Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (5)


Recommended Posts

Adriana, despre sfecla rosie, si eu retinusem ca nu-i voie... Meniul meu de azi: ora 10.15: un mar; ora 10.45: cas dulce de vaca + castravete + crackersi integrali; ora 13.45: omleta cu putin Kaiser + castravete; ora 16.45: o portocala; ora 19: muschi de vita la gratar + salata verde. Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 11 luni) si Ramona (1 an si 10 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 163
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Bina ca m-ati lamurit cu sfecla aia, dar tot imi pare rau de ea, mai ales ca fierberea de ieri a fost cu cantec![:D] Am pus sfecla la fiert si am uitat complet de ea... [bang][bang] Dupa ce intr-un final mi-am amintit, sfecla era deja fiarta, dar si coapta![:D][:D] La fel si oala!!! korinna: nu ai voie apa minerala si nici sucuri gazoase sau negazoase, da? Pupici, Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.webshots.com/user/adriana_mihnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Van, sfecla este printre alimentele de evitat. Si apropo de asta am sa va dau aici tabelul pe care Monty il da in cartea sa - Bon poids, bon Coeur avec la methode Montignac – de Dr.Jean G. Dumesnil si Michel Montignac (tiparita in 2002 – in Quebec, Canada) ABC alimentatiei noastre : La inceputul experientei noastre, am compus un tabel – concentrat al principiilor metodei Montignac. Prietenii carora le-am aratat tabelul au au facut la randul lor fotocopii pentru prietenii lor. Dupa cateva luni, am fost amuzati si flatati sa regasim exemplare in locurile cele mai neasteptate, inclusive in bucataria unui restaurant unde am si facut un reportaj la televiziune despre fenomenul Montignac. L-am simplificat putin si speram ca va fi util cititorilor nostri. Principiul este simplu: exista alimente ce trebuiesc evitate, altele ce pot fi consummate la discretie, iar alimentele din categoria A si B nu pot fi consummate impreuna. De evitat: Cereale, legume si leguminoase: cartofi, morcovi fierti, porumb, sfecla Carne, peste, oua: Grasimea vizibila din carne, piele de pasare Produse lactate: Unt topit Diverse: biscuti, bauturi gazoase, bomboane, cereale indulcite, gemuri indulcite, faina rafinata, ketchup, miere, paine alba, orez alb, zahar Categoria A (glucide) Cereale, legume si leguminoase: bob, linte, naut, mazare, aluat din faina integrala, orez integral (basmati), orez salbatic, gris din faina integrala Diverse: paine din faina integrala, cereale complete fara zahar, gem compot si marmelada fara zahar Categoria B (lipide): Carne, peste, oua: carne, oua Produse lactate: unt, branza, smantana Diverse: ulei de canola, ulei de masline, ulei de nuci, ulei de arahide La discretie: Cereale, legume si leguminoase: vinete, broccoli, morcovi cruzi, ciuperci, conopida, inima de palier, dovlecei, fasole, legume verzi, ceapa, praz, ardei, ridichi, rosii Carne, peste, oua: peste, fructe de mare Produse lactate: lapte degresat, branzica de casa*)(cottage chese) (1% grasime), iaurt fara grasime si fara zahar Diverse: fructe proaspete Se evita combinarea alimentelor din grupa A si B *)Branzica de casa = asta este denumirea produsului “cottage cheese” in magazinele romanesti. Pune-le intr-un tabel cu 4 coloane si tine-l pe frigider (eu asa am facut)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Meniu Monti – pentru paste - propuneri Drob ciuperci ( facut din ciuperci, spanac, ceapa si usturoi verde, verdeata, oua – intr-o forma de chec unsa cu margarina) Rosii mici ( sau ardei) umplute cu pasta de branza Salata de fructe de mare (si/sau peste) Friptura miel cu salata Tort de bezea cu crema de lamaie (reteta postata de osna aici pe forum) http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=13951&whichpage=2 Blatul: 4 albusuri, 176 gr. zahar; crema: 4 galbenusuri, 66 gr. zahar, zeama si coaja de la 1/2 lamaie, 50 gr. unt nesarat; ornare: 2 dl frisca, 1/2 lingura zahar vanilat, felii de mandarine Blatul: Se bat spuma albusurile cu zaharul. Bezeaua se intinde pe hartie pergament sub forma de 2 discuri. Se coace la foc foarte mic 125 °C timp de 1 1/2 ora. Crema: pe foc mic se amesteca galbenusurile cu zeama si coaja de lamaie pina se ingroasa. Untul se taie in bucatele mici si se amesteca in crema. Se lasa sa se raceasca. Crema se pune intre blaturi. Frisca se pune deasupra. Se orneaza cu felii de mandarine. Evident indulcitor in loc de zahar. Cyclamat-ul este folosit in preparari termice si aspartam-ul cand nu trebuie fiert. Am o singura intrebare pentru cele care au mai facut vre-odata tort cu blat de bezea, cum se poate taia blatul asta? Va fi casant sau e moale? Daca mai aveti propuneri lista-I deschisa … si pastele pe-aproape Thx, Caroline
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, eu am o [?]: oare iaurt cu fructe 0,1% e voie?? asa as manca [pofta]......de asta natur m-am plictisit ca naiba.....[q] si banana, chiar e interzisa? daca o mananci ca fruct (respectand regulile)? ce mancaruri faceti de Paste, ca sa incalcati cat mai putin Monty?? eu m-am gandit la ciorba de perisoare cu orez integral, ceva friptura la cuptor slaba , poate un pui la cuptor, pe sticla ([pofta]), ceva vinete (a postat cineva intoarsa de vinete, o s-o incerc) uite ca am avut mai multe intrebari.....[:)] ah, si sa nu uit sa va spun ce fericita sunt: ma incap inca 2 perechi de pantaloni dinainte de nastere!!! [cool] nu ma las!! tot inainte, ca e bine!!! [pup] Venera si [copil] Markus (10 decembrie 2003) http://community.webshots.com/user/rothgross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu de Pasti voi manca si cate ceva din aperitive (ce e permis..., nu stiu exact ce va prepara sora-mea, dar voi gusta si putin drob de miel, desi nu prea ma dau in vant dupa el...), apoi ciorbita de miel (o fac eu si nu pun orez in ea), friptura de miel cu salata (pentru ceilalti va fi cu garnitura de cartofi, dar eu voi manca fara), dar voi gusta si putin tort de nuci, dar nu prea mult. Sper sa nu "sar calul" prea tare... Ven, iaurt cu fructe 0.1% nu prea-i voie, dar eu am mai "scapat" cate unul, asa, rar... Are zahar in compozitie, si fructe (pe care nu ai voie sa le "amesteci" cu altele...). Dar unul, din cand in cand, nu cred ca-i bai... Meniul de azi (cam neapetisant, ce-i drept...) este: ora 10.15: un mar si 2 kiwi; ora 10.45: crackersi integrali, cam multicei cred; ora 14: conserva de ton cu salata verde si rosii; ora 19 (dupa fitness): merluciu fiert (din lipsa de timp si de inspiratie, caci "ai casei" mananca supa cu taitei si pilaf, si mi-e lene sa gatesc ceva mai complicat doar pentru mine...). Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 11 luni) si Ramona (1 an si 10 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ven, orezul integral (fazaII) nu trebuie amestecat cu carnea. Asa ca daca pui in ciorba ta de perisoare orez normal sau integral tot asa de rau e. Incearca sa faci ciorba de perisoare fara orez. Eu asa o fac si iese foarte buna, nici nu-ti dai seama ca nu are orez. Succes si spor la slabit, iti doresc sa te incapa si pantalonii de la 18 ani! C.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, azi lipsiti de la apel?! Deja faceti cozonaci? Nu mai faceti, ca apoi trebuie sa-i mancati, ca va fac cu ochiul... Da, azi sunt mai bine dispusa, caci dimineata cantarul arata 52.8kg, deci am reusit si performanta de a scadea sub 53kg! Nici nu speram, la cate abateri am avut in ultima vreme (dar ieri nu!). O fi apa aia multa de bun augur? De azi am inceput a doua saptamana cu apa, adica 1 litru de apa dimineata, pe stomacul gol. In rest, continui cu Montignacul. Meniul de azi: ora 12: un mar; ora 12.30: o cutie (200g) branza Fagaras, adica branza dulce cu putina smantana; ora 15.30: putina friptura de porc slaba, putin ton din conserva, o rosie si salata verde; ora 19: urzici. Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 11 luni) si Ramona (1 an si 10 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, Banana este sigur interzisa , la fel si ananasul. Despre ficat Dl Monty are pareri opuse, in prima carte il interzice si in cartea de retete il are pt faza I ! Iaurtul cu fructe nu e recomandat dar eu am mai mincat din cind in cind si n-am vazut nici un efect negativ. Sfecla rosie este categoric interzisa. Caroline, cum faci tu drobul cu ciuperci ca m-ar interesa si pe mine. Un Paste fericit si sa auzim numai de bine, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...