Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de Martie - Aprilie 2004 (24)


Recommended Posts

FELICITARI LA TOATE MAMICILE SI TOTI BEBELUSHIIIIIIIIII o SA VA POVESTESC PE SCURT ...cum am nascut natural, fara epidurala desi nici nu concepeam sa nu am epidurala deci pe 15 martie la ora 7pm seara simt ca imi curge ceva...ma gandesc...o fi?sau nu?...sa mai astept...ma duc la baie...apoi la 5 minute iar simt ca curge...zic gata asta e...problema era ca eram singura casa cu baietelul de 3 ani...sotul tocmai plecase pt 2 ore al un seminar sun moasha...zice ai contractii? nu...dar mi s-a rupt apa ea zice...stai linistita, fa un dush, bea ceva rece si dulce, stai intinsa..si zi-mi daca misca fetitza in urmatoarele 45 minute in fine...fetitza misca...dar contractii ioc... zice...suna-ma cand ai contractii la 5 minute...incearca sa te odihnesti specific ca eu stau la 1 ora de ocndus cu 80 km/h de spital... pe la 10:30 incep contractii suportabile...la 11 ma uit la seinfeld..la 11:30 simt ca trebe sa imi fac nevoile...cronometrez contractiile...erau la 5 minute...brusc simt ca ma rup de durere... sun moasha dupa ce cu greu reusesc sa ajung la baie si sa realizez ca de fapt nu aveam nevoie la wc ci...nasteam abia la 12:10 am 16 martie iesim pe usa... deja nu mai puteam respira de dureri...la 2 minute zboara al meu sot cu 130/140km la ora...deja ameteam de viteza daca ma uitam pe geam...nici un politist nicaieri...sotul respira sacadat nu mine... simteam ca mor daca nu imping...ma tineam cu mainele sa nu scap copilul prin blugi... ajungem la urgentza...sotul urla pe acolo ca nasc acu...alea cu intrebarile gramda...sotul habar n-avea...eu urlam de dureri...in fine...ma urca pe o masa, ma imbraca in camasa...controlll dilatatie 10...repede cu ea la etaj in sala de nastere...surorile imi tot ziceau...respira,respira...nu impinge simteam ca mor de dureri...dar asta nu era nimic...sa vedeti fratilor dureri cand impingi...nu vreau sa sperii pe nimeni,dar eu ceream cu disperare epidurala...doctorul de garda facea...no way! you are having the baby now!eu nimic...ma iau de el...tu ce cauti ca eu am moasha nu doctor...el zice...e treaba ta dar acu nasti cu mine..dar mai stai ca esti doar 8 cm.. in 1 minut apare moasha...ii zic si ei ca mor de dureri...si ca cobor de pe masa sa ma duc la baie...de ce naiba m-a lasat nu inteleg...cert e ca in picioare fiind ii zic imping un pic ca altfel mor...cand imping inepe siroi de sange pe piciare.. urgent pe masa....si imi zice...acum incepem impinsul...zic hai ca o sa fie mai bine...asa credeam simteam ca explodez de presiune si durere...urlam ca un animal injunghiat(astea au fost cuvintele sotului meu shocat pana in ziua de azi de nastere!!!) in 10 minute la 1:09 am Andrea a iesit....DOAMNE CE BINE ERA!!!!nu imi venea sa cred ca a trecut...era "cumplit de bine" au pus beblusha pe burta mea...era f calda,umeda si vinetie...am sarutat capsorul.,erasm f. emotionata...si m-am relaxat...............sotul era sa lesine...a fost o experinentza cumplita pt el...il convinsesem ca e ok sa nasti cu epidurala fiindca bebelusha s-a nascut mult prea repede...m-am rupt toata pe dinauntru...m-au taiat la iesire...dar astea erau nimicuri pe labga durerea de la nastere din pacate ma rupsesem pana la rect si f. in interior, asa ca m-au dus in sala de operatie sa ma coasa...lidocaina locala nu a fost suficienta...mi-au facut epidurala(nu cred ca ati mai auzit de epidurala dupa nastere...dar asa a fost la mine!!) 3 doctori m-au tot cusut vreo ora, la 6 dimineata am ajuns la reanimare si abia la 8 in camera mea.... restul sunt povesti de drag........... inainte sa plec din sala de nastere am alaptat-o pe bebelusha scumpa scuz pt greselile de orografie...n-am timp sa mai stau acum...sper ca v-ati facut o idee succes la toata lumea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Vai, iamona, prin ce-ai trecut...[bang] Bine ca s-a terminat totul cu bine! Asta e cel mai important! Si inca o concluzie: socotelile de acasa nu se potrivesc cu cele din targ! Haideti, spuneti ca Micky si fetita sunt bine! Ce tensiune, domnule... Adina+ bebita Olivia Karla
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu] Fetelor intr-un final am ajuns si eu acasa! De la control am fost cu sotul meu ca sa sarbatorim si noi ultima seara in doi...[cina2].........ca maine hop la spital....la ora 7.30 trebuie sa fiu la spital nemancata.....[bang][bang][bang] Am foarte mari emotii [testoasa]...... Va las ca nu mai am cuvinte, am prea mari emotii si nu ma mai pot gandi la ce ar trebui sa va scriu...[pup][pup][pup] Am doar o rugaminte sa va ganditi la noi (la Diana si la mine) si sa va rugati sa fie bine![ruga][ruga][ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Iamona, cand povestesti prin ce-ai trecut ma apuca....!!!:) Bine ca s-a terminat cu durerile si tu si bebelusa sunteti bine! Nu ne-ai spus cum o cheama pe fetita! Diana si Micky, nastere usoara va urez si eu si sa veniti sa ne povestiti cum a fost! Beeeey, de mine nu intreaba nimeni pe aici?? Ca si termenul meu era 25 martie si a trecut si n-am nascut. Ieri am fost la control si am colul tot inchis. Mi-au monitorizat fetita si nici urma de stres. Mi-au facut si o ecografie si papusica mea isi facea treaba ei pe-acolo exersand respiratia si miscand de zor. Are lichid amniotic suficient si in concluzie, totul este bine si nu vrea sa iasa afara inca. Asa ca rezultatul a constat in 3 noi poze de la ecograf si cam atat.[zz]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va mai scriu si eu acum ca ...gata, ma mai auziti abia peste veo saptamana... Maine dim. la 6:30 imi fac internarea si pe la 7:30 intru in operatie.... O sa-i au msaj Roxnei sau lei dupa cema rezesc. Sa ne tineti pumnii , mie si Claudiei,si Doamne ajuta! Va pup diana si BB Maria -Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca am scris aiurea in tramvai... am vrut sa spun ca voi da mesaj despre noi Roxanei sau Elei care va vor anunta. Claudelu iti tin pumnii acum ca maine nu o sa mai pot decat spre pranz asa... Doamne, Micky, sper ca sunteti amanoua bine ca nu mai stim nimic de voi....Sanatate la toata lumea si va pup din nou Diana si BB
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iamona, nu am cuvinte sa iti spun ce am simtit cand am citit povestea ta...Am niste emotii cumplite acum, chiar daca stiu ca voi naste prin cezariana, dar ce e culmea e faptul ca nu mi-e frica...Pur si simplu ma bucur ca sunteti si tu si alte fete mamici si ca in curand voi fi si eu. Si plang ca o proasta de bucurie, ca acum sunt si mai convinsa ca orice durere merita traita, ca oricum va trece si vom fi toate fericite! Clau, ma bucur enorm pt tine ca in sfarsit vei ajunge si tu sa nasti!!!Ca prea ne tineai in tensiune...Si o sa-ti tin pumnii si o sa ma gandesc muuuult la tine, ca si la Diana. Stiu sigur ca veti fi bine amandoua, ca veti avea 2 copii frumosi si sanatosi, asa cum ii meritati! Sa fiti curajoase, mai, sa nu va lasati, va rog eu! Sunt convinsa ca emotiile sunt mult mai mari cand te pregatesti sa pleci decat cand te ia pe nepregatite, de aceea am maaari emotii si eu...Sa va odihniti in noaptea asta!!!Va pup dulce de tot si va doresc....stiti voi sigur ce va doresc! Kiftelutza Kinder & Ardeiu'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana bafta multa maine si ai sa vezi ca totul o sa fie super bine...ce bine ca o sa fiti amandoua nascute in aceeasi zi...de 1...ale lunii. Multi pupici de la Matei ptr Maria [pup], Andra mamica lui Matei (7 saptamani) si Andrei (4 ani si 6 luni) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana si Claudelu, curaj si mult succes maine, sa va ajute DOMNUL DUMNEZEU, in Numele DOMNULUI SFANT IISUS, sa fie totul bine, sa ne povestiti ce bine e sa va tineti puiutii in brate! Mickyyy, sper ca totul e bine si la tine, DOAMNE-ajuta! Iamona, tare m-ai cam speriat....Sper ca acum esti bine, DOAMNE-ajuta, imi pare rau ca a trebuit sa treci prin asta. La prima nastere cum a fost, ai nascut cu anestezie sau tot fara? Va pup si astept vesti bune!!! Mult curaj!!! [pup][pup][pup] Cristina, [gravi] 39 sapt. si 5 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...