Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nastere naturala sau cezariana?


Recommended Posts

Si eu, cum am mai specificat cineva mai sus, tineam sus si tare ca voi naste natural. Dar nu era sa fie, am nascut prin cezariana. A fost o buna alegere, bebe al meu avand 4450 g la nastere. Si nu regret deloc ca s-a ajuns la cezariana. Operatia nu m-a durut aproape deloc, intr-adevar nu poti sa te misti la fel e bine ca dupa nastere naturala, dar totusi nu e nici o tragedie cezariana asta. Mi se pare ca doare foarte tare si dupa nastere naturala, si cam aceeasi perioada, numai ca doare , scuzati, intre picioare.Si refacerea dupa, tot e cam greoaie, mai ales primul act sexual, dar dupa cezariana totul e perfect. Acum dupa 4 luni ma simt ca noua, adica parca nici nu m-am operat, chiar traiesc mai intens, adica cu mult mai multe eforturi fizice. Oricum alegerea e fiecaruia! Nastere usoara! alina si bb Alex(22.11.2003) http://community.webshots.com/user/alinkava
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga mea, Subscriu la ce au spus fetele inainte, despre cezariana(allya, alinkav) Cu un singur amendament:Asteapta sa intri in travaliu si dupa aceea faci operatia.De ce? Pentru ca marul cind este copt cade.Nu este o generalizare, eu am nascut prin cezariana, dar am avut si 5 ore de travaliu. Dr. meu este de parere sa lasam natura sa-si spuna cuvintul nu sa programam cezariana mai devreme ca pleaca dr. in concediu, de pilda. Iarasi nu generalizez, dar am auzit printre cunostiintele mele, despre copii care s-au nascut ceva mai devreme, prin cezariana, ca asa au fost programati si au iesit insuficient dezvoltati si de aici probleme mai mici sau mai mari. Eu, la 2 saptramini dupa cezariana aproape ca uitasem ca am facut operatia.Plus ca bebe s-a nascut cu cordonul de 2 ori in jurul gitului., avind si 4,050kg. Ma intreb ce se intimpla daca nasteam natural.Nici nu vreau sa ma gindesc. Eu am fost convinsa toata sarcina ca ma voi reface extrem de repede dupa operatie, decit sa suport n ore o nastere normala. Si asa a fost. Depinde si de psihic Am fost cam haotica in relatare, oricum, sper sa retii esentialul, te pup si iti tin pumnii! Theiuta si bebe Nicolas
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Dezavantaje nastere naturala: 1. daca apar complicatii te chinui degeaba si pe tine si pe bebe si tot ajungi la cezariana 2. e f mare probabilitatea ca sa ajungi la epiziotiomie (care e f neplacuta) sau rupturi f grave, desi asta se poate evita prin masarea perineului zilnica cu o luna doua inainte de nastere, plus masarea si lubrificarea perineului de catre doctor sau moasa (dar am inteles ca in Romania se face de exemplu epiziotomie la toata lumea fara nici o noima, in loc sa se decida daca e chiar necesara....) 3. daca bebe e in stress si are cordonul ombilical infasurat sau alte complicatii devine riscanta nasterea naturala desi se poate face 4. folosirea forcepsului, care il poate rani pe copil si duce la epiziotomie cu siguranta 5. fara anestezie e un cosmar si nu te bucuri de nastere si nici de copil, efectiv nu apuci decat dupa ce se termina tot 6. ti se poate infecta epiziotomia 7. sexul poate fi mai neplacut o vreme din cauza unor cusaturi locale nereusite 8. unele femei raman cu incontinenta urinara (pierd urina), asta se poate remedia cu exercitii Kegel sau chirurgical 9. bebe poate arata mult mai rau ca dupa o cezariana, nas turtit, cap tuguiat, ochii umflati, rani, semne si asta poate fi un pic socant pt o mamica pt intaia oara 10. daca copilul a facut meconiu il lichidul amniotic sau mama are ceva infectie vaginala, copilul se poate infecta 11. il vezi pe bebe imediat asa plin cu sange si mizerii si pt unele femei poate fi socant putin 12. bebe este mult mai obosit decat dupa o cezariana si si mama la fel 13. impinsul exagerat de mult poate duce la probleme tempoarre cu sfincerul (daca te apuca treaba mare tre sa fugi imediat ca scapi pe tine altfel)
1. pot aparea complicatii oricum.. nasterea nu-i garantata ca ok. 2. ajungi in general la epiziotomie daca bebe e sau f. mic sa prea maricel si pe chestia asta dureaza expulzia mult. Daca respiri ca lumea si impingi cum trebuie si cand trebuie nu apar rupturi, iar epiziotomia poate avea diverse grade. Cel mai frecvent fiind o nimicuta toata. 3. cordonul infasurat se detecteaza dinainte, stressul cardiac e monitorizat si nasterea se poate grabi hormonal. 4. forcepsul nu prea se foloseste...mai curand vacuumul care nu duce la epiziotomie, ci invers..deobicei la o epiziotomie se foloseste vacuumul 5. nu e un chin. Mie mi-au grabit nasterea adica oxytocina administrata din greu din cauza unui risc special de infectie pt bebe. Si se stie ca acest hormon provoaca contractii neregulate si extrem de greu de controlat prin respiratie. Am cerut anestezie minima doar cand mi-au spus ca bebe si de la dilatatie 10 mai trebuie sa se intaorca in cateva ore... Nu urlam insa cand am cerut. Eram epuizata si tremuram... dar poate as mai fi suportat daca nu panicam. 6. orice taietura se poate infecta. Daca dupa fiecare mers la toaleta te speli sau te clatesti macar cu o mica pompita cu apa cum iti dau in spital e ok. Oricum igiena e stricta din cauza pierderilor de sange din uter si se recomanda o igiena cat mai stricta. 7.sexul este neplacut o perioada...in general pentru multe mamici care alapteaza. Iar daca nu astepti cele sase saptamani te joci cu focul. Prolactina blocheaza prodecerea altor hormoni.. care sunt responsabili pt lubrifierea zonei. Ginecologul meu m-a calmat... si intr-adevar cu un gel lubrifiant a fost totul super ok. Imediat ce se trece la diversificare... se poate si constata...mai putin lapic...mai putina nevoie de gel. 8. majoritatea femeilor cu incontienenta urinara o au din timpul sarcinii... Eu n-am avut nik. 9. bebe ajunge cu rani sau semne ciudate daca nu a putut trece de oasele bazinului mamei. Si aici la bebei grasuni.. clar cezariana e o optiune de favorizat. Forma capului este intr-adevar mai tuguiata... Fetelor fontanelele lui galusca exact asta fac la nastere.. ajuta bebeul prin elasticitatea lor sa-si scoata capatanica afara. Dupa vacuum se poate tuguia rau ca al fiica-mi... dar suptul la san rezolva aceasta problema intr-o jumatate de zi. Cap rotund ca o luna plina. Efortul suptului repune totul la loc. Pe mine m-a speriat forma capului, dar mult mai tare m-a socat cat era de mica... Hi-hi adica eu muncisem acolo pt asa ghemotoc...? Natura e socanta de multe ori.... nu? Si totusi.. nu-i un criteriu acesta...asa eu vreau copil cu ochi verzi si-l programez sa iasa asa ca sa nu ma sochez. 10. daca copilul a facut kk (i.e. meconium) in burtica asta e semn de suferinta a fatului si nasterea e grabita oricum si copilul nu e intr-o situatie normala. Functie de puls si altele se ia o decizie. Primul lucru pe care te intreaba cand ti se rup membranele este culoarea lichidului exact pt a cercetaaceasta posibilitate. In ceea ce priveste infectia.. se iau probe inainte exact ca sa se determine ce sa se faca. Eu am un streptococ beta-haemolitic si de aceea mi-au grabit nasterea si mi-au administrat antibiotic in vena. Iar riscul de infectie apare de la orice fisurare a membranei. 11. Stai puti... scoate bebe-ul cu mizerii... mey mizeriile acelea fac parte din tine. Si in plus ce faci daca bebe e mai repejor venit si are ceva vernix pe el... il respingi sau ce? 12. Bebe si mama au trecut printr-un efort. Dar fara acest efort...mama hormonal intarzie producerea laptelui..pt ca da, nasterea se produce..pt ca bebe a secretat un hormonel care induce contractiile.... deci faza asta e pregatitoare pentru toata lumea. Si apoi depinde de cat dureaza nasterea, nu? In general se induce daca progreseaza prea lent... deci oboseala e oi chestie care depinde de la caz la caz. 13. La asta am murit de ras. Orice fata cu scaun la cap ia un supozitor cu glicerina cand incep contractiile si cat inca se misca rezolva pb. asta decent si se si spala. In alte parti iti fac chiar clisma. De ce crezi tu ca atunci cand nasti ai voie doar apa? hmm? Ca sa nu mai produci dupa ce ai eliminat Pe scurt... la cezariana nu ma bag ca n-am facut asa ceva. Dar daca poti sa nasti natural, daca nu ai o problema speciala nu vad motivele pentru a nu o face. Imi pare ca ai vrut sa pari neutra, dar pe mine chestiile acelea cu motive estetice... m-au amuzat. Esti putin biased. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AC draga, ma bucur ca ai murit de ras..[:D] dar nu ai inteles ce am vrut sa zic la punctul nr 13: nu era vorba de facut treaba mare in MOMENTUL nasterii, eu am impins 4 ore si din pacate timp de 3 luni DUPA nastere de fiecare data cand ma apuca treaba mare fugeam la toaleta si de cateva ori chiar am scapat pe mine....noroc ca eram acasa si nu era vorba de diaree in nici un caz... (doctorul mi-a zis ca era de la impins si a trecut in timp). In cazul meu oxitocina (pitocina) nu isi avea rostul caci eu aveam contractii f dese si puternice de 2 zile, eu cu dilatatia am avut probleme si nu a mers cu nimic nici cu gel cu prostaglandina, doar plimbarile au ajutat un pic. In cazul epiziotomiei, in Romania in general se face fara noima, in Olanda si in SUA etc nu se face decat daca chiar e cazul. Fi atenta ca nu am generalizat, am zis doar ca, sa vezi rezultatele nasterii, sange, vernix etc poate soca pe UNELE femei, nu este cazul meu catusi de putin si cu siguranta indiferent de aspect e copilul tau e parte din tine nu are cum sa te deranjeze. Deci inainte sa te iei de cineva citeste cu f mare atentie inainte de toate, apoi gandeste-te ca eu nu am respins nasterea naturala dimpotriva am incercat-o mi-am spus doar parerea si am povestit cum a fost in cazul meu, nu iti doresc sa simti durerea si disperearea ce le-am simtit eu si senzatia de dezamagire si de nereusita ce le-am avut pt ca nu am reusit si eu ca toate femeile sa nasc normal si frica ce am simtit-o pt bebe ca i se oprea inimioara [q]. De asta am zis ca eu le recomand fetelor sa nasca natural daca pot si sunt sanatoase si bebe la fel. INSA iti multumesc ca ai prezentat lucrurile atat de favorabil nasterii naturale si cu precizie, claritate si informat. allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AC ce legatura are alaptatul cu capul lui bebe? eu nu inteleg, eu stiam ca oricum capul isi revine la normal f rapid dupa nastere, indiferent de felul cum este alimentat bebe. Intradevar alaptatul este extraordinar (eu personal inca alaptez si intentionez sa fac asta macar un an) dar eu una nu inteleg cum anume prin ce mecanisme ajuta la treaba asta, daca ajuta.[bang] pupici, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Allya, ok am priceput cand aveai tu pb cu kk... upss. Eu stiam ca cel mai rau lucru era aparitia unor hemoroizi, care chiar si aceia dispareau in timp. Imi pare rau... dar nu-mi era clar cand ti s-a intamplat. Daca de ideea de a ti se intampla asta in timpul nasterii pot rade... de ce spui tu... nu poate decat sa-mi para rau. [flo] La ce ajuta alaptatul cu revenirea la normal a formei capului? Nu laptele ajuta ci suptul in sine. Suptul e un proces care antreneaza toata musculatura fetei, coordoneaza eforturile musculaturii din jurul gurii si maxilarelor care pur si simplu prin miscarea ritmica trag de restul capului inca moale si-l rotunjesc indreptand usoarele deformari cauzate de nasterea naturala. Incearca sa-ti aduci aminte de primele zile cand sugea cu foc si te uitai pe deasupra capului cum sugea de i se misca fiecare firisor de par.[:D] Biberonul nu implica un efort asemanator [:D]. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AC o [flo] lasa nu-i nimic. E f interesanta treaba cu suptul nu am stiut de asta. Stiam eu ca ajuta la dezvoltarea armonioasa a fetei si previne dintii iesiti aiurea, dar uite ca la asta nu m-am gandit si e f probabil sa fie asa.[pup] Poate ar fi bine sa deschidem si un subiect despre alaptat, caci multe femei isi pierd laptele pt ca nu stiu cum sa faca sa nu se ajunga la asta si e pacat sau nici nu se gandesc sa incerce sa alapteze si e si o perioada critica dupa nastere cand apar tot felul de probleme de la pozitionarea incorecta la san la mastite si pierderi de lapte. daca vreti uprgradez lista cu avantaje si dezavantaje, pe care am facut-o asa cum m-am amintit eu ce mai citisem (imi cer scuze daca nu e facuta cu acuratete si unele chestii sunt prost exprimate), simtisem sau aflasem de la alte mamici sau de pe la cursurile de nascut. Tot ce am vrut eu sa fac a fost sa ofer o imagine echilibrata si cat mai obiectiva (imi pare rau daca totusi am fost subiectiva in unele situatii eu nu mi-am dat seama atunci) despre amandoua modalitatile de nastere. A si ce ar fi super interesant sa adaug pe lista remedii la dezavantaje si posibilitati de intelegere a lor si de a le face placute totusi asa cum ai facut tu AC si Cristina si Simona (pt cezariana). Nu vreau in nici un caz sa fiu partinitoare, este cel mai bine sa nasti natural dar si cezariana e o posibilitate (circumstante medicale, umane - vezi degradarea sistemului medical si conditiile inumane din spitalele romanesti..., frica poate fondata, poate nefondata), iar in unele situatii de urgenta este singura posibilitate. Deasemenea nu ar fi rau sa discutam politicos, neartagos si avantajele si dezavantajele epiduralei pt care eu personal sunt pro. va pup, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Allya, da... eu sunt pentru o discutie cu dezavantaje si remediile lor, cu evidentierea avantajelor... tat fara suparare [:D]. Si da poate ar trebui sa facem o versiune revisited in care la lista de dezavantaje sa dam remediile folosite de noi sau macar citite. Si da si eu sunt pentru o lista cu sfaturi pentru prea putin laptic sau prea mult laptic . Eu am fost intai in prima categorie si apoi puteam alapta gemeni... si in nici o categorie nu-i simplu sa fii. Daca noi si moderatorii am putea apoi sa puna si punem o parte din concluzii la stick sau la subiecte des discutate macar, ar fi minunat. Plec pentru o sapt in curand... dar promit sa revin si sa contribui cu cat stiu. [flo] Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

THEIUTA e f pertinenta observatia ta![:D] eu nu am stiut ca sunt femei care nasc programat cu cezariana numai pt ca pleaca dr in concediu?!....wow...[alcool][bang], sigur ca daca nu esti alergica, nu ai alte probleme si ai un anestezist bun, ai avut o anestezie fara complicatii atunci si ulterior![pup] La anestezia generala in rare instante se poate sa se acumuleaza calciu peste masura in celule si nu mai iese afara si in consecinta se produc contractii musculare din ce in ce mai stranse si din acest punct de vedere este f periculoasa anestezia generala (chiar fatala). Socul anafilcatic este cand cineva alergic face spasme pe arborele respirator superior, i se inchide gatul, traheea ca si la un atac de astm (si acesta poate fi fatal unei persoane adormite mai ales...[xx(]). Dar aceste lucruri se intampla f rar TOTUSI se intampla, dar in general experienta este de somn linistit fara nici un efect secundar, asa cum a zis Theiuta. Din aceste motive e de preferat epidurala (peridurala), rahidurala pt cezariana, asa cum zicea si Carmen. Eu ii zic epidurala pt ca nu am auzit termenul decat in engleza (epidural) deci nu stiu exact cum e corect banuiesc ca peri (daca ne gandim la etimologia latina a numelui...), cert este ca sunt 2 feluri de anestezii in coloana: peri si rahi. Aceste lucruri sunt valabile in cazul oricarei interventii chirurgicale. allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...