Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (5)


Recommended Posts

Mersi Caroline! Pe mine ma distruge faza cu morcovii, eu care puneam mult morcov in mancare, mai ales in supe, mi se par taaaaaare fade fara [q] Ieri: 1 mar o felie paine neagra 1 cafea slaba cu lapte 0,1% supa de salata verde cu ou conopida cu cas ras si ou la cuptor + piept de pui la gratar 1 para 1 mar 1 banana [:I] Azi:1 felie paine neagra + 1 cafea slaba cu lapte 0,1% 1 fruct la fel ca ieri la amiaza habar n-am ce la cina, poate rezist iar cu 1-2 fructe Va [pup] Venera si [copil] Markus (10 decembrie 2003) http://community.webshots.com/user/rothgross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 163
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Hai ca azi mi-am revenit din "foamea bolnava" (dupa ce aseara am rontait iar din biscuitii copilelor, dar fara rezultate dezastruoase la cantar...) si m-am hotarat sa mai incerc un "truc". Ii zice "cura de slabire cu apa" (pe alt site), tine 3 saptamani, astfel: in fiecare zi, pe stomacul gol, inainte de orice mancare/bautura de dimineata, se bea 1/2 litru de apa (in prima saptamana), respectiv 1 litru (in a 2-a sapt) sau 1.5 litri (in a 3-a sapt). Cica asta ar slabi, indiferent ce/cat mananci in rest. Bine, eu asta nu am crezut, adica tin in continuare Monty, dar incerc sa vad daca slabesc mai bine band aceasta apa inainte de micul dejun. Ce ziceti? Ati mai auzit de asa ceva? Da rezultate? Oricum, rau nu are cum sa faca...Doar ca intarzii micul dejun (mai ales cand va fi vorba de 1.5 litri, dureaza ceva pana ii bei...). Ma gandesc ca poate ti se umfla burta si mananci mai putin...Vom vedea, va tin la curent... Meniul de azi: ora 12: 300ml suc de gref (de la 2 gref); ora 12.30: o cutie (200g) branza Fagaras (branza dulce cu putina smantana, adica); ora 16: salata cu castraveti, ridichi, branza + un iaurt; ora 19.30 (dupa fitness): pulpa de pui la gratar cu salata de rosii, castraveti, ceapa. Ven, si eu fac la fel cu morcovul, il pun intreg sau bucati mai mari si il scot apoi sau il evit in farfuria mea... Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 11 luni) si Ramona (1 an si 10 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monti zice ca apa bauta inainte de masa dizolva sucurile gastrice, astfel digestia are de suferit. Asa ca el interzice sa bei inainte de masa sau in timpul ei. Poti sa bei dupa ce ai mancat. Eu nu ma indoiesc de eficienta slabitului si prin alte metode, numai ca Monti te invata cum sa slabesti sanatos, mancand sanatos si respectand regulile de baza ale digestiei. Am insa o alta nelamurire, din cat am citit eu fructele pot fi consumate numai dimineata cu 20 min inainte de micul dejun. Am mai citit si prin alte tratate nutritioniste, cum fructele trebuiesc consumate dimineata, ca prim aliment. Cred ca seara nu este bine sa le consumi, dar poate gresesc. Poate stie cineva mai bine. C.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce ziceti de reteta asta, adaptata monti sursa: http://www.artpole.net/Expresso/retete-1.htm Intoarsa de Vinete Asa cum am promis, mai bag din când în când câte o reteta "de sezon". E vara, si Dumnezeu a "organizat" o arsita care-ti cam taie pofta de fleica zilnica si te îmbie la ceva mai usor. De aceea luam : - câteva vinete mari lungi si subtiri - 250 gr brânza de vaci - 250 gr brânza de burduf (cu asta e cam complicat prin straini, eu în jármania pot comanda ori de la un magazin din München, cu trimetere prin posta, din aia "originala", ori la turcu meu gasesc la cutie de 1 kg. în vacuum) - 3 ardei grasi - 3 fire de praz (mâncarica e la ea acasa între Vâlcea si Oltenia, unde îi zice Întoarsa de vinete) - 3 rosii - 1 capatâna de usturoi - 5 oua - sare, piper, rozmarin, leustean, patrunjel, marar. Taiem vinetele în felii subtiri pe lungime si le prajim în ulei pâna se auresc pe ambele parti. Le grijim cu sare si piper si le lasam un pic la odihna sa-si lase din ulei, dupa care le asezam în cerc si în starturi într-un vas de Jena uns cu grasime. Acum amestecam brânzele cu ardeiul, prazul si rosiile tocate, cu usturoiul pisat, ouale si verdeata tocata, turnam totul peste vinete si le dam la cuptor cam 20 min. O zi buna! C.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca am lamurit-o pe aia cu mazarea verde...Chiar, este buna? Seamana cu fasolea verde (la gust)? Lamuriti-ma si pe mine cu o treaba (asta pana citesc din carte, merci Adriana [flo]): avem totusi voie sa rontaim morcovi cruzi? Mie oricum nu-mi plac altfel, in ciorbe ii rad ca sa-i inghit fara sa-i simt, iar in supe sau alte mancaruri ii evit. Asa ca nu m-a deranjat deloc interdictia asta, insa cruzi mai mananc uneori, mai ales in salata de cruditati. So, sunt permisi? Caroline, Monti zice ca poti consuma fructe nu numai inainte de masa, ci si la 4 ore dupa. Asa ca poti manca si seara daca a trecut destul timp. Eu asa cred. ...tot in pauza, dar fara excese... [pup] Claudia si [pk] Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Caroline
E vara, si Dumnezeu a "organizat" o arsita care-ti cam taie pofta de fleica zilnica si te îmbie la ceva mai usor.
Aici este noros si oarecum cetos...bine macar ca nu ploua. Oricum, reteta suna bine pe orice vreme. [;)] Claudia si [pk] Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by she_wolf
Lamuriti-ma si pe mine cu o treaba (asta pana citesc din carte, merci Adriana [flo]): avem totusi voie sa rontaim morcovi cruzi? Mie oricum nu-mi plac altfel, in ciorbe ii rad ca sa-i inghit fara sa-i simt, iar in supe sau alte mancaruri ii evit. Asa ca nu m-a deranjat deloc interdictia asta, insa cruzi mai mananc uneori, mai ales in salata de cruditati. So, sunt permisi?
Monti zice ca da in ultima lui carte. Diseara cand ajung acasa am sa-ti dau si indicele glicemic la morcov crud (sub 30) in timp ce la cel fiert este peste 60. Spor la slabit! C. P.S. Maine vin si eu cu "raportul" dupa o saptamana de Monty. Sunt optimista, rezultatele se vad.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura T, am tinut si eu regimul cu apa, dar beam in fiecare zi ininte de micul dejun 1 pahar, apoi 2, 3 si asa pana ajungeam la 2,5 l!! [bang][bang] Tot ce pot spune este ca ma lua o foame dupa aia, de mancam de toate si nu pot sa-ti spun decat ca am pus ceva pe mine! [bang] Nu stiu, poate la altii functioneaza. Caroline, nu stiu ce sa zic de branza de burduf. Parca am citit ca nu-i voie! Corectati-ma daca gresesc! Azi: fructe branza cu ridichi si castraveti (nu cred ca am mancat bine pentru ca branza nu era dietetica, ci normala! Lamuriti-ma daca am voie branza grasa la mic-dejunul glucidic!) ciorba de loboda si salata de rosii, castraveti si branza o felie de pizza si o buc. de napolitana mica [mariaj][mariaj] putin cascaval Asta e! De dimineata cantarul batea spre 69!!! Sper sa fie la fel maine si sa nu urce ca mor!![bang] Pupici, Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.webshots.com/user/bbcloanta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...