Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

certificat nastere romanesc, copil nascut inCanada


Recommended Posts

Gabi, eu sunt oarecum in situatia ta si am renuntat sa ii fac Dianei prin Consulat actele pentru ca (am sunat la Ottawa si mi s-au cerut): - copii dupa acte - certificat de nastere canadian; certificatele de nastere ale parintilor, actul de casatorie; lui Andrei ii expirase pasaportul romanesc, nu a vrut sa-l refaca acum daca tot il are pe cel canadian valabil, iar numai pe baza pasaportului meu mi s-a spus ca nu se poate obtine (????) - mi s-a mai spus ca "ar trebui" sa ajung si cu copilul sa-l vada (????) insa cand am intrebat de unde stiu ei ca va fi copilul meu si nu altul s-a ajuns la concluzia ca merge si fara sa fac drumul de pe o coasta pe alta numai pentru asta, dar pentru a ridica actul trebuie fie sa se deplaseze unul din parinti ca sa-l ridice, fie sa imputernicim (legalizat) vreun prieten/cunostinta care sa semneze de primire. In conditiile astea noi am renuntat momentan si am hotarat ca la un viitor drum in Romania ne vom ocupa si de problema asta. O prietena din Toronto mi-a povestit mai demult aventurile ei de cu vreo 3 ani in urma in Bucuresti pentru ca sa scoata asa ceva. Nu mai tin minte precis amanuntele, ideea era ca a pierdut vreo 2 zile pe drumuri (cu "atentii" date), desi a cerut sa nu i se scrie cumva pe certificatele originale din Canada ca asta i le va anula, cei din tara i-au scris pe ele (de a trebuit apoi sa ceara si sa platesca pentru altele aici), iar pentru a le ridica a imputernicit prin notar (alt drum, alti bani) pe unul din parintii de acolo pentru ca originalele au fost gata in cam o luna. Sigur, poate intre timp s-a mai simplificat procedura, poate nu mai dureaza atat de mult, sau poate depinde si din ce oras din Romania le scoti. Concluzia mea: mai usor ma fac eu "canadian" decat o fac pe Diana "roman"! ( [bang] Asta e buna la subiectul cu "Emigrarea..." [:D] [:D] [:D] ) In legatura cu "certificatul medical de constatare a nasterii", de la consulat prin telefon nu mi s-a cerut. Dar noua chiar ne-au dat inainte de a iesi din spital o foaie numita "Newborn Record". Ni s-a si explicat ca era in trei copii: una pentru spital, una pentru medicul de familie si una, "amintire", pentru parinti. In Alberta nu se da asa ceva? Ca sa inchei, indiferent ce varianta alegeti, va trebuie multa rabdare si calm. Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Laura, In Alberta se completeaza Registration of Birth, dar noua nu ne-au dat nici un exemplar [q]. Abia acum ma gindesc ca ar fi fost fain sa facem noi o copie xerox sa avem amintire. Sotul meu, mai inspirat, i-a facut o poza, si m-am uitat acum la ea. Alta: noi avem amindoi pasapoartele romanesti expirate. O sa ii rog pe ai mei (Bacau) sa se intereseze despre asta, sa vedem cu ce informatie se prezinta! Ceea ce nu imi place in RO, e ca trebuie sa dai "atentii" peste tot, m-am dezobisnuit. Si apoi nu-mi suride sa irosesc zilele din RO umblind aiurea pe drumuri. Probabil ca neavind nici un drum in estul Canadei pina plecam in tara, o sa apelam si noi la obtinerea certif din RO. Uff! Gabriela & [copil] Stefan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by MJord
Alta: noi avem amindoi pasapoartele romanesti expirate. O sa ii rog pe ai mei (Bacau) sa se intereseze despre asta, sa vedem cu ce informatie se prezinta!
E foarte bine daca poate cineva sa te ajute ca sa afli dinainte procedurile acolo. Asa vei salva mult timp! Eu a trebuit sa-mi scot aici, prin consulat, pasaport romanesc nou (cel vechi expira iar eu nu sunt deocamdata cetatean canadian). Este mult mai simpla procedura comparativ cu cea pentru a obtine un certificat de nastere si mi s-a trimis prin posta, dar am auzit ca in tara costa mai putin, plus ca se poate obtine si in regim de urgenta -aici am platit $125 si a durat 3 luni pana mi-a venit acasa. Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...