Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

tot despre soacra,poama acra!!!


Recommended Posts

Soacre ,de-ar da Dumnezeu sa fie toate ca mama , ce bine ar fi!Daca am o discutie sau o divergenta cu sotul meu ori se face ca nu aude (asta cand am eu dreptate) ori ma trage deoparte si imi face capul calendar cu greselile mele.Cat despre soacra -mea , exact cum zici tu , in fata miere si lapte si pe la spate creeaza intrigi si scandaluri. Mi-a facut viata imposibila timp de 8 ani dar acum s-a terminat pentru ca am avut o solutie inedita pentru a o demasca si a-l face pe sotul meu sa intelega ca nu doresc sa ii despart dar nici nu pot suporta sa imi conduca viata dupa bunul ei plac.Noi locuiam impreuna cu ei si am considerat intotdeauna ca familia sotului trebuie sa fie si a ta,si m-am comportat in consecinta . Faceam toata treaba in gospodarie inclusiv tot ceea ce tinea de ingrijirea celorlalti copii ai ei. N-a fost bine , nimic din ce faceam nu era bine si am inceput sa ma satur si sa ii raspund ,rezultatul interminabile scandaluri intre mine si restul lumii pentru ca ii starnea pe fiecare impotriva mea inclusiv pe sotul meu.In timpul unei discutii cu sotul meu i-am spus ca indiferent ce as face parintii lui nu vor fi multumiti.Nu m-a crezut a spus ca am partea mea de vina .OK.Atunci am facut un pact : timp de 6 luni fac totul pentru a le intra in voie si nu le mai spun nimic indiferent ce scandaluri fac ei si daca nici asa nu se potolesc ,sunt libera sa fac abstractie de ei si din gura lui nu vreau sa mai aud vreodata un repros . Asa am facut si bine am facut ,nu s-au potolit ,sotul s-a convins de bunele mele intentii, i-am tratat cu indiferenta o perioada,iar acum socrul ma respecta si ma iubeste iar soacra nu mai are loc de intors. andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul răspuns
fetelor, am citit subiectul si mi s-a parut tare interesant. eu una mi-am facut-o cu mana mea. cand l-am cunoscut pe proaspatul meu sot, nu mai vorbea cu ai lui de cativa ani. eu, care sunt foarte atasata de familia mea si am fost crescuta cu ideea ca parintii, buni sau rai, sunt parinti si trebuie respectati, am insistat sa se impace cu ai lui. eram convinsa ca au fost niste neintelegeri de moment, ca oamenii au fost bine intentionati dar au gresit in relatia cu el. dupa cateva luni de discutii si dupa ce a cunoscut familia mea, s-a gandit si el ca poate ar fi bine sa se impace cu ai lui. si asta s-a si intamplat, de craciun anul trecut. fetelor, stiti cum se spune: cine face ca mine, ca mine sa pateasca! sunt momente in care ma gandesc - ce-o fi fost in capul meu? oamenii astia au venit la parintii mei in vizita si au spus la un moment dat ca "se bucura ca i-au cunoscut ca aveau dubii" (dubii ca ce? sau poate li se parea ca am fost crescuta in vreun bordei si s-au bucurat cand au vazut ce casa frumoasa au ai mei si ca le merge firma bine?); la nunta, unei matusi i-au spus ca "abia asteapta sa li se nasca nepotica; ei se vor ocupa de educatia ei si parintii miresei cu aerul curat" (ca doar altceva decat aer curat ce pot sa ii mai ofere?); soacra-mea mi-a luat cel mai frumos trandafir din florile pe care le-am primit la nunta si a venit foarte fericita si zambitoare si mi-a spus ca din buchetul din care gasesc o floare lipsa de-acolo mi l-a luat (daca imi spunea ca ii place un buchet, i-l dadeam, ca toate florile le-am daruit a doua zi dupa nunta prietenilor, ca noi am plecat din bucuresti; dar sa se serveasca singura, chiar nu ma asteptam...). si cate si mai cate alte situatii de doi bani, care imi amarasc zilele. spuneti si voi, ce-o fi fost in capul meu??? marcela si [copil] alexandra din burtica - DPN 5 sept - dr. nayel cfr2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Auziti fetele...mai usor cu vaitatu'...[:D] ca citii tot si nu vazui nici o situatie ca a mea...io am in dotare doua bucati 'soacra'[bang], na!!![:D]Una acra-acra si mieorasa de-ti vine sa[vom], ailalta....asaaaaa dulce-acrisoara, oricum digerabila!Si locuiesc cu ele in oras, din fericire destul de departe si din si mai mai mare fericire ne vedem la Pasti si la Craciun sau cind mai e aniversarea cuiva(nu a mea, sic!) De amestecat asta acra a incercat pe un ton mieros sa se amestece in viata noastra...dar a ramas cu incercatul!I-am dat IGNORE si...chiar nu ma mai deranjeaza.Ailalta nu a incercat sa se amestece(ea l-a crescut pe sotul meu, astalalta l-a dat spre infiere, ele 2 cumnate fiind), a avut iesirile de rigoare, dar cu masura, am ajuns la o intelegere tacita...chiar ma apuca uneori dorul de ea!!!Numai ca-mi trece repejor!!!Adica o vad si imi ajunge pin' la Craciun ...sau Paste...depinde!Oricum sotzu e foarte confuz, dar eu si fie-sa sintem familia lui, restul sint parinti, socri si ce-or mai fi, fiecare cu treba lui, nu ne ferim sa-i 'birfim' pe ''ailalti' unul in fata altuia, astia sint cu ei defilam, uneori ne enervam, alteori ne amuzam...dar aia acra nu ma amuza niciodata, imi face paru'maciuca!Si el stie, i-am demonstrat de multe ori ca e ...neserioasa(asta ca sa fiu amabila!) Si fara suparare...chestia aia cu'e mama lui, ea l-a crescut...'n-o inteleg!Pai nu asta era treaba ei?Ce mama mea nu m-a crescut pe mine?Si pentru asta nu ma tine grija sa n-o supar, sa fac ce zice ea:eu sint eu si ea e ea!Personalitati si vieti si familii distincte - si o iubesc si o respect, dar ... am familia mea!La fel si cu tatii si fiicele(am citit un caz mai sus). Scuzati-ma ca m-am intins ca o placinta, poate am fost si off topic, dar tineam neaparat sa ma laud cu soacrele mele[:D] p.s.Cris dexteritatea asta am prins-o dupa vreo 4 ani de casnicie...cind laptele si mierea au inceput sa-i faca si lui rau la stomac!Curaj, daca voi o sa vorbiti tot timpul deschis si il iubesti o sa se 'trezeasca'. DORIS
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...