Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tot despre bani...


Recommended Posts

Puskin,fara suparare,dar trebuia sa iei o atitudine de la inceput.Presupun ca va ajung banii fiecaruia sa va descurcati pe cont propriu,pentru ca daca ati fi avut dificultati financiare ati fi ajuns sa aveti cont comun.Tinand banii impreuna veti putea face mai multe pentru casa,pentru familia voastra.Iar atunci cand veti avea copii veti ajunge oricum la concluzia asta,asa ca mai bine ati incepe de acum.In legatura cu atentiile pentru surori,asa cum spunea si Iris,stabiliti regula ca atentiile sa fie reciproce. Spre suprinderea mea,al meu a fost cu initiativa de a ne tine banii impreuna inca de la inceput,iar eu m-am simtit foarte complexata,pt ca lucrez part-time si nu castig nici jumatate din salariul lui. http://community.webshots.com/user/jane_noneyabusiness
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Da, ar fi trebuit, dar si eu ca si tine munceam part-time cand ne-am mutat impreuna si el castiga mult mai mult. Acesta este motivul pentru care nu am luat atitudine la inceput, nu am vrut sa se simta cumva frustrat. Lucrurile s-au schimbat intre timp, adica castig aproape cat el. Multumesc din nou fetelor, imi sunt de real folos raspunsurile voastre. Ruxandra P.S. Daca mai aveti sfaturi, le astept cu drag.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu sunt pt cont comun... de unde fiecare ia cat are nevoie... eu cam trebuie sa stiu tot... [:D] si mai cred ca trebuie un buget stabil pe luna pt cheltuieli... iar o parte din bani merg intr-un cont separat care vor fi pt cheltuieli viitoare : o noua casa mai mare (cand vom avea copii), vacante, o masina noua........[^] de ce nu-i propui asta acum?? fara nici o jena.. doar e sotul tau si trebuie sa va spuneti totul...[duel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Buna fetelor, Sunt tare necajita....[V]. Am incercat sa vorbesc cu sotul despre problema pe care o avem, fara succes insa. Ceea ce nu v-am spus la inceput este ca de fapt comportamentul lui legat de bani face parte din felul lui de a vedea lucrurile. Adica isi doreste sa aiba o oarecare (!?!) independenta, nu sa-mi dea mie socoteala ce face cu banii lui, pe ce-i cheltuie, ce cadouri le face la surori, sa se poate duce cu un prieten pe munte, etc. Partea proasta este ca nu vrea sa ajungem la un consens, asta e parerea lui si basta...am ajuns la discutii destul de urate si sincer nu stiu ce sa mai fac ( ne-am stricat si sarbatorile din cauza asta..[:(] Voi ce ziceti? S-o tin pe a mea, cu riscul de a ne indeparta, chiar cu riscul unui divort? Sa las de la mine? Nu mai stiu... Ruxandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

puskin, e normal sa stii ce face cu ei, bineinteles. Mai ales daca ai banui ca ii arunca pe femei, alcool, droguri. Insa nu e normal sa te superi pe el pt ca face cadouri surorilor si ca-si cumpara chestii pt PC. Sint banii lui, munciti de el si pe care el ii cheltuie cum ii face placere. As intelege sa te superi daca ati fi strimtorati si nu v-ar ajunge, dar tu spui ca aveti amindoi salarii bune, deci nu e asta cauza. Toulouse, la ville rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by chatonel
hmmm :))) de ce vrei tu neaparat sa ai "vedere" la banii lui? Puneti in comun ce va trebuie pt cheltuielile comune, restul fiecare are dreptul de a face ce vrea cu banii lui. Majoritatea cuplurilor fac asa in vest si nu e nici o suparare.
Ruxandra, mie solutia lui Chatonel mi se pare destul de buna, atita timp cit nu aveti probleme cu banii. Si intr-adevar, multe familii in strainatate procedeaza asa: bani comuni pt cheltuieli comune, restul bani de buzunar, de vacanta, etc. Iar banii de buzunar sint sfinti, fiecare ii cheltuie dupa bunul lui plac. Pai daca sotul meu ar incepe sa-mi numere cremele si mersul la cosmetica, ce m-as face?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Solutiile voastre sunt ok, nu mi se pare nimic anormal. Problema este ca pentru cheltuielile comune( mancare,masina, intretinere, telefon, etc) el nu isi cheltuie nici macar jumatate din salariu, iar restul se duc pe prostii...adica nu face deloc economii, si asta ma scoate din minti. Desi castigam amandoi bine, doar eu fac ceva economii.... [bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu incerci sa faceti un cont fiecare pe care sa puneti bani pt casa sau altceva... depinde de ce mai aveti nevoie. Daca tu vrei sa faci economii si nu si el, explica-i ca trebuie sa aveti o suma oarecare pusa deoparte pt cazul in care se intimpla ceva cu masina si trebuie reparatii scumpe sau pur si simplu bani albi pentru zile negre. Nu trebuie insa sa ii impui nimic... atita timp cit chiar nu aveti nici o problema. Cred ca el e greierele si tu furnica si ai vrea sa il transformi .... Toulouse, la ville rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...