Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nastere naturala sau cezariana?


Recommended Posts

SimonaR, se poate sa fiu mai sensibila, insa durerea dupa cezariana in nici un caz nu poate fi comparata cu o febra musculara [bang], ca vorba ceea, am avut si de-aia...Si eu am facut sport...Intr-adevar, fiecare organism reactioneaza in felul lui la durere. Eu am spus insa cum a fost la mine...Repet, mie majoritatea mi-au spus ca cezariana nu doare prea tare si mi-am facut iluzii...A fost exact invers de cum ma asteptam [bang]...A fost un soc pentru mine, caci ma asteptam sa ma doara putin...Mai bine eram pusa in garda ca doare rau...poate as fi suportat mai usor...E o chestie psihologica... Eu insa am hotarat sa nu mint deloc, sa descriu exact ce am simtit...Lumea trebuie sa stie la ce sa se astepte...Ca sa nu suporte un soc... [pis]_Ella & [copil]Emma http://www.emmaandreea.3x.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by pisi_ella Repet, mie majoritatea mi-au spus ca cezariana nu doare prea tare si mi-am facut iluzii...A fost exact invers de cum ma asteptam [bang]...A fost un soc pentru mine, caci ma asteptam sa ma doara putin...Mai bine eram pusa in garda ca doare rau...poate as fi suportat mai usor...E o chestie psihologica... Eu insa am hotarat sa nu mint deloc, sa descriu exact ce am simtit...Lumea trebuie sa stie la ce sa se astepte...Ca sa nu suporte un soc... [pis]_Ella & [copil]Emma http://www.emmaandreea.3x.ro
Si eu am avut surpriza ca propria experienta sa contrazica ideile preconcepute pe care le aveam despre nasterea naturala. Insa in cazul meu a fost exact pe dos[:D]. Ma asteptam la niste dureri cumplite dar n-a fost deloc asa. Din contra, durerile mi s-au parut mult sub limita suportabilului si asta fara epidurala. Cred ca n-ar trebui sa ne lasam influentati de impresiile altora si sa ne convingem pe pielea noastra. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu si eu la ce a spus Pisi_Ella, doare groaznic primele zile si chiar prima saptamana pot sa spun iar durerile nu sunt comparabile cu febra musculara, cel putin la mine, erau groaznice de imi venea sa lesin cand ma ridicam din pat si odata ridicata mi-era frica sa ma intind la loc de frica sa nu o iau de la capat daca tre sa ma duc la buda (ca pe bebe mi-l aduceau in rezerva dar nu prea aveam lapte ce e drept); poate la mine din cauza ca a fost taietura ft mare de 10 copci, asta mic avand 4900 g m-a durut asa tare... nu stiu ce sa spun dar va cred si pe cele care spuneti ca nu v-a durut ca doar nu are nimeni interesul sa minta iar organismele reactioneaza diferi... Pupici Umflatzel && bb Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, fetelor, chiar imi pare rau de voi ca ati suferit asa tare [flo]. Mi-ar fi placut tare mult sa aud ca toate mamicile cu cezariene au parte de o operatie cel putin la fel de usoara ca a mea. Azi am mai auzit o chestie si inclin sa cred ca este adevarat : depinde mult si de medic, de experienta lui, de cit de fin lucreaza, cit de odihnit este in momentul respectiv, modul cum decurge operatia cu sau fara complicatii, cum te coase etc. Eu de exemplu nu am avut copci deloc. La mine operatia este o linie continua subtire, fiindca s-a folosit fir intradermic, care nu se vede din exterior, deci cred ca cicatricea se inchide si mai repede in acest fel. Si apoi, intr-adevar, fiecare organism e diferit. Pupici [pup] Simona si bb Codrin (14.12.2003) http://community.webshots.com/user/simonarata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nascut prin copil prin cezariana, am incercat normal, nu s-a putut, s-a apelat la operatie. Anestezie generala, Alex nascut la miezul noptii, l-am vazut, dupa 6 ore. Imediat dupa ce-a fost scos din burtica a fost dat in primire la tata si bunica. Nu mi-a parut rau ca nu l-am vazut eu prima, tati a fost acolo si pentru mine. Dupa operatie, nu dureri, adica mi-au spus ca o sa am ceva dureri, dar drept sa spun, nu se compara cu durerile pe care eu le am la ciclu. M-am dat jos din pat dupa cateva ore, si mi-am facut dus. Operatia nu se cunoaste, am un firicel fin. Acum sunt insarcinata cu bebe numarul 2, si direct la cezariana ma programez. Stiu ca se poate naste normal dupa o cezariana, dar eu nu doresc nici sa incerc, nu am chef sa mi se rupa uterul. Nu-s deloc viteaza, si nici nu am chef sa risc absolut nimik. Stiu ca operatia nu-i usoara, si ca se pot ivi probleme, dar nu este asa si in cazul unei nasteri normale? La prima nastere nu am ales cezariana, acum o voi alege. Plus ca nu-s nici eu prea tinerica, hihihi, 39 de ani saptamana viitoare, asa ca la cutit... noi si bebei sa fim sanatosi, asta-i cel mai important. Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca o data multumesc pentru ca mi-ati impartasit din experienta voastra. Stiu ca numai bb/dr si cu mine pina la urma hotarim, dar ptr mine, departe de prieteni/tara...mama, matusi etc , voi imi sunteti cel mai aproape. Sa aveti grija de voi si Sfintela Pasti sa va aduca numai fericire si lumina in casele voastre!!! Sa ne auzin cu bine, Mani -[gravi]22saptamini 36ani, Dr Adam, 4Aug 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by allya Dezavantaje nastere naturala: 1. daca apar complicatii te chinui degeaba si pe tine si pe bebe si tot ajungi la cezariana 2. e f mare probabilitatea ca sa ajungi la epiziotiomie (care e f neplacuta) sau rupturi f grave, desi asta se poate evita prin masarea perineului zilnica cu o luna doua inainte de nastere, plus masarea si lubrificarea perineului de catre doctor sau moasa (dar am inteles ca in Romania se face de exemplu epiziotomie la toata lumea fara nici o noima, in loc sa se decida daca e chiar necesara....) 3. daca bebe e in stress si are cordonul ombilical infasurat sau alte complicatii devine riscanta nasterea naturala desi se poate face 4. folosirea forcepsului, care il poate rani pe copil si duce la epiziotomie cu siguranta 5. fara anestezie e un cosmar si nu te bucuri de nastere si nici de copil, efectiv nu apuci decat dupa ce se termina tot 6. ti se poate infecta epiziotomia 7. sexul poate fi mai neplacut o vreme din cauza unor cusaturi locale nereusite 8. unele femei raman cu incontinenta urinara (pierd urina), asta se poate remedia cu exercitii Kegel sau chirurgical 9. bebe poate arata mult mai rau ca dupa o cezariana, nas turtit, cap tuguiat, ochii umflati, rani, semne si asta poate fi un pic socant pt o mamica pt intaia oara 10. daca copilul a facut meconiu il lichidul amniotic sau mama are ceva infectie vaginala, copilul se poate infecta 11. il vezi pe bebe imediat asa plin cu sange si mizerii si pt unele femei poate fi socant putin 12. bebe este mult mai obosit decat dupa o cezariana si si mama la fel 13. impinsul exagerat de mult poate duce la probleme tempoarre cu sfincerul (daca te apuca treaba mare tre sa fugi imediat ca scapi pe tine altfel)
La punctul 5) l-ai uitat pe "poate". De ce sa generalizam? Depinde de rezistenta fiecareia la durerea fizica. Eu am nascut fara anestezie si n-a fost nici pe departe un cosmar! Si sunt sigura ca nu sunt singura care a ramas cu amintiri placute de la nasterea naturala. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut natural si fara epidurala in 2 ore!!!!! Din sapt.20 cand mi-a masurat bebelul si s-a ajuns la concluzia ca e f.mare, dr.mi-a zis clar ca imi face cezariana daca duc sarcina pana la capat. Eram inebunita (mama are 2 cezariene si 2 nasteri naturale si mi-a zis ca sa nasc natural ca ma refac mai repede si oricum uit durerile cand imi pune bebelul in brate). Bebelina mea (cea desteapta) parca a stiut si a vrut afara mai devreme (am nascut la 36,5 saptamani o fetita de 3,150 Kg.-f.mare pt.varsta ei). S-a intamplat asa: sambata 8 nov.am fost la control-dr mi-a zis sa vin intr-o sapt.pt.ca totul e in regula si m-a atentionat ca-mi face cezariana. Duminica 9 nov. la ora 7 seara mi s-a rupt apa (aveam sa aflu la spital ca era una din pungi!!!ca erau doua!!!) Fugi repede la spital, dr.perplexa ca nu aveam contractii si nici dilatatie....m-a internat, noaptea ioc contractii, dimineata la 7,30 incep vagi contractii, la 8 ma baga la sala de nasteri si la 10 bebe era afara!!!! Am avut noroc de o dr.super care a stat 2 ore langa mine, mi-a facut dilatatoare si ocitocine (pt.stimulare contractii). Cand aveam dilatatie si m-a pus pe masa, m-am scremut de 2 ori si gata!!! Mai vreau un bebe si sper sa-l pot naste tot natural!!! Mi-a facut si epiziotomie dar f.frumoasa!!! Daca e medicul bun nu ai probleme cu ea (poate putin la reluarea vietii sexuale dar daca alaptezi oricum ai pb.chiar si fara epiziotomie!) Anca si bebelina Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut natural si fara epidurala desi aveam trusa in punguta. De la col sters in jumatate de ora am ajuns la dilatatie 8 si in alte trei sferturi de ora am nascut. N-am mai avut timp de epidurala.... Durerea a fost suportabila si daca a fost durere oricum am uitat-o. Daca as mai avea un copil tot natural l-as naste. Se zice ca a doua oara merge chiar mai repede :) ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CRISTINA, imi cer scuze ca nu am pus acel POATE. Cu siguranta sunt femei norocoase care nasc usor si rapid si nu este neaparat vorba de limita de toleranta a durerii...ci de faptul ca pe unele femei le doare mai rau decat pe altele, asa cum si la menstruatie pe unele le doare suportabil si altele au nevoie de "morfina"..., asa cum unele nu vomeaza deloc in sarcina, altele vomeaza 42 de saptamani...[flo] Eu sunt o persoana f rezistenta la durere (din pacate am avut mereu parte de tot felul de dureri fizice..[xx(]) si totusi pt mine travaliul a fost groaznic, dar tine cont ca eu am avut complicatii si toata sarcina si eram extrem de obosita (era peste due date cu 2 saptamani, in travaliu de 2 zile si o noapte nedormita intre, noaptea si ultima zi am avut contractii la mai putin de 5 minute lungi de 1 minut, doua, fara sa ma dilat, mi-au luat peste 10 ore numai ca sa ma dilat... si am impins 4 ore fara rezultat, deja au trebuit sa imi dea oxigen ca nu mai puteam...) si deci daca ai posibilitatea ca la 5 cm dilatatie sa faci o epidurala si sa stai inca 5-10 ore fara dureri, de ce nu? daca nu ai insa nu inseamna ca nasterea naturala nu este o experienta frumoasa si ca pt toata lumea este extrem de dureroasa.[pup][flo] allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...