Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nastere naturala sau cezariana?


Recommended Posts

va multumesc mult ...exact asta imi doream , sa stiu din experientele voastre. Mai am destul timp si sper sa nu apara nici o problema care sa indice nasterea numai prin cezariana...dar pina atunci, da aveti dreptate dr este cel mai in masura sa spuna ce si cum, ca eu oricum sunt nehotarita. Stiu ca nu a murit nimeni dintr-o nastere, si mai stiu ca pot rezista unor dureri si ca am ca o solutie cezariana. Inca o data va multumesc si promit sa va tin la curent cu hotarirea mea si a dr -ului si dupa. Va pupic pe toate si va doresc numai bine voua si bb vostrii care cum am vazut unii sunt deja mari.. felicitari pentru ei si voua la toate ! [paste] Mani -[gravi]22saptamini 36ani, Dr Adam, 4Aug 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Vin si eu sa-ti impartasesc experienta pe care am trait-o acum aproape doi ani. Având 36 de ani impliniti, m-am gândit ca cel mai bine ar fi sa aleg cezariana.In plus, suport foarte greu durerea fizica... Toate bune si frumoase, discut cu doctorita (dr. Ciurel de la Cantacuzino) care imi explica faptul ca politica spitalului merge pe nasterea naturala, insa se poate rezolva daca asa vreau. Imi expune toate avantajele si dezavantajele cezarienei, care este totusi o operatie, ii spun ca am priceput dar o tin pe a mea: nu nasterii naturale... Asta se intimpla marti, iar duminica imediat urmatoare (la 34 de saptamini) mi se rupe apa, abia apuc sa ajung la spital, mai sui pe masa si nasc in 15 minute un flacau de toata frumusetea (48 cm si 2,800 kg) care la termen ar fi avut peste 4 kile... Doctorita a spus ca la modul in care am nascut nu se cheama nastere prematura, ca a fost absolut normal si copilul nu a avut simptome de prematur. Ti-am povestit astea ca sa stii ca virsta nu prea mai are de a face cu cit de greu nasti. Dr. Ciurel chiar mi-a spus ca, in ultimii ani, au fost probleme mai mari si mai multe cu mame tinere decât cu "trufandale" ca mine. Eu iti urez sa ai o nastere usoara si un bb sanatos, indiferet de alegerea ta. Anamaria si Andrei (28.04.2002)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna bunny. stiu ca esti stresata inainte de nastere, ca iti pui mii de intrebari.toate trecem prin asta.eu am nascut acum un an, si dupa un travaliu de 14 ore, doctorul a fost nevoit sa-mi faca o cezariana, pentru ca baietelul meu nu mai rezista. deci as putea spune ca am incercat ambele experiente.sfatul meu este sa te gandesti la binele copilului tau, si sa stii ca, statistic, riscurile ca in timpul unei unei cezariene sa se intample ceva rau cu el, sunt de 25%.de asemenea, copiii nascuti prin cezariana, au in general scorul APGAR mai mic.eu am un baietel sanatos si frumos, nu am avut niciodata probleme cu el, si asa o sa fie si la tine.cel mai important este sa fi optimista, fericita, perioada de sarcina este unica prin frumusetea ei, chiar daca avem deseori neplaceri, bucura-te de orice moment in care porti copilasul tau cu tine si nu-ti face probleme, cand timpul sa-l vezi va veni, totul va decurge foarte bine.durerile nasterii pot fi cumplite, dar sunt multe femei care nasc usor.oricum, ele nu pot dura mai mult de cateva ore, apoi trec, si tu o sa-l ai in brate pe puiutul tau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai io nu pricep o chestie... oi fi mai grea de kap??? Multe zic ca nu suporta durerea si ca de aia aleg cezariana. Dar nu se gandesc oare ca dupa cezariana(operatie) tot doare??? Ba chiar si mai mult timp si mai tare decat la nasterea naturala??? E preferabila suferinta dupa decat inainte??? Mai stii??? In plus, la nasterea naturala, exista anestezia epidurala, deci nu mai e asa de mare durerea inainte. Dar ma rog, poate ca sunt eu mai grea de cap, cum am spus si la inceput [zz]. Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BUNNY draga, asa-i moartea la nastere se intampla in situatii ffffff rare, deci nu e o problema ce trebuie sa ti-o pui. Eu am inclus si asta in enumerarile mele doat pt simplul fapt ca exista, insa acum cu toata tehnologia de azi riscul acesta e f aproape de 0, deci enorm de mic, asa cum ai zis si tu tu nu stii pe nimeni sa fii murit din nastere...in nici un caz nu am vrut sa te sperii, este un risc fffffff mic care este prezent la orice operatie. [pup][flo] un sfat si eu, daca optezi pt nasterea naturala invata neaparat cum sa respiri pe contractie pe mine m-a ajutat asta enorm in travaliu. E f simplu daca vrei iti zic cum. Invata si ce pozitii sunt avantajoase si in ce fel, nasterea trebuie ajutata prin mobilitate. Varsta deasemenea nu conteaza ci forma pelvisului tau, rezistenta ta la durere, pozitia copilului, modul tau de tolerare a travaliului etc. pt reusita unei nasteri naturale. allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand ati demarat discutiile cu doctorul vostru despre varianta optima de nastere? (inteleg ca se poate modifica chiar si in ultima secunda), dar am o frica de moarte de nasterea naturala. Cu siguranta anvantaje si dezavantaje exista in ambele cazuri, durere de asemeni (la nasterea naturala inainte, la cezariana dupa). Cel putin eu sunt mai pregatita psihic sa trec printr-o operatie (am mai trecut prin operatii) si mai putin pentru nasterea naturala.Cred ca cel mai important este sa te simti confortabil psihic cu trauma nasterii (indiferent de varianta e o trauma fizica si psihica). Nu am inca o varsta inaintata (28 ani) dar incep sa aflu de multe complicatii inutile provocate de nasterea naturala (epiziotomia este obligatorie, indiferent de situatie), travaliu cat mai mare (oare de ce), indiferenta cadrelor medicale (tipete si vorbe urate indiferent de "contributie").De fel nu sunt o fricoasa, am trecut prin cateva incercari majore ale nivelului de durere ridicat,dar totusi a fost altceva, am primit sprijin moral, care de altfel este esential in orice durere. Oare nu este un semn mare de intrebare ca in Romania se prefera din ce in ce mai mult cezariana nasterii naturale tocmai din aceste motive? In alte tari este altfel, exista si cuvinte frumoase la nastere, chiar si fara "contributie", exista nastere in apa, exista masaje etc. Concluzia este una: confortul pshic al mamei este esential. Monique, 28 ani, 18 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OLO draga, durerea din travaliu mai ales cand contractiile sunt dese este f diferita de durerea de incizie si eu care le-am incercat pe amandoua pot sa-ti zic ca durerile de travaliu sunt cele mai groaznice dureri ce le-am simtit vreodata, comparabile sunt doar cele cand iti rupi o mana de exemplu (insa asta nu dureaza atat) si in plus discomfortul postpartum este redus f mult de mentinerea epiduralei pe perioada cat stai in spital si apoi se continua la domiciliu cu calmante (eu luam la cate 2 ore codeina si tylenol prescris de medic din spital pt prima luna) care nu afecteaza alaptatul. Si eu ma gandesc ca in Romania sunt spitale unde nu vor sa faca epidurala si personalul medical e si neomenos si badaran... si se mai si naste in grup adica nu sunt camere de nascut private, deci nu e bine sa le condamnam pe femeile ce au avut cezariana ca si optiune.[flo] pupici, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nasterea ( naturala mai mult) depinde f.mult de medic, el te poate ajuta mult, nu sa te lase sa te chinui nu stiu cate ore, la mine totul a durat max.3 ore, natural cu personal f.dragut chiar daca nu am dat nimic inainte,tot am dat dupa ce s-a terminat, deci puteam sa nu dau ca tot asa se purtau, nu? Mai sunt si oameni de treaba !!Dar, cum v-am zis , depinde de medic !! Nastere usoara si fara probleme!! Monica si bebe Albert ( 2 luni) http://community.webshots.com/user/monica1816
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga BIBI nu trebuie sa iti fie frica de nasterea naturala, daca optezi pt epidurala e OK ,e f usor, nimeni nu iti poate spune ce fel de travaliu o sa ai, de aceea merita macar sa incerci, nu o sa-ti para niciodata rau. Si daca tu esti sanatoasa ai o sarcina fara complicatii la eco bebe e OK nu are probleme, bebe suporta travaliul si tu nu ai probleme cu impinsul de ce sa treci prin cezariana? e o experienta nasoala oricum ai lua-o. La varsta ta la 28 de ani poate o sa vrei mai multi copii dupa ce faci unul, eu as fi vrea (si eu am tot 28 merg acum pe 29) si uite ca acum ma vad limitata cu asta [xx(][bang]... allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...