Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (5)


Recommended Posts

Multumesc, fetelor, pentru urari![flo] LauraT, am petrecut super bine de ziua mea, mai ales ca a fost si Pastele, am avut musafiri si bineinteles ca am mancat destule chestii interzise (cozonac, drob, pasca, ciocolata si altele pe care nu le mai scriu ca mi-e rusine... da' sa le mananc nu mi-a fost jena [bang]) M-am cantarit sambata, inainte de dezmat si aveam 61.1kg, deci am scapat de 7.4kg in total! Acum nu stiu ce sa mai zic, la cat am mancat e clar ca n-am mai slabit, astept sambata sa vad ce zice cantarul[:I] Korinna, cred ca ai dreptate sa raportam lunea (ca sa avem si noi un inceput, o saptamana intreaga). Sa vedem ce zic si celelalte fete. Pupici si spor la slabit, Mihaela si Alex (1 an si 10 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 163
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Caroline, citez de pe forumul respectiv: "Voici un résumé des Grands Principes de la Phase 1 de la Méthode Montignac, issu du livre "Je mange, je maigris et je reste mince" édition Québécoise: - Manger à satiété sans restrictions quantitatives et sans compter les calories, - Faire à heures fixes trois repas par jour et ne jamais sauter de repas, - Eviter toute forme de grignotage entre les repas. Une collation est acceptable en fin d'après-midi si elle permet d'alléger le diner, - Les repas doivent être structurés et variés, - L'équilibre alimentaire entre les trois principaux nutriments (glucides, lipides, protéines) doit se faire sur la journée, mais chaque repas devra obligatoirement comporter des glucides et des protéines, - Le petit-déjeuner sera centré sur les bons glucides, avec peu ou pas de graisses, - Le déjeuner sera protido-lipido-glucidique, mais les glucides auront obligatoirement un index glycémique très bas (inférieur ou égal à 35), - Le diner sera soit identique au déjeuner, mais en plus léger et avec peu de graisses, soit essentiellement centré sur les glucides. Dans ce dernier cas, s'il y a un apport en graisses saturées, les glucides devront avoir un index glycémique inférieur ou égal à 35. S'il n'y a pas d'apport en graisses saturées et que les graisses poly ou monoinsaturées sont réduites au minimum, l'index glycémique des glucides pourra être compris entre 35 et 50, - Limiter la consommation de graisses saturées (viandes, charcuteries grasses, beurre, laitage entiers) au profit des graisses de poisson et de l'huile d'olive, tournesol... - Eviter de boire des boissons sucrées, - Ne pas consommer plus d'un verre de vin (100 ml) ou de bière (200 ml) à chaque repas, - Eviter les cafés trop forts: prendre l'habitude de boire du décaféiné, - Prendre son temps pour manger. Bien mastiquer et éviter toute tension au cours des repas." So, "bière" inseamna "bere", nu? Nici mie nu mi se pare logic, ba chiar dimpotriva, dar nu m-ar deranja deloc. [:D] [;)] M-am uitat pe tabelul de la pagina 4 si m-am dumirit. Merci. [flo] Desi am mai tinut Monti vreo luna in primavara asta, vad ca deocamdata doar strang cat mai multe informatii! [:-)))] Ce-i drept au mai aparut noutati, cel putin pentru mine. Spor la treaba! [pup] Claudia si [pk] Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hopa si eu,veche admiratoare a lui Monty,dar care din pacate a cam sarit calul in ultima vreme[bang].Anul trecut am slabit 7 kg cu el,m-am mentinut vreo 6 luni, dupa care am luat 4 de sarbatori(de iarna)de care n0am mai scapat... Acum sunt hotarata sa nu mai am abateri,mai ales ca nu am mult de slabit,acum am 56 kg si-as vrea sa am vreo 53[:p].Anul trecut eu am slabit destul de mult cu urmatorul meniu: -dimineatza mancam crenvusti,cascaval,rosii,oua fierte si cafea(nu toate neaparat) -la pranz diverse sufleuri cu legume -seara gratar cu salata Am avut o gramada de abateri dar am eliminat in totalitate painea.dulciurile si cartofii.Acum trebuie sa incep iar cu prima faza,dar cum maine e ziua mea las pe luni[bere]. Pupici si spor la slabit!! Missiday
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor nu am mai postat aici de mult, insa pot sa ma laud ca aproape intr-o luna am slabit de la 71 kg la 67 juma. am respectat si nu prea reteta, ca a mai fost si Pastele dar mergem mai departe. va pup Mihaela si [copil] Flaviu http://community.webshots.com/user/pojogao
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Missiday, la multi ani! Korinna, e ok si din partea mea sa raportam lunea dimineata, dar cine strange si prelucreaza datele? In sfarsit, am revenit la greutatea din dimineata de Pasti, adica de dinainte de desfraul culinar...Am 53.2kg, desi ajunsesem saptamana trecuta si la 52.7kg. Dar a doua zi de Pasti, cand m-am suit pe cantar si am vazut ca arata 54.2kg, sa-mi pice fatza nu alta! De aia nici nu mi-a mai ars de raportat pe aici...Bine, nici nu prea aveam ce raporta, ca am tinut-o tot in "interzisuri", adica in zilele ce au urmat, fiindca am fost in concediu si am tot avut musafiri, de mancat normal nu prea am mancat, dar am tot ciugulit dulciuri si alte prostii...Dar bine ca mi-am revenit... Nici azi nu stiu ce voi manca, ca nu prea o sa stau pe acasa, pregatesc un alt desfrau culinar pentru maine, ca-i serbam ziua Biancai si iar avem vreo 20 de musafiri...Dar cred ca de data asta o sa fiu mai "cuminte", ca nu mai vreau sa "trag" toata saptamana viitoare pentru asta! Si urmatoarea "tinta" este 52.0kg pana la 1 mai, sper sa o ating!!! Oricum, am avut si eu o multumire zilele astea, musafirii mi-au tot zis "vai, cat ai slabit..." si eu ce bine ma simt cand aud asta! Va pup, Laura si bebitele: Bianca (5 ani) si Ramona (1 an si 11 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ok, incepem de luni, trimiteti-mi pe PM datele si marti veti avea tabelul postat aici. Cum am spus ne trebuie numele de user, inaltime, data inceperii regimului (aproximativa), greutate la inceputul regimului, greutatea "tinta", greutatea actuala. Procentajele si IMC (indicele masei corporale) le voi calcula eu. Lunea asta vom vedea ce iese. Poate ne vom transmite mai multa vointa. Pentru mine, cel putin, aici in Canada totul este cu zahar...ma aduc la disperare astia... pun zahar in paine, in bacon, in mezeluri, in maioneza, in fulgi de tot felul... la orice restaurant te duci, toate fripturile sunt marinate cu sosuri care contin zahar. Nu-i de mirare ca sunt atat de multi obezi, diabetici si cardiaci. Asta e...sper sa nu ajung vre-odata ca ei. Un weekend placut va doresc!.. si pe luni. Caroline
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Meniul meu de azi: ora 9: o para; ora 9.30: un baton de slabit Fibrobar (mi l-a dat cineva sa vad cum e, nu mi s-a parut cine stie ce, dar macar nu mi-a mai fost foame apoi); ora 15: un kiwi; ora 16: ciuperci cu cascaval la cuptor si salata verde cu castravete si ceapa verde; ora 19: un mar. Laura si bebitele: Bianca (5 ani) si Ramona (1 an si 11 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am cu ce sa ma laud, poate doar ca, in ciuda multelor abateri, am ramas la aceleasi kg: 70. Ieri am fost la socrii la masa, asa ca am papat "Monty" un pic interzis: dimineata: fructe,omleta cu muschiulet pranz: putina supa de pui (am evitat galustele) si peste la cuptor cu rosii si ceapa. Am gustat si niste file de salau (era dat prin faina si ou), dar nu cred ca a fost asa mare abaterea![:D] Desert: vreo 3 bucati de tort de mere cu frisca!!! [bang][bang] [mariaj] Si ca sa pun si cireasa pe tort, am mai mancat si vreo 2 felii de cozonac...[cool] Azi, tot 70 kg. Acum mi-au venit rusii si nu stiu cum va merge "cura" mea; la voi cum este in perioada asta?? Hai ca merg si eu la culcare [:D] ca m-a trezit bebelul prea devreme azi! Pupici, Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.webshots.com/user/adriana_mihnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, ieri - nici urma de Monty, caci dimineata am infulecat rapid o feliuta de cascaval, apoi am plecat la fitness si la coafor, dupa care m-am intors acasa si am inceput "pregatirile", ca i-am serbat ziua Biancai si am fost 18 persoane. Am mancat destule aperitive, si permise si nepermise (adica 2-3 clatite umplute cu cascaval si sunca sau cu branza, clatitele contineau faina bineinteles), mai tarziu friptura de pui la gratar si frigarui, doar cu salata (de cartofi nu m-am atins), iar seara o feliuta de tort de ciocolata, cam dulce pentru gustul meu "dezobisnuit", iar de baut am gustat si putin Garrone si putin Pepsi si putin Kinley, asta in afara de muuuulta apa. Apoi ne-am pus pe dans pana la 12.30 noaptea. Si azi dimineata...surpriza: aveam mai putin decat ieri, adica 53.0 kg, fata de 53.3kg ieri! Asa ca am tras concluzia: daca la un chef mananc, dar si dansez, nu se "depune", daca doar mananc, dar nu dansez (ca la Pasti), a doua zi cantaresc mai mult. Stiti de ce zic asta? Ca si la ziua mea am patit la fel: am mancat si interzisuri, am dansat, si a doua zi aveam mai putin la cantar! Dar acum, lasand gluma la o parte, azi mai mananc ce mai e prin frigider, adica poate oi mai calca si pe de laturi, dar de maine trec la regim iar, inca 2 saptamani, adica pana la urmatorul chef, cand il vom serba pe sotul meu! Revin maine dimineata cu raportul la kg transmis si lui Caroline, care tine evidenta, si cu meniul, ca de maine ma fac cuminte!!! Laura si bebitele: Bianca (5 ani) si Ramona (1 an si 11 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...