Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ian-feb 2004 (8)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor, imi cer scuze ca incep eu "episodul" asta, dar vreau sa-i spun Adrianei ca i-am mai raspund o data, nu stiu daca a vazut pe episodul 7........ In legatura cu vomatul in jet la bebe, si eu si Fleur (de la mamici de oct-noi-dec) ne-am confruntat cu pb. asta. Eu am fost la dr. de fam. al lui Markus, care-i da intr-una ca bebe vomita surplusul..........de unde, ca el voma saracu tot!!! Am avut si noi saptamani intregi in care a vomat zilnic!!![bang] Am fost disperata, si la insistentele mele dr. de fam. mi-a dat trimitere la ecograf pediatric. Of course ca acolo totul apare in regula, ca esofagita de reflux nu se vede la eco. Eu inca traiesc cu impresia ca a avut (si mai are putin, ca tare des regurgiteaza lapte acru, si se aude cum ii vine lapticul inapoi)esofagita, mai ales ca o prietena de-a mea a carei fetita avea aceleasi manifestari ca Markus a fost depistata la Cluj la prof. gastro-enterolog cu esofagita......... Oricum, la Markus s-a mai diminuat in timp, acum, la 3 luni si 3 sapt. mai vomita poate o data la 2 sapt. (si asta cand papa repede si lacom)....... In concluzie: eu zic sa mergi la dr. , sa ceri sa te trimita sa-i faca endoscopie si bariu (asa se depisteaza esofagita),eventual Ph-metrie daca primele ies nerelevante......nu-i de stat asa...... Mie mi-au tot zis ca trece in timp, si va trece de tot odata cu diversificarea, dar mai e putin pana atunci, si daca are copilu afectiunea asta, iti dai seama ca tot esofagul lui e "ars" de sucurile gastrice care vin inapoi, bietu'......... Ah, ai mai putea sa ii dai laptic HN (Heilnahrung), care e un fel de medicament, sau HN 25 (dar asta cam constipa)..... Eu i-am dat vreo 2 sapt. la Markus 1/2 Milumil + 1/2 Humana SL (fara lactoza), parca n-a mai vomat atunci......am revenit apoi la Milumil, ca daca n-are intoleranta la lactoza n-are sens sa-l obisnuiesc asa, pe urma sa nu mai accepte laptele de vaca etc. Dar poti sa ii dai o data pe zi Metoclopramid (3 pic.), sa vezi ca nu mai vomita asa des. Si debridat, e bun. pt. dereglarile de stomac. Eu si acuma ii dau asa: la o masa Debridat, la una Espumisan, si cateodata Metoclopramid. Bafta multa, si mergi la dr. esofagita (pe care poate Rares nu o are, Doamne ajuta!!) e o afectiune pe care multi medici de bebei o ignora si nu o trateaza asa cum ar trebui, iar micutii sufera inutil....... Va pup si multa sanatate!! Venera si [copil] Markus (10 decembrie 2003) http://community.webshots.com/user/rothgross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, Cred ca in curand ma vor lasa nervii din cauza regurgitatiilor lui Rares[q][q][q][bang][bang][bang]. Doar azi mai astept sa vad ce face si maine, daca nu se termina situatia asta, ma duc cu el la control la medic pediatru la Filantropia. La fiecare masa la care il alaptez, fara exceptie, a regurgitat. Mananca, il tin sa ragaie, se linisteste, il pun pe pat si la cateva minute incepe sa i se umple gurita de lapte nedigerat care ii curge pe la colturile guritei. Simt ca innebunesc! Din fericire este linistit dupa faza asta. ieri mi-a dormit de la ora 2 dupa amiaza pana la 6 seara, iar azi noapte s-a trezit o data la 5, iar apoi la 7.30. Nu mai stiu ce sa fac. I-am pus si carti sub picioarele patutului ca sa stea mai inclinat, dar degeaba. Ven, iti multumesc mult inca o data pt. raspuns. Maine merg sigur cu el la medic daca azi nu se amelioreaza situatia. Adriana - mamica lui bb Rares http://community.webshots.com/user/ad_risnov
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred ca a racit Mateiutzu. nu stiu cum s-a intimplat, dar parca tuseste si respira cam fornait.[q][q][q] si habar n-am ce sa-i fac. plus ca dimineata a dat afara aproape tot ce a mincat.[V] Anca si bebitza Matei http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=5392&cid=2525
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele!! Eu il spal pe Albert in fiecare seara pe cap, ca transpira si oricum se usuca repede ca nu are parul prea mare.[afro][:D] Ane ,sta cuminte bebita sa-i faci tu atata timp masaj,eu ii fac putin dupa baie si urla de nu mai poate ,ptr.ca dupa baie ii e foame. O sa incerc si eu inainte. Eu nu-i fac baita fierbinte, o sa incerc si asta ,poate-l pacalesc sa doarma si el dupa baie, ca nu doarme niciodata. Adriana, nu ii dai cam mult Sab Simplex? Mie pediatra mi-a zis sa nu-i dau mai mult de 7 pic. si asta max. de 3 ori/zi, ptr. ca nu e un produs natural si il afecteaza mai tarziu, ca el e prea mic ptr.atatea chimicale, cred ca te-ai uitat si tu ca are numai din astea in compozitie. Si eu cred la fel si nu ii mai dau deloc. Oricum cred ca acum nu mai are nevoie, nu mai are colici, doar gaze pe care le elimina f. bine si fara siropel. Vezi si tu , daca nu-l mai doare burtica , incearca sa nu-i mai dai , asa zic eu... Am gustat si eu din el si pe mine m-a durut stomacul . Albert doarme cu noi in camera ca mi-e cam frica sa-l las singur, de vreo 2 ori l-am gasit cu paturica in cap [bang],si l-am auzit cum se foia, asa ca... Vreau sa va mai intreb , voi cu ce indulciti ceaiul lui bebe si cat de tare il indulciti? Albert nu prea papa ceai, se cam stramba de la el,prea rar vrea si el sa bea. Monica si bebe Albert ( 2 luni) http://community.webshots.com/user/monica1816
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, mamici. Adina, nu stiu daca ai vazut postarea cealalta, pt ca s-a inchis subiectul, asa ca am sa iti scriu si aici. 2 picaturi, sunt in seringa 0,2ml, incearca daca poti sa iei asa in seringa, daca nu cumpara o pipeta si o folosesti pe post de seringa . Anda141, din cate stiu eu, la BB nu se da zahar pana la varsta de un an. Si Amos al meu, la inceput a refuzat ceaiul, dar i-am dat de fiecare data inainte de masa si pana l-a urma s-a obisnuit. Daca nu vrea sa bea cu biberonul, incearca sa ii dai cu lingurita sau cu seringa. Eu cu seringa ma descurc cel mai bine. O zi buna Saphir si [copil] Amos Daniel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, eu una m-as duce cu el la doctor, e adevarat unii bebelusi dau mai mult laptic afara dupa masa decit altii, dar daca vine asa de mult inapoi si nedigerat, mie nu mi se pare normal; de luat cum ia in greutate? Vivien bea la o masa 200 ml. si nu vomita aproape deloc, chiar daca e o cantitate mare totusi pt. 2 luni, asa ca mai bine intreaba doctorul; Anda141, ceaiul se da lui bb fara zahar, fiecare face cum crede de cuviinta, eu lui Patrick i-am dat tot fara zahar la indicatiile doctorului, daca ii e sete bea si neindulcit, daca nu inseamna ca nu-i trebuie. E doar o parere, eu voi proceda la fel si cu Vivien cu cit mai tirziu dulce cu atit mai bine. toate cele bune narcisa x [copil][copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, si Alexandra regurgiteaza aproape la fiecare masa. Medicul pediatru m-a asigurat ca este normal, cu atat mai mult cu cat manca mai mult decat ar fi trebuit. De asemenea, daca il schimbi pe Rares dupa masa, sa stii ca orice miscare mai brusca poate sa ii provoace regurgitarea. Monica (Anda141), si eu ii dau bebitzei cate 15 picaturi ptr ca asa mi-a recomandat pediatrul. Ba chiar mi-a explicat ca desi este un medicament nu are nici un efect secundar, ptr ca nu se absoarbe, este doar un catalizator ptr a elimina gazele. Legat de ceai, eu ii pun putin zahar (desi doctorul a zis sa nu ii mai pun) intrucat altfel nici nu vrea sa se atinga de el. Oricum, daca folosesti din cel instant de la Hipp contine sigur zahar. Pupici. Rox si BB Alexandra Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, m-am ingrijorat si eu, am vazut ce-a zis Ven... Daca te duci la doctor, sa ne zici ce ti-a spus! Saracutul Rares... Dar oare n-ar trebui daca are esofagita sa-l doara si stomacul? Ca eu cand am avut in timpul sarcinii esofagita (asa mi-a zis dr ca am) ma ustura stomacul sa innebunesc nu alta...sau o fi asta doar la adulti...tu parca ai zis ca e linistit... In carte scrie ca e nomal sa regurgiteze bebitul, ca nu e muschiul cardia prea ferm, ca la adulti...dar mai bine faci un test din ala ca sa te linistesti... Saphir, incerc azi cu Vigantolul cu seringuta! Adina+ bebita Olivia Karla
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[red]Roxana, Narcisa, Sapfir[/red] multumesc de raspunsuri cu zaharul in ceai.Eu i-am mai pus cate putin ca nu vrea sa-l bea deloc, stiam ca nu prea e bine, i-l fierbeam odata cu apa, dar o sa incerc sa nu-i mai pun deloc. Buli, asteapta si tu sa vezi daca face febra, daca nu , poate ti s-a parut , sa nu fie de la aerul uscat. Multa sanatate!! Am mai pus niste poze "dovlecel", ca-i ramane costumasul asta mic si mie mi-a placut tare. [pup][pup] Monica si bebe Albert ( 2 luni) http://community.webshots.com/user/monica1816
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...