Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nastere naturala sau cezariana?


Recommended Posts

eu tocmai am nascut prin cezariana, dupa mai multe ore de travaliu.Travaliul nu a fost cea mai placuta experienta, insa odata cu administrarea anesteziei epidurale aproape ca nu am mai simtit nimic, stiam ca am contractii doar cand le vedeam pe monitor. Din pacate pulsul copilului a inceput sa scada si au hotarat sa ma opereze in urgenta. Frustrarea mea tine de faptul ca din cauza operatiei am ramas cu o zona pe abdomen in care nu mai simt nimic. Am intrebat si alte mamici care au trecut mai demult prin aceasta experienta si mi-au spus ca zona respectiva nu se mai reface.asa ca sunt foarte trista si simt ca am pierdut o parte din mine. Depinde deci de tine daca ei in considerare beneficiile pe termen scurt sau cele pe termen lung.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Creat
  • Ultimul răspuns
io am nascut prin cezariana ca nu am avut incotro! toata sarcina am sustinut sus si tare ca eu nasc normal! din pacate, sau din fericire nu am avut ocazia sa ma dau curajoasa. si iata experienta mea: am facut anestezie generala, si l-am vazut pe bb de abia a doua zi la 12, asta e un mare regret de al meu ca nu l-am vazut imediat. m-am trezit ingrozitor de greu din anestezie, am avut senzatia ca mor si ca vin de pe alta lume. durerile au fost groaznice, de abia m-am dat jos din pat, as fi vrut o macara sa ma ridice...dupa 2 saptamani nu ma mai durea operatia. lapte am avut din belsug, erik a avut apgar 9. parerea mea e sa te pregatesti pt. o nastere normala cu epidurala, iar daca medicul considera ca e nevoie de cezariana sa o faci, doar in cazul asta, oricum de durere nu scapi indiferent de cale, dar o uiti asa repede...cand urla erik de colici, as fi preferat inca o operatie... Oana si bb Erik http://community.webshots.com/user/oana_noemi http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am nascut tot prin cezariana, dar asta fiindca aveam deja o operatie (de la o extrauterina) si asa era mai sigur. In plus, aveam aproape 33 ani. Eu am trecut prin travaliu, a fost o experienta dura, dar asa a fost cazul meu. Pentru mine operatia a trecut FOARTE USOR, insa fiecare organism reactioneaza unic. Eu sunt rezistenta la durere si foarte puternica psihic, asa ca am trecvut foarte-foarte bine peste operatie. Pe fetita mea am vazut-o in seara zilei in care am nascut-o (am "dat ceva" unei asistente si mi-a adus-o la reanimare), adica la cateva ore dupa operatie. Asta a fost experienta mea, dar numai tu poti sa stii cum iti e mai bine ! Daniela si puiul Oana Maria http://community.webshots.com/user/oana_maria100 http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut prima oara normal....a fost foarte nasol..a durat travaliul 24 ore.Eram superepuizata!A fost cazul meu..insa sunt care nasc f usor in 1 ora-2. A doua oara nu m-am mai riscat!Am facut cezariana si la indicatia medicului..pt ca aveam 31 ani! SI intre prima nastere si cea de-a doua erau 7 ani...si a zis medicul ca e ca si cum as fi primipara! Asa ca totul a decurs f bine.Nu am avut dureri..am stat la reanimare 24 ore.Si totul a fost ok.Bb bine... Acum abea se mai vede operatia.E f jos...si nu ma deranjeaza deloc..nu ma doare..nu ma deranjeaza. KORINNA [zana] mamika x 2 http://community.webshots.com/user/korinnay
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt adepta nasterii naturale. Sunt si eu gravidutza in 34sapt si mi-am pus intrebarea cum o sa nasc. Nu cred ca varsta are un rol principal aici si situatia bebelului. Si mie imi este frica de dureri, dar acum...cui nu-i e? Si nu a murit nimeni din asta asa ca nu o sa fiu eu prima. Sincer nu mi-ar placea sa fiu taiata si as vrea sa fiu acolo cu ochii larg deschisi cand bebe o sa iasa. Vindecarea este mai rapida in cazul nasterii naturale decat a cezarienei si in plus nu exista riscul de pierdere al laptelui matern. Daca Doamne fereste...ar fi ceva in neregula...as fi de acord cu cezariana...dar asta o sa vezi la ultimul ecograf...cum e pozitionat bebe si pe unde are cordonul. Cam asta e parerea mea. Te pup si ai grija de burtica! Laura22 + BBmik Justin - 34sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DIANA draga multumesc [flo][:I], eu am avut ocazia deosebita sa ma informez (am primit niste carti f bune), am mers si la cursuri Lamaze, am si tot felul de reviste, dar degeaba am incercat eu sa nasc natural ca nu am putut, bebe in stress, bazinul meu e ff ingust ca si la un barbat si asa am ajuns sa le incerc deodata pe amandoua... si una si alta sunt nasoale orice ai face...[:D][flo] insa natural mi se pare mai firesc, mai normal si mai sanatos, dar cu anestezie (eu nu inteleg de ce sa te chinui inutil) si cu o persoana apropiata langa tine (sotul de preferinta). La cezariana minusul principal este ca te limiteaza din punct de vedere medical la nr-ul de copii (se poate si mai mult de 2,3 dar pe riscul tau... nu depinde de medic cat de elastic iti e uterul...exista pericolul de ruptura uterina). Alaptatul nu e o problema pt ca ti se face oricum perfuzie cu oxitocina (artificial are alt nume pitocina) ca sa se produca contractii uterine sa se retraga frumos uterul si sa scada pericolul de hemoragie si in momentul in care nu mai este placenta acolo organismul stie ca a nascut...(hormonal) si produce lapte! Si secretia lactata oricum poate fi provocata si stimulata prin muls si pus copilul la san imediat si cat de des cu putinta. Intradevar e mai bine ca femeia sa treaca prin travaliu inainte de cezariana, dar atuncea de ce sa nu nasti natural? caci travaliul e cea mai nasoala chestie in fond si la urma urmei, expulzia e f neplacuta fara anestezie si nu dureaza oricum mult...(asta daca nu apar bineinteles complicatii). Eu insa inteleg si respect amandoua optiunile atat cezariana planificata cat si nasterea naturala. Concluzia mea este ca nu conteaza atat de mult cum nasti cata vreme bebe e sanatos si il tii in final in brate! pupici, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut si posibilitatea sa nasc in apa, ei au la spitalul unde am nascut niste vanite gonflabile ce le umplu cu apa calduta, dar in timpul travaliului nu am avut chef de asa ceva, insa m-a ajutat plimbatul pe coridoare (ca sa ma dilat) si statul pe mingea de yoga. Insa nu am avut nici un chef sa ma ud ma oripila la acel moment senzatia sa intru in apa si oricum nu mi se deschidea mie bazinul mai mult decat a facut-o, bebe avea urmele oaselor mele de la bazin pe capsor deci nu avea cum iesi oricat m-as fi balacit eu....si a fost mai bine ca nu m-au adormit (daca ma luau din apa la urgenta trebuiau sa ma adoarma), au folosit epidurala si l-am vazut pe bebe imediat. va pupic is nastere usoara la cele in asteptare![flo] si felicitari si pupici la bebici la celelate curajoase, mamici![flo] allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut acum 2luni jumate prin cezariana si nu-mi pare rau desi toata sarcina am sustinut sus si tare ca voi naste natural dar cand m-au apucat durerile am zis CEZARIANA.M-am refacut super rapid. La urmatoru bebe cu siguranta tot cezariana voi alege si de data asta mio voi programa dinainte nu cum am facut acum .......totusi ma bucur ca am simtit si eu ce e ala travaliu chiar daca a durat doar 4ore. [pup] si nastere usoara Anita si Rachella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut prin cezariana, din cauza miopiei...Oricum, mi-era frica de nasterea naturala, de ce sa nu recunosc...Durerile post-operatorii sunt GROAZNICE vreo 2-3 zile, trebuie sa stii, nu e bine sa-ti faci iluzii ca totul e ok dupa cezariana si ca nu te doare nimic, cum mai auzi pe ici, pe colo...Mie mi-au zis vreo trei tipe ca mama, ce bine e si nu te doare nimic...Asa ca...ma asteptam sa nu ma doara...Insa cand am vazut in ce hal doare [bang][bang]...Am zis ca nu o sa mint pe nimeni, sa le zic ca nu doare...Doare ingrozitor, nu te poti intoarce de pe o parte pe alta fara sa plangi de durere, insa dupa 2-3 zile e mai bine...Oricum, nu am regretat nici un moment ca am facut cezariana...Mai ales dupa ce mi-au auzit urechile in sala de nastere!!!![bang] Secretul e sa te misti cat mai mult dupa operatie, dupa ce te dai jos din pat...chiar daca doare infiorator...Cu cat mergi mai repede si mai mult, cu atat te refaci mai repede...Eu am nascut la Giulesti si urcam un etaj sa ma duc la bb!!!! Salonul de bb era la etajul 2, iar noi, cele cu cezariana, la 1...Crede-ma, era CRIMINAL de greu sa urc acele scari...Dar numai gandul ca ma duc la Emma si ca ma asteapta si poate plange si poate are nevoie de mine...parca imi dadea aripi...si treceam peste durere...Abia asteptam sa vina ora de alaptat....NU ma mai gandeam la scarile alea imposibile, ci ca trebuie sa ajung cat mai repede la Emma, sa o alaptez, sa o tin in brate...Ufff, m-a apucat nostalgia... Eu am avut lapte inca de la inceput, chiar daca am facut cezariana...Ma umpleam pana jos pe halat de lapte pana ajungeam la etajul 2, la bb...Am avut tone!! Si inca am. Alaptez si acum, la 10 luni jumate dupa nastere... Daca as mai face un bb, tot cu cezariana l-as face. Acum...TU decizi. Daca vrei parerea mea...ti-as recomanda cezariana, e mai sigura pentru bb, dar si pentru tine, avand in vedere varsta. Multa sanatate si sarcina usoara in continuare! [pis]_Ella & [copil]Emma http://www.emmaandreea.3x.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai, mai, pisi_ella, or fi fost groaznice pentru tine durerile dupa cezariana, poate esti tu mai sensibila, asta nu inseamna ca cele care am zis ca nu ne-a durut am mintit. Pur si simplu, pentru mine a fost mult mai usor decit ma asteptam si decit ma speria toata lumea. Probabil ca sint eu mai rezistenta, mai buna de carne. Intr-adevar, te misti greu dupa operatie, dar la mine a fost din cauza senzatiei de febra musculara ff puternica. Poate pt. tine si febra musculara e groaznica. Fiecare organism e diferit. Pe unii ii doare ceea ce pe altii nu-i doare deloc. De aceea nu putem generaliza, cum ca o cezariana e groaznica sau usoara, la fel cum si nasterea naturala pt. unele e ff usoara, iar pt. altele e iadul de pe lume. Bunny, nu te speria de nastere, indiferent cum ti-e dat sa nasti. Si eu sint o fricoasa, dar uite ca sint destul de rezistenta la durere. Am un organism sanatos, nu am abuzat nicidata de medicamente, am facut sport, am avut un regim de viata echilibrat si m-am dus sa nasc cu capul sus. Fii barbata, [flo] Pupici [pup] Simona si bb Codrin (14.12.2003) http://community.webshots.com/user/simonarata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...