Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pedichiura - AJUTOR!!!


Recommended Posts

Mama are mari probleme cu o ungie de la un picior la care-i cresc colturi in carne si bataturi mici sub unghie, f. dureroase. Problema se rezolva mai mult sau mai putin temporar la pedichiurista. Acum o doare f. tare, uneori ii 'zvicneste' si ma gineam ca poate ati auzit cazuri similare rezolvate. Am inteles ca mai nou exista o procedura prin laser, dar nu stiu cum functioneaza si unde se face. Sau poate o interventie la microchirurgie, dar nici aici nu cunoastem vreun medic care sa fi rezolvat cu succes asa ceva. Va rog, daca aveti idei, sfatuiti-ne ce sa facem , unde sa mergem! [flo] si [pup] pt voi toate, Ilenya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Solutia data de un doctor de aici :unghiile trebuie lasate sa creasca in forma patrata.Pt a preveni si trata infectiile se fac bai cu Povidon iod.Eu fac tratamentul asta de la inceputul lui ianuarie.Unghiile inca ma dor,dar nu ca inainte si colturile sunt aproape iesit in afara.Asa ca mult a fost ,putin mai este[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[bang]si eu sunt in aceeasi situatie! Ajutor!!! de un de zile ma chinui, m-am dus si la pediuchirista, uneori ma curata bine si n-am nimic, alteori, nu face bine si sufar cumplit. mai fac si panaritii...[bang], asa ca apreciez orice sugestie!! Oana si bb Erik http://community.webshots.com/user/oana_noemi http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E mentionat un tratament pt unghiile incarnate cu durata de 7-14 zile,nu necesita internare : http://www.proestetica.ro/practica3.html "Unghii incarnate Descriere Durere, roseata si umflatura, mai ales la degetul mare. Unghia creste in tesutul moale din jur. Se poate infecta foarte usor. Cauze Pantofi stramti, taierea prea adanca a colturilor unghiei, transpiratia abundenta a picioarelor. Tratament Pentru stoparea inflamatiei, se poate folosi o crema nutritiva speciala, care se gaseste in gama Scholl sau Oriflame. In caz de infectie puternica, trebuie mers la medic, pentru ca unghia nu poate fi taiata fara anestezie. Prevenire Taierea corecta a unghiilor. Inainte de pedichiura, foloseste o solutie pentru inmuiat unghiile." http://www.sanatatea.com/presa/p126.shtml "Laser chirurgical LUXAR CO2 Superpulse cu aplicatii în: Chirurgie: - lipoame, chisturi, nevi pigmentari, unghii incarnate, fisuri anale, hemoroizi etc.; " http://www.bio-medica.ro/laser_r.html
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Haideti sa va povestesc ce am patit cu unghiile incarnate. Cat am fost insarcinata mi-au crescut unghiile in carne, la amandoua degetele mari, astfel ca aproape mergeam schioapa, Doamne fereste daca ma atingeai la degete sau daca ma loveam din greseala.Am hotarat sa merg la un medic dermatolog, care mi-a sugerat operatia.M-am operat in spital, a durat f putin.Mi-a facut injectii cu xilina in degetele mari, mi-a taiat unghia pe margine, apoi mi-a cauterizat cu laserul sa nu mai creasca unghia.N-am simtit nimic pana m-am dezmortit, apoi am simtit ca ma urc pe pereti, nu mai puteam.Alaptam prea multe analgezice nu puteam sa iau. Asa ca eu recomand daca sunt alte medode de a scapa de ele, le recomand cu placere in locul operatiei. Este adevarat ca de atunci nu am mai avut probleme, dar pt mine a fost f dureros. Numai bine Margot
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu spre sfarsitul sarcinii si in perioada alaptatului m-am lovit de problema asta. Nici nu vreau sa-mi aduc aminte ce dureri am suportat. Da, am suportat totul, la medic nu am mers pentru ca imi spuneam ca orice mi-ar face eu alaptez si pot lua tratament sau anestezie. Incercam sa inmoi bine de tot unghiile( degetele mari)iar apoi o taiam cat puteam eu de adanc apoi protejam de injectie zona Totul a durat peste 6 luni cand treptat a inceput sa creasca corect. Acum unghia o tai patrata, nu mai tai coltul si nici dureri nu mai am. Dar peste toate astea am si slabit si cred ca si greutatea in exces dauna. CriXia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, multumesc pt. raspunsuri [flo]. Margot, tie ti-a scos unghia de tot, sau doar a tratat-o pe margine cu laser? De ce a fost asa de dureros? Sanziana, am notat si cele 2 centre sa ma interesez. Povidon Iod nu cred ca se gaseste in Romania, am cautat pe net si nu am gasit. Din Germania se poate luafara reteta banuiesc.Daca da, poti sa-mi spui ca idee cam cit costa? Totusi, daca mai aveti sfaturi, sunt binevenite [flo] [pup] Ilenya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ilenya,ar fi bine sa intrebi la o farmacie de povidon-iod,pt ca eu am impresia ca asta e substanta concentrata din care fac ei alcoolul iodata,cremele iodata.Pt ca pe prospect erau date indicatii cu concetratiile pt solutiile folosite in chirurgie,etc. Numele de firma e Betaisodona,substanata activa :povidon-iod. 30ml costa 3.80E. dar te tine mult,eu sunt la a doua sticla;se folosesc 30 picaturi la baie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...