Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (5)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 163
  • Creat
  • Ultimul răspuns
tlaura, she_wolf: Eu am vazut pe Discovery la emisiunea lui Rex Hunt (mie imi place sa pescuiesc si sa mananc peste!![:D][:D]) cum gateau mazare verde pastai. Sunt pastai foarte tinere in care bobul nu a crescut mai deloc. Deci ideea este sa mananci mazare pastai verde, daca gasesti pe undeva, ca aici nu prea stiu sa fie, poate decat in magazinele mari, dar nu am cautat. [pup] M-am uitat in carte: nu ai voie mazare in prima faza (nu am vazut nimic legat de mazare verde sau uscata, sau poate nu m-am uitat prea atent. Vezi la pag. 67!). Ai voie in a doua faza, cea de mentinere! Sa vii cu completari daca este cazul, da? Maioneza poti sa o faci cu ulei de floare-soarelui sau de masline, nu conteaza. Important este sa nu pui mustar in ea, da? Incearca sa indulcesti cafeaua cu indulcitor si bea cafea decofeinizata sau f.f.f. slaba. Monty zice de zaharina, dar poti incerca si alti indulcitori. Ven: Monty zice clar: ciocolata cu minim 60-70% cacao! Cum ciocolata pentru diabetici nu are atata cacao, nu este permisa, indiferent ce contine! Da, ciocolata Heidi de post are 70% cacao. Sunt ciocolatele acelea de 60g aparute mai nou pe piata. Au pret diferit, in functie de magazin, in jur de 17-18 mii lei. Eu am facut ieri o ciorba de loboda si stevie, numai ca am pus putin orez integral in ea. Nu este bine, dar am vrut s-o ingros putin...[bang] Revin cu meniul, [pup] Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.webshots.com/user/bbcloanta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, mazarea (ca si fasolea uscata) e permisa doar in faza 2, cand vrei sa te mentii, nu sa slabesti. Ce-i drept, si eu am mai mancat din cand in cand, pentru variatie. Nu cred ca-i grav daca mananci o data la cateva saptamani. Meniul de azi: dim- mar, iaurt 0%+cereale integrale pranz - cas de oaie cu smantana (12%) si 2 oua fierte tari seara - salata de rosii+castravete+branza+sunca Pupici si spor la slabit, Mihaela si Alex (1 an si 9 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata Fetelor Apropos de mazare..la mine in carticica zice ca e voie mazare in prima faza, dar numai mazare proaspata (cea in pastai).Acum ar trebui sa apara si eu am de gand sa pun in ciorbite sau sa fac mancarica. Laura[flo] eu nu am comentat cat mananci.Ideea mea e ca daca la pranz mananci satios, ajungi seara sa nu-ti mai fie foame si mananci mai putin si automat nu bagi nasul la interzise[:D]. Cel putin asta e stategia mea.Vorba lui Scarmanus, dupa un lighean de salata poti sa-mi bagi pe sub nasuc toate draciile, ca nici sa vreau nu pot manca ceva. Eu consider ca mananc cam prea mult.La fiecare masa incerc sa am ceva cu 0 grasimi sau oricum foarte putine.Si din felul ala mananc astronomic.Cum a fost ieri cu salata iar azi va fi cu supa. So pentru azi: 9:00 müsli cu iaurt 14:00 supa de ceapa, salata de andive cu sunca si maioneza (am pus si un pic de smantana) 19:00 un pic de cascaval slab cu rosie si castravete Pupici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva. Fetele din Canada si State.Cand am cautat eu cartea in germana, am gasit pe amazon si cartea scrisa special pentru USA.Poate dati de ea.Sunt tare folositoare.Cartea de retete de ex care se gaseste in tara, e pe specific frantuzesc, de aici si ingredientele sofisticate. Eu mi-am luat cartea dupa specificul bucatariei germane si m-a ajutat foarte mult.Gasesc toate ingredientele (mai putin branza cu 0% grasimi) si iti mai indica si magazinele. Cereale, paste integrale, orez neprelucrat, posibil sa gasiti la magazine Bio,daca aveti asa ceva pe acolo. Aaaa...Caroline..am verificat smantana.E curata.[:D] Pupici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt intr-o perioada de "foamete bolnava" (inainte de ciclu...), asa ca zic mersi daca ma mentin, ca de slabit nu mai poate fi vorba in stilul asta... Acum ma tot invart in jurul a 54kg, si mor de oftica pentru ca inainte atinsesem 53.0kg, fir-ar sa fie!!! Sper ca intr-o zi sau doua sa depasesc momentul asta nasol si sa scap de foamea asta "nervoasa"...Aseara, de exemplu, dupa ce am facut un fel de salata boeuf, dar cu piept de pui, am si mancat o portie, si era 10 seara!!!! Azi, alta prostie, nu am rezistat "de pofta" si am luat pranzul mai devreme cu o ora decat trebuia, si acum mi-e greata... Meniul de azi: ora 10: un kiwi; ora 10.30: 200ml lapte Dorna 1% (ca 0.1% la punga nu am mai gasit!) cu cateva cereale si crackersi integrali; ora 12.30 (dar trebuia la 13.30!!): salata de legume cu piept de pui si maioneza; ora 16.30: 2 pere verzi; ora 18.30: muschi de vita la gratar cu salata de rosii, castraveti, ridichi, salata verde, ceapa. Si sper ca ma voi opri aici!!!! Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 11 luni) si Ramona (1 an si 10 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Azi am avut o zi teribila.Ma simt de parca as fi fost lovita in cap cu o maciuca.In primul rand azi noapte cel mik s-a trezit din 20 in 20 de minute.I-a mai iesit un dintzisor jos.Imi venea sa ma duc sa ma culc in balcon.Eram disperata.Apoi dimineata eram programata de ieri la dentist pt o extractie.Asa ca am fost acolo. Doctorita mi-a spus sa mananc intai pt ca altfel nu tine anestezia...Oricum nu a tinut pantru ca aveam punga de infectie sub masea.Asa ca totul a fost"live"..super.Parca imi scotea maseaua din creier de undeva...Cumplit Asa ca -dimineata am mancat la ora 7,30 o omleta cu 2 oua si gogosari in otet -pranz:2 portocale -seara..adeca acum..am si mancat deja:1 macrou fiert cu usturoi facut mujdei cu suc de rosii. Cam asta e.. Vroiam sa va intreb daca alunele sunt permise..cele prajite evident.In carte am citit ca da! Voi ce spuneti..macar vro 3 sa pot manca!! KORINNA [zana] mamika x 2 http://community.webshots.com/user/korinnay
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by adriana_mihnea
tlaura, she_wolf: Eu am vazut pe Discovery la emisiunea lui Rex Hunt (mie imi place sa pescuiesc si sa mananc peste!![:D][:D]) cum gateau mazare verde pastai. Sunt pastai foarte tinere in care bobul nu a crescut mai deloc. Deci ideea este sa mananci mazare pastai... Revin cu meniul, [pup] Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.webshots.com/user/bbcloanta
Acum vezi de ce m-am ingrasat?[bang] Pai am mancat la mazare pana nu am mai putut![bang]. Ce inseamna sa nu fii atent![bang] Multumesc mult! Pupici! Laura, mama lui Andrei http://community.webshots.com/user/tcatlaura http://www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iata ce spune Monty in una din ultimele lui carti si anume: Bon poids, bon Coeur avec la methode Montignac – de Dr.Jean G. Dumesnil si Michel Montignac (tiparita in 2002 – in Quebec, Canada). Utilizarea grasimilor: Pentru tartinat este acceptabil (fazaII) 10 g.unt/zi restul completati cu margarina de canola care trebuie sa contina acizi grasi saturati. Deci untul numai la faza II. Pentru asezonat, pe alimente reci : ulei de masline, floarea soarelui sau canola; pe alimente calde: unt (fazaII) sau de preferinta ulei de masline. La fiert ulei de masline sau floarea soarelui. La prajit foarte putin ulei de masline sau floarea soarelui. Dintre toate tipurile de ulei, cel de masline este cel care nu isi schimba proprietatiile prin incalzire, dupa care cel de floarea soarelui si le schimba mai putin. De asemenea se revine asupra consumului de morcovi si au constatat ca numai morcovul prelucrat termic are un indice glicemic foarte mare, cel crud ramanand cu un indice glicemic fparte scazut, asa ca si morcovul crud este recomandat. Ma gandeam ca este bine de stiut, mai ales ca aceasta carte este rezultata in urma unui studiu de aproape 2 ani pe diferiti subiecti C.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...