Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nastere naturala sau cezariana?


Recommended Posts

Buna sunt o viitoare mamica de iulie-august 2004 si de vreo citeva zile , dupa ce eram convinsa ca eu voi naste prin cezariana, toata lumea inclusiv sotul si dr meu mi-au cerut sa mai ma gindesc ca C ESTE TOTUSI O OPERATIE si nu treci asa de usor printr-o operatie. Acum sincer va spun ca mie imi este si teama - voi avea 37 ani- primul copil - de nasterea naturala, ( in special ca ultimele doua prietene ale mele care au avut nastere naturala mi-au spus sa uit de asta). Stiu poate imi veti spune ca nu e la fel la toata femeile...dar daca se poate din experienta vostra sa incercati sa ma 'lamuriti' de pro si contra....v-as fi recunoascatoare. Stiu ca pina la urma va fi decizia mea si a dr ( depinzind de starea me si a bb-ului ) dar voi imi sunteti acum mai aproape ... Mani -[gravi]22saptamini 36ani, Dr Adam, 4Aug 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Bunny, Dupa cum spuneai e decizia ta si a doctorului, dar am sa-ti spun cu mare placere parerea mea. Eu nu suport durerea si nu vreau sa suport dureri atunci cand se poate fara. Medicina a evoluat, sa ne folosim de aceasta evolutie.Poate am fost influentata psihologic si de mama care a avut un travaliu de 18 ore groaznice, fara prea mult ajutor si intelegere, situatie ( cea cu ajutorul si intelegerea mentinandu-se aceeasi, daca nu mai rau, si acum dupa 35 ani). Prin urmare am nascut prin cezariana cu anestezie totala, nu am simtit durere decat atunci cand s-a terminat totul si am fost mutata in salonul de terapie intensiva. A doua zi m-am dat jos din pat si a fost dureros,intr-adevar. Dupa circa trei zile durerea era vaga si oricum neimportanta fata de multitudinea de sentimente, griji, etc. A patra zi am fost externata.Nu au fost complicatii de nici un fel, dupa doua saptamani nu-mi mai simteam operatia. Am alaptat de a doua zi(cand am coborat din pat si m-am dus in salonul copiilor) fara probleme si complicatii. Desi, practic, nu cunosc cealalta varianta, as alege-o pe asta ori de cate ori ar fi cazul. Si acum, in ceea ce priveste varsta ta, am citit ca dupa de 30 ani nasterea naturala, la primipare, este mai dificila, fiind preferabila cezariana. Iti doresc multa sanatate, nastere usoara ( de oricare fel va fi ea) si un copil sanatos si frumos! Cornelia si bb Rares
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am fost o fricoasa si am ales cezariana, cu toate ca la mine varsta nu e o problema (am 27de ani), dar, ceea ce vroiam sa iti spun sau sa iti recomand (in cazul in care totusi optezi pentru cezariana) este sa apelezi la anestezia peridurala, nu la cea generala. Eu asa am facut si nu am regretat nici o clipa. In primul rand iti vezi copilul imediat ce a fost scos, mie mi l-au dat si sa il ating, in al doilea rand iti ramane montat cateterul inca 2 zile minim, prin care ti se administreaza calmante si nu simti nimic, decat o racoare placuta pe spate ... deci cu varianta asta ai eliminat si durerile de dupa cezariana. Mie mi-au scos cateterul a 3a zi, si cand am inceput sa merg singura nu am mai avut dureri. Nici eu nu am avut nici o complicatie, am fost externata dupa 4 zile, m-am vindecat foarte bine. Sa stii ca eu nu fac elogiul cezarienei, inca mai am mici regrete ca nu am fost mai curajoasa, poate as fi incercat o nastere naturala daca mi se facea peridurala, dar in spitalul unde am nascut eu nu se faceau peridurale decat la cezariene, la naturale te lasau in voia Domnului. Mamicile care nasteau natural erau pe picioarele lor dupa 2 ore, se plimbau pe coridor, in timp ce mie imi tremurau dintii in gura ca rezultat al anesteziei ... ce sa ii faci, avantaje si dezavantaje. Daca tu ai posibilitatea sa iti faca o peridurala, ai putea sa incerci ... daca te razgandesti in timpul nasterii si simti ca nu mai poti, singura chestie care se modifica e faptul ca iti maresc doza de anestezic pe cateter si te baga in operatie. Deci, alegerea iti apartine. Oricare ar fi aceasta, iti doresc o nastere usoara si un bb sanatos. Carmen si [copil] Matei Gabriel http://community.webshots.com/user/carmen77102 P.S Vezi ca am poze cu Matei chiar in sala de nasteri ... [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A, si am uitat sa iti spun ca si pe mine au tot incercat sa ma razgandeasca si sotul si medicul si in timpul cezarienei s-a constatat ca Matei avea cordonul ombilical de 2 ori in jurul gatului si ar fi fost expus la un mare stres fetal daca nasteam natural .. asa ca ... nu regret prea tare. Carmen si [copil] Matei Gabriel http://community.webshots.com/user/carmen77102
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna... nici intr-un caz nu incerc sa dau sfaturi, nu cred ca sunt in masura...tot ce pot, este sa-ti fac cunoscuta experienta mea... Cand am nascut aveam 31 de ani si am nascut natural. Este adevarat ca primele 6 luni am fost convinsa ca voi naste prin cezariana datorita complicatiilor si a durerilor pe care le-am suportat din luna a doua si pana la sfarsit, dar mai ales pentru ca medicul care se ocupa de mine in acea perioada...probabil din comoditate nici nu a luat in considerare si cealalta varianta (asta se intampla in Bucuresti unde cezariana este o moda zic eu, nu o optiune) Cand am ajuns la Cluj, unde am si nascut medicul a fost foarte surprins de incapatanarea cu care am imbratisat ideea de cezariana fara ca argumentele mele sa fie suficient de puternice... Atunci mi s-a spus ca nici nu poate fi vorba de asa ceva...ca cezariana nu este optiunea mea ci a medicului...si atata timp cat nu intervin probleme in timpul nasterii care sa puna in pericol viata mea sau a puiului meu, nici nu se pune problema... (si normal situatiile medicale in care nasterea naturala nu este indicata)...pentru ca pana la urma este una peste alta o operatie... dar...dar...in cazul in care temerile mele sunt legate strict de dureri...exista intotdeauna epidurala...[cool] Am nascut natural...cu un travalui de 11 ore...si s-a vazut faptul ca nu am fost pregatita pentru asta...pentru ca nu stiam nimic despre respiratie..si multe alte lucruri...insa totul a fost ok si daca ar fi s-o iau de la capat...as face aceeasi alegere...[copil] din fericire timpul este de partea ta...pentru ca pana in vara mai e...cateva lectii de respiratie...gandire pozitiva...si incredere...e tot ce-ti trebuie..de restul a avut grija natura[:)] indiferent de hotararea pe care o vei lua...totul va fi ok...[:)] zile frumoase iti doresc pana in vara...si o nastere cat mai usoara... [pup] Diana si bebe Edgar
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ai deschis un sub. fierbinte! parerile sunt impartite si bazate pe experientele personale. Cel mai bine este sa mergi pe mana dr.-lui tau, sa ai incredere in el (daca nu ai, schimba-l!) si atunci totul o sa fie bine. Sunt mamici la 18 ani care nu au putut sau au nascut f greu natural, si sunt mamici de 35 care au nascut natural fara probleme. Decizia se ia in functie de fiecare organism in parte. Asculta-ti corpul si medicul, asta e parerea mea... Sarcina usoara! Un Paste Fericit! [paste] Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am nascut la 30 si la 35 de ani, doua travalii de cate 4 ore, deci pot spune, ca sunt extrem de norocoasa. Intre cele doua nasteri am avut o operatie de chist ovarian (operatia fiind asemanatoare unei cezariene) si doctorul la a doua sarcina a tot incercat sa ma convinga sa nasc prin cezariana. Nu am vrut, mi-a fost groaza de durerea de dupa trezire, de perioada lunga de refacere. Numai atunci as fi fost de acord, daca micuta mea ar fi fost in pericol. Apropo: la noi inca nu s-a folosit epidurala acum 2 ani. Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Bunny, eu am incercat sa nasc natural, am avut un travaliu ingrozitor, lung (2 zile) cu vomat, contractii f dureroase la 5 minute insa fara dilatatie decat in ultimele 10 ore pana la impins, am impins 4 ore si nu am reusit si am ajuns la cezariana. Cezariana este o experienta traumatica, cel putin pt mine a fost. Dar la fel e si nasterea naturala...care numai naturala nu prea e cu atatea monitoare si perfuzii.... Am incercat sa nasc natural, dar nu am reusit. Eu sunt pro nastere naturala dar cu epidurala (anestezia din coloana) zic asta pt ca atunci cand aveam numai de impins ar fi fost mai simplu si mai putin traumatic daca bebe era expulzat decat sa trec prin operatie. Insa mama nu trebuie chinuita sa nasca natural daca nu poate... Eu asa am patit si nu avea sens sa imping 4 ore fara rezultat dupa 2 zile de travaliu si vomat in ultimele 12-13 ore non-stop...trebuiau sa faca cezariana de la inceput mai ales ca bebe era in stress (i se oprea inimioara) si facuse si meconiu in lichidul amniotic.... Avantaje nastere naturala: 1. e mai usoara chiar daca mai dureroasa (insa cu anestezie epidurala scapi de dureri complect, dar tot apuci travaliul pana te dilati la 4-5 cm si asta poate dura si mai mult de 24 de ore -cazul meu [xx(]-...). 2. te refaci mult mai rapid si chiar o epiziotomie poate fi mai putin deranjanta ca durere fata de cezariana, post-partum. 3. poti sa faci cati copii vrei dupa si cat de repede vrei, deci daca mai vrei mai mult de 2-3 copii nu opta pt cezariana 4. psihic poate esti mai mandra de tine mai satisfacuta, dar depinde f mult de fiecare femeie 5. sotul poate asista la tot procesul (sunt tari unde la cezariana nu il lasa pe sot cu tine) 6. bebe va fi pus imediat ce iese afara pe pieptul tau 7. uterul iti ramane intact deci isi revine la forma initiala mai repede si mai bine 8. daca mai vrei al doilea copil si ramai cu gemeni nu iti faci probleme pt ruptura uterina ca si la cezariana 9, riscul de moarte al mamei la cezariana este mult crescut fata de o nastere normala din cauza pierderilor mult mai mari de sange (insa este un risc fff mic) Avantaje cezariana: 1. daca e planificata scapi de travaliu si asta este intradevar ceva...[:D], dar depinde de femeie unele au travaliu scurt si contractii f suportabile 2. este f rapida decat daca procesul decurge natural 3. daca bebe este in stress, are cordonul ombilical infasurat, nu poate iesi din cauza pozitiei, prezentarii pelviene sau disproportiei cefalo pelvice atunci singura sau cea mai optima solutie este cezariana 4. daca ai anestezie epidurala il poti vedea pe bebe, insa iti este adus si aratat curat, luna si bec fara sange si secretii si vernix pe el 5. daca tu faci in travaliu preeclampsie iti salveaza viata efectiv tie si si la bebe 6. bebe scapa de forceps 7. tu scapi de epiziotomie 8. scapi de impins care poate fi groaznic de obositor 9. daca ai miopie f avansata te scapa de dizlocari de retina Dezavantaje nastere naturala: 1. daca apar complicatii te chinui degeaba si pe tine si pe bebe si tot ajungi la cezariana 2. e f mare probabilitatea ca sa ajungi la epiziotiomie (care e f neplacuta) sau rupturi f grave, desi asta se poate evita prin masarea perineului zilnica cu o luna doua inainte de nastere, plus masarea si lubrificarea perineului de catre doctor sau moasa (dar am inteles ca in Romania se face de exemplu epiziotomie la toata lumea fara nici o noima, in loc sa se decida daca e chiar necesara....) 3. daca bebe e in stress si are cordonul ombilical infasurat sau alte complicatii devine riscanta nasterea naturala desi se poate face 4. folosirea forcepsului, care il poate rani pe copil si duce la epiziotomie cu siguranta 5. fara anestezie e un cosmar si nu te bucuri de nastere si nici de copil, efectiv nu apuci decat dupa ce se termina tot 6. ti se poate infecta epiziotomia 7. sexul poate fi mai neplacut o vreme din cauza unor cusaturi locale nereusite 8. unele femei raman cu incontinenta urinara (pierd urina), asta se poate remedia cu exercitii Kegel sau chirurgical 9. bebe poate arata mult mai rau ca dupa o cezariana, nas turtit, cap tuguiat, ochii umflati, rani, semne si asta poate fi un pic socant pt o mamica pt intaia oara 10. daca copilul a facut meconiu il lichidul amniotic sau mama are ceva infectie vaginala, copilul se poate infecta 11. il vezi pe bebe imediat asa plin cu sange si mizerii si pt unele femei poate fi socant putin 12. bebe este mult mai obosit decat dupa o cezariana si si mama la fel 13. impinsul exagerat de mult poate duce la probleme tempoarre cu sfincerul (daca te apuca treaba mare tre sa fugi imediat ca scapi pe tine altfel) Dezavantaje cezariana: 1. este o operatie, deci prezinta riscurile unei operatii: hemoragie, netoleranta a anesteziei (mai ales generale, socul anafilactic poate duce la moarte), infectii posibile 2. refacerea e cam greoaie, te dai greu jos din pat dupa operatie, te balonezi, te constipi... 3. doare ingrozitor incizia dupa, vreo 2-3 saptamani 4. nu poti avea mai mult de 2,3 copii fara a risca o ruptura uterina 5. copii ii poti face fara a risca ruptura uterina numai la 2 ani diferenta intre operatii 6. desi f jos si o taietura mica, este totusi o cicatrice inestetica 7. refacerea uterului este mult mai inceata si mai putin reusita 8. incizia interna poate produce aderente 9. bebe trebuie f bine aspirat si curatat caci poate face pneumonie sau late complicatii respiartorii (lichidele si mucozitatile se storc natural prin trecerea prin vagin) 10. riscul de infectie a inciziei este mult crescut fata de cel de infectie al unei epiziotomii (eu am facut o infectie de genul asta si nu a fost funny deloc...) 11.riscul de infectie al lui bebe e iarasi mai crescut 12. fff rar dar se poate....medicul il poate rani pe bebe cu bisturiul 12. nu il poti tine pe bebe in brate chiar imediat dupa nastere ci un moment mai incolo 13. a si inca ceva ce nu prea zice nimeni...te apuca un frig groaznic chiar la sfarsitul operatiei cu senzatie asa de moarte si iti clantene dintii efectiv (asta nu stiu daca e valabil la toata lumea la mine a fost, se zice ca e de la anestezie) deci ia o decizie documentata si in baza a ceea ce doresti intradevar! te pup si orice ai alege sa stii ca tot e bine si bebe va fi bine cu siguranta! te pup si nastere usoara! cu drag, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

wow Allya super raspuns!!!! documentat in ambele directii, felicitari!!! iar cu efectul secundar al anesteziei, raceala (frigul) se datoreaza scaderii temperaturii corpului dintr-un motiv simplu: anestezia scade fluxul sangvin si de aceea extremitatile se racesc primele. pupici!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...