Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

De domeniul fantasticului!!!


Recommended Posts

Nici nu stiu cu ce sa incep mai intai … Prietena mea cea mai buna trece prin niste momente tare grele si sincera sa fiu, nu stiu cum s-o ajut… n-am aer de nervi!!! Hai sa incep sa povestesc ca sa intelegeti si voi … prietena mea are 26 de ani, a terminat facultatea, lucreaza, e un om super la locul lui si are o situatie financiara bunicica (are masina ei, isi plateste ratele singurica, etc). Necazul este ca sta cu parintii care isi impun punctul de vedere prin amenintari de genul “noi nu te vom sprijini, ajuta, etc”. Pana acum mana lor care conducea din umbra nu s-a vazut, pentru ca a facut ceea ce ziceau ei. De cateva luni de zile are un iubit a carui situatie materiala nu este stralucita, insa tipul este descurcaret si chiar daca nu beneficiaza de suportul financiar al familiei, a razbatut singur … are doar 23 de ani, deci e un pic mai mic ca ea, e inca student. Problema cea mare este cu parintii ei care I-au interzis (da, ati citit bine!!!) sa continue relatia cu acest om din cauza ca “NU ARE SITUATIE” si nu are ce sa ii ofere… discutiile sunt multe si foarte ample mergand de la “e un sarantoc, ai lui n-au nici dupa ce bea apa” pana la amenintari de genul “n-o sa fii fericita niciodata cu un amarat ca asta”, “noi vrem sa te ajutam sa-ti iei casa si nu vom fi de acord sa stea un nenorocit in munca noastra”… TE DOARE MINTEA!!! Mama ei a ajuns sa ii reproseze niste lucruri … anul trecut s-a despartit de fostul din cauza aluia … era un mitocan si jumatate (dar avea bani si casa, insa el nu era in stare de nimic… toate erau de la mama si de la tata) … cum e posibil ca mama ei sa n-o sustina deloc si sa ii spuna ca o sa ii para rau toata viata ca a renuntat la “un baiat cu situatie”… in conditiile in care omul ala isi batea joc de ea… plangea toata ziua in casa si el ii spunea ca il sufoca daca se vad de 2-3 ori pe saptamana!!! Ce pot eu sa-I spun fetei asteia? Cum pot eu s-o ajut, s-o sustin? Ce tactica sa abordeze vis-avis de parintii ei?? Mie nu-mi vine sa cred!!! AAAA… mama ei I-a spus ca ea n-a fost niciodata indragostita, ca mereu si-a pastrat capul pe umeri… si vigilenta pentru “ascensiune” pe scara sociala!! Ancuss
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns
eu vad o singura solutie: sa taie cordonul ombilical. Se poate sta cu chirie in ziua de azi, se gasesc solutii. Daca ei se vor intelege si el e cum spui tu, adica cu capul pe umeri, in timp isi vor strange singurei sa-si ia o casa. Si daca acuma nu-i vine sa renunte la ajutorul parintilor ca sa-i ia o casa, sa se gandeasca ce va fi peste cativa ani cand o sa-i spuna ca nu face aia sau ailalata cum trebuie, ca ei au dreptul sa-i dea sfaturi ca doar sta in "munca lor". Cunosc astfel de persoane si crede-ma ca asta nu e decat inceputul! Un Paste Fericit! [paste] Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca si ce-i face de fapt mama ei? In afara de vorbe pe care eu una le-as ignora fara discutii in acest caz..o da afara din casa, o bate? Poate ar tb sa se gandeasca sa-si ia viatza in maini si sa se mute (mai ales ca spui ca are o situatie financiara bunicica)pt ca la 26 de ani mai asculti de parinti dar nu la genul descris de tine. Din punctul meu de vedere ea a gresit ca a facut cam tot ceea ce au zis ei. Nu zic sa nu asculti de parinti , sa nu te sfatuiesti cu ei, dar chiar asa sa executi orice ti se comanda..... Marina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca trebuie sa aiba o discutie serioasa cu parintii ei,chiar putin mai dura,daca altfel nu se poate.Trebuie sa-i faca sa inteleaga ca ea are viata ei si ca vrea sa decica singura ce o sa faca cu ea!Parinti care isi iubesc copii in final reusesc sa inteleaga asta.Nu e normal ca cineva sa-ti contoleze viata,nici macar parintii!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc pentru pareri ... De dat afara din casa nu o dau, insa au certuri si discutii pe tema asta permanente ... mai bine spus scandaluri, mama ei o invinovateste pe ea pt faptul ca se simte rau... E drept ca si ei ii e greu sa renunte la comoditatile pe care i le ofera parintii... Nu inteleg cum se poate ca in secolul XXI sa conditionezi o relatie de astfel de lucruri ... sa ii pui unui om o stampila fara ca macar sa-l cunosti, sa-l fi vazut 1 data la fata ... Ancuss
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e timpul sa-si vada de viata ei...adica sa-si ia zborul. In general se zice ca parintii vor pentru copii lor tot ce este mai bun dar mai sunt si exceptii. Daca vorbim de persoane pline de orgolii si preocupate mai mult de soarta averii lor decat de fericirea propriului copil atunci totul se complica. Banii si puterea ii schimba pe multi.O discutie este necesara. Daca ea nu are puterea sa-i infrunte intr-o problema atat de serioasa va avea de suferit.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Anca inteleg ca prietena ta ar vrea sa fie independenta, dar sa ramina in bune relatii si cu mama ei; insa mama ei nu o sprijina de cind si-a gasit un iubit cu care se intelege fiindca mama prietenei tale nu a cunoscut dragostea...caz in care nu prea vad ce explicatii ar putea sa ii de-a !!! Prietena ta pur si simplu trebuie sa o respecte,dar sa se gindeasca daca nu cumva mama ei "simte", intuieste ca actualul prieten nu e omul potrivit pt ea, poate gindind ca se foloseste de ea ! Am cunoscut mamele unor colege si prietene care mereu erau "in garda" ca fiicele lor sa nu se rateze cu oricine, ci sa "aspire" la o pozitie mai inalta, cit mai inalta. Nu conta daca fetele lor sufereau, doar banii, averea le-a tentat, sufletul fiind neglijat ![V]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand nu aruncati cu rosii! dar la situatia cealalta v-ati gandit? eu am doua cazuri in familie (fete bune cu situatie care s-au maritat din dragoste,jurai ca n-o sa se desparta niciodata,s-au maritat tot cu baieti mai saraci de acasa dar familia le-a sustinut) problema e ca atat timp cat le-a fost bine totul a mers struna ,dragostea era mare,iar cand situatia financiara a lor a scazut brusc, oamenii si-au luat talpasita si s-au consolat repede cu altle. parerea mea e ca ar trebui sa-l verifice pentru inceput si de ce sacrificii e in stare el ,pentru iubirea lor si atunci va vedea daca merita sau nu. fara doar si poate ca daca nu as fi vazut atata suferinta la fetele astea ,raspunsul meu ar fi fost acelasi cu al vostru dar din pacate exista si jumatatea goala a paharului cici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...