Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi din Apr 2003 (11)


Recommended Posts

La multi Ani,Bianca, Delia[s][s], sa cresteti mari, sanatoase, frumoase si sa le aduceti numai bucurii parnitilor! In ceea ce priveste somnul, Cezar doarme ffff agitat. Se culca seara pe la ora 21-22 (leganat pe perna, facut masaj pe piele, mangaiat pe capsor, toate alternate cel putin o ora). In cursul noptii se foieste de mama mama (doarme tot cu noi, pt. ca patutul lui este micut si nu mai are loc bine in el), se trezeste si ii dau ceiut Baby Drink Foarte diluat, dea cam 250 -300 ml pe noapte. Dimineata se trezeste pe la 8,30. In cursul zilei doarme 1.30-2 ore, dar nu are o ora fixa la care se culca. Imi pare rau pentru tine, Corina, dar sincer si eu imi doresc uneori sa nu-i mai dau titi. Oricum ma gandesc cu groaza la cum va reactiona cand voi pleca pentru 4 zile la un seminar(niciodata nu a stat departe de mine mai mult de 10 ore). In rest, Mihaela si eu m-am gandit la sterilet, dar parca (vorba lui Cary) cred ca ar fi cam aiurea... La mare deabia asteptam sa mergem, avand in vedere ca nu este prima data( noi am fost si anul trecut la sf lunii aug.) vom merge tot la sf lunii aug. Cu silueta stau tare prost. Am 1,65 si 67kg (aveam acum 2 zile), mi-e si frica sa ma mai sui pe cantar. Dupa ce il voi intarca m-am sa mai pap nimic. Eu am slabit prin infometare 13 kg intr-o luna juma, acum 3 ani. Abia astept sa fiu si eu mai slabuta... Mai fetelor, timpul asta pe mine ma omoara. Nu am timp sa fac tot ce imi doresc[q]. De exemplu nu am avut timp sa intru pe net decat acum. Ultima oara a fost joi. Va pup! Dy - mami de Cezar si sotie de Danut http://community.webshots.com/user/dienuta101
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor[flo], Cat lapte papa bebeii vostri??? Anais afost cam bolnavioara saptamana trecuta (chiar de Paste) a avut o diaree care a tinut ceva timp, si de atunci mananca foarte rau. Mancare cata de cat mai mananca ea insa de lapte nu vrea sa auda. Ii du branza si iaurt, insa lapte mai mult de 250-300ml/zi nu vrea. Ce sfaturi im dati si mie? Si a, sa nu uit, bebeii care au trecut de un an, ati inceput sa le dati lapte de vaca? Pupici[pup] Andreea si Anaïs (1 an pe 26.04) http://community.webshots.com/user/andreeaana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi Ani,Bianca, Delia, multe bucurii si sa aveti parte de o viata minunata. baita-i facem si noi odata la doua zile iar pe capsor o spalam odata la patru zile. o spalam la fundulet de fiecare data cand face caca si cam astea sunt baitele ei. de vorbit, vorbeste toata ziulica pe limba ei. clar spune "ata", adica asta, cand indica spre ceva ce ar vrea sa-i dai si "uite" sau "iete" cand vede ceva nou. si ei ii place sa tropaie cand e incaltata pe gresie, ii place sunetul. referitor la somn, n-am incercat niciodata, draga carrie sa-i facem un program de somn. o vedeam cand e obosita pentru ca se freaca la ochisori si devine maraita, o punem in patut si doarme cat vrea ea. si-a scos singurica somnurile de care nu mai avea nevoie, am cam lasat-o sa faca ce vrea ea la capitolul asta si n-am dat gres. adica adoarme imediat ce o pun in patut, din pacate cu degetelul in gura si paturica peste el. nu trebuie sa o legan sau sa-i cant, am scapat ieftin din punctul asta de vedere. pai draga cary, nu o ducem la mare ca nu ne da voie doctorita ei pana la 2 anisori. stiu ca ar fi usor sa o iau pe soacra-mea sa faca de mancare fetei si sa aiba grija de ea, dar nu vreau sa-mi aud vorbe dup-aia ca am luat-o ca sluga. asa ca mai astept pana o sa poata manca si ea mancare de adulti si n-o sa mai am tot timpul frica sa nu bage nisip sau apa din mare in gurita si pana o sa ma pot intelege cu ea. andreea-ana si sara a facut diaree in preajma pastelui, abia acum am scapat de diaree, mama ei. nu i-am dat deloc iaurt si laptele i l-am dat foarte diluat si cu orez in el, diminieata si seara, 210 ml apa cu 5 masuri de lapte praf si 2 de orez. iaurtul favorizeaza aparitia sacaunelor moi, asa ca noi am tinut-o perioada asta doar cu supe cu carnita si orez(fidea sau boabe in supa) la pranz si orez cu mar si branza dupa-amiaza. o sa incepem sa-i inlocuim si noi curand laptele praf (mai am o punga, astept sa o termin) cu lapte de vaca, am emotii. Dy... o sa-ti fie tare greu fara Cezar atata timp. nici nu vreau sa ma gandesc. Pico, esti prea tanara pentru sterilet, te poti proteja si altfel de... accidente, daca nu le vrei. bendis, tare nazdravan David. cu silueta stau prost, 1,75 cm si 76 kile. inca mai sper sa revin... pupici si somn dulce sara daniela si mami www.sara.haihui.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hm! Cu somnul nici eu nu i-am facut program. Aveam in intentie sa-i „scot” somnul de ora 11-12 dar inca nu e „pregatit”. Si la el degetelul el la mare „pret”. Incet, incet se sterg si „urmele” chermezelor si „ne” intram in ritmul stiut. Laptele de vaca pt. noi nu a „constituit un obstacol”. De foarte multa vreme ii fac branza da vaca cu lapte, apoi am trecut la prepararea anumitor cerealelor sau a grisului de la KNORR. Pt. ca-l mai alaptez (cred!) lapte de vaca nu a vrut sa bea. N-am avut probleme ... doar la inceput i l-am diluat un pic. Cary nu ai dori o donatie de kilograme? Eu ti le-as oferi cu draga inima . ..si uite cum s-ar „rezolva” doua „probleme” dintr-o „lovitura”. Cu steriletul a fost o intreaga istorie. Nu am agreat niciodata ideea de a avea un corp strain in mine si totusi ... La vreo 3 luni si jumatate dupa nasterea lui David mi-a venit ciclu. In luna urmatoare NU. Eram deja gravida. Asta in conditiile in care folosisem prezervativ si metoda calendarului! Am fost disperata... luni de zile ma chinuisem sa raman insarcinata si acum ... Nu doream sa pastrez sarcina – asta l-ar fi afectat in mod direct pe DAVID – dar nici nu vroiam sa fac avort. Uneori cele mai „simple” solutii ti le da tot viata. Ma programasem vineri pt. avort dar nu am putut sa merg. Constiinta nu-mi dadea pace. Am amanat in speranta in care voi putea sa cantaresc ma bine lucrurile si sa aleg „calea” cea mai buna (bineinteles ca nu exista!). Sambata in urma unei hemoragii spontane am pierdut sarcina. Atunci m-am hotarat: STERILET. Si acum va intreb (mai ales pe cele care nu mai vor copii!) credeti ca merita sa riscati? E greu sa descriu in cuvinte ce-am simtit eu in acele momente... Nu asteptati ca viata sa va joace feste urate. DECIZIA VA APARTINE! Dar sa trecem la lucruri placute. La rubrica ce traznai a mai facut copilul meu am sa consemnez urmatoarele: Ieri sotul meu „proaspat imbaiat (a se citi ca era dotat doar cu un prosop in jurul mijlocului!) a inceput sa-si caute niste acte in biblioteca, David cotrobaia si el ... la un moment dat il pocneste cu o usa peste genunchi, prima „reactie” ... AU! In acel moment DAVID a inceput sa rada in hohote repetand „operatia”. Lucrurile nu s-au oprit aici. Incercand sa se catere pe tati David s-a prins de prosop care bineinteles a alunecat. Hohote de ras din partea mea si a lui David. Minute in sir l-a „alergat” prin casa sa-i dea prosopul jos. De fiecare data cand reusea se amuza copios. Faza de camera ascunsa ... doar ca ar fi trebuit sa punem „bulina”. Asta e viata! Ras si plans! LA MULTI ANI prichindeilor! Bendis http://photos.yahoo.com/dianabalas
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA MULTI ANI !DELIA,sa cresti mare si frumoasa,c-are mama o floare acasa,sanatate si multe bucurii sa aduci parintilor. Diana,cu draga inima as lua kilogramele,poate daca mi le dati voi,se pun si pe mine,dar mai stii ca nu le dau jos si pe alea?? Ce ciudat la mine metoda calendar+prezervativ nu mi-au facut probleme timp de 8 ani de cand sunt casatorita!Sper ca nici de acum in colo! Laptele de vaca(de la taran)nu l-am incercat,inca suntem pe cel praf,dar mie una mi se pare cam gras cel de la taran;in tot cazul cand voi termina cu cel praf,am sa incerc unul pasteurizat. La capitolul:Cat lapte papam;noi avem 2 reprize de lapte cu cereale(dimineata si seara)cate un bibe de 400ml.deci 800ml intr-o singura zi,eu una zic cai BINE! Mihaela spune-mi si mie ce a zis doctora la capitolul MARE,de ce nu e bine,caci aerosolul sigur ii face bine,mai ales pofta de mancare. Pe curand.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In speranta ca va vedea cat mai multa lume anuntul de stergere a subiectelor vechi de genul "Mamici de..." si "Bebelusi de...", va "intrerup" si aici pentru a avea posibilitatea sa va salvati daca aveti ceva din acele subiecte. Vilma, Anca (3 ani) si Tudor (11.12.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Multi Ani, Delia, o viata ca-n povesti. Cary, doctorita a spus ca ultravioletele sunt prea puternice pentru pielicica ei si ca ar trebui sa tinem copilul in camera intre 11 si 16.00, ceea ce ar fi chinul de pe lume pentru copil, apoi mai e incovenientul cu mancarea, ca ar trebui sa-i gatim zilnic mancarica ei si la hotel e mai greu si apoi de aerosoli, ca sunt inca nitel cam tari pentru plamanii ei insuficient dezvoltati. Acuma nu cred tot ce spune ea, dar daca am mers pana acum pe mana ei si, Slava Domnului, copilul nu ne prea facut probleme de sanatate, mergem in continuare. Normal ca tu faci cum crezi de cuviinta si cum crezi ca e mai bine pentru Axeluta. Am dus domnisoara in magazin la Unirea duminica, era sa raman fara ea. I-am dat drumul prin magazin, intai a dat iama printre etichete ca erau rosii si-i placeau, s-a agatat de un manechin papusa, am luat-o in brate si i-a tot bagat manechinului degetelul ba in gura ba in ochi si se mira ca nu reactioneaza de nici un fel. Apoi a stat de vorba cu mai toate vanzatoarele ca apoi sa se agate de degetul unei fete care trecea pe acolo si... nu-i mai dadea drumul. Se tinea strans de el... ce-o fi gasit la domnisoara respectiva... poate sufletul, ca nu semana cu nimeni din cunoscutii nostri. Am constatat ca-i cam place la cumparaturi, o sa ne uitam de doua ori in buzunar cand o sa o scoatem in oras. pupici sara daniela si mami www.sara.haihui.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA MULTI ANI !Bianca,sa cresti mare,sa fii sanatoasa si sa aduci bucurii parintilor.Noi va uram PETRECERE FRUMOASA! Noi de regula gatim chiar si in hotel,caci plec cu oala de presiune si reseul dupa mine,iar orice mancare se face in 10 min,iar supita in 20 min. Nici eu nu prefer mancarea de restaurant,asa ca gatesc chiar si pentru mine,mai ales ca imi i-au camera cu frigider.In ce priveste repausul de 11-16 nu va constitui vreo problema deoarece ii i-au pe bababci mei cu mine(ca in fiecare an de altfel,pe cheltuiala mea ca sunt pensionari si astfel le multumesc ca ma ajuta atunci cand am nevoie)iar balconul va fii plin de jucari,mai ales ca o avem si pe Rebecca care are grija de Axel,imi mai ocup timpul cu piscina(dar nu pentru copiii,caci am mari retineri),dar pot sta si ei prin apropiere. Sigur ca mai exista posibilitatea sa stai la gazda unde ai tot confortul privind bucatarie si atunci nu le mai care cu tine,iar din punct de vedere al aprovizionarii o voi face de la METRO sau BILLA. Gata ca iar m-am lungit,va pupam si asteptam vesti de la cat mai multe,caci on-line sunteti,dar de scris BA!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"La multi ani!" tuturor sarbatoritilor pe care i-am ratat saptamana trecuta si celor de astazi. Ieri am scris un mesaj lung si aproape de incheiere, a venit inamicul public nr. 1 si a apasat o combinatie de taste incat l-am pierdut... nu a mai mers nici back-ul nici forward-ul, nika. Am crezut ca inebunesc [bang][bang][bang] Dar ce pot sa ii fac? Lui tati i-a si inchis calculatorul de la buton de vreo 3 ori astfel incat l-am mutat mai in spate si culcat - speram sa nu descopere prea repede ce si cum. Ca pe celelalte le-a cam descoperit. Adica: cum prindea usa deschisa la baie, se ducea direct la wc si isi baga manutzele acolo si se balacea. Acu eu desteapta, m-am gandit ca daca punem capacul, am rezolvat problema. Asa ca, am facut instructajul necesar in familie si am pus capacul. Toata treaba a durat exact o zi, ca a descoperit 'mneaei ca se poate ridica si capacul. Aceeasi problema la scari. Am pus doua scaune in fata scarilor si pret de cateva ceasuri se ducea pana la scari si o apuca plansul - venea inapoi la locul ei de joaca. Si tot asa... pana cand, dintr-o data nu o mai aud plangand. Cand ma duc sa o vad, era deja la mijlocul scarilor - a descoperit ca scaunele se pot misca. Ce sa mai fac acum??? De dormit, dormim in general o singura data pe zi dupa masa de pranz cam 2-3 ore. Noaptea dormim de la ora 9 jumate, 10 cateodata pana dimineata la ora 8, chiar 9. Astazi de exemplu, s-a trezit la 9:20. Cu papica ... cam la fel. Dimineata si seara laptic, la pranz papam 3 feluri (supa sau bors, legume pasate cu carnita si fructe la desert) iar la ora 4-5 papam fructe in diferite combinatii si amestecuri, iaurt, branzica de vaci sau ce mai gasim prin casa. Intre mese, oricine apare cu o farfurie e si ea prezenta oricat de bine ar fi papat la masa de dinainte. E o mare flamangioasa... De mers... ce sa mai zic? Face kilometri intregi pe zi, nu stiu de unde gaseste atata energie. A invatat o gramada de chestii noi, tot felul de semne pe care le face insa doar atunci cand vrea ea. In familie nu prea refuza sa se maimutareasca cu tot felul de semne invatate, dar cand apare o persoana straina, isi baga repede nasul in fustele mele si nu prea vrea. Cand se indeparteaza putin si se simte ea in siguranta, se uita inapoi si face ce i-am cerut. Mihuletu, noi am luat-o pe Emi de cand era mica in supermarketuri si e ca la ea acasa. Acu' de cand cu mersul, avem mai multe alternative. Exista cosuri cu masinuta, speciale pentru copii si daca avem norocul sa gasim unul din acesta, sta relativ cuminte in masinuta, face brrrr la tot pasul si invarte de volan. Daca nu, impinge din greu la cos (sta cate putin inauntru, dupa care vrea pe jos) si are grija sa traga tot felul de articole de pe rafturi, sa tzipe la copiii care trec pe langa ea si eventual sa mai bage cate ceva in cos. Avem marele noroc ca aici, in comparatie cu ce am vazut (putin) in Romania, astia nu fac scandal daca copilul ia o bicicleta sau o trotineta si se joaca prin magazin cu ea vreo ora cat isi face mama cumparaturile si dupa aia vine si o pune la loc in raft. De asemeni, au locuri amenajate pentru copii, dar pe astia straini nu prea ii primeste sa stea singuri pentru ca nu stiu limba... cu toate ca Emi intelege thai la fel de bine ca si romaneste. La capitolul laptic, suntem tot la lapte praf. Am incercat cel din supermarket, pasteurizat care mie mi se pare f.f.f. bun si Emi l-a refuzat. Nu a vrut sa mai bea laptele si a trebuit sa o trec din nou pe lapte praf. Basca o constipatie din aia de facea numai masline... Nu stiu cat ii voi mai da lapte praf - doctorita de aici zice ca pot sa ii dau pana la 3 ani (asa scrie si pe cutie) dar eu parca nu as vrea sa o lungesc pana atunci. Cu kg mele... mi-e si rusine sa va spun. Eu stau cel mai prost. 1.65 m si 75 de kg. Sunt o mare grasana... Incerc din greu sa mai dau jos, dar nu reusesc nicicum. Cred ca e si varsta de acum... plus ca ambele mele surori sunt si ele niste grasane, cea de dupa mine are chiar 120 kg, asa ca eu nu pot sa ma plang. Hai ca va las acu ca s-a trezit inamicu' Numai bine, Mamamariana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Mihuletule, de ce crezi ca sunt prea tanara pt sterilet?Am inteles ca poate fi folosit dupa ce ai nascut. Oricum eu cred ca imi mai doresc un bb.Cum o vrea Dumnezeu. Tot incerc sa citesc pe site tot felul de pareri dar nu reusesc sa ma hotarasc[alcool]. Asta e. Mai vreau sa va intreb ceva : daca iti pui sterilet exista posibilitatea de a te ingrasa mai mult?????[?][q] Raluca si Ioana mica.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...