Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Autosugestia - rezolvarea tuturor problemelor.


Recommended Posts

Dragele mele, am deschis acest subiect pentru a va impartasi o experienta placuta si pentru a sti daca a mai procedat cineva ca mine. Pe scurt este vorba despre autosugestionarea subconstientului si despre rezultatele acestei tehnici. Acum 7 ani eram prietena cu un baiat cu care mi-am petrecut 6 ani frumosi in parte, dar si foarte plictisitori. El era mai mare decat mine cu 1 an (colegi de liceu), foarte frumos, destept, politicos, ma iubea enorm. A fost prima dragoste adevarata si pentru unul si pentru celalalt si primul barbat din viata mea. DAR, pentru ca mereu exista si un dar, nu era tipul de actiune, barbatul cu personalitate puternica pe care mi-l doream eu, nu voia sa incerce macar sa practice nici un sport, in contextul in care eu sunt o sportiva innascuta, nu voia sa-si caute un job (eram intr-adevar studenti) cu toate ca eu invatam si munceam in acelasi timp (eu aduceam banii de distractie si-i cumparam si lui cadouri si imbracaminte, restul de bani necesari traiului erau asigurati de catre parinti) nu voia nici sa faca facultatea ca la carte (zicea ca facultatea lui nu prea are viitor) dar nici nu voia sa inceapa alta din lene si comoditate, nu ieseam nicaieri (sau daca ieseam o faceam din cand in cand si intotdeauna alturi de prietenii lui care nu va spun ce fel de ...erau), prefera sa stam doar in casa (a mea) la televizor, nu avea nici un fel de initiativa, nu se gandea nici in perspectiva la o casatorie desi ma iubea mult (acum ii dau dreptate, era foarte tanar) si in general eu nu eram satisfacuta (pe nici un plan....) de viata alturi de el desi il iubeam din inima si nu vedeam viitorul fara el. DAR, am avut curajul sa risc, sa schimb, sa fac ceva cu viata mea anosta de pana atunci: O prietena comuna (probabil un inger) mi-a dat sa citesc o carte despre puterea infinita a subconstientului, a gandului nostru si despre miracolele pe care le poate produce o gandire pozitiva. Am fost taaaare sceptica si aproape nici nu voiam sa o ascult pentru ca mi se pareau niste aberatii si nonsensuri. Fata a insistat (slava Domnului) sa-mi dea cateva zile cartea acasa sa o citesc. Am acceptat foarte indoita. Va spun cu mana pe suflet si Dumnezeu mi-e martor, CARTEA ACEEA MI-A SCHIMBAT VIATA 360 GRADE !!!! Sunt explicate fapte incontestabile, care ni s-au intamplat si noua si nu am stiut sa le dau insemnatate, sunt explicate stiintific niste adevaruri pe care nu le poti trece cu vederea. Mai precis ideea generala era accea ca ce culegi aia semeni, ca daca gandesti negativ asta se va reflecta plenar in viata ta, ca daca tot timpul te gandesti ca ai o boala vei ajunge mai devreme sau mai tarziu sa o faci (pentru ca ai pastrat in minte acea ideea cu perseverenta), ca daca gandesti pozitiv si esti plin de optimism vei ajunge exact acolo unde vrei. Cartea, desi arata ca o fituica ieftina de la tarabe explica foarte bine si convingator de ce gandurile noastre sunt atat de puternice, de ce vei pati exact lucrul de care iti este cel mai frica etc, impletind tehnicile de relaxare a corpului cu o gandire total pozitiva indreptata asupra unui scop anume. Prin urmare, tot citind cartea, am inteles unde greseam, am realizat ca mi se intampla tot felul de chestii descrise in cartulie, si am insusit o tehnica simpla de relaxare descrisa acolo, mi-am bagat in cap zi de zi, seara de seara ca viata mea se va schimba extraordinar de mult (in bine), ca voi avea exact viata pe care o doresc (cred ca oricine o doreste). Dupa nici o luna de la practicarea acelor tehnici si de la sugestionarea pozitiva (permanenta) a subconstientului, mi s-au intamplat urmatoarele lucruri pe care eu le consider fantastice: Relatia cu prietenul meu s-a racit accentuat (poate am contribui si eu la aceasta, dar si el) am intrat intr-un grup de tineri dinamici cu care mergeam la ski, la tenis, la innot, la mare si la scurt timp l-am cunoscut pe sotul meu care era exact prototipul de barbat pe care il doream: matur, inteligent, extrem de activ, cu o personalitate puternica, atragator, sportiv prin definitie, un impatimit al calatoriilor, si mai ales un tip care stia foarte bine ce vrea de la viata. Dupa o luna ne-am mutat impreuna definitiv (la insistentele lui), am plecat imediat intr-un concediu de vis si m-a cerut in casatorie pe o plaja cu palmieri pe inserat exact ca intr-o telenovale ieftina, de nu-mi venea sa cred ca totul mi se intampla mie. Mie, sincera sa fiu, nu prea imi ardea de maritis la varsta aceea (22 de ani), dar eram atat de fascinata de el incat uitasem si cum ma cheama. In cateva luni eram casatoriti si de trei ani avem o fetita minunata. Este inutil sa va spun cate am realizat in acesti ani, cat ne-a plimbat, cate planuri ne-am facut (pe care le-am dus la bun sfarsit), ca m-am distrat in primul an cu el cat nu ma distrasem in 6 ani cu fostul etc.[cool] Asta a fost totul, dar cred ca pot ajuta prin ceea ce am povestit si prin intamplarea acesta fericita din viata mea pe cei care nu mai au sperante. Am mai trecut si eu de atunci prin momente mai mult sau mai putin grele, nu pot spune ca totul a fost doar roz (cred ca nici nu se poate) dar de fiecare data am stat si mi-am amintit ceea ce citisem si credeti-ma ca tehnicile acelea au mers in totdeauna la fel de bine. Va pup pe toate, Melania & Anna-Luciana [flo][flo][flo] melania
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns
"CARTEA ACEEA MI-A SCHIMBAT VIATA 360 GRADE !!!!" Atentie viata vi se va schimba complet cu 360 de grade poate chiar cu 720 sau 1080 de grade sau ...cosmar...cu 2*PI Daca nu ati avea simetrie de rotatie ati deveni probabil de nerecunoscut Cu stima tata Alin.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, cartea se intituleaza ceva de genul "Extraordinara putere a subconstientului" (toate prietenele o citesc si abia o mai pot recupera, neavand-o in fata nu stiu exact titlul) si este scrisa de Joseph Murphy care este unul dintre cei mai de seama psihologi americani. Eu am cumparat-o dintr-o librarie din Bucuresti, dar nu mai stiu de unde pentru ca au trecut ceva ani de atunci, in orice caz cred ca se mai gaseste inca. Tehnicile sunt simple si se bazeaza pe relaxare pret de cateva minute pe zi intr-o atmosfera linistita, intr-o pozitie comoda. Cele mai notabile rezultate se obtin in perioada imediat inainte de adormire cand subconstientul este foarte receptiv la sugestionari. Ideea este ca trebuie golita mintea de orice fel de ganduri si sugestionat subconstientul prin intermediul unor cuvinte repetate calm in minte, cu credinta ferma ca se vor intampla sau ca deja s-au intamplat lucrurile pe care le doresti. Murphy spune ca este esential sa se repete acelasi text, calm si cu credinta puternica in ceea ce spui, de genul: o persoana sufera de o afectiune a stomacului care o sacaie ingrizitor si care nu-i permite sa manance normal, sa doarma etc - aceasta trebuie sa spuna (si sa creada din tot sufletul) ceva de genul - "sunt perfect sanatos, toate organele din corpul meu functioneaza perfect si in deplina armonie, sunt plin de viata, pot manca orice, sunt un om puternic si Dumnezeu ma ajuta si ma ocroteste in tot ceea ce fac". Esentialul, cum v-am mai spus, este sa crezi din toata inima si cu toata puterea in aceste vorbe si este de preferat sa repeti aceleasi cuvinte de fiecare data. Trebuie eliminate din start orice indoieli cu privire la o nereusita, esec pentru ca orice idee este primita de subconstient fara nici o selectie, si din pacate ideile sacaitoare (negative) reusesc mult mai bine sa acapareze mintea unui om. Autorul da niste exemple foarte elocvente, imprejurari in care ne-am aflat multi dintre noi: de exemplu unui candidat la examen caruia ii este frica ca nu a invatat un singur subiect si gandeste obsesiv ca s-ar putea sa-i pice fix subiectul cu pricina, adesea exact acel subiect ii va reveni spre rezolvare, datorita faptului ca s-a gandit intens la el si subconstientul l-a directioant spre acel bilet cu gninion. Nu ma pricep foarte bine sa va explic tehnicile, cartea le reda foarte bine insa. Un lucru este cert: de cate ori am avut o dorinta, o problema, o temere, am aplicat ceea ce am citit si rezultatele nu au intarziat sa apara. Pentru cei care s-au gandit sa faca o "caterinca mica" le spun clar ca nu imi pasa, sa faca, eu am postat subiectul pentru oameni care au nevoie de asa ceva si cred ca toti avem !!!![zz] Daca credeti bine, daca nu paguba-n ciuperci, eu am reusit multe prin tehnicile simple de acolo si altii care au primit cartea de la mine s-au declarat mai mult decat multumiti. Melania & Anna-Luciana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...