Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

la 3 m sub pamant


Recommended Posts

  • Răspunsuri 189
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dana, iarta-ma ca iti scriu, nu te cunosc decat din postarile de pe forum si stiu ca mesajul tau nu era pentru mine, dar vreau sa iti spun ca imi pare tare rau pentru ce ti se intampla si as vrea tare mult sa existe o modalitate sa iti putem aduce putina lumina in suflet. Stiu ca ti-e greu sa intelegi ce se intampla, dar cred ca de multe ori, si in cazul asta, nu exista neaparat o explicatie logica sau de alta natura, o cauza venita din partea ta care sa fi determinat un efect, nu atat faptul ca a plecat de langa voi ci felul in care a facut-o, mie explicatia lui ca ceea ce a fost acum cateva saptamani a fost un test sa vada daca mai poate repara in el ceva mi se pare o dovada enorm de egoism si de lipsa de respect pentru tine si pentru Danutz, ca sa nu mai vorbesc de dragoste [bang] nu cred sa existe vreo scuza pentru asta.. imi pare enorm de rau ca tatal copilului tau s-a dovedit a fi un astfel de om.. dar tu si Danutz meritati mult mai mult decat atat si, cu siguranta, veti iesi la lumina. [flo] Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragä Dana, citind povestea ta, mi-ai räscolit si mie sufletul!!...am plins fiindcä aceleasi sentimente descrise de tine, le-am simtit si eu...si nu a trecut decit un an de atunci!! Stiu foarte bine, cä orice incurajare ti-am scrie noi acum, nu ar ajunge cu adevärat la tine, la sufletul täu zdrobit!!...si nimic pe lumea asta, nici mäcar bäietelul äla mic nu poate sä te aline intr-un fel, ba dimpotrivä, te face sä suferi si mai mult...si sint sigurä, cä deja acum ai inceput iar sä plingi!![q] Mereu si mereu iti vei pune aceeasi intrebare:"de ce eu??...de ce mi s-a intimplat asta mie, si tocmai acum cind eram atit de fericitä?" Acum iti vorbeste o altä Camelia, mult mai puternicä si mai inteleaptä...am analizat de multe ori situatia de atunci si am tras o concluzie pt. toatä viata...mie nu mi se va mai intimpla niciodatä in viata mea sä träiesc aceleasi sentimente!!! Acum imi dau seama cit de distructive sint aceste sentimente! Si eu eram ca tine...la 3 metri sub pämint, ca sä spun asa...am plins pinä am avut cercäne sub ochi, arätam ca o stafie, nu mä mai interesa nimic, decit faptul sä-mi pling soarta asta nenorocitä pe care am avut-o, nu mai dormeam noaptea, luam somnifere, care nici älea nu-si mai fäceau efectul, am läsat viata sä treacä pe lingä mine, eu, care rideam la orice colt, nu mai stiam nici sä zimbesc...un zimbet amar, era cel mai bun semn, cä mai träiesc...copiii imi tot spuneau sä mä despart de el, cä nu mai vroiau sä mä vadä in halul äla, si intr-o saäptäminä, släbisem 7 Kg, cä stäteau rufele pe mine, ca pe gard!!....de ce toate ästea??...meritä el oare, sä mä distrug eu in halul ästa??...am gresit eu cu ceva???...el este fericit si eu mä distrug pe zi ce trece?...sä-l insel si eu mi se pärea sub orice nivel!!!...mi-am pus tot felul de intrebäri si am fäcut tot felul de planuri. Intr-o zi, a venit clipa aia fericitä in care am luat o hotärire definitivä: am vrut sä clarific situatia o data pt. totdeauna, deoarece mi-am dat seama ( m-am trezit la viatä, la realitate ) ca ma sfirsesc...incepusem deja sa ma imbolnavesc si atunci mi-am dat sema ca daca se intimpla ceva cu mine, cine mai are grija de copiii mei???...sentimentul de mamä, m-a adus la realitate. Mi-am dat seama cä odatä cu mine suferä si copiii mei si ei chiar nu meritä asa ceva!!...mi-am propus sä fac toate nebuniile cu ei si sä ne bucuräm de viatä impreunä si färä el!!!...ba chiar mi s-a pärut viata mai frumoasä färä el!!!...nu stiu de ce!! Cert este cä m-am ridicat din cenusa proprie si am devenit si mai puternicä decit eram!!!...si sentimentul ästa este minunat!!!...este la fel ca la un bolnav, care dupä o perioadä lungä de convalescentä se face bine si atunci ar vrea sä facä totul deodatä!!! Si sä-ti mai spun ceva...o altä concluzie bunä, care dä puteri nemäsurate...eu nu am fost cea care a gresit in relatia noasträ; deja m-am väzut cu o treaptä mai sus decit el...si dacä a gresit si si-a ales calea asta nedemnä si lasä in ochii mei ( nici mäcar nu a avut curajul sä-mi spunä adevärul in fatä!!), atunci nu m-a meritat!!! Nici eu nu am fäcut scandal, pt. cä nu vroiam sä mä cobor asa de tare...dar in cazul meu l-am iertat, de dragul copiilor si pt. cä m-a implorat sä-i mai dau o sansä. Eu nu i-as mai fi dat-o!!...dar dacä mai "greseste" o datä, atunci nu va mai avea altä sansä! L-am iertat, dar nu voi putea sä uit niciodatä!!!...dar nici nu-mi voi mai bate joc de sänätatea mea, pe o temä de genul ästa...astfel de durere sufleteascä nu le-am dorit nici dusmanilor mei!! Dupä 18 ani de convietuire, afli asa ceva...parcä mä lovise trenul!! Poate ai observat nuanta hotäritä din mesajul meu...si te asigur cä va trece si asta...dar depinde de tine cit timp accepti tu, ca aceste sentimente sä dirijeze starea ta sufleteascä! Eu sper din tot sufletul sä-ti revii cit mai repede si sä incerci sä ai o viatä normalä cu copilasul täu, care are mare nevoie de tine. Iti trebuie o schimbare radicalä, sau o ocupatie care sä-l integreze si pe cel mic...nu stiu exact care este situatia ta, dar poti sä renovezi, sä schimbi mobilele prin casä, sau du-te cu cel mic o säptäminä in concediu, asa schimbi peisajul si ai posibilitatea sä gindesti mai la "rece". Te pup cu drag si vreau sä aud cit mai repede vesti bune din partea ta. Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Danza, nu sunt decat un om marunt care doreste sa aduca o raza de soare in inima ta. Stiu ca suferi si mi se rupe inima dar vad in tine un om extraordinar, un om puternic, un om calm, iubitor si cu resurse de care sper ca esti constienta. Draga mea, in aceasta incercare prin care te trece Domnul priveste la El , roaga-L sa-ti dea intelepciune in decizii, rabdare si putere ca sa mergi mai departe pe drumul vietii tale. Cum a mai spus cineva pe forum sa stii ca norii[pic] ce vin in viata fiecarui om il intaresc, il fac mai puternic si surpriza este ca acel om isi va da seama de ceea ce este in stare. Vei fi capabila sa faci ceea ce ai crezut ca niciodata nu vei ajunge sa faci sau sa traiesti, in viata de zi cu zi. Ii este atat de usor celui rau sa te traga in jos dar draga mea nu-l lasa, caci noi toti avem un D-zeu si in orice situatie ne-am afla El ne ajuta. Of, de-am fi noi constienti de cate ori ne ajuta El am fi niste oameni care am emana o lumina atat de puternica si acea lumina vine din iubirea ce exista in fiecare. Este foarte multa iubire in inima, in sufletul tau. Nu o inchide in ultimul sertaras ci scoate-o afara, arat-o oamenilor pentru ca ei sa cunoasca adevarata ta valoare. Puisorul tau are nevoie de tine. Fi langa el in pemanenta asa cum D-zeu este langa noi ori de cate ori noi respiram. Cand te simti daramata ridica ochii catre cer si roaga-l pe D-zeu sa te ajute. Crede cu toata fiinta ta ca El te va ajuta, cum crede El ca e cel mai bine pentru tine, si vei fi rasplatita caci ai crezut[:D]. Inima mea tresalta caci vad cati prieteni[grup] sunt alaturi de tine si te incurajeaza. Fi tare, iubeste si iarta, si vei vedea cum soarele va reveni din nou pe drumul tau, caci el nu a plecat nicaieri ci doar asteapta sa-l lasi sa iasa si sa lumineze, viata ta si a celor dragi tie, cu caldura lui[pup][flo][:D]. Va pupam[mamica] Cami si bebeul David
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, Am plans cu durere citind randurile tale, amintindu-mi aceleasi trairi pe care si eu le-am incercat acum 4 ani... Eu eram gravida, apoi singura cu un bebelus caruia trebuia sa-i ofer protectie si in primul rand dragoste, iar eu eram golita de absolut orice sentiment. Nu doresc nimanui singuratatea femeii cu un nou-nascut. Eram o leguma umblatoare, slaba, nu dormeam, nu mancam, aproape ca nu mai vorbeam, doar aveam grija sa citesc carti care ma indrumau sa-mi cresc copilasul sanatos. Ma achitam de datoria de mama, atat! Apoi, incet, in timp au aparut lumini colorate, mama, fratii, prietenii, imi umpleau incet inima cu caldura. Optimismul meu debordant disparuse de pe fata pamantului, dar Victor, baietelul meu mi-a dat aripi, si sincer, sunt mult mai fericita fara fostul sot, fara "marea mea iubire"... Viata are alta savoare, alta nuanta, si multa liniste, Doamne, cat de multa liniste sufleteasca! Uneori diminetile, in zori, cand somnul se mai tine intr-un fir subtire, "revad" situatiile neplacute alaturi de fostul sot, tradarea, crizele lui existentiale, noptile mele de plans pana epuizata atipeam, divortul... Ma trezesc ca dupa un cosmar, ma scutur, imi promit ca niciodata nu voi mai ingadui cuiva sa ma determine sa simt asa, si fac cruce multumind Domnului ca am o viata FRUMOASA. Curaj draga mea, mult curaj, si Isus sa te ocroteasca! Cu drag, Violeta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Danza, Am citit povestea ta si nu reusesc sa-mi imaginez ce l-o fi facut sa se comporte asa. Mi-am adus aminte de o poveste similara auzita la radio acum cam o luna de zile. O doamna care avea in jur de 45 de ani a trecut prin ceva similar cu ceea ce ti se intampla tie. Intr-o seara sotul ei a plecat si nu s-a mai intors. Aveau o casnicie de 20 de ani, doi copii mari si totusi el a plecat. Nu intelegeea de ce, unde gresise, ce se intamplase. Spunea ca a suferit enorm, ca despartirea lor a durat aproape un an. El s-a intors a spus ca ii pare rau, ca nu stie ce s-a intamplat. Sincer, ma asteptam ca ea sa spuna ca nu-l mai primeste, dar ea l-a primit si culmea s-a purtat foarte frumos cu el. A spus ca in acest fel (purtandu-se foarte frumos cu el) l-a umilit cel mai tare. El mereu ii spune: "de ce vorbesti asa frumos cu mine, nu merit, am fost un nenorocit!" Casnicia lor continua si in ziua de azi. M-a mirat tare mult comportamentul sotiei, dar uite ca a fost o metoda de rezolvare a situatiei pe care sincer eu nu as fi avut-o in vedere daca as fi fost in locul ei. Danza draga, iti urez putere de a trece prin aceasta situatie! [pup] tie si celui mic! Aurora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Dana, chiar nu-mi vine sa cred ce se intampla cu tine....dar ..din pacate este cruntul adevar... Pana la un punct povestile noastre se aseamana...si eu sunt cu tatal lui Vlad de 7 ani de zile..si nu sunt casatorita cu el... Dar daca a putut sa-ti faca asa ceva...sa duca la dracu'... Nu ma cunosti...dar iti spun..eu una sunt o fire mai razboinica din fire...cauta-ti puteri...si ignora-l si uita-l...si sti..este o vorba romaneasca :Un sut in fund, un pas MARE inainte... si eu am trecut prin multe cu al meu...dar cu multa ignoranta si multa..putere..o sa treaca si asta...si asa cum ti-a spus Camelia...cu siguranta viitorul o sa fie mult mai bun.... Esti sanatoasa, esti frumoasa, esti desteapta..ai un copil..frumos, destept....stiu ca poate o sa-ti par dura (asa sunt eu)...dar ce conteaza pana la urma un rahat..care vrea sa-ti strice viata...dar care nu o sa reuseasca... Gandeste-te ca exista pe lumea asta ...necazuri mult mai mari...lovituri mult mai grele...stiu ca e greu sa te gandesti la asta acum...dar dupa ce ai sa plangi si ai sa te racoresti...gandeste putin mai la rece ...sa vezi pana la urma ..ca totusi esti o norocoasa... nu pot decat sa-ti dorec multa tarie si curaj...si sper...sa-ti fi dat cel putin jumatate din taria mea de suflet sa poti trece mai usor prin tot ce se intampla.... te pup... Maria&Vladut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-a socat povestea ta Danza! Off..asta e caracterul unora dintre barbati!Sunt unii lipsiti de maturitate care nu se gandesc decat sa-si traiasca clipa si atat! Mai tarziu ce va face??el stie....insa mare pacat ca micutzul o sa sufere dupa el!!! Offff Curaj si fii barbata! KORINNA [zana] mamika x 2 http://community.webshots.com/user/korinnay
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...