Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

epidurala sau nu?


Recommended Posts

Buna fetelor, Cel mai mult am citit mesajele voastre decit am participat eu cu mesaje, si sincer de cind am descoperit sit-ul asta vara trecuta m-a ajutat f mult! mai ales ca am dezavantajul ca mama mea este departe si ma ajuta doar prin telefon cu sfaturi, dar nu-i acelasi lucru! Noroc ca am un sot minunat! Pe 10 mai se pare ca voi naste +/- 10 zile, vom avea un baietel, am participat la cursuri prenatale care ne-au ajutat f mult pe amindoi(eu si sotul meu) Acolo ne-au vorbit de toate metodele de combatere a durerii, de la respiratia Lamaze(ne-au invatat cum s-o practicam) pina la epidurala. Mi-e frica de nastere, daca voi face fata sau nu, daca bebe nu va avea probleme, daca va fi ok, etc. Dupa tot ce am citit, auzit, intrebat, m-am hotarit sa incerc sa nasc normal, sa incep cu respiratiile, si celelalte metode mai putin invazive, dar ca in caz ca nu mai suport si nu mai pot sa accept totusi peridurala! Sotul meu vrea sa asiste la nastere, tot la aceste cursuri ne-au aratat pe video si 3 nasteri normale, si se pare ca el nu s-a speriat prea tare, a zis ca e capabil sa ma maseze, sa ma ajute, etc. sint f fericita ca-l voi avea alaturi! De ac. as dori sa stiu parerea voastra a mamicilor care ati folosit sau nu epidurala, din experienta voastra proprie! Va multumesc anticipat ptr raspunsuri, multa sanatate si fericire la toata lumea! Flavia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns
PEPSI [flo],bine ai venit printre noi[dc]..pe forum la interzis barbatiilor gasesti mamicute care or sa nasca in MAI http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=23859 Cit despre Epidurala eu sunt pro , eu am nascut cu epidurala si a fost excelent ! Face minuni EPIDURALA si parerea mea este ca daca medici au descoperit acest fel de a linisti complet durerile nasterii , este super bine ..de ce sa ne chinuim cu durerile ! ... Multa sanatate si [:D]sarcina usoara si nastere usoara[:D] [mamica]Elena [bonjovi]Alvaro [copil]Alvaro-Daniel http://community.webshots.com/user/elenalove27
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia] Si eu votez pentru epidurala. Pentru mine a fost de mare ajutor pentru ca bebela si-a luat o pozitie tare rea pentru mine (statea cu mana la cap) cand eu munceam la dilatare. Nu pot sa-ti spun ce dureri simteam la baza colonei din cauza asta! Mi-au facut epidurala si imediat mi-a fost muuuuuult mai bine. Nastere usoara si sanatate multa tie si copilului! Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by crisotexa
La mine a fost super : nastere normala cu epidurala. Nici nu am stiut ce-s alea dureri. Si a doua oara o sa nasc tot asa. Pupa Crisa, mamica burticoasa
Si la mine la fel, a doua oara tot cu epidurala vreau sa nasc. Iren burticoasa & Bogdanelu nazdravanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=44#si - un articol amplu despre anestezia epidurala cu avantajele si dezavantajele ei Eu nu am facut epidurala din simplul motiv ca durerile nasterii nu mi s-au parut insuportabile. Mi-am dat seama ca pot face fata si fara anestezie. Totul s-a terminat cu bine in ciuda faptului ca baietelul meu a fost cam mare (4400 g). Am scapat si de epiziotomie, forceps si vacuum extractor. Concluzia: se poate si 100% natural. Nastere usoara cu sau fara epidurala! Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina C, Bravo, te felicit, auzi la ea, nastere fara epidurala la copil de 4400 !!!!!! Eu sint pentru epidurala, si copilul meu a fost mare, 4600, contractiile au fost suportabile insa numai pina la un anumit punct cind s-au intetit si intensificat si am cerut epidurala, dupa care am stat foarte linistita vreo 4 ore, timp in care am ascultat muzica, am ris, am povestit cu sotul si moasa, pina cind mi-a zis moasa ca e timpul sa imping. Epidurala face minuni ! [gravi] 14 sapt si [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut natural(foarte greu), as fi vrut epidurala insa doctorii nu erau de acord[bang]. Daca as mai naste o data as alege epidurala, mai ales in strainatate(deoarece in ro am auzit ca nu e asa sigura, doctorii fiind mai nepriceputi) Dana&bb Andy(1 an si o luna)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga Flavia Eu am nascut natural in Montreal in 2003 pe 6 mai si am solicitat anestezia epidurala cind eram la dilatatie sapte . Dupa cum am mai scris pe acest forum epidurala a fost pentru mine un mare ajutor! Nu dormisem cu doua nopti inainte de nastere si fizic eram epuizata ..Am apelat la epidurala la saftul medicului ca sa ma pot odihni putintel ..Si bine am facut ca am reusit sa dorm aproape doua oire fara sa simt nici o contractie ... Si dupa spusele sotuli care a asistat la nastere si era tot timpul cu ochii pe monitor am avut in timpul somnului contractii foarte mari . Curaj! Daca vei dori mai multe informatii sigur o sa gasesti fete care o sa te ajute! [foto] http://community.webshots.com/user/luminitafeodorov Lumy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...