Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nastere naturala sau cezariana?


Recommended Posts

draga BIBI sotul tau sau altcineva apropiat te poate masa, sustine psihic si mangaia, iti poate da cuburi de gheata, sa iti umezesti buzele in timpul travaliului si asta te ajuta enorm. Incearca sa vezi daca poti sa ceri o camera privata pt nascut si sotul sa fie neaparat alaturi daca cumva te razgandesti si optezi pt varianta naturala. pupici, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Iti impartasesc si eu experienta prin care am trecut asta vara la nasterea baietelului meu, la data aceea avand 33 de ani. Am optat pentru nastere naturala cu anestezie epidurala si nu-mi pare rau deloc. Nu am avut dureri aproape deloc. Refacerea epiziotomiei s-a facut intr-o saptamana (zona perineala este foarte bine vascularizata si se reface foarte repede). Din fericire acum sunt iar insarcinata si trebuie sa nasc in august si merg pe aceeasi optiune: nastere naturala cu epidurala. Din experienta a doua mamici de iunie-iulie 2003 care au nascut prin cezariana pot sa-ti ca nu ar mai alege acum aceeasi optiune. Deci nu e neaparat roz nici varianta cezariana. Eu zic sa fii curajoasa si sa nu te gandesti atat de mult la nastere care nu face altceva decat sa te puna fata in fata cu minunea pe care o ai acum in burtica. Incearca sa gandesti pozitiv indiferent de varianta pe care o alegi. Doamne ajuta!! Crisa, mamica burticoasa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu-ti fie frica de nasterea naturala. Mama mea m-a nascut la 34 de ani natural ff usor si fara comlicatii. Eu am nascut la 26 de ani natural in maxim 1 ora cu contractii cu tot. Stiu ca sunt un caz fericit, dar crede-ma ca am cooperat din greu in timpul contractiilor si am ascultat f. concentrata toate sfaturile pe care mi le-a dat asistenta, sa traiasca de 5 ori. Sa mai sti ca si in spitalele din Romania sunt si oameni OK care nu tipa, nu te jignesc si carora le pasa de durerea ta. La municipal unde am nascut eu asa era, am nascut singura intr-o camera doar cu asistenta si dr. meu care m-au ajutat enorm (mai mult asistenta !!!). Trebuia sa nasc cu peridurala, dr. meu mi-a zis ca nu o sa am nici o durere, dar fetita mea s-a grabit foarte tare si a venit prea repede, atat de repede ca nu au mai avut timp nici sa-mi instaleze cateterul. Din momentul cand mi s-a rupt apa, in 20 minute cand am ajuns la spital aveam dilatatie 10 si nu am mai beneficiat de nici o anestezie, totul a fost cat se poate de realy. Durerile nu sunt chiar insuportabile, totul trece, refacerea este rapida (a doua zi ma plimbam cu bb in brate prin camera, il spalam si-l alaptam) si episiotomie s-a vindecat super. Nu ma mai doare nimic, viata sexula este mai buna decat inainte, nu m-am ales cu nici o operatie, uterul este intact, sansele de comlicatii de orice fel sunt mai reduse. Daca totusi esti speriata rau, mai bine faci cezariana, decat sa suferi si sa te stresezi atatea luni si tu si pe bb care simte cam toate starile tale. Nastere usoara si mai vorbim. Melania & Anna-Luciana[flo] melania
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Allya ...eu cind am spus 'nimeni n-a murit din durerile nasterii' am vrut sa spun de fapt ca dracu nu e asa de negru...prin cite trecem noi ...daca stau sa-mi amintesc primii ani de ciclu ( pina sa iau anticonceptionale) i-am avut avut foarte grei si stiu ca atunci ma gindeam ca asa o fii si la nastere? Dar nu ...de fel sunt o fire tare . Ref la spiatal ( eu stau in Budapesta ) am o singura problema , sper sa gasesc asistenta care sa vorbeasca engleza sau romana ( DR vorbeste, dar el nu o sa fie tot timpul cu mine ) . Iar cind am ales spitalul, el a fost cel care ne-a condus sa vedem sala de travaliu/monitorizarea...iar pentru nastere fiecare are camera separata , cocheta , cu baie.... Miine va dau mai multe vesti, am intilnire cu dr meu care e de garda si ma duc sa ma vada si va tin la curent cu subiectul asta. Imi pare rau sa spun ca parerea sotului va fi ultima in cazul asta..dar asta e dr first adica bb/ eu/ si apoi el. Va sarut , Bunny Mani -[gravi]22saptamini 36ani, Dr Adam, 4Aug 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BUNNY draga o [flo], uite si eu am avut aceleasi probleme la ciclu si da contractiile sunt aceeasi chestie, dar mai amplificate si mult mai dese. si suprafata pe care le simti e mai mare, dar seamana nespus de mult, de fapt si unele si altele sunt contractii uterine si deci senzatia e aceeasi. pupici si nastere usoara![pup] allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nastere naturala daca medicul spune ca este posibil! Este cel mai firesc mod de a aduce pe lume un copil. Riscuri exista si la nasterea normala, si la cea prin cezariana. Daca apar complicatii neprevazute in timpul travaliului se ajunge oricum la cezariana de urgenta, dar de cele mai multe ori totul merge bine pe cale naturala. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut cu cezariana (la 32 de ani), si citind ceea ce a scris Allya despre dezavantajele cezarienei, atunci ma pot considera o super-norocoasa, pentru ca la mine nu s-a aplicat nici unul din dezavantajele citate de ea. 1. am tolerat f bine anestezia (epidurala), n-am avut nici un efect negativ cum ar fi dureri de cap sau altele 2. refacerea a fost f rapida, nu m-am balonat, nu m-am constipat, a doua zi m-am dat jos din pat avind doar senzatia de febra musculara f puternica 3. incizia nu m-a durut nici macar in ziua operatiei dupa ce mi-a trecut efectul anesteziei, dupa 2-3 saptamini nici macar nu mai simteam ca am fost operata... 4. doctorul mi-a zis ca pot avea citi copii vreau eu, el imi va face toate cezarienele [:D] 5. tot dr. mi-a zis ca pot ramine gravida si dupa citeva luni, desi parerea mea e ca, indiferent de felul nasterii, organismul se reface in timp, si nici macar dupa o nastere naturala nu cred ca e bine sa te grabesti cu al doilea copil. Trebuie sa-ti revii dupa oboseala primelor luni ale bb-ului nou-nascut care te trezeste noaptea, trebuie sa-ti refaci rezervele de vitamine, calciu, fier etc., ceea ce nu cred ca se face peste noapte. 6. Cicatricea este acolo, e adevarat, dar e atit de jos incit nici la plaja nu are cum sa se vada, fiind acoperita de bikini. Numai daca faci nudism eventual [:D] 7. Uterul meu si-a revenit f rapid, ca sa nu mai zic ca dupa o luna de la nastere aveam doar 1 kg in plus, iar acum dupa 3 luni am 1 kg in minus si incap in toate hainele. 8. Incizia interna este perfecta, nu prezinta noduli la palparea operatiei, firele s-au resorbit f bine. 9. bb a fost bine curatat, nu a avut nici un fel de problema 10. Nu am avut nici un fel de infectie, desi conditiile din spitalele romanesti sint destul de precare... 11. bb nu a facut nici macar candidoza in gurita de la biberoane, asa cum au facut alti copii 12. nu l-am tinut pe bb in brate imediat, dar l-am vazut exact asa cum l-au scos si sincera sa fiu, la emotiile pe care le aveam, nici nu mi-a dat prin cap sa-l tin in brate 13. da, am simtit senzatia de frig dupa operatie, dar tremuratul a fost perfect controlabil pentru mine, nu mi-au clantanit dintii si nici nu a fost asa groaznic. Mi-a pus asistenta glucoza (cred...) in perfuzie si totul a fost OK. In concluzie, daca ar fi din nou sa aleg, tot pentru cezariana as opta. Desi, la urma urmei nu a fost optiunea mea, ci a doctorului. Daca mi-ar fi zis ca pot sa nasc natural, as fi incercat. O colega de-a mea, de aceeasi virsta cu mine a nascut natural, usor, repede si fara probleme. Tot primul copil. Deci, pina la urma urmei, depinde de organismul fiecareia. Ai incredere in medicul tau, ca el a "nascut" mai multi copii ca tine, si are mai multa experienta. Nastere usoara si sa ne povestesti cum a fost. Pupici [pup] Simona si bb Codrin (14.12.2003) http://community.webshots.com/user/simonarata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SIMONAR eu o sa am urmatoarea nastere prin cezariana, nici prin cap nu-mi trece sa incerc natural dupa cezariana cum se mai practica pe aicea prin sua... (riscurile sunt prea mari), asa ca imi doresc o nastere ca si a ta! super![cool] allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este important sa decizi ce ti-e tie bine nu ce-a facut madam X si Y. Natural/Cezariana pare a fii mai mult o optiune personala in Romania, nu o decizie medicala. Eu am nascut natural de doua ori si nu regret. Cu primul baiat (4 Kg) am avut 18 ore ai cu al doilea (3.950 Kg) 12 ore. La prima nastere nu am avut epiziotomie doar 2 stitches iar la al doilea nici macar una. Nasterea naturala depinde in cea mai mare masura de doctor. Prefer un doctor care sa inteleaga prin ce trec si sa ma ajute decit un doctor care face programare pentru cezariana pentru ca are bilete la teatru. Si nasterea normala are rostul ei. Pregateste corpul pentru ce vine in viitor. Stimuleaza sinii pentru alaptat, uterul se reface mai rapid, esti in picioare aproape imediat. Eu nu am vrut sa plece bebe de linga mine deloc. Am aranjat cu spitalul ca sa nu-mi trimita pe bebe la maternitate deloc. Imediat dupa cum am nascut prima oara, doctorul mi l-a pus pe Nick pe piept si atunci a fast cind a deschis ochii pentru prima oara. A fost o clipa extraordinara cind am schimat prima privire cu copilul meu. Atunci nu am mai simit absolut nimic decit o dragoste fara margini, coplesitoare. N-as fii pierdut acest moment pentru nimic in lume!!! Si pediatrul a venit la noi in camera sa-l consulte. Am preferat ca ei sa fie cu mine din prima clipa. Puteam sa merg in doua ore pe jos, la baie, nu am avut restrictii la nimic. Alege ce consideri bine pentru tine, nu pentru ca e la moda. Am mai auzit si de la mine din familie vorba: "Daca vrei sa nasti ca o doamna, faci cezariana". O mai mare aberatie nici c-am auzit. Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3) [url]http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/alex2.jpg[/url] [url]http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/nick2.jpg[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[copil] of Allya...unde erai acum 2 ani cand am nascut eu??...chiar si acum dupa atata timp si cu ceva experienta la activ...e o adevarata placere sa citesc raspunsurile tale... si viitoarele mamici ar face bine sa te asculte... numai bine...si multi pupici [pup] Diana si bebe Edgar
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...