Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nastere naturala sau cezariana?


Recommended Posts

ma scuzati am vrut sa zic soc anafilactic....[flo][:D], ma scuzati daca mai scriu incoerent sau cu greseli, sunt si eu obosita nitel si de f multe ori scriu noaptea tarziu.... allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Allya, partea cu frigul groaznic m-a incercat si pe mine (nu a fost anestezie generala). Cred ca este momentul de care ma tem cel mai mult la urmatoarea nastere. Ma bucur insa ca data trecuta am scapat de dureri de cap. Despre durere la locul inciziei am o parere mai roz: la 8 zile de la operatie ma simteam bine, la 20 zile nu mai aveam jena iar la 6 saptamani faceam 400m bazin. Pupici! Gratiela, mamica Ozanei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor nu am avut inca timp sa refac lista si sa fac un nou subiect unde sa incep asa mai detaliat legat de alaptat, dar nu am uitat[:D], acuma fac taxele si ma tot enervez cu ele, trebuie sa ne si mutam si nu am destul timp, dar se va face. Intre timp mi-am mai adus aminte de un dezavantaj al cezarianei, din cauza perfuziilor si anesteziei mult mai puternice decat la nastere naturala cu epidurala, se poate (a fost cazul meu) sa faci o retentie f nasoala de lichide la picioare, in consecinta picioarele se umfla ca la elefant si 2 saptamani nici nu te poti misca din pat din cauza asta... nu mai vorbes ca parca iti plezneste pielea la picioare si nu ai ce sa te incalti nici cu pantofii sotului...[:D] pupici, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

m-am "amuzat" de chestia cu perfuziile, caci eu am stat cu ele 4 zile si 4 nopti de am ajuns sa am cosmaruri din cauza lor. La baie ma plimbam cu "cuierul" dupa mine. poate ca daca era nastere naturala scapam de ele. In orice caz ele au fost pentru mine o experienta mai groaznica devat cezariana in urma careia nu am avut deloc dureri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu as opta oricind, din nou pentru nasterea naturala. Am incercat si eu sa-mi conving doctorul ca as dori cezariana dar mi s-a raspuns ca frica nu reprezinta un motiv destul de intemeiat pentru asa ceva… Trebuia sa-mi fie indusa nasterea pe 14 octombrie 2001, depasise termenul cu 2 saptamini dupa calculele lor. Toata lumea astepta cu nerbadare, inafara de mine.. Numai ca Mara nu a mai avut rabdare pina dimineata iar la ora 2 si jumatate noaptea m-au apucat contractile (regulate, dureroase, din 3 in 3 minute)!!! Asa ca mi-am trezit doctorul in jurul orei 3 care mi-a spus sa ma grabesc la spital… La 5.15 dimineata s-a nascut Mara – a mers repede si fara probleme… Oricum cred ca decizia trebuie sa ii apartina medicului tau. Sarcina fara probleme si nastere usoara!!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...