Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tot despre bani...


Recommended Posts

Nu am gasit un titlu mai potrivit pentru acest nou subiect. Am sa va spun despre ce este vorba si rog moderatorii sa schimbe numele daca considera necesar. Problema nu o reprezinta banii in sine, ci mai exact administrarea lor.Si eu si sotul castigam bine, nu avem copii, deci ne descurcam momentan.Ceea ce ma deranjeaza ( a se citi doare) este ca noi ne tinem banii separat. Adica fiecare cu cardul lui, eu ma ocup de mancare si el de restul cheltuielilor din casa ( el castiga ceva mai mult ca mine).De fiecare data cand am incercat sa vorbesc cu el despre asta, m-a intrebat daca imi lipseste ceva ( si sincer...nu prea, sau ceea ce cred ca imi lipseste sunt doar mofturi). Stabilisem de asemenea ca atunci cand vrea sa cumpere ceva de o valoare mai mare sa imi spuna si mie inainte ( are , ca toti barbatii, mania calculatorului si a aparatelor de toate genurile). La inceput imi spunea cand urma sa cumpere ceva, dar dupa ce a vazut ca eu fac mutre ( adica nu prea inteleg de ce trebuie sa bage milioane in ceva ce foloseste 1-2 ore pe zi, maxim) a inceput sa cumpere fara sa-mi spuna ( un al doilea hard pt calculator, de ex.). NU stiu ce atitudine sa am, daca sa mai incerc sa stau de vorba cu el, nu stiu cum sa pun problema. Toate prietenele casatorite nu s-au lovit de problema asta....si nu au putut sa-mi dea un sfat... Voi ce credeti? A, si ar mai fi ceva. Are 2 surori gemene pe care le iubeste foarte mult, mai mici ca el cu 6 ani, la care le cumpara cadouri destul de scumpe, le mai plateste cand mergem pe undeva ( desi au amandoua salariu). Va multumesc anticipat si va astept cu pareri si sfaturi. Ruxandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns
si la noi este aceeasi problema, numai ca eu platesc cheltuelile casei si el cumpara mancare cand plecam undeva de cele mai multe ori plateste el nu are surori, dar ii da mamei sale lunar bani, nu ma deranjeaza lucru asta atata timp cat mie nu imi lipseste nimic am invatat ca daca raman fara bani trebuie sa ii cer pentru ca el nu are de unde sa stie cred ca cel mai bine ar fi sa faci si tu lucru asta, pentru ca daca vorbesti cu el si ii spui ce te deranjeaza este posibil sa inteleaga gresit parere personala
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu te impotrivi!! Este regula de baza in casnicie. Niciodata sa nu-i spui: nu cumpara cutare pentru ca (,) costa prea mult si pe mine nu ma intereseaza. Trebuie sa pui la bataie putina imaginatie si sa ii distragi atentia la altceva ce trebuie cumparat sau sa faci o lista de prioritati. Pentru barbati presupun ca problema se pune la modul: daca sotia mea gaseste placere in a-si cumpara parfumuri, rujuri, rimeluri, bluze, pantofi, samd, eu de ce nu mi-as face "singura" placere (care costa jumatate din salariu, uneori chiar mai mult). Eu de obicei ii spun asa: da, sigur ca trebuie sa cumparam un/o ....!! (entuziast) Hai, mergem acum sa vedem ce oferta au astia la.....!! Si in drum, sa nu uitam sa platim....(intretierea de ex., in speranta ca va diminua fondurile si n-o sa mai aiba si pentru ..restul). Cat despre cadourile pentru surori, e frumos din partea lui, nu as obiecta decat daca le-ar lua prea des si fara motiv. Sper sa te fi ajutat. Vilma, Anca (3 ani) si Tudor (3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Puskin, Am si eu un coleg de servici care are cont separat de prietena lui...si e cam singurul pe care il stiu, care isi separa banii, insa am inteles ca e un procedeu popular... mie nu mi s-ar parea normal sa avem banii mei, banii lui...(nu de alta, dar el cistiga mai bine...just kidding). Serios vorbind, noi suntem impreuna pe viata, asta e ideea, si nu avem contract prenuptial sau de altele ( e drept ca nici nu era cazul, nici unul nu aveam averi, eu mi-am adus hainele si o parte din cartile din Ro, sotul meu statea in chirie si avea mobila second hand, so...). Fiecare euro care vine intra in contul nostru. Si cheltuielile mai mari le discutam, de fapt le discutam cam pe toate... si eu ma mai uitam urit ca am un sotior care si el iubeste jocurile, computerul, vrea cel mai nou joc pentru X-box-ul lui care costa peste 100 euro, etc... si stie ca uneori isi ia ce vrea, alteori mai trebuie sa astepte. Insa ca tot aduci vorba, nu stiu cum e la voi, dar eu imi dau seama ca doar eu sunt cea care zice sa mai asteptam la jocurile lui, el nu zice niciodata sa mai asteptam la parfumurile si mofturile mele...hmmm, nu suna bine. Sa iti spun cum am rezolvat problema cind a inceput sa ia amploare (adica lunar comanda un t-shirt original Ajax si cumpara citeva jocuri, plus ca imi venea acasa cu bratele pline de DVD-uri saptaminal). I-am propus sa avem fiecare o suma lunar pentru mofturi: si cind suma e consumata, asteptam pina urmatoarea luna! (sigur ca ale mele cosmetice nu intra in mofturi, sunt necesare, asta pricepe si el). Si planul merge !!! De atunci e atent si el la cheltuieli. E drept ca la noi a intervenit cumpararea unei case in decembrie, pe care o tot aranjam de atunci, insa poate e o idee si pentru tine. Cit despre surori, noi avem o regula: ce facem pentru o familie, facem si pentru cealalta. Ce-ar fi sa ii propui si lui planul acesta?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare normal sa avem conturi separate, chiar daca avem salarii echivalente. Atit timp cit impartim cheltuielile curente mi se pare normal sa ii las libertatea de a-si administra restul banilor, asa cum mi se pare normal sa nu am de dat explicatii pentru banii mei. Si nu facem oricum nici o cheltuiala personala fara sa ii spunem celuilalt,dar nu e ca si cum am cere permisiunea lui. Iar daca e sa faca el o cheltuiala mai mare va fi tot pentru un cadou pentru mine (pe care l-as fi refuzat daca as fi aflat dinainte cit costa). Cind cistiga mai mult decit acum si in plus eu nici nu aveam serviciu, imi dadea toti banii si ma lasa sa ii cheltui cum credeam eu de cuviinta. Am preferat sa il responsabilizez. Mi se pare prea simplu sa crezi ca te-ai achitat de obligatii odata ce ai cistigat salariul. E altfel cind stii ca semnezi un cec pentru chirie, pentru lumina, pentru telefon, cind iti cumperi singur haine si vezi cit costa, cind platesti cheltuielile la masina. In aceste conditii am ajuns sa ne ... "certam" pentru ca fiecare vrea sa plateasca el cheltuielile la cumparaturi, convins ca celalalt a platit deja mai mult pentru altele. In functie de situatia de familie poate fi mai bine ca veniturile sa fie pe conturi separate si nu comune.Chiar si pentru cazul in care ar aparea probleme in cuplu.In acel caz contul comun s-ar imparti in timp ce contul personal ramine personal. If you want to win you have to learn to be a master of the game.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca e bine sa tineti banii separat. Intr-adevar, acum nu e mare lucru, ca nu aveti cine stie ce cheltuieli, dar gandeste-te ca se va obisnui in felul asta si dupa aceea vor veni copiii si tu vei avea dora post-natalul care cine stie cat va mai fi (nu se stie niciodata cu legile astea) si nu cred ca vei vrea sa incepi sa-i ceri bani ca sa-ti cumperi tampoane sau mai stiu eu ce. Te rog sa ma crezi ca-ti vorbesc din proprie experienta, va veni o vreme cand va fi si mai greu sa-l faci sa inteleaga aceste aspecte. Fa-o acum! Spune-i ca e normal sa administreze cineva cheltuielile familiei, ca e mai usor sa fie un singur buget, ca puteti face previziuni mai bine, bla bla. Dupa aceea, lasa-l sa cheltuie pentru surori s.a.m.d, va fi chiar mai bucuros cand va vedea ca esti si tu de acord cu asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi s-au stabilit niste lucruri de la inceput si le respectam de 7 ani!Punem totul in comun si ce ramine de ex. punem in alt cont ptr. concedii, zile de nastere etc.Ce sa zic? Cite bordee atitea obicee!Iar in legat. cu surorile lui:Iti spun parerea mea ,asa cum e la noi, pe prim plan sta familia noastra si cind e cazul de o problema grava sau intervin probleme de sanatate (parinti)nu comentam(niciunul)intervenim fara intirziere.Dar de aici pina la cadouri asa ...scumpe e f greu sa-ti zic (nu-mi permit)e o problema delicata![:D]Singurul sfat pe care mi-l permit, daca-l cunosti bine si ii anticipezi si reactiile , ia o atitudine!(asta in cazul in care rel. ta nu va avea de suferit),daca nu adopta metoda "picaturii"...intelegi? [bis]Cu drag simona simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi de cind ne-am casatorit (9 aniin aprilie) totul a fost in comun. Eu printr-o casatorie inteleg impartasirea si a celor bune si a celor rele. Noi punem banii intr-un cont comun de unde se fac toate platile. Si noi avem un anumit buget lunar de "entertainment" din care luam ce dorim noi (el are slabiciune la aparate de fotografiat si eu la pantofi scumpi). Daca depasim, asteptam pina luna viitoare. Viata este neprevazuta si mi se pare o complicatie aceasta separare. Noi am facut cu rindul o vreme ca sa terminam facultatile asa ca o vreme am sustinut eu casa si apoi a fost rindul lui. Eu sint pentru conturi comune. Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3) [url]http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/alex2.jpg[/url] [url]http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/nick2.jpg[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...