acolo sa-mi fac o programare la un ginecolog. Si cica cu medicul asta as naste (cand eram acolo la programare, am cam asteptat, ca doctorita era in spital), si mi-a dat de facut analize, pe care le-am facut aici in oraselul unde stau, diseara ma duc dupa rezultate si sa platesc si 200 euro pe ele(dupa ce m-au chinuit in amandoua bratele, si mi s-a facut rau tare,acolo :(( - noi platim pt ca inca nu avem ce ne trebe din Dk, ca sa nu platim tot, si maine o sa platim eco, am platit si la clinica consultatia,da' asta poate e normal de-i clinica privata, nu stiu, oricum consultatia a costat vreo 40-50 de euro. Poate daca e sa facem si bb 2 in Fr, ma mai documentez intre timp, si poate caut alt medic si poate nasc in alta parte,sau poate nu, nu stiu, oricum acum nu prea aveam timp de cautat, ca voiam sa stiu si eu cum stau, dupa ce fusesem cu o luna in urma la medic in Dk si dupa toata nebunia cu condusul, mutatul, etc. Bafta si sa fie cum vrei tu!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...