Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi din Apr 2003 (11)


Recommended Posts

Hai ca sunt super obosita si venita proaspat de la tara dar dupa cum te vad ca te chinui MAMAMARIANA,.....sper ca metoda mea sa te ajute:L Pune 1/3 cantitate de lapte pasteurizat si restul praf timp de o saptamana,dupa care,jumate,jumate,iar in a3a saptamana 1/3 lapte pasteurizat si restul praf,dupa circa o luna va trece Emi la 100% numai pasteurizat. Mult succes si rabdare,daca nu vrea poti s-o infometezi si va bea asa cum vrei tu. Pupici tuturor,ne auzim maine ca sunt franta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
La Multi Ani,Sara ,Alex,Dragos si Jonathan!!![cheers][cheers][cheers][cheers]. Sa fiti sanatosi,sa cresteti mari si sa aveti noroc!Mult noroc! Dragele mele,imi pare rau ca am intarziat cu urarile dar nu am mai avut timp sa intru pe internet. Ultima mea veste si cea mai mare este ca.....Ioana merge in picioruse!!!!!!!!!!Si merge bine!Eu din pacate eram la Bucuresti cand a facut primii pasi...dar ce mai conteaza.... In rest,e mancacioasa mare si taaaaaare vesela.Toata ziulica rade.Noi n-am facut vaccinul,deocamdata. Cam atat de la Brasov.Pupici Ralu si Ioana Carrina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multi ani fericiti si sanatosi! Acum cateva zile am avut o revelatie ... La David in patut nu mai dormea un bebelus ci un copil. Hm! Mi se face dor de bebe David. Noroc cu fotografiile ... care ingheata momentul. Ce vremuri frumoase au fost... ce vremuri frumoase ne asteapta. Ieri pt. prima oara DAVID a facut febra(39!). Noroc cu tati care nu intra in panica la fel de usor ca si mine. Acum a adormit. Apetitul lui a avut de suferit! I-am dat MARCOFEN si supozitoare de PARACETAMOL. Voi cum ati procedat in astfel de situatii? Dy iti inteleg mahnirea. Cat de curand voi trece si eu prin aceste momente. In prima faza am spus ca la un an ii "tai" ratia de lapte de la san. Ziua se apropie cu pasi repezi si inca nu sunt pregatita. Cred ca am sa mai "agonizez" un pic. Pe curand! BENDIS http://photos.yahoo.com/dianabalas
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am mai dat de mult raportul pe aici dar recuperez acum.[biz] Va multumim si noi mult pt urari si va dorim asemenea pt puiutii vostri.[flo][pup] Noi am sarbatorit ieri pe 3 aprilie cu o tura de musafiri si azi alta tura. A fost frumos dar in valtoarea evenimentelor si luata cu pregatiri am uitat complet de tava. Pe aici nu se practica si probabil de aceea mi-a si scapat. Mi-am amintit numai dupa ce-am citit la voi ce au ales puiutii. Ma intreb oare e tarziu daca-l pun sa aleaga maine(ca acum doarme), offf? Am inceput si eu serviciul de o saptamana si mor de dorul lui Jonathan mai ales ca lipsesc de acasa cam 10 ore pe zi. Sta sotul meu cu el cat lipsesc si invers. Nu ne induram sa-l lasam cu nimeni altcineva deocamdata. [bang] Noi inca suntem pe lapte praf si mai ramanem asa cateva luni dupa care incercam sa trecem si noi la lapte de vaca. Oricum nu ma stresez, atata timp cat il bea pe asta, nu-mi fac probleme. Maine avem vaccinul de un an iar Jonathan e un pic racit, ma intreb daca o sa i-l mai faca. Pana acum nu a facut niciodata reactie la vaccin dar acum fiind mai sensibil s-ar putea sa faca febra mai usor, nu stiu. Bendis, noi la febra i-am dat paracetamol sub forma de sirop(asa se gaseste la noi pt bebei). Si-a facut efectul. Insa si la noi apetitul a avut de suferit pe perioada cat a fost racit. A si slabit jumate de kg. La 11 luni a avit 13kg acum are 12 jumate dar adevarul e ca in ultima luna a fost mai mult racit decat sanatos. Multa sanatate puiutilor vostri si sper sa sa mai apuc macar sa citesc ce nazdravanii mai fac ai vostrii daca nu apuc sa scriu. Adela http://community.webshots.com/user/adela23_1999
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce credeti ca am rezistat sa nu-i dau sa pape titi? Ieri dimineata, dupa ce m-a tot pupat si ma giugiulit nu am mai putut si i-am dat titica. Ce sa va spun ca a fost ceva extraordinar, dupa o absenta de 2 zile... M-am hotarat sa o iau mai lent, din aproape in aproape, si sper ca pana la 1 an si 1 luna sa papam numai lapte Dorna. Apropo, am impresia ca nu-i prea prieste lapticul asta lui Cezar, prea are gaze multe. Voi ce laptic le dati? Bendis, ca mare dreptate ai... Ce a trecut timpul. Eu l-am filmat pe Cezar mereu, iar acum cateva zile am pus casetele. Doamne ce mic era, era chiar bb. Acum este un mic nazdravan, maine poimine va merge la gradi, apoi la scoala, si tot asa ne vom trezi bunici... Mie imi sunt extraordinar de dragi copii, si de aceea as vrea si o fetita, dar nu cred ca se va intampla pt. ca nu are cine sa ma ajute. Poate peste vreo 5-6 ani cand poate situatia va fi alta... Va pup ca trebuie sa fug sa depun niste acte... Mai vorbim Dy - mami de Cezar si sotie de Danut http://community.webshots.com/user/dienuta101
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Multi Ani, Sara! La Multi Ani, Alex! La Multi Ani, Dragos! La Multi Ani, Jonathan! Am ramas un pic in urma cu urarile! Noi suntem bine, o singura problemutza: stau prea mult plecata la serviciu-10 ore pe zi.Cand vin, Ilincutza sta ca o maimutzica catarata de mine. Noi papam si tzitzi si lapte de vaca: un timp (1 luna) a papat Dorna diluat cu apa si indulcit cu zahar si apoi la sfatul dr: lapte la punga. chiar daca pe punga/cutie scrie: nu necesita fierbere, eu tot il fierb. Ilinca mananca binisor: spanac cu ou, urzici (mai putin), piureuri din legume(cartof, morcov, broccoli, conopida, dovlecel, ardei )cu carnita de pui si vita, supa cu galusti, perisoare din pui si vita. cere din sertar biscutii Hero care se inmoaie usor si nu se ineaca cu ei. Acum doua sapamani avea 77 cm si 9,5 kg. In rest vorbeste mult pe limba ei, are o pasiune pentru pernitele mici,e rusinoasa: apleaca capul cand vede pe cineva necunoscut, uneori plange si se agata de mine. Pupici! Corina si bb Ilinca 1 an http://community.webshots.com/album/102112374prZfDZ
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani tuturor sarbatarotilor si ne cerem scuze pt. intarziere. Si la noi este o mare problema cu titi pt. ca de cateva saptamani am tot zis ca nu-i mai dau ,dar n-am avut inima cand il vad ca vine si imi ridica tricoul si se uita asa rugator...A ajuns acum sa manance si din picioare,din orice pozitie numai sa-i dau. Am incercat sa-i dau in completare lapte - noi bem Prima crestere de la Parmalat si ii place f. mult,in plus are si vitamine,minerale si fier si un gust f. bun - si totusi nu renunta sub nici o forma la titi. In plus stand numai eu cu el toata ziua nu prea am cum sa ma feresc si daca refuz sa-i dau plange si suspina pana ma convinge. Cred ca o sa fie f. greu... In rest, de cand stam toata ziua afara, a inceput in sfarsit sa doarma ceva mai bine. Ii place sa se joace la nisip si f. tare sa-l dau in masinute si gargarite. Vlad are 77 cm si 10 kg. De pe tavita a ales - ceas, bani si carte. A mai incercat sa ia sticluta de parfum si creion, dar le-a lasat repede jos. Va pupam, Andreea si Vlad
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani bebicilor care si-au sarbatorit de curand ziua! Mai avem si noi putin si implinim un anisor de viata. Si Alinutza papa tzitzi inca si este f incantata. Uneori nu adoarme pana cand nu vine tzitzi acasa. Pe baietel l-am alaptat pana la un an si jumatate si nu pot sa fac altfel cu Alina. Sau poate cine stie, poate o alaptez pana mai tarziu. Cand l-am intarcat pe Dalian a fost o adevarata tragedie si pt mine si pt el. Sunt f fericita cand le vad fericirea din ochii lor atunci cand sug de la san. Stiu ca nu voi mai face alt copil si incerc sa ma bucur de aceste clipe cat mai mult timp. Acum doua saptamani am fost f bolnava, si nu am vrut sa ma duc la medic de teama ca voi fi nevoita sa iau medicamente si nu voi mai putea alapta. In final a trebuit sa ma duc deoarece avem niste dureri cumplite de cap din cauza sinuzitei, si am inceput tratament cu Ampicilina. Am continuat sa o alaptez pe Alina pt ca dr m-a asigurat ca nu are ce sa-i faca rau. De fiecare data cand ma duc la medic, incerc sa ascund faptul ca alaptez un copil atat de mare, pt ca incep sa rada. Cred ca acest lucru se intampla numai in Romania. Vi s-a intamplat si voua? numai bine va doresc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[bum][bum][bum]la multi ani!!![s][s][s] la toti bb care si-au serbat ziua! Dar asa cum si ..voi am auzit de la mamicile voastre sinteti tare nazdravani..si Nathalie e la fel.. si greu mai apuc sa scriu cite ceva! doamne DY... mi-am amintit si eu.. de cind am facut trecerea ..la 8 lunide la tzitzi la lapte praf! Am inceput la 7 luni in loc de 6.. si a tinut o luna..si tare rau mi-a parut..dar nu se mai satura.. dar ea tzitzi vroia! Ne trezeam noaptea prea des! Doamne.. mi-au dat lacrimile..mi-am amintit cum tinea cu minutzele tzitzi.. ca pe o dulce comoara..si cum se aseza...si inchidea ochisorii..nic odata n-am mai vazut-o sa faca asa..cu altceva!Acum imi pare rau.. ca n-am lasat-o mai mult! da trece timpul..si azi maine..incep sa nu mai vrea la mama in bratze..ci sa alerge la joaca cu altzi copii..si incepe asa incet..sa nu mai fie asa dependenti de mama! Si ce-o sa-mi lipseasca! Eu sint in stare sa .. nu fac nimic toata ziua decit sa ma joc cu ea..mie abia imi fac de mincare ceva..cit sa nu lesin de foame..in rest..nu stau o secunda fara ea! Nu stiu ce as fi facut sa fi mers la serviciu..de la 1 an! Nu ma simt in stare! gata acum va las cu melancoliile mele! Va pupam! si inca o data LA MULTI ANI!!! la bb..si toate bune la mamici!! Nathalie si Sofi http://www.nathalie.net.ms/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia] V-am citit si m-au apucat si pe mine tristetile: eu nu am alaptat-o pe Diana decat doua luni, si sunt [q] pentru ce experienta am pierdut! Si eu am observat ca s-a schimbat din bebel in copil. Si a inceput sa-si arate vointa. Si, ca a venit vorba, as vrea sa va intreb: voi cum va invatati copii ca "NU" inseamna "nu"? Noi am inceput deja luptele: ii place sa bocane cu usile de la dulap, sau cu mingea pe gresie (unde face galagie mai mare), sau trage de dulapurile la care stie ca nu are voie. Aude "Nu", prima data se departeaza pentru cateva secunde, da o tura, si revine exact acolo ca sa faca si mai si. Daca ma indrept catre ea, fuge de mine, lasa "joaca" putin mai mult, insa nu uita si revine in acelasi loc! Noi credem - dupa cum se comporta- ca a inceput deja sa verifice limitele ca sa vada pana unde ii merge. Problema e ca nu stiu cum sa procedez. Aveti ceva sfaturi pentru noi? Asistenta mi-a dat urmatoarele cifre: greutatea 9,83Kg, circumferinta capului 46cm si inaltimea 81,5cm (!!!... Eu cred ca a fost gresita inaltimea; am masurat-o si acasa langa un toc de usa si avea cam 77cm). Din fericire continua sa-mi manance relativ bine: in fiecare zi cate un iaurt cu fructe de 100g, cate unul sau doi biscuiti pe care ii roade singura, carnita, sunca sau ficatel maruntite, brinza topita, piure de cartofi sau de spanac, mai nou ii plac cerealele mele cu lapte (cand ma vede cu castronelul se infiinteaza in fata mea si intinde cioculetul) si cam din tot ce mancam si noi ii faramitam si ei si ii dam. Numai bine la toata lumea! [flo] [pup] Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...