Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

epidurala sau nu?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor, chestia cu forcepsul e o tampenie! In general noi facem PDA =anestezie peridurala (sau epidurala cum se spune in RO, desi este acelasi lucru, Laura), la inceputul perioadei de dilatatie, pe la 3-4 cm. DAR ea se poate face si mai devreme (de exemplu la o mamica ce a avut inainte o cezariana, deci unde uterul are deja o cicatrice, si deci trebuie incercat cat mai "bland" , daca mamica s-a hotarat sa nasca a 2a oara normal), noi facem deci atunci PDA de la inceputul contractiilor, chiar si cu dilatatie de 1 cm. Sau, cazul opus, se poate face si la dilatatie de 10cm, daca capusorul de exemplu nu avanseaza, deci se contureaza o cezariana-si multe le putem evita, punand PDA. Dar, in cele mai multe cazuri, se pune pe la 3-5 cm (vorbesc de prima nastere), pentru ca atunci cand mamica trebuie sa impinga sa se fi dus primul efect, si deci mamica sa simta "incotro" sa impinga-de aici probabil povestea cu forcepsul-daca PDA a fost pusa prea tarziu, si abia incepe sa isi faca efectul cand deja mamica e la sfarsit, ea nu poate impinge destul de efectiv, si de asta probabilitatea de a naste cu forcepsul este un pic mai mare. dar nu intotdeauna, depnide de priceperea anestezistului si a moasei/ginecologului, de a alege momentul potrivit. [pup]Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut tot cu peridurala. Am ras, am vorbit cu colegele la telefon si am ascultat muzica cu medicul si moasa in tot timpul travaliului. Mai mult mi s-a parut dupa ce am nascut, ca ma plictisisem sa ma tot coasa. Oricum, nu am simtit nici-o durere iar nasterea propriu-zisa a durat cateva minute. La urmatorul bebe - tot peridurala voi face. Atentie! nu in toate spitalele se face peridurala.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu spun DA peridurala. De ca sa ne chinuim , si sa ramanem cu amintiri groaznice de la nastere, cand ar trebui sa fie cel mai frumos moment din viata(printre altele)? Eu sunt si foarte sensibila la durere, asa ca din start vreau peridurala, atunci cand va veni clipa...Bravo lor, mamicilor care au nascut 100% natural! Eu nu am acest curaj! Pupic, Ioana si bb mic(14 sapt.)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am adus pe lume primul din cei print ai mei la vârsta de 18 ani fara 3zile, deci cel mai frumos cadou pe care-l poti primi la sarbatorirea majoratului ,si fara epidurala ,cezariana sau nu stiu mai ce altceva.Durerile la nastere sunt ,si sunt insuportsbile ,si daca ar fi se uita totul când ve-ti avea bebei ân bratele voastre. LAU DARI ANDI SI OMAR
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Absolut pentru epidurala!!! Cand am ajuns la spital,cei de acolo m-au intrebat daca vreau ceva impotriva durerilor.Am spus ca vreau epidurala,dar ca inca mai suport durerile si sa o faca atunci cand cred ei ca e cel mai bine.Ca atare mi-au facut-o dupa ce am stat in jacuzzi cam o jumate de ora si aveam dilatatie 4.Dupa asta am palavragit la telefon cu prietene din Romania si cu mama,fara nici o durere. Este normal sa-ti fie teama,atata timp cat esti la prima nastere si e ceva necunoscut,dar ceea ce scriu fetele aici e foarte adevarat si cred ca te ajuta.Si pe mine m-a ajutat. Eu nu am facut nici un curs de Lamaze,dar la locul faptei,personalul de aici are foarte mare grija de tine si te invata pe moment ce e bine sa faci si ce nu si te ajuta sa nu intri in panica si totul sa decurga normal si firesc.Ai sa vezi.Nastere usoara si un bebe sanatos!!! Mami si Emma gangurica http://community.webshots.com/user/claudik100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Lauraa In Germania mai este o moda printre femei sa refuze orice fel de ajutor ( anestezie, calmante,etc) si sa faca pe eroinele " EU VREAU SA NASC 100% NATURAL!" Aseara ne-a povestit moasa ca insista pe langa unele sa ia un calmant care sa le ajute sa se relaxeze macar un pic si ele refuza din start orice.Si-si fac lor si copilului mai mult rau decat bine. Laura si papusica din burtik (34 saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Chiar asa? Inseamna ca, fara sa stiu, am fost in pas cu moda, chiar daca nu-s nemtoaica[:D]. 100% natural a fost si la mine dar nu din ambitie, pur si simplu n-am simtit nevoia de calmante sau anestezie. Poate sunt mai rezistenta la durere, ca nasterea n-a fost dintre cele mai usoare (bb de 4400g). Nici eu si nici copilul n-am avut probleme. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Lauraa
In Germania mai este o moda printre femei sa refuze orice fel de ajutor ( anestezie, calmante,etc) si sa faca pe eroinele " EU VREAU SA NASC 100% NATURAL!" Aseara ne-a povestit moasa ca insista pe langa unele sa ia un calmant care sa le ajute sa se relaxeze macar un pic si ele refuza din start orice.Si-si fac lor si copilului mai mult rau decat bine.
O fi prin alte parti dar la spitalul unde eu am nascut mi s-a spus ca peste 90% din paciente au cerut PDA la nastere.Si eu am cerut si a fost excelent! Chiar daca, in final, tot n-am scapat de cezariana de urgenta. Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Votez PENTRU. desi am intentionat sa fac si eu pe eroina, am auzit doar povestile cu forcepsul, si ma gandeam ca nu mi-o iert niciodata daca ii fac rau lui bb... dar dupa 9 ore in care nu s-a intamplat nimic, si inca doua pana cand mi s-a spus cat de incet merge dilatatia, deja luam in calcul varianta cu epidurala. iar cand durerile nu le-am mai putut suporta, am cerut-o (chiar si putin cersit-o!). am dormit apoi bustean trei ore, m-am sculat linistita si in 5 minute am nascut fara forceps si alte bazaconii... la urmatorul copil nici nu mai stau pe ganduri, ajung la spital si caut intai anestezistul [:D] daca vreti sa va amuzati(cel putin eu zambesc de cate ori recitesc), povestea noastra e la http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro/ , "Au venit pe lume", in dreptul lui Andrei Razvan. si dintre bebelusii de acolo, tot cu epidurala s-a nascut si Ana Miruna; e si povestea ei pe-acolo.
Cristina [baietel] si [copil]Andrei-Razvan http://www.andreirazvan.home.ro http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...